VIDEO Victor Ponta, intrebat daca renunta la titlul de doctor: Suntem in gluma "cu sapca, fara sapca". Discutia e incheiata

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 12 ianuarie 2015, 13:55 Actualitate | Politic


Presedintele PSD Victor Ponta, a declarat, luni, raspunzand unei intrebari privind renuntarea la titlul de doctor, ca situatia e similara glumei "cu sapca, fara sapca", respectiv cand nu a vrut sa renunte a fost intrebat de ce o face, iar acum, cand vrea sa renunte, este intrebat la fel, relateaza Mediafax.

"Suntem exact ca in gluma <<cu sapca, fara sapca>>. Daca nu vreau sa renunt, de ce nu renunt? daca vreau sa renunt, de ce renunt? Deci din punctul meu de vedere discutia este clar inchisa, orice vrei sa faci tot nu va fi bine", a spus Ponta.

Intrebat daca renunta si la calitatea de avocat, Ponta a evitat sa raspunda, mentionand: "Repet, cand nu am vrut sa renunt, mi s-a spus sa renunt. Cand am vrut sa renunt, mi s-a spus ca nu. Dati-mi voie sa nu cred in buna credinta a celor care ma intreaba aceste lucruri".

Ponta a fost intrebat, pe de alta parte, de ce a fost nevoie de OUG 94/2014 si de ce prevederile din acest document nu au fost supuse unei proceduri parlamentare.

"Dupa cum dumneavostra stiti - daca vreti sa stiti, daca nu vreti, oricum ne pierdem timpul - acea Ordonanta are multe prevederi referitoare la sistemul de educatie. Una dintre ele se referea la faptul ca pe 6 februarie un numar important de cadre didactice din invatamantul universitar trebuia sa-si piarda statutul, ceea ce se intampla in timpul anului universitar. De asemenea, cum v-a explicat ministrul Educatiei, daca ati fi vrut sa-l ascultati, e vorba de sase prevederi care tineau de urgenta desfasurarii activitatii", a spus Ponta, raspunzand astfel la intrebare.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4840 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Normal ca nu e bine! (Luni, 12 ianuarie 2015, 14:04)

    m_viteazul [utilizator]

    Daca furi si esti prins si vrei sa scapi bazma curata nu e niciodata bine.

    Bine va fi doar cand nu il va mai intreba nimeni nimic si se va autoproclama presedintele Romaniei sau al lumii daca e lasat in pace
    • -2 (6 voturi)    
      Deci OUG 94/2014 e in vigoare si Ponta a renuntat? (Luni, 12 ianuarie 2015, 14:41)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui m_viteazul

      Inteleg ca OUG 94/2014 a intrat in vigoare si ca urmare Ponta a renuntat sau poate oricind sa renunte la doctorat. Asa este? Iohannis a promulgat aceasta ordonanta?
      • -1 (3 voturi)    
        Ordonanatele nu sunt promulgate (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:17)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        Ele intra in vigoare dupa publicarea in monitor.
        Singurul care ar putea ataca la CCR ordonanta e avocatul poporului (dar in general nu cei numiti de psd)
  • +5 (7 voturi)    
    Canta la alta masa! (Luni, 12 ianuarie 2015, 14:17)

    EllySt [utilizator]

    Este uluitor ceea ce spune d-l Ponta. Chiar crede ca vorbeste cu prosti. Este o vorba romaneasca care spune:"canta la alta masa".

    Probabil ca acest mesaj si aceasta OUG 94/2014 sunt pentru cei 40% care l-au votat. Pe 16 nov. s-a vazut ce parere au restul despre d-l Ponta.

    Oare nu a fost intrebat si de constitutionalitatea OUG 94/2014? Probabil o sa zica ca la cererea maselor a scos aceasta OUG si ca atare este constitutionala, pentru ca a fost solicitata de cei care au votat Constitutia. Nu-i asa ca este totul curat constitutional?
  • +6 (8 voturi)    
    Un nesimtit... (Luni, 12 ianuarie 2015, 14:37)

    Xerses [utilizator]

    Prin tot ce a facut demonstreaza asta, dar ce nu stie dl ponta, e ca tot ceea ce face azi. il vor duce intr-un orizont al evenimentelor de la care nu se mai putea intoarce...
    Bleah ....
  • +5 (7 voturi)    
    grup infractional constituit - takem them DIICOT (Luni, 12 ianuarie 2015, 14:41)

    ..13 [utilizator]

    Primul Mincinos, Nastase, autorul cartii impreuna cu Pop si actualul Ministru al educatiei si cu expertii care nu au reusit sa compare lucrarile se constitutie intr-un grup infractional organizat. -

    Conform legii CP art.367
    Prin grup infracţional organizat se înţelege grupul structurat, format din trei sau mai multe persoane, constituit pentru o anumită perioadă de timp şi pentru a acţiona în mod coordonat în scopul comiterii uneia sau mai multor infracţiuni.

    Baietii astia nu au limite - DIICOT te rog salta-i asa cum ai saltat-o pe Bica!

    Go DIICOT!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu traim in bancuri domnu doctor! (Luni, 12 ianuarie 2015, 15:23)

    ouyang [utilizator]

    Poate dumneavoastra care sunteti o caricatura de om politic traiti in bascalie, dar restul traim intr-o societate de la care avem pretentii de normalitate. Demisia!
  • +1 (3 voturi)    
    D-le Victor-Viorel = V-V = 5-5 = zero Ponta, (Luni, 12 ianuarie 2015, 15:45)

    ofCAER [utilizator]

    Ref. "Dupa cum dumneavostra stiti... acea Ordonanta are multe prevederi referitoare la sistemul de educatie. Una dintre ele se referea la faptul ca pe 6 februarie un numar important de cadre didactice din invatamantul universitar trebuia sa-si piarda statutul, ceea ce se intampla in timpul anului universitar. De asemenea, cum v-a explicat ministrul Educatiei, daca ati fi vrut sa-l ascultati, e vorba de sase prevederi care tineau de urgenta desfasurarii activitatii",
    cind guvernu' ce cu oroare (pt popor) il conduceti a emis Ordonanta de Urgenta nr. 49 / 2014 ( tot in domeniul educatiei), nu se stia la guvernu' ce cu... ca "pe 6 februarie un numar important de cadre didactice din invatamantul universitar trebuia sa-si piarda statutul"? Inseamna ca sunteti prosti rau, ba astia alde dr. ponta! Asa ca mie imi ajunge, te las in pace cu alelalte 5...
  • +8 (10 voturi)    
    In tot ceea ce face si spune.... (Luni, 12 ianuarie 2015, 15:49)

    gica43 [utilizator]

    ...,ponta este o gluma,dar foarte,foarte proasta !!!
    • +2 (4 voturi)    
      De cate ordonante mai are nevoie ponta (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      sa scape de toate pacatele. Asta-i a doua.
  • +1 (3 voturi)    
    Raspuns la bascalie, de maimutzal (Luni, 12 ianuarie 2015, 16:49)

    Fu Leng [utilizator]

    La fel cum face si cu guvernarea ca si viata sa...o bascalie de 2 bani.
  • 0 (0 voturi)    
    "Doctor" de doi lei tramvai mitomanul Ponta V (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:27)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel Ponta, în calitate de prim ministru al României, a luat anumite decizii care au favorizat companiile Petrom și Rompetrol.(RomaniaCurata.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 12 ianuarie 2015, 18:52)

    I [utilizator]

    din greseala Ponta nu minte de data asta: tot ce face este gresit. Noi stiam asta demult.