Presedintele Klaus Iohannis a participat la slujba de la Catedrala Evanghelica din Sibiu

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 ianuarie 2015, 11:46 Actualitate | Politic


Presedintele Klaus Iohannis a participat, duminica, la Catedrala Evanghelica din Sibiu, la o slujba pentru comemorarea sasilor si svabilor din Romania care au fost deportati in urma cu 70 de ani.

Presedintele Klaus Iohannis a plecat de la slujba de la Catedrala Evanghelica din Sibiu in jurul orei 11.00, fara a face declaratii. Ceremonia a mai durat aproximativ 15 minute, scrie Mediafax.

In sala s-au aflat si doua persoane - un barbat si o femeie - care au supravietuit in lagarale sovietice, cei doi fiind invitati alaturi de preot, iar o fetita de 10 ani le-a oferit cate un buchet de trandafiri albi.

La iesirea din biserica, femeia a spus ca in ianuarie 1945, cand avea 16 ani si zece luni, a fost luata si dusa in lagar, unde a stat cinci ani.

"Era frig, ne era foame si munca era foarte grea, mai ales la varsta pe care o aveam eu. Ne-a ajutat Dumnezeu si am scapat si uite ca am trait pana acum", a afirmat femeia.

Ea a mai spus ca a fost un "gest frumos" din partea presedintelui ca a participat la slujba la care au fost comemorati 70 de ani de la deportarea sasilor si svabilor din Romania.

La ceremonia religioasa au mai luat parte si presedintele Forumului Democrat al Germanilor din Romania (FDGR), Paul Porr, si primarul interimar al Sibiului, Astrid Fodor.

Duminica dimineata, presedintele Klaus Iohannis a postat un mesaj pe pagina sa de Facebook in care spune ca printre cei 70.000 de sasi si svabi din Romania care au fost deportati de autoritatile bolsevice in lagare de munca fortata din Uniunea Sovietica s-au aflat si bunicii sai.

"Cu 70 de ani in urma, in ianuarie 1945, 70.000 de sasi si svabi din Romania au fost deportati de autoritatile bolsevice in lagare de munca fortata din Uniunea Sovietica. Femei, barbati si copii. Germania fusese infranta si orice vorbitor de limba germana trebuia pedepsit, indiferent daca participase sau nu la razboi. Printre cei 70.000 de deportati s-au aflat si bunicii mei. Erau tineri. Dupa cativa ani, s-au intors acasa imbatraniti de suferinta. Nu au povestit niciodata ce au trait in lagar. Era dincolo de cuvinte", a scris Iohannis, mentionand ca participa la slujba de comemorare de la Catedrala Luterana in amintirea bunicilor sai si a tuturor persoanelor deportate atunci.

Potrivit datelor detinute de etnicii germani din Sibiu, din Romania au fost deportati in lagarele sovietice in jur de 70.000 de sasi si svabi, aproximativ 4.500 dintre acestia fiind doar din judetul Sibiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3467 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Normalitate (Duminică, 11 ianuarie 2015, 12:03)

    Peraspera [utilizator]

    E un gest de normalitate, ar trebui comemorate toate suferintele colective injuste suferite de mii sau sute de mii de oameni si datorate unor politici represive sau totalitare.

    Al doilea razboi mondial a fost o drama ingrozitoare si nu doar pentru minoritatea evreiasca, au suferit in Europa si milioane de germani care nu facusera rau nimanui, ucisi, raniti sau deportati doar pentru ca erau etnici germani si atat.
    La fel au fost supusi unei crime atroce de tip genocidar si ucrainienii, de catre regimul comunist al lui Stalin, condamnati sa sufere de foame cu milioanele.

    Sute de mii de etnici romani din Basarabia si Bucovina de Nord au fost si ei deportati de sovietici dupa 1945, fara sa fie vinovati de altceva decat de faptul ca erau romani, in locul lor fiind adusi colonisti rusi, pentru a diviza si "purifica etnic" teritoriile romanesti ocupate.

    Presedintele Romaniei poate participa la gesturi omenesti de mare valoare simbolica, alaturandu-se comemorarii acestor mari drame istorice care au marcat spiritul colectiv al unor etnii traitoare in Romania.
    • -3 (5 voturi)    
      Vivat Palm Beach ! (Duminică, 11 ianuarie 2015, 14:46)

      Zac [utilizator] i-a raspuns lui Peraspera

      Il vom admira cu totii pe dragul nostru presedinte-primar, sasul mut si cu mintea ingusta !!! Si-i vom citi cu interes inscrisul de pe pancarta de la beregata : JE SUIS MERDE !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 ianuarie 2015, 4:45)

        [anonim] i-a raspuns lui Zac

  • +3 (13 voturi)    
    Parca nu-mi mai place dre Iohannis. (Duminică, 11 ianuarie 2015, 13:12)

    vali47 [utilizator]

    Nu stiu pe cine are Iohannis formatori de imagine,dar par niste comunisti prafuiti,inculti si cu un cult al personalitatii exagerat.Si ce daca Iohannis a fost la biserica X?Vor trai romanii mai bine?Ce urmeaza?Sa ne spuneti daca Iohannis a avut scaun si daca a dormit bine?Nu cred ca asta inseamna Romania lucrului bine facut!Si daca asta urmariti,uin cult Iohannis exagerat si impus,multumim,la revedere.Nu.Adio!
    • 0 (6 voturi)    
      inca 2-3 populisme d-astea... (Duminică, 11 ianuarie 2015, 14:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      si peste 5 ani o sa aiba vreo 3-4 voturi mai putin... la fel cum am convins lumea sa-l voteze, pot face si reversul...
    • -1 (7 voturi)    
      Iohannis are loc rezervat in fata (Duminică, 11 ianuarie 2015, 14:10)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Mie nu-mi place ca de fiecare data are loc rezervat in fata. De ce e mai special X in fata lui Dumnezeu?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu stiu. (Duminică, 11 ianuarie 2015, 17:07)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Poate a ajuns printre primii.Nu asta este problema.Mie nu-mi place popularizarea unei persoane ca fervent religios.Religia trebuie sa si-o practice fiecare in liniste,pentru el.Cand exteriorizezi religia unei persoane ajungi la fapte reprobabile,conflictuale,chiar si intre adrepti ai aceiasi religii.Vezi ce se intampla cu musulmanii care se bat cu cresdtinii,dar si intre ei sdi,cred-ca din cauza unei exagerate mediatizari care starneste orgolii.
      • +1 (1 vot)    
        asa este protocolul (Duminică, 11 ianuarie 2015, 17:43)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui kax

        nu sta insa in tronul regelui
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Duminică, 11 ianuarie 2015, 17:52)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Se stie doar cit le place comunistilor sa mearga la biserica si sa se afiseze alaturi de cei pe care i-au trimis in lagar.
  • +2 (4 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 11 ianuarie 2015, 16:54)

    cartofil [utilizator]

    70.000 de cetateni romani de etnie germana au fost deportati de criminalii rusi fara nici un motiv si nimeni nu a amintit nimic despre ei pana acum. Incepe sa se faca dreptate, incet, foarte incet. Doar cand ne vom respecta toti iaintasii, care au facut Romania interbelica puternica. Dar pentru asta trebuie sa scapam de slugoii moscovei si de urmasii lor care ne-au distrus tineretea. Trebuie sa scapam de comunisti si de tot sistemul pe care l-au creat si pe care se zbat sa-l perpetueze. Cozile de topor ale rusilor mai au inca o influenta mare in Romania, trebuie sa scapam de ei. Johanis este inca un pas, dupa Basescu. Tot inainte si pa, Iliescu, pa Nastase, pa Hrebenciuc, pa Voiculescu.....
    • 0 (0 voturi)    
      Faptul că tu ... (Luni, 12 ianuarie 2015, 9:34)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui cartofil

      ... eşti incult nu înseamnă că toţi sînt habarnişti în alea istoriei. Despre deportările etnicilor germani imediat după război se ştia încă de pe vrema luiu Ceauşescu, pentru ca regimul acestuia să poată să spună "uite, noi sîntem civilizaţi, le dăm voie la saşi să plece acasă în Germania, spre deosebire de exagerprile şi deviaţionismele din primii anii ai comunismului în România, bla-bla-bla".

      P.S. Autorităţile române au fost cele care au efectuat ridicările din case ... bine, pe vremea aia, autorităţile române erau practic tot slugile ruşilor, iar care nu erau, aveau ceva nagan între omoplaţi, aşa, just in case ...
  • +1 (1 vot)    
    Istoria bat-o vina (Duminică, 11 ianuarie 2015, 18:52)

    catalin72 [utilizator]

    Cei 70000 de cetățeni romani de etnie germana n-au fost deportați de sovietici ,ci de romani ,slugile sovieticilor in frunte cu fostul rege Mihai !