Tudor Chiuariu anunta ca se autosuspenda din PNL

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:37 Actualitate | Politic


Senatorul liberal Tudor Chiuariu a anuntat marti ca se autosuspenda din PNL. "Am luat decizia de a ma autosuspenda din Partidul National Liberal, pana la clarificarea situatiei legate de acuzatiile formulate saptamana trecuta", precizeaza Chiuariu, intr-un comunicat.

"Raman fidel ideilor si valorilor liberale, pe care le-am promovat in toate functiile politice si demnitatile publice pe care le-am detinut", subliniaza Chiuariu.

Duminia, Alina Gorghiu ii daduse termen lui Chiuariu sa isi dea demisia din PNL, pana pe 23 ianuarie, cand va avea loc prima sedinta din 2015 a formatiunii.

Reactia Alinei Gorghiu vine dupa ce, si presedintele Klaus Iohannis, in campania electorala pentru prezidentiale, a declarat ca senatorul Tudor Chiuariu trebuie sa plece din PNL, in conditiile in care acesta a fost condamnat pentru coruptie.

Intrebat, intr-o conferinta de presa la Cluj, ce ar trebui sa faca PNL in cazul parlamentarilor Akos Mora si Tudor Chiuariu, Klaus Iohannis a spus ca situatia este de natura juridica, dar el poate exprima optiunea sa.

"Situatia este de natura juridica, dar va dau un raspuns care reprezinta optiunea mea. Cred ca Akos Mora trebuie sa plece din Parlament, optimal ar fi sa-si dea demisia, daca nu, atunci Senatul sa voteze pentru incetarea mandatului domniei sale, iar in cazul lui Tudor Chiuariu, cred ca un pas intelept din partea domniei sale ar fi sa plece din PNL", spunea Iohannis in luna decembrie.

Fostul ministru al Justitiei Tudor Chiuariu a primit trei ani si sase luni de imchisoare cu suspendare, potrivit deciziei definitive luate de ICCJ in dosarul "Posta Romana".

Directia Nationala Anticoruptie a anuntat, intr-un comunicat de presa transmis sambata, ca Tudor Chiuariu a fost pus sub control judiciar pentru trafic de influenta si spalare de bani, dupa ce ar fi stabilit sa primeasca 2,5 milioane euro, pentru interventii privind retrocedarea in cazul lui Sturdza, banii fiind disimulati prin incheierea unui contract de asistenta juridica.

Potrivit sursei citate, procurorii DNA Brasov au dispus punerea in miscare a actiunii penale si luarea masurii controlului judiciar, pe o durata de 30 de zile, din 10 ianuarie pana in 8 februarie inclusiv, fata de senatorul Tudor Alexandru Chiuariu.

Fostul ministru al Justitiei este acuzat de trafic de influenta, spalare de bani si aderare la un grup infractional organizat, in dosarul privind retrocedarea a peste 43.000 de hectare de padure, in care sunt arestati preventiv fostul deputat Viorel Hrebenciuc, deputatul Ioan Adam si beneficiarul retrocedarii, Gheorghe Paltin Sturdza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2333 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Tarziu..... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:55)

    Excelsior [utilizator]

    Daca nu era a doua infractiune pentru care l-au pus sub control judiciar si frica de opinia publica USL-isti astia vopsiti il tineau si acum in partid.
  • +2 (12 voturi)    
    Alta gafa Johannis (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:56)

    Daniels22026 [utilizator]

    A sustinut doar plecarea penalului Chiuariu din PNL, nu si din parlament. Johannis s-a pronuntat clar in favoarea pastrarii mandatului de catre Chiuariu. Asta a spus in decembrie, asta a vrut sa spuna, fara nici o nuanta.
    • +2 (2 voturi)    
      Multi cretini.. (Marţi, 13 ianuarie 2015, 15:07)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ba, intelegeti ca un parlamentar nu poate fi scos cu forta din Parlament.

      Ori isi da demisia ori ramane acolo; Iohannis poate sa zica ce vrea.. demisia ramane un act unilateral de vointa, indiferent de ce zice unu' sau altu'.

      Deja m-am plictisit de talibani..
      • 0 (0 voturi)    
        Varza e in capul tau (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 9:50)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

        Ce este in capul tau? Johannis trebuie sa sustina principiile, chiar daca nu are puterea sa le implementeze direct. Un parlament onorabil l-ar fi dat afara pe Chiuariu in secunda 1. Iar presedintele trebuia sa SPUNA asta cu toata convingerea.

        Spune drept. Trebuia sa-ti spun eu despre principiile inerente ale comentariului meu? Nu cred ca trebuia. In schimb m-ai jignit inutil.
  • +10 (12 voturi)    
    mor pe PeNaLii astia (Marţi, 13 ianuarie 2015, 13:04)

    sucaa [utilizator]

    bai nene, nu ma intereseaza daca mai esti sau nu in partid, ci daca mai esti sau nu in parlament.
    nu partidul iti plateste salariu penalule, ci noi prin functia pe care o ai in parlament.
    mai conduci si comisia juridica din parlament cu atatea dosare penale pe cap.
    si sefa aia de la liberali propulsata de Iohannis trebuia sa-i ceara demisia din parlament, nu din partid. partidul este o chestie privata si ma intereseaza mai putin. parlamentul este o chestie publica si platita din banii nostrii.
    si are si tupeu, doar se autosuspenda... nu demisioneaza.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te enerva! Stai linistit! Toti cei ca el ... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 14:30)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ...doresc dizolvarea Parlamentului si organizarea de alegeri anticipate...Asa l-am auzit ,,cu ochii'' mei pe Blaga...
  • +10 (10 voturi)    
    jenant pentru PNL (Marţi, 13 ianuarie 2015, 13:04)

    LiviusAcris [anonim]

    ca il lasa pe smecherasul asta sa se AUTO-suspende.
    PNL trebuia sa-l dea afara demult.
  • +7 (7 voturi)    
    de ce nu ne anunta ca se auta da afara (Marţi, 13 ianuarie 2015, 13:27)

    snowflake [utilizator]

    autosuspendarea e un fel de adio dar raman cu tine.
    sper ca pnl-ul sa il dea afara nu doar sa fie de acord cu suspendarea sau co orice alta masura la fel de gri avand in vedere ca sustinerea acestui individ trebuia sa fie retrasa de mult timp, adica din momentul in care a fos condamnat cu suspendare definitiv.
  • +2 (2 voturi)    
    PNL (Marţi, 13 ianuarie 2015, 13:44)

    CipriCiprian1309940547368 [anonim]

    numai ca sa-ti dai seama ce oameni intregri a pus pnl la justitie. Sa nu uitam de cristian david, care a fost psu de pnl ministrul internelor, care avea numele schimbat fiindca avuse probleme cu droguri etc...
    Pe Norica Nicolai au vrut s-o puna tot la justitie, noroc ca basescu, a reusit sa gaseasca o solutie de a o respinge.

    Sa vedem daca noul pnl s-a mai curatat ceva, dar vechiul pnl sub popila taricila si antonila a fost de toata scarba.
  • +4 (4 voturi)    
    si din Parlament? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 13:53)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Din Parlament de ce nu demisioneaza infractorul? Sau de ce legea nu dispune in acest sens? De ce trebuie sa existe aceasta anomalie, ca un infractor, chiar condamnat cu suspendare, sa continue sa aiba calitatea de parlamentar? De ce nu e modificata legea? E valabil si in cazul alesilor locali - primari... Pentru ca infractorii se protejeaza intre ei...
  • 0 (0 voturi)    
    PNL: Partidul off-road: cu multe ... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 14:05)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...,,suspensii'' si...volanul pe dreapta...
  • +2 (2 voturi)    
    o clarificare va rog (Marţi, 13 ianuarie 2015, 14:05)

    micul_licurici [utilizator]

    pleaca si din parlament sau nu ?
    • +3 (3 voturi)    
      In fiecare zi. Mai trebuie, omul, sa mai si... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 14:26)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      ...doarma si sa manance...
    • 0 (0 voturi)    
      In parlament poate sa stea (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 9:45)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      ca sunt acolo unii mult mai inutili decat el, dar trebuie sa plece neaparat din comisia juridica. Acest "mic mafiot obraznic" nu trebuie lasat sa fac legile tarii, sa le aduca amendamente sau sa le aprobe.
  • +4 (4 voturi)    
    Autosuspendare (Marţi, 13 ianuarie 2015, 14:15)

    verid [utilizator]

    Inseamna ca se poate intoarce in PNL oricand doreste.Praf in ochi.
  • +4 (4 voturi)    
    Un acord tacit Gorghiu - Chiuariu (Marţi, 13 ianuarie 2015, 14:29)

    ofCAER [utilizator]

    Gorghiu:
    1. Iti dai demisia din PNL.
    2. Nu iti cerem demisia din Parlamnt.
    3. Votezi in continuare in senat cu PNL.

    Chiuariu:
    4. Si n-o sa-mi cereti sa mai platesc cotizatie la PNL, iclusiv din toate spagile mele?

    Gorghiu:
    5. N-o sa-ti cerem!

    Chiuariu:
    Final: OK.