Alina Gorghiu i-a dat termen lui Tudor Chiuariu sa isi dea demisia din PNL pana in 23 ianuarie

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 ianuarie 2015, 18:22 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Liderul PNL Alina Gorghiu i-a dat termen senatorului Tudor Chiuariu sa isi dea demisia din PNL, pana pe 23 ianuarie, cand va avea loc prima sedinta din 2015 a formatiunii, in caz contrar, urmand a solicita excluderea acestuia din partid, au declarat pentru Mediafax surse din partid.

Potrivit surselor citate, reactia Alinei Gorghiu vine in urma anuntului DNA de punere sub control judiciar a lui Tudor Chiuariu, pentru trafic de influenta si spalare de bani, dupa ce ar fi stabilit sa primeasca 2,5 milioane euro, pentru interventii privind retrocedarea in cazul lui Sturdza, banii fiind disimulati prin incheierea unui contract de asistenta juridica.

Prima sedinta din 2015 a Biroului Politic National al partidului va avea loc in 23 ianuarie, la Iasi, unde sunt asteptati liderii formatiuni pentru a participa la manifestarile dedicate Zilei Unirii.

Reactia Alinei Gorghiu vine dupa ce, si presedintele Klaus Iohannis, in campania electorala pentru prezidentiale, a declarat ca senatorul Tudor Chiuariu trebuie sa plece din PNL, in conditiile in care acesta a fost condamnat pentru coruptie.

Intrebat, intr-o conferinta de presa la Cluj, ce ar trebui sa faca PNL in cazul parlamentarilor Akos Mora si Tudor Chiuariu, Klaus Iohannis a spus ca situatia este de natura juridica, dar el poate exprima optiunea sa.

"Situatia este de natura juridica, dar va dau un raspuns care reprezinta optiunea mea. Cred ca Akos Mora trebuie sa plece din Parlament, optimal ar fi sa-si dea demisia, daca nu, atunci Senatul sa voteze pentru incetarea mandatului domniei sale, iar in cazul lui Tudor Chiuariu, cred ca un pas intelept din partea domniei sale ar fi sa plece din PNL", spunea Iohannis in luna decembrie.

Fostul ministru al Justitiei Tudor Chiuariu a primit trei ani si sase luni de imchisoare cu suspendare, potrivit deciziei definitive luate de ICCJ in dosarul "Posta Romana".

Directia Nationala Anticoruptie a anuntat, intr-un comunicat de presa transmis sambata, ca Tudor Chiuariu a fost pus sub control judiciar pentru trafic de influenta si spalare de bani, dupa ce ar fi stabilit sa primeasca 2,5 milioane euro, pentru interventii privind retrocedarea in cazul lui Sturdza, banii fiind disimulati prin incheierea unui contract de asistenta juridica.

Potrivit sursei citate, procurorii DNA Brasov au dispus punerea in miscare a actiunii penale si luarea masurii controlului judiciar, pe o durata de 30 de zile, din 10 ianuarie pana in 8 februarie inclusiv, fata de senatorul Tudor Alexandru Chiuariu.

Fostul ministru al Justitiei este acuzat de trafic de influenta, spalare de bani si aderare la un grup infractional organizat, in dosarul privind retrocedarea a peste 43.000 de hectare de padure, in care sunt arestati preventiv fostul deputat Viorel Hrebenciuc, deputatul Ioan Adam si beneficiarul retrocedarii, Gheorghe Paltin Sturdza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5896 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    Te-ascultă coana Joițico? (Duminică, 11 ianuarie 2015, 18:32)

    Maniu [utilizator]

    ș-apoi de ce abia in 23 ianuarie? ce are nevoie de atâta timp?
    • +4 (4 voturi)    
      Mdah, pe la altii asa ceva e instant (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:02)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Adica pleaca ala instant....nici macar nu e cazul sa mai fie dat afara, chestie de bun simt, onoare, etc.
    • +3 (7 voturi)    
      ai citit articolul? (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:15)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      daca nu, iti recomand sa citesti mai cu atentie!
      • -1 (9 voturi)    
        pai (Duminică, 11 ianuarie 2015, 20:46)

        CateluPirat [anonim] i-a raspuns lui transalpinarum

        nici macar tot articolul nu trebuie citit ci primul paragraf bolduit. e greu cu basistii astia...
      • 0 (2 voturi)    
        care parte nu e clara? (Luni, 12 ianuarie 2015, 9:21)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

        E deja dovedit ca Chiuariu a luat din prajitura altora.
        De ce mai trebuie asteptat nu stiu ce intrunire a nu stiu carei filiale pentru a face ceea ce in alte tari se intampla practic in mod automat in caz de suspiciuni (si nu in caz de proces initiat sau de sentinta deja data,asa cum e cazul Chiuariu).
        Este clar ca curatenia in PNL este doar praf in ochii alegatorilor ,atunci cand dai inaite cu "daca pina data de XX nu pleci singur,sa vezi cum te dam noi afara...bla bla bla".
    • +5 (5 voturi)    
      Poate pentru ca.. (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:15)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Pe 23 au sedinta BPN? si daca nu-si da pana atunci demisia va fi dat afara?

      E greu sa citesti si sa faci niste conexiuni? asa se pare...
  • +9 (15 voturi)    
    12 zile (Duminică, 11 ianuarie 2015, 18:36)

    soringusar [utilizator]

    iute ca sageata ! Ha ha ha
  • 0 (10 voturi)    
    Dar de ce... (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:04)

    Paganelis [utilizator]

    ... până pe 23 ianuarie??? I se aduce la cunoștință decizia de excludere din PNL cu poștalionul, ca în secolul XIX?
  • +11 (11 voturi)    
    un pas inainte ! :)) (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:06)

    nash pandelica [utilizator]

    pana acum, cand era numai...condamnat, era ..rugat sa plece.
    acum, are termen ! un real progress, pt. pnl ! :)
    apropos, relu fistichiu, care o mai fi statutl sau ?!
  • +7 (7 voturi)    
    penibil (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:08)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Pai doamna, de ce trebuie acordat termen daca dl Chiuariu era deja condamnat definitiv??? De ce trebuie sa ramana in Parlament un infractor? De ce nu l-ati dat afara din partid pana acum??? Si de ce va incepeti agenda ca sef de partid la A3??? Am mari rezerve in privinta dvs. si a PNL ca sunteti de partea Justitiei...
    • +6 (6 voturi)    
      Patru (Duminică, 11 ianuarie 2015, 22:51)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      intrebari pertinente , si asteptam si raspunsuri !
  • +6 (6 voturi)    
    Termen i-a dat? (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:28)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    Trebuia exclus fara cuvinte, imediat ce a refuzat sa demisioneze. Solutia e, ca acesti oameni sa-si piarda calitatile de reprezentanti ai statului automat, dupa ce sentinta devine definitiva. L-au lasat pe micul mafiot sa fie in comisia juridica. Daca n-ar exista atitia potentiali infractori, (si Gigi a fost in ea), cineva de buna credinta ar pune sub semnul intrebarii toate legile avizate de membrii ei. Ca toate sunt suspecte de "infractori intre ei, care-si fac legi pt. ei, apropiatii lor si familiile lor". Vedem ce face Impostorul mitoman prim si stim ce si cum cu "alesii", care lucreaza in interesul poporului.
    Sa o citez pe mamica lui Quariu: "de ce esti, Tudore, mafiot?
  • +5 (5 voturi)    
    Corect (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:34)

    micul_licurici [utilizator]

    O decizie normala. Asteptam ca acest lucru sa devina o regula. Cine are probleme cu justitia trebuie sa plece de urgenta din parlament/guvern.
  • +11 (13 voturi)    
    o premiera (Duminică, 11 ianuarie 2015, 19:44)

    Vlad-I [utilizator]

    De mult n-am mai vazut pnl-ul facand gesturi minime de igena.

    Se vede treaba ca supararea poporului da mici roade.
  • +10 (10 voturi)    
    Late, too late (Duminică, 11 ianuarie 2015, 20:35)

    emigrant [utilizator]

    Cam tirziu..E deja condamnat cu suspendare si tinut ca presedinte al Comisiei juridice de PNL. Daca nu era cazul asta nou cu luare de mita sa intelegem ca raminea in continuare?
    Voi vota partidul D-nei Macovei in 2016. Marele PNL va avea un mare soc la parlamentare. S-a votat impotriva lui Ponta in 2014, cred ca se va vota impotriva PNL in 2016.
  • +9 (9 voturi)    
    E atit de simplu ! (Duminică, 11 ianuarie 2015, 22:18)

    arheopterix [utilizator]

    Partidele sa voteze 2 modificari in statut care sa arate astfel ! 1 Politicienii cercetati penal sunt suspendati din partid pe perioada cercetarii . 2 Daca cercetarea se sfirseste cu o condamnare (cu suspendare sau cu executare ) politicianul (etichetat de justitie ca infractor ) este automat exclus din partid . Penali nenorociti voi chiar ne credeti prosti
  • 0 (2 voturi)    
    În acest caz (Luni, 12 ianuarie 2015, 9:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    Nu mai funcționează prezumția de nevinovăție care funcționa anii trecuți la cei care acum sunt pușcăriași?
  • +2 (4 voturi)    
    Alina ,statutul PNL include penali in structuri ? (Luni, 12 ianuarie 2015, 10:04)

    andreesanu [utilizator]

    Partid fara doctrina ?,partid fara criterii minime de decenta ,fara demnitate,fara onoare ???.
    Ce-s partidele de azi ???-gasti !,haite de derbedei,de penali,clanuri mafiote ?.Alegeti ,trageti concluzii unde ati ajuns cu acesti fripturisti, oportunisti ,penali,mafioti,
    hahalere,jigodii etc.
    Poate va faceti curatenie ,poate va faceti deratizare,poate primeniti hoitul acestui asa zis partid muribund.
    Asta nu-i PNL care l-au avut romanii,nu aceste scursuri le-au vrut romanii ca si partid liberal !!!.
    Trageti concluzii pina nu ajungeti ca si PSD ul.