PNL va depune o motiune de cenzura impotriva Guvernului Ponta in urmatoarea sesiune parlamentara / Sansa alegerilor anticipate, foarte redusa

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2015, 14:35 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu si Vasile Blaga
Foto: captura B1 TV
PNL va depune o motiune de cenzura impotriva Guvernului Ponta in urmatoarea sesiune parlamentara si vrea alegeri anticipate, desi este constient ca acest lucru poate fi foarte greu realizat, au anuntat luni co-presedintii partidului, Alina Gorghiu si Vasile Blaga.

"Opinia noastra nu s-a schimbat: ne dorim alegeri anticipate. Nu suntem copii, stim ca e un lucru care se poate indeplini extrem de dificil, asta e Constitutia, cu ea defilam si noi. In afara de faptul ca stim ca e dificil sa ajungem la o guvernare legitima prin alegeri anticipate, vom avea in decursul sesiunii parlamentare o motiune de cenzura", a spus Alina Gorghiu intr-o conferinta de presa.

Ea a precizat ca premierul desemnat Catalin Predoiu are ca termen limita data de 28 februarie pentru a prezenta proiectul de guvernare, care va fi supus dezbaterii interne in partid dar si celei publice. Gorghiu a precizat ca tema si data motiunii de cenzura urmeaza a fi stabilita.

"Nu cred ca poti sa depui o motiune de cenzura daca nu ai un program de guvernare pe care sa il prezinti parlamentului in secunda doi in care a picat guvernul Ponta", a argumentat aceasta.
 
Si Vasile Blaga s-a declarat sceptic in ceea ce priveste sanse de a se ajunge la alegeri anticipate. In opinia sa, in eventualitatea in care guvernul Ponta este demis parlamentarii vor vota urmatoarea propunere de prim ministru deoarece multi dintre ei sunt constienti ca nu vor mai face parte din viitorul Parlament.

"Suntem convinsi ca al doilea guvern trece tocmai datorita numarului excesiv de mare de parlamentari, stiu ca nu se vor regasi in urmatorul Parlament. Indiferent ce la va spune conducerea partidelor, vor vota", a explicat Blaga.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7747 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    se putea sa nu fuga dupa ciolan (Luni, 5 ianuarie 2015, 14:39)

    DanutDan [anonim]

    foame mare...ciolanul face cu ochiul....
  • +5 (7 voturi)    
    ! (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:09)

    Alo? [utilizator]

    Si s-a dus guvernu' Ponta;
    • +8 (8 voturi)    
      nu e vb cine se duce e vb cine vine (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:24)

      DanutDan [anonim] i-a raspuns lui Alo?

      se poate duce guvernul ponta..e problema cine vine....
  • -3 (5 voturi)    
    Aceasi reprezentare (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:35)

    MarianSuchi [anonim]

    Tara piere, babele se piaptana......... puterea portocalie,albiceoasa,maronie,verzuie,vrea puterea,uitati cam prea ,prea repede dezastru pe care l-ai facut in tara.....si cu ce oameni.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca nu pleaca Ponta...sa vezi dezastru (Luni, 5 ianuarie 2015, 16:44)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui MarianSuchi

      ca asta-i Catastrophe Cat...jale.
  • +2 (4 voturi)    
    domnu` Vasile, (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:42)

    victor L [utilizator]

    "secunda doi" nu are cum sa vina prin cu existenta programului de guvernare, "secunda doi" poate veni doar daca ai suficienti parlamentari care sa voteze motiunea de cenzura.
    Numai atunci va exista "secunda doi" :P
  • -1 (1 vot)    
    Motiunea de cenzura (Luni, 5 ianuarie 2015, 18:25)

    Craciunitza [anonim]

    Motiunea de cenzura ar fi buna na daca ai garantia ca cel putin 55 % din parlamentari o sustin! Altfel este pierdere de timp si de energie ! Actualul Parlament si actualul Guvern .. merg mana in mana..Poate primul pas ar fi dizolvarea Parlamentului si alegeri enticipatei...Oricum Ponta este pe marinea prapastiei...Nu mai are nici o legimitate, nici aici nici in strainatate.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Luni, 5 ianuarie 2015, 19:18)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca atunci cand au contestat la CCR bugetul motivul invocat a fost, si citez din domnul Nicolaescu "fiecare pasare pe limba ei piere" probabil ca aceasta motiune de cenzura va avea ca motivatie "cainii latra, ursul merge". Ce imi place politica din Romania. Are "duh" dom'le nu ca la altii :))
  • +1 (1 vot)    
    De ce depuneti motiunea ?nu pentru schimbare ? (Marţi, 6 ianuarie 2015, 9:30)

    andreesanu [utilizator]

    O adunatura politica jalnica asta-i parlamentul astea sunt partidele asta-i guvernul.
    Iei decizia sa depui o motiune de cenzura impotriva guvernului Ponta ca sa=l scoti de la guvernare !!! nu depui motiunea doar ca joc de glezne !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ?! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:31)

    Pantera Roz [utilizator]

    Politrucii imbacsesc atat de mult agenda zilei cu nimicuri - incat poporenii se pierd in amanunte . In acest timp , politrucii se blindeaza cu legi facute numai pt. a le proteja privilegiile , fara ca poporenii sa-si dea seama de chestia asta . Cred ca in Romania e cel mai dificil sa ajungi la alegeri anticipate . Alegeri anticipate care in alte tari sunt un exercitiu politic obisnuit . La chestia asta sunt de vina si poporenii , nu numai politrucii . Asa ca e bine sa-i injuram pe politruci , dar n-ar trebui cumva sa ne injuram si pe noi ?! Ca prea suntem vegetali , la naiba , vorba cuiva ...