Elena Udrea: Cel mai probabil nu voi candida la presedintia PMP la Congresul din 8 februarie

de Red. stiri     HotNews.ro
Luni, 12 ianuarie 2015, 16:26 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: HotNews.ro
Elena Udrea a anuntat luni ca "cel mai probabil" nu va candida din nou la functia de presedinte al PMP la viitorul Congresul din 8 februarie. Udrea a mai spus, luni, ca s-a decis devansarea datei Congresului PMP din 21 martie pentru 8 februarie.

Elena Udrea a vorbit si despre consultarile de luni de la Cotroceni cu partidele parlamentare, suparata ca Partidul Miscarea Populara nu a fost invitat: "Nu e nici un moment istoric, acordul exista din 2013 (cu referire la consensul anuntat luni pentru ca bugetul Apararii sa atinga 2% din PIB in 2017 - n.red.). Este un pretext acela ca PMP nu a ajuns in Parlament prin vot pentru partid. Domnul Iohannis ii cheama la consultari doar pe cei care sunt de acord cu el. PMP a indemnat vreo 500 de mii de alegatori sa voteze impotriva domnului Ponta si in favoarea domnului Iohannis. Parlamentarii PMP pot face diferenta in Parlament."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8768 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    numai mie... (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:36)

    demaGOGU [utilizator]

    imi miroase a Matroz?
    • +7 (13 voturi)    
      Nu, Matrozul va fi inteligenta din spate! (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:08)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      E altul, mai tanar, de trei ori mai bun ca Iohannis...Il stiu, dar nu vi-l spun, va fi o surpriza nespus de placuta!
  • +3 (13 voturi)    
    Of ... (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:39)

    Observatore [utilizator]

    ... ce durere !!!!
  • +23 (45 voturi)    
    Udrea, cea mai naiva sotie din Romania (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:39)

    Peraspera [utilizator]

    Mda, mare pierdere pentru politica..e drept, doar in comparatie cu penalii care populeaza abuziv locurile de sezut de prin Parlament..

    Desi cred ca dna Udrea, de altfel inteligenta si tenace, va fi destul de ocupata in viitor sa ne explice si noua (probabil si procurorilor) cum poti sa pretinzi sa fii presedinte al tarii (implicit comandant suprem al armatei de ex) si sa sustii ca ai stat in aceeasi casa cu sotul 10 ani si ca nu doar ca nevasta,dar nici ca jurist cadru universitar nu ai priceput si sesizat nimic penal din afacerile acestuia.

    In rest, ii doresc succes la cursurile despre marea republica Norvegia, membru fondator UE :)
    • +6 (16 voturi)    
      vai dar cata malitiozitate sesizez in postarea ta (Luni, 12 ianuarie 2015, 17:08)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Peraspera

      profund intemeiata dealtfel :)
    • +3 (3 voturi)    
      ... tu ... (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:03)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Peraspera

      .... chiar crezi ????
  • +3 (13 voturi)    
    Sula (nume propriu) si cu Prefectura... (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:42)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...,,PMP a indemnat vreo 500 de mii de alegatori sa voteze impotriva domnului Ponta si in favoarea domnului Iohannis''.
    In alta ordine de idei: ,,Domnul Iohannis ii cheama la consultari doar pe cei care sunt de acord cu el.'' - cam ce se poate intelege de-aici?...
    • +4 (14 voturi)    
      klauz (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:46)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      a promis sa colaboreze institutional, nu cu oamen.
      pmp e partid parlamentar.
      deci, klauz a mancat rahat.
      io inteleg ca pnl si pdl nu vor sa aiba deaface cu pmp. e vorba de relatii police, intr partide.
      herr ober klauz este presedintele echidistant, mediator. el nu mai este pnl, vechi sau nou, nu mai reprezinta interesele partidului si nu joaca pe mana partidului.
      ca pentru asta facceau clabuci latrinele si tonomatele, cand ziceau ca base a incalcat constitutia.

      herr ober klauz calca in strachini, asa cum il duc de nas consighierii sai, alde mahalache 'n co.
  • -18 (40 voturi)    
    Vom vedea ce va fi (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:43)

    Cristiann80 [utilizator]

    In cazul asta despre PMP n-o sa mai vorbeasca nimeni daca Elena Udrea lasa partidul. Ori, fara dl Basescu si ea, ne putem lua adio de la singurul partid de dreapta autentica! Dar, sa-i vedem singuri pe cei din PMP, ar fi interesant!
    Cred in forta ei, in redutabilitatea ei, in faptul ca intr-o zi ea ve ajunge Presedinte de stat. Daca in Croatia s-a putut si tot cu o blonda controversata, trebuie sa se poata si la noi.
    • -6 (18 voturi)    
      un partid de dreapta autentica (Luni, 12 ianuarie 2015, 17:03)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      sustinut de Traian Basescu, fost PD (stanga)
      • +6 (10 voturi)    
        colonele (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:50)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        toti e de stanga !:)
        filiatia pcr=fsn=psd/pnl/pd/pc .etc.

        base o veni din stanga, dar o stanga ..de vest.
        daca te uit la ro, cea atarnata in cui, in stanga e occidentu'. da, privind asa, base e de stanga, iar dottore si gashca lui, sigur de dreapta.
        chiar de dreapta indepartata, dreapta extreme oriental, etc.
    • +4 (10 voturi)    
      De ce o blonda controversata si nu una... (Luni, 12 ianuarie 2015, 17:14)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ...doar versata....
  • +6 (30 voturi)    
    Cristiann80 o sa fie devastat! (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:45)

    nellino [utilizator]

    Poate ca Johannis cheama doar partidele care au intrat in Parlament, nu si partidele care au aparut din spuma marii in dreptul Cretei.
    • +10 (12 voturi)    
      acum serios (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      UNPR-ul sau PC-ul au intrat vreodata in Parlament altfel decat sub fusta PSD-ului?
      • +2 (8 voturi)    
        deci PMP=UNPR (Luni, 12 ianuarie 2015, 19:00)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        se pricepe base la creat partide din/de traseisti :D
    • +1 (3 voturi)    
      hahaha (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      vorbeai probabil de unpr, si grupu pc intarit cu partdul motciclenilor, liberalii reformati.
      aia, da !
      intrati, alesi culesi.
      oricum sunt parlamentari legai si au drept de vot.

      pmp o sa procedeze la fel, atunci cand va fi vorba de motiune. va sta afara.

      deci, herrprofessor are vorbe numai cu unii dintre romani. aia mai rrrromani !
    • +3 (3 voturi)    
      intrarea in palavrament (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:49)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      psd, pc, unpr plus pnl, votati ca usl, pe lliste usl.
      penele nou, format din pnl fost usl si pdl azi pnl.
      actualii pedelisti ai noului pnl sunt votati ca pdl, nu ca pnl..
      deci, ce parlamentar a fost votat ca membru al carui partid...

      dupa vot, au mai intervenit si plimbarile, ordonanta de urgenta, etc.

      si apropos, in palavrament sunt inca grupuri parlamentare distincte, penele si pedele.
      iar la sfat au fost chemati gramada, ca un monolit de vointa si vot. :)
  • +13 (21 voturi)    
    Prima femeie presedinte a unei tari din Balcani (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:50)

    ty [utilizator]

    este in Croatia. A castigat spectaculos in turul 2, invingand candidatul PSD
    • +5 (7 voturi)    
      Foarte tare.... (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:41)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ty

      PSD-ul are filiala si in Croatia si participa la alegeri? Nu stiam. Vreau si eu sa fiu parlamentar in Croatia. Au ANI, au DNA?
      • 0 (0 voturi)    
        Te-ai saturat deja de ponta? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 16:34)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        De ANI si DNA vad ca te-ai saturat.
  • +4 (14 voturi)    
    Traian Băsescu, ex-președintele României (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:54)

    Mazeta [utilizator]

    „A doua zi după ce îmi termin mandatul voi deveni membru PMP şi intenţia este să constru­iesc un partid nou”.
    • 0 (0 voturi)    
      In 5 minute imi dau demisia (Marţi, 13 ianuarie 2015, 16:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce teapa va tras!
  • +5 (13 voturi)    
    Salutăm... (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:55)

    Radu I [utilizator]

    mintea cea de pe urmă! Dar mai bine acum, decât la paștele cailor... :)
  • +11 (21 voturi)    
    Lol (Luni, 12 ianuarie 2015, 17:04)

    HP [utilizator]

    Ete fleosc. Dupa ce ai facut praf PMP-ul, initial o asociatie formata din oameni unul si unul - mai emiti pretentii.

    Astept cu interes verdictul in procesul lui Cocos si pe tine emigrand in SUA sau pe la mama naibii, sa ramai doar o amintire neplacuta, la fel ca alte dudui dubioase de pe la noi.
    • +1 (5 voturi)    
      Aham (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:40)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui HP

      "O asociatie formata din oameni unul si unul" care au ales-o sa ii reprezinte ca presedinte si in alegerile prezidentiale pe doamna Udrea. Puteau sa-l aleaga pe contracandidat. Sau facea si atunci Basescu cu mana la perdeluta "adio PMP, azi ne despartim!
      • +2 (2 voturi)    
        nu (Marţi, 13 ianuarie 2015, 7:40)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Am zis "inițial". Când a apărut Nutzi din Plescoi au plecat cam toți.
  • +7 (17 voturi)    
    DNA, DNA (Luni, 12 ianuarie 2015, 17:06)

    lulu1 [utilizator]

    Are un rol semnificativ si DNA. De ce sa candideze in februarie la conducerea PMP si in cateva zile, saptamani... sa ramana iar PMP fara conducerea suprema?
  • +5 (17 voturi)    
    Drum bun cale batuta. (Luni, 12 ianuarie 2015, 17:09)

    Velma Kelly [utilizator]

    Pa
  • +10 (18 voturi)    
    singura ..... (Luni, 12 ianuarie 2015, 17:15)

    conul [anonim]

    ...decizie buna.
  • +4 (8 voturi)    
    e un semn bun (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:54)

    nash pandelica [utilizator]

    fie ca ea a inteles politica, fie ca a convins'o base.

    pmp, cu base mentor, presedinte onorific, diaconescu presedinte si udrea secretar general, ar fi mult mai efficient.

    si, dece nu, o apropiere intre pmp, pntcd si viitorul partid al monicai macovei, ar fi o alternative de mare speranta pt. o dreapta dreapa, nu una usl'asa cum e noul pnl si dreapta de la cotrocesti.
  • +2 (12 voturi)    
    Doamna Prima Blonda a tarii, (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:55)

    ofCAER [utilizator]

    Va pare rau ca nu ati fost chemata de "Klaus Iohannis, floricica tacuta"? (citat Elea udrea - poate o cunosti? -, 14.nov.2014). Las' ca destul esti matale floricica trecuta...
  • +2 (8 voturi)    
    Se simte abandonata? (Luni, 12 ianuarie 2015, 19:27)

    m_viteazul [utilizator]

    Se pare ca diva de langa Prut nu este pe gustul nemtilor
    • +2 (2 voturi)    
      care prut, ma.... (Luni, 12 ianuarie 2015, 21:32)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui m_viteazul

      macar uitat-te pe o harta inainte de a comenta...


      p.s.doamne , o multime de p(r)ostanaci pe aici.....
  • +3 (5 voturi)    
    era si timpul (Luni, 12 ianuarie 2015, 20:26)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    ca doamna sa renunte