UPDATE Klaus Iohannis: Pe parcursul mandatului voi fi prezent, periodic, la ceremoniile religioase ale cultelor legal recunoscute din tara noastra

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:57 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis si mitropolitul Ardealului, Laurentiu Streza
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis a participat duminica in Catedrala Mitropolitana de la Sibiu, pentru prima data de cand a fost ales, la o slujba ortodoxa oficiata de un sobor de preoti condus de Mitropolitul Ardealului, IPS Laurentiu Streza, seful statului marturisind ca pentru el acesta "a fost un moment de mare bucurie". El a facut anuntul privind participarea sa pe contul de Facebook, precizand ca pe parcursul mandatului sau va participa, periodic, la ceremoniile religioase ale cultelor legal recunoscute din Romania.

"La ora 10, particip la liturghia duminicala de la Catedrala Mitropolitana Ortodoxa, cu hramul Sfanta Treime, din Sibiu. Slujba va fi condusa de Mitropolitul Ardealului si Arhiepiscop al Sibiului, Laurentiu Streza.

Potrivit pravilelor Bisericii Ortodoxe Romane, in calitate de crestin luteran, voi participa numai la prima parte a liturghiei, care se incheie cu citirea Evangheliei. Astfel, voi fi alaturi de toti romanii ortodocsi care, in primele zile ale anului 2015, se roaga pentru sanatate, intelepciune si pace.

Pe parcursul mandatului meu, voi fi prezent, periodic, la ceremoniile religioase ale cultelor legal recunoscute din tara noastra", se afirma in mesajul presedintelui.

"A fost un moment de mare bucurie pentru mine. Am avut ocazia acum, in prima duminica a anului, sa particip la Sfanta Liturghie impreuna cu Inalt Prea Sfintitul si cred ca este un inceput bun. Va doresc tuturor 'La multi ani!' , un an binecuvantat, cu sanatate si bucurie", a spus Klaus Iohannis, la iesirea de la biserica.

Cu acest prilej, presedintele a anuntat ca a acceptat invitatia Patriarhului Daniel de a se vedea, aceasta fiindu-i transmisa duminica prin intermediul Mitropolitului Ardealului.

Cei 2.500 de enoriasi care au participat duminica la slujba de la Catedrala Mitropolitana s-au bucurat de prezenta presedintelui Klaus Iohannis, majoritatea tinand sa il aplaude la iesirea de la biserica, sa ii ureze "La multi ani!" si sa dea mana cu acesta.

Iohannis a fost insotit la slujba de primarul interimar al Sibiului, Astrid Fodor (Forumul Democrat al Germanilor din Romania), copresedintele PNL Sibiu, deputatul Raluca Turcan, senatorul liberal, Nicolae Neagu si viceprimarul liberal, Virgil Popa.

In timpul slujbei, Klaus Iohannis, care este luteran, s-a rugat si a citit dintr-o Biblie pe care a adus-o cu el. In timpul rugaciunii "Tatal nostru", presedintele s-a rugat cu voce tare, alaturi de ceilalti enoriasi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10599 vizualizari

  • +16 (44 voturi)    
    bravos! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:04)

    urob [utilizator]

    De parca s fi votat Patriarhul Romaniei.
    Miroase a populism de calitate joasa.
    Eu ii doresc cu adevarat succes. Noi,alegatorii,avem mare nevoie de succesul lui (acolo unde conteaza).
    • +19 (43 voturi)    
      campanie electorală (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:03)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui urob

      Iohannis este așa de încet, încât abia acum a început campania electorală. Să-i spună cineva că a câștigat.
      • 0 (0 voturi)    
        ce naiba vreti sa faca (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:15)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        pentru 1500 ieuro salariu?
    • 0 (6 voturi)    
      Nu miroase a nimic ! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 21:41)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui urob

      Este un mod de a spune ca mantuirea se poate obtine prin orice cult crestin. Nu e nevoie sa fi neaparat luteran sau ortodox ca sa poti fi mantuit.
      E necesar sa fi crestin ! Si crestin poate fi un om care face parte din orice cult crestin .
      Johannis demonstreaza ,din nou ,ca uneste si nu dezbina. Ca aduce pace si nu razboi !
      Bravo Johannis !
      • 0 (0 voturi)    
        CE DOVEDESTE ? (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:01)

        cornelan [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        si altceva ce mai dovedeste ?? in afara de faptul ca vrea sa fie pupat in ... da ...de catre toata lumea , mai ales de catre oricine NU este ortodox ...se trezeste el mare unificator religios in Romania ORTODOXA ! CINE L-A RUGAT SA FACA ASTA ?
  • +11 (37 voturi)    
    cât e de prost, neamule (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:04)

    visio [utilizator]

    pe bune acum, încep să cred că Mihai Viteazul sau Cuza au fost accidente în țara asta!
    toate au fost făcute în țara asta, acum e de mers la biserică!
  • +16 (40 voturi)    
    :( (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:07)

    tirolez [utilizator]

    Se va duce deci si la musulmani? Asta da premiera!! De ce?! A uitat ca nu a contat deloc confesiunea sa religioasa? Nu stiu cine il sfatuieste, dar nu face deloc bine. Religia este un subiect delicat si personal si, dupa cum s-a observat, oamenii au alte asteptari de la presedinte, nu sa le impartaseasca convingerile religioase.
    Ce treaba are el sa participe la ceremoniile cultelor, de ce incearca sa aduca religia in prim-plan cu orice pret?!
    Ar fi de apreciat mai mult o implicare sau macar o declaratie despre cele laice.
    Ce parere are despre ordonanta lui Ponta referitoare la doctorat? Ponta va da banii inapoi, e o suma mica pentru el, dar ii va da?! De ex. acum in Politehnica bursa pentru doctoranzi e 850 de lei pe luna, probabil si el a primit niste bani, nu? Daca renunta la titlu, n-ar trebui sa dea si banii inapoi? Bani luati constant pe perioada a 3-5 ani. In plus, toate sporurile primite etc.
    • +12 (32 voturi)    
      nu vad care este problema daca merge si la musulma (Duminică, 4 ianuarie 2015, 15:41)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      prin acest fapt eu vad acest demers de a asista la slujbele tuturor cultelor din Romania o recunoastere in primul rand al tolerantei religioase, a faptului ca el insusi, K. Johanis a fost votat de o majoritate, cu toate ca apartine unei minoritati etnice si religioase.
      daca religia este un subiect delicat si personal, si pt. tine nu a contat religia lui K.J., de ce o aduci in discutie ?
      • -2 (8 voturi)    
        . (Duminică, 4 ianuarie 2015, 15:58)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Pentru ca ma deranjeaza ca nu se ocupa de temele cu adevarat importante. S-a rezolvat totul in tara asta? Nu-mi spune ca e in timpul liber si face ce vrea, atat timp cat face tot posibilul sa mediatizeze aceste actiuni. Deci VREA constient sa atraga atentia asupra lor.
        Mai bine facea voluntariat in timpul liber, poate dadea idei si altora, data fiind popularitatea de care se bucura. Dar nu, e mai frumos si mai comod sa stai pe randul din fata, pe cel mai bun scaun la slujba, nu? Alaturi de toti yes-men-ii din suita.
        Regina Angliei are unele "charities" pe care le patroneaza, la fel Charles si ceilalti membri importanti ai familiei regale. De ce le-au ales pe acelea si nu pe altele? Pentru ca vor sa atraga atentia asupra problemei respective, e importanta pentru ei.
        Revenind, chiar asa o problema spinoasa e religia in tara asta? Fata de alte tari, convietuim perfect unii cu altii. S-au rezolvat celalte probleme?
      • -5 (5 voturi)    
        . (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:04)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        PS cu ce ma incalzeste pe mine ca se duce la nshpe slujbe, indiferent in ce biserica sunt tinute, cat el tace referitor la subiecte foarte importante si habar nu am ce parere are despre acestea.
        Bine ca stiu ca vrea sa mearga pe la toate cultele existente pe teritoriul tarii.
      • -4 (6 voturi)    
        un comentariu.... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:58)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        /// el treb. sa rezolve pr. laice , nu religioase.......cred ca-i va intrece si pe cei din "pentagonul rosu"--iliescu , vacaroiu,vadim,etc.care erau prezenti constant la div, ceremonii religioase.
    • 0 (4 voturi)    
      religia (Duminică, 4 ianuarie 2015, 19:42)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      are un rol f. important in comunitatile functionale de germani din Romania, cred ca asta are in cap Iohannis.
  • -2 (20 voturi)    
    asta este o stire (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:21)

    nash pandelica [utilizator]

    multumesc hn pt. stire, io nu'i citesc f^sbucu lui klauz, cum nu'l citesc nici p'al lui base sau dottore.
    cu atat mai putin pe'al doamnei bran. ..

    majoritatea romanilor nu pierd timpul sa se informeze luand f^sbucu la rasfoit...
    deci, info de presa ramane sursa cunoasterii activitatilor suspusilor nostri.

    totusi, aia necredinciosii, ateii, aia cum beneficiaza de vizitele.. bine facute ale alesului tzarii ?!
    ca, conf. cu ce vad p'acilea, , is multi ! :))
    just curious..

    e timpul sa va convertiti !
    • +2 (2 voturi)    
      pentru Al batran (Duminică, 4 ianuarie 2015, 21:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      "Convertiti "? Sau "crestinati" ?
      Ce ai vrut sa spui la final ?
  • 0 (22 voturi)    
    Eu sunt curios ... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:43)

    Diletant [utilizator]

    ... cat de des va duceati la biserica inainte de a ajunge presedinte!
  • +11 (33 voturi)    
    Romania sanatoasa are nevoie de medicamente (Duminică, 4 ianuarie 2015, 12:04)

    kax [utilizator]

    Romania sanatoasa are nevoie de medicamente. Romania inteleapta are nevoie de profesori bine platiti.
    Asa rezolva Iohannis treburile astea, prin rugaciune?
    • +3 (7 voturi)    
      Romania sanatoasa (Duminică, 4 ianuarie 2015, 21:50)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

      are nevoie de Dumnezeu ! Morala crestina sa fie
      in inima romanilor.
      Incepand cu politicienii.
      Johannis e un bun exemplu.
      O lumina !
      • -4 (6 voturi)    
        Iohannis reprezinta Romania, deocamdata... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 23:14)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Tie ti se pare un exemplu bun, mie nu.
        Mie mi se pare ca energia investita in a alimenta spiritul, poata fi folosita in ceva palpabil, durabil, de bun simt, si de viitor pentru Romania.
        Romania sufera o degradare demografica profunda, absolut nesanatoasa, si aceasta degradare pot sa spun ca s-a derulat in epoca de aur a crestinismului roman, in acesti cei mai bogati ultimi ani in construit lacase de cult.
        Romania este in pozitia in care are nevoie de fiecare roman, si de toata priceperea lui.
        Romania pentru care merg eu maine la servici cauta lumina reala.
        Iohannis intradevar reprezinta Romania, deocamdata.
        • 0 (4 voturi)    
          pentru kax (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:38)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

          Energia investita..... Duminica e zi libera. Poti face ce vrei cu energia din acea zi. Crestinii zic ca e ziua dedicata lui Dumnezeu. Mergi la biserica, te rogi mai mult , citesti Biblia ,te incarci spiritual pentru o noua saptamana de munca.
          Deci nu cred ca poti sa-i reprosezi ceva lui Johannis ca si-a petrecut duminica asa cumn a voit.
          • +2 (2 voturi)    
            Biserica sa ia mana de pe banii Romaniei. (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:31)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Si-a petrecut duminica asa cum a voit pe banii copiilor Romaniei, si ai mei. Acele lacase de cult, acele ore petrecute la liturghii costa, chiar si duminica. Daca l-ar fi costat doar pe el, nu as fi avut nimic de zis. Dar o costa pe Romania mea, cea care isi plateste profesorii cu salarii mizere cea care isi cheltuie viitorul pe liturghii.
            Pe tine adrian88000, te doare undeva de viitorul Romaniei, viata ta de apoi, cea care te intereseaza pe tine cel mai tare, ti-o asigura Domnul, ca doar mergi la biserica.
            Tu practic nici nu prea mai ai treaba pe pamantul asta.
            Dar ce facem noi, ceilalti romani, cei care nu avem garantia vietii vesnice de apoi? Va trebui sa tragem din greu la servici sa iti sustinem si tie, si preotilor, medicamentele cand va veti imbolnavi, va trebui sa cumparam manuale si caiete noi copiilor vostri, si va trebui sa investim si in viitorul copiilor nostri.
            • 0 (0 voturi)    
              Pentru kax (Marţi, 6 ianuarie 2015, 10:27)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

              Vad ca incepi sa ma cunosti. Dar nu prea bine.
              Deci sa clarific anumite lucruri.
              Sunt impotriva finantarii bisericii de catre stat. NIMIC! Nici salariu pentru preot , nici "sponsorizari " pentru mega afacerile lui Daniel ( vezi catedrala).Banii pentru biserica sa fie doar din ceea ce ofera enoriasii. ATAT!
              Pe mine ma intereseaza viitorul Romaniei.
              Din acest motiv in ianuarie 1990 m-am inscris in PNTCD. Si am continuat sa fac politica si dupa decesul acestui partid.
              Acum astept sa se infiinteze partidul Monicai Macovei pentru a ma inscrie in el.
              Sa stii ca si eu muncesc si platesc impozite semnificative.
              Nu sunt egoist si nu-mi doresc doar mantuirea mea. As dori ca sa fie cat mai multi romani mantuiti. Chiar si tu, sa ai parte de viata vesnica.
              • +1 (1 vot)    
                in regula (Marţi, 6 ianuarie 2015, 12:21)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Imi place ce aud, credeam ca esti fundamentalist crestin.
                Oricum, mantuirea este treaba ta, eu nu cred in ea, si nici nu stiu ce inseamna si la ce foloseste.
                Eu, cu tine si cu multi alti trebuie sa luptam in continuare pentru eliminarea subventiilor cultelor de catre stat.
                E normal ca banii aia sa mearga in scoli si in spitale.
                • +1 (3 voturi)    
                  faptul ca (Marţi, 6 ianuarie 2015, 14:56)

                  kripton [utilizator] i-a raspuns lui kax

                  nu stii ce este mantuirea,ce inseamna si la ce foloseste,te expune la o situatie penibila: sa combati ceva vital de care chiar ai nevoie,dar din cauza ignorantei lupti chiar impotriva acestei realitati. ia gandeste-te putin: poti exclude macar teoretic posibilitatea ca Isus,Buddha,sf francisc din assissi, inteleptii yoghini ai indiei,nu erau niste bieti bolnavi mintal ci cei mai evoluati dintre oameni,care incercau sa ajute omenirea aflata in suferinta? si daca dta iti bati joc de ei si de mesajul lor,nu esti oare cel mai de plans dintre oameni? dta vrei spitale si nu-ti dai seama ca acolo pot lucra doctori criminali,iresponsabili pusi pe capatuiala,indiferenti la soarta bolnavilor lor,pe care ii vor spolia de bani indiferent cat de mult le vor creste salariile. dta vrei scoli,unde dascali iresponsabili vor forta copii sa cumpere cartile pe care ei le vor cere imperativ sa le cumpere. la ce bun sa ridici ziduri cata vreme oamenii sunt lupi cu 2 picioare? si cum combati dta lacomia rautatea si impietrirea inimii? ignori total ce inseamna misterele crestinismului si confunzi biserica cu o ierarhie corupta,instalata acolo din timpul stapanirii comuniste.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Draga Carbon14 (Marţi, 6 ianuarie 2015, 19:06)

                    adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kripton

                    De ce il derutezi pe kax ?
                    Poate el este in cautarea Adevarului.
                    Si tu ii vorbesti de Buda si de Isus.
                    Isus este " Calea , Adevarul si Viata".
                    Uita-l pe Buda.
                    • 0 (0 voturi)    
                      domnule (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:34)

                      kripton [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                      de la buddha,cum spune catehismul bisericii catolice,putem invata marele adevar al impermanentei.prea multa lume traieste legata de cele pamantesti pana in ceasul mortii. eu personal am realizat [intr-un anumit grad]impermanenta lumii,a gandurilor si afectelor mele,a relatiilor cu cei din jur,gratie studierii buddhismului. numai atunci am inteles ce vor sfintii crestini sa spuna cand vorbesc despre ''desertaciunea lumii'' Pana la urma sunt multe cai spirituale. omul are de unde sa aleaga. ideea este sa nu ramana cantonat in materialismul aberant al scolilor si spitalelor unde oamenii nu invata nimic despre suferinta si eliberarea de suferinta [scolile] sau unde sunt beneficiarii unor tratamente gandite sa imbogateasca firmele farmaceuutice,nicidecum sa le dea o sansa in a da SENS suferintelor lor. Pt cu suferinta este efectul unui dezechilibru major in viata individului; medicul e prea grabit sa-i explice pacientului ca nu se hraneste corect;despre traumele lui afective si proasta relationare cu el insusi cu semenii si cu divinitatea nu-i vorbeste nimeni desi unii cunosc destul de bine problema. medicul are o multime de pacienti de pe urma carora castiga o roaba de bani...cam despre asta vb;muti dintre ei sunt mutilati sufleteste.......incapabili nu doar de compasiune [care este o putere psihica capabila sa vindece boli!!] dar macar de bun simt,fiind de fapt necrofagi cu fatza de om. pe astia cine-i recupereaza??
                      • 0 (0 voturi)    
                        pentru Carbon14 (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 2:15)

                        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kripton

                        Ai spus multe...Nu am sa comentez tot ce ai scris.
                        Dar am sa-ti dau un raspuns la intrebarea din final.
                        Dumnezeu ii recuperaza. Prin
                        " nasterea din nou".
                  • +1 (1 vot)    
                    Romania trebuie sa urmeze calea educatiei (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 0:23)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui kripton

                    Ma consider un om care nu stie lucruri clare, si pentru asta de fiecare data consult majoritatea. Cand ma interseaza daca un lucru e adevarat, merg pe mana opiniei generale despre acel lucru. Pentru a intelege cine a fost cu adevarat Isus, va trebui sa ascult ce zice toata lumea. Istoricii, dovezile pe care se bazeaza, studiile lor, argumentele lor. Si am aflat care este consensul.
                    Consensul e ca Isus a existat. In general, in toata lumea, cu ceva exceptii, te duci si intrebi cine a fost Isus, ti se raspunde: fiul Dumnezeului lui Avram. Merg pe mana consensului, si zic si eu la fel, in pofida argumentelor a 1,2 miliarde de musulmani care zic ca nu a existat, ca Dumnezeu nu a avut un fiu.
                    Consensul e consens, pentru mine.
                    Adevarul pe care crestinismul il sustine, sta in ape tulburi cand vine vorba de consens in lume, pentru ca trei sferturi din populatia globului zice ca Isus nu va veni si nu va mantui pe nimeni.
                    Merg pe mana consensului.
                    Consensul general in lume, arata ca daca un stat investeste decent in educatie, rezultatele sunt ca cetatenii sunt mai educati, obtin slujbe mai bune, produc mai calitativ, in general o duc mai bine. In general acel stat are un nivel de trai decent.
                    Consensul general in lume arata ca daca investesti in sanatate, productivitatea este mai mare si mai de calitate. Omul potrivit la locul potrivit, nu mort in spital. Nu?
                    Carbon14, vorbele tale si ale grupului tau religios minoritar nu sunt suficient de convingatoare pentru mine.
                    Deci, in continuare, preferinta mea pentru Romania, este ca ea sa urmeze calea sanatatii si a educatiei.
                    • 0 (0 voturi)    
                      incurci borcanele man (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 22:58)

                      kripton [utilizator] i-a raspuns lui kax

                      musulmanii spun ca Isus a existat dar spre deosebire de evanghelii si apostoli neaga divinitatea Lui,retrogradandu-L la rangul de profet. si stai linistit,ca in chestiuni religioase nu exista consens universal pe nici o tema. si observ ca persisti in confuzia legata de sensul termenului educatie; sunt destui doctori,judecatori,oameni care vorbesc limbi straine,calatoresc in orase mari si se descurca excelent cu tehnica moderna,dar care sunt incapabili de altruism,de bun simt,de respect pt cei care sunt mai slabi/mici decat ei. dta ar trebui sa te mai gandesti la sensul profund al cuvantului educatie. evident ca vorbele mele nu te convig,pt ca NU LE INTELEGI.pt dta nu exista nimic peren in istoria umanitati,nu exista valori eterne. pt dta daca nu stii sa folosesti un calculator,nu existi. dar sa stii sa vorbesti frumos celui care are nevoie de compasiunea ta,ti se pare un lucru banal sau inutil. totusi,acest mod de a fi se invata,nu te nasti bun de la natura si mai ales nu ramai bun intr-o societate preocupata de o educatie care sa o invete cum sa faca bani.
                • +2 (2 voturi)    
                  Corect ! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 19:01)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                  Fara subventii de la stat. De nici un fel.
                  Despre mantuire e mult de spus si nu e nici locul nici timpul sa o fac aici.
                  Pentru a afla "ce inseamna si la ce foloseste" incearcasa citesti Noul Testament.
                  Si apoi incearca sa gasesti o biserica in care se predica, adica se explica cele citite( nu neaparat o biserica ortodoxa ).
                  Dumnezeu sa te binecuvanteze !
                  • +2 (2 voturi)    
                    ... (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 0:37)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                    Sa stii ca n-o dam la pace. Mie imi place sa contrez pentru ca vreau sa aflu adevarul. Si stiu ca el se iveste doar daca il scormonesti. Schimbul asta de idei nu poate fi decat benefic. Corect?
              • +1 (1 vot)    
                vesnic? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 0:51)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Serios adrian, tu te-ai gandit ce inseamna vesnic? Tu chiar vrei asta?
                Daca da, esti ciudat pentru mine.
                • 0 (0 voturi)    
                  pentru kax (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 2:22)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                  Vesnic ? De exemplu Dumnezeu e vesnic !
                  Stiu ca sunt ciudat pentru tine.
                  Poate chiar sunt dispretuit..
                  Credinta mea nu se va clatina daca cei din jur ma vor considera " ciudat ", " nebun ". etc
                  Stiu ca acum iti este greu sa ma intelegi.
                  Poate , in viitor?
                  • 0 (0 voturi)    
                    ... (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 10:01)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                    Eu nu te dispretuiesc, si nu cred ca cineva cu minte la cap ar face asta, atata timp cat nu deranjezi pe nimeni.
                    Din culutra altor popoarelor, am auzit ca nu e bine sa tinzi catre divin, e ceva sanatos.
            • 0 (0 voturi)    
              dta care traiesti pe pamantul asta (Marţi, 6 ianuarie 2015, 14:49)

              kripton [utilizator] i-a raspuns lui kax

              stii cat costa km de autostrada in RO fata de restul tarilor europene? stii care este redeventa platita pt petrol de catre privati,comparativ cu redeventa MEDIE la nivel european? stii cat este evaziunea fiscala din tara raportat la PIB? acolo sunt banii nostri. despre asta ar trebui sa vorbesti.
              si da,ai dreptate,BOR sa se autofinanteze. din proprietatile primite de la boieri si voievozi vreme de 1/2 veac,confiscate de cuza+kogalniceanu FARA DESPAGUBIRE in 1866.
              sau ti se pare ca furtul savarsit atunci a fost in regula?? dupace statul a spoliat biserica de proprietati,si-a luat angajamente pt sustinerea materiala a cesteia. faptul ca dta le ignori [k multi altii] e din cauza dtale. daca ai cunoaste aceasta situatie si ai avea un minim simt al dreptatii,nu te-ai mai agita atata. si vezi ca majoritatea platitorilor de taxe suntem totusi ortodocsi. nu ne deranjeaza ca statul ne face biserici.
              • 0 (0 voturi)    
                corectie importanta (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:37)

                kripton [utilizator] i-a raspuns lui kripton

                jumatate de mileniu nu jumatate de veac. biserica a primit danii de la basarab 1 de la alexandru cel bun,de la mircea batranul stefan voda cel mare lapusneanul ion voda matei basarab mihai voda miron barnovschi k sa nu mai zic de boierii cei mari.........toate confiscate dintr-un foc de statul modern. trebuie sa pui ceva in schimb,totusi.
              • 0 (0 voturi)    
                UE nu da 2 bani pe metafizicul din Romania. (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 10:07)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui kripton

                Revin cu situatia in care in epoca de aur a crestinismului in Romania, romanii au suferit o scadere demografica de proportii.
                Acest lucru nu poate fi decat rau.
                Crestinismul nu a facut nimic in sensul asta, nu a contribuit cu nimic la bunastarea cetatenilor Romaniei, si multi au plecat, sa caute o viata mai buna in alta parte.
                Crestinismul nu vad unde a contribuit cu expertiza, cunostinte in domeniul medical, pentru a reduce numarul copiilor romani care mor in spitalele romanesti.
                Crestinismul se ocupa cu alte chestiuni, ce tin de metafizic.
                UE, America, Rusia... li se rupe de metafizicul din Romania, ei vor date, fapte concrete. Vor in Romania un partener social, economic, cultural...
                • 0 (0 voturi)    
                  e tipic (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 23:02)

                  kripton [utilizator] i-a raspuns lui kax

                  modului superficial in care gandesti sa numesti epoca de dupa 1990 epoca de aur a crestinismului in romania. noi crestinii nu am resimtit-o asa..... cand in manastiri erau sute de calugari,in sec 18-19. multi dintre ei harismatici [poate de deranjezi sa afli sensul cuvantului harismatic] atunci a fost epoca de aur,nu acum cand popii ridica ziduri. duhovnicia este altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      romania sanatoasa (Marţi, 6 ianuarie 2015, 14:42)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui kax

      are nevoie de oameni teferi la cap.dta crezi ca un oncolog care i-a 14 milioane de la un pacient care moare a2a zi,si care nu returneaza banii familiei,este teafar la cap? cunosc un asemenea caz. tipul ala este full de stiinta medicala dar are o doza imensa de nesimtire/cinism. pe asta l-a format societatea sa fie asa lacom si neobrazat. si profesorii bine platiti,daca nu le pasa de copii,nu ai sa obtii nimic dublandu-le salariile. tot nesimtiti vor ramane. dta ignori problema UMANA ,care nu se rezolva cu bani. omul sarac poate fi cinstit,omul bogat poate fi un ticalos; calitatea umana nu are legatura cu banii. scopul religiei este SA TE MOTIVEZE sa fii om nu lup cu semenii tai. nu ai solutie alternativa la educatia religioasa,dta faci mare confuzie crezand ca un comportament moral esteconditionat de nivelul de trai si nu de EDUCATIE.
      • 0 (0 voturi)    
        societatea este factorul determinant in modelare (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 10:18)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Adevarat, comportamentul moral este dictat de societate.
        Eu daca ma duc in societatea din Romania, si vad ca multi arunca chistocurile de tigara pe jos, asa fac si eu. Asa deduc ca este moral.
        Daca ma duc in alte state mai emancipate, in alte societati sa zicem vest europene, vad ca ei nu arunca chistocul pe jos. La fel fac si eu, nu arunc pe jos pentru ca consider ca asa este moral.
        La fel sunt societati unde oamenii sunt mai ticalosi pentru ca societatea i-a modelat asa. In contrast, exista societati unde oamenii sunt onesti, pentru ca au vazut delungul timpului ca asa le este mai bine tuturor.
        Eu nu vad cum religia modeleaza caractere morale mai bune pentru societate, decat societatea.
  • +5 (27 voturi)    
    Eu unul mi-as dori... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 12:16)

    gica43 [utilizator]

    ...ca aceasta ...periodicitate sa fie cat mai...rara
  • +6 (18 voturi)    
    Nu cred ca e o idee buna (Duminică, 4 ianuarie 2015, 12:31)

    GRadu007 [utilizator]

    Sa explic de ce cred eu ca ideea nu e buna:

    Cel mai mediatizat eveniment din USA este, in fiecare an, The Super Bowl. Presesdintele G. W. Bush a fost pe stadion, la Super Bowl, o singura data, in primul mandat, dupa care a preferat sa il vada la tv, de acasa. Motivul? Iritarea si deranjul urias produs publicului spectator si in toata zona adiacenta stadionului de masurile de securitate luate de Secret Service: detectoare de metal, perchezitii corporale... tot circul binecunoscut.

    Faptul ca G. W. Bush a inteles ca prezenta lui pe stadioane enerveaza multa lume - care plateste zeci sau sute de dolari pentru un spectactacol si se pomeneste ca e tratata ca o adunatura de potentiali criminali, urmarind meciul sub supravegherea lunetistilor cu degetul pe tragaci - si s-a straduit cit a putut sa nu repete greseala, a fost apreciat de presa, prin opozitie cu nesimtirea devenita legendara a lui Obama, pentru care nimic nu e prea mult si, de exemplu, cind are el chef sa joace golf pe un teren oarecare, toata lumea trebuie sa dispara URGENT din zona.

    In mod similar, ba chiar mai mult, nu cred ca enoriasii care frecventeaza in mod obisnuit o biserica apreciaza sa fie perchezionati la intrarea in BISERICA LOR de SPP. Oamenii aceia nu se duc acolo ca pe stadion (si nici nu sint aceiasi care se duc pe stadioane) sau ca sa se vada unii cu altii, ca la opera. Si cu atit mai putin ca sa il vada pe presedinte ACOLO, oricine ar fi el, impreuna cu tot alaiul de paznici inarmati pina in dinti. Nici prezenta masiva in usa bisericii a fotografilor si a celor care isi cistiga si ei o piine agitind galagiosi microfoane si minuind camere video nu e ceea ce vrea sa gaseasca in drumul lui omul venit la biserica.

    Domnul Iohannis ar trebui sa mediteze, si el, la deranjul pe care il produce participind la ceremonii religioase, mai ales cind sint anuntate din timp, pentru ca acestea se vor transforma in scene de circ mediatic. Si sint sigur ca nu vor intirzia sa apara provocatorii...
    • +4 (12 voturi)    
      :(( (Duminică, 4 ianuarie 2015, 15:42)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      Adevarat! Din poze reiese ca nu a fost singur, ci cu o intreaga suita, asezata confortabil pe scaunele din fata. Am recunoscut-o doar pe Raluca Turcan. Oamenii astia (Iohanis si suita) chiar n-au inteles nimic?! Din pacate ma tem si totodata sper ca lumea sa nu se indrepte spre vreun partid/lider extremist pentru a-si varsa nemultumirea.
    • -1 (1 vot)    
      Matale, care le sti pe toate.... (Luni, 5 ianuarie 2015, 4:58)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      ...mai dihai ca jiji:

      Care-I 'legatura' intre Super Bowl si 23 August?

      Eu cred ca legatura-i la Mizil...
  • +17 (37 voturi)    
    Mi-e dor de Basescu (Duminică, 4 ianuarie 2015, 12:35)

    CititorulComentator [utilizator]

    Iohannis incet incet ne dezamageste, ba cu Mihalache ba cu decoratii, ba cu tot felul de nimicuri precum mesajul din articol...

    Intre timp Ponta Infractionala Organizata ii da inainte cu varzuirea a ce-a mai ramas de varzuit, in speta pulimea.
  • +11 (31 voturi)    
    habotnicie... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 12:55)

    thatchme [utilizator]

    doar atat este iohannis?
  • +19 (27 voturi)    
    Prudenta (Duminică, 4 ianuarie 2015, 13:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PF o sa ceara iarasi bani, bani, bani... Vrea catedrale megalomane, cite doua lacasuri de cult la 100 de locuitori si dreptul sa dicteze BOR asupra tuturor treburilor tarii. Multa prudenta!
    • +7 (11 voturi)    
      IMDB zice: (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:17)

      taicapareza [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      urmeaza restaurarea usl sub numele de "unbroken" si invierea lui puie monta ca in "resurrection" :)
  • +1 (15 voturi)    
    Ecumenic (Duminică, 4 ianuarie 2015, 13:49)

    SRA [utilizator]

    Este o excelenta lectie de EUCUMENISM data de presedintele IOHANIS pentru Daniel
    .
    http://biserica.org/Publicatii/2000/NoVII/05_index.html
  • -1 (19 voturi)    
    Secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc (Duminică, 4 ianuarie 2015, 13:55)

    felis_tigris [utilizator]

    Cine spunea asta oare?
    • -1 (5 voturi)    
      Andre Malraux intr-un citat apocrif, adica fals :) (Duminică, 4 ianuarie 2015, 18:23)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      „Mi-au pus în gură: secolul XXI va fi religios. O profeţie ridicolă; cred în schimb că dacă umanitatea secolului viitor nu găseşte nicăieri un model exemplar de om, va fi rău.”
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 4 ianuarie 2015, 19:22)

      [anonim] i-a raspuns lui felis_tigris

  • +8 (26 voturi)    
    Romania are nevoie de presedinte curajos (Duminică, 4 ianuarie 2015, 13:56)

    kax [utilizator]

    Nu vreau presedinte papa lapte, fricos, care se roaga pentru sanatate si intelepciune in Romania.
    Vreau presedinte curajos, care vede necazurile oamenilor si le rezolva cu curaj.
    • +3 (17 voturi)    
      . (Duminică, 4 ianuarie 2015, 15:07)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui kax

      Asta o face primul ministru;
      • +2 (4 voturi)    
        bani in scoli = viitorul Romaniei (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:51)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

        Si presedintele Romaniei rezolva necazurile romanilor. Uneltele lui, adevarat, sunt diferite de cele ale guvernului.
        Relevant pentru viitorul romanilor sunt primele mesaje si actiuni pe care el alege sa le faca.
        Se pare ca domnul presedinte alege ca printre primele sale actiuni - toate relevante pentru viitorul inteligent, sanatos si prosper al Romaniei - sa regleze si sa contribuie la propasirea ei spirituala.
        Din pacate pentru romanul de rand, aceasta propasire spirituala nu se face gratis.
        Acesti bani pe care biserica ii confisca romanului de rand, trebuie pompati in spitale si scoli. Acolo este viitorul Romaniei!
  • +14 (34 voturi)    
    Populism ieftin (Duminică, 4 ianuarie 2015, 14:00)

    Velma Kelly [utilizator]

    ...
  • -2 (8 voturi)    
    pravile (Duminică, 4 ianuarie 2015, 14:30)

    grongobar [utilizator]

    ce nu am inteles (poate ma lamureste cineva) ,presedintele a stat doar pana la sfarsitul Evangheliei pentru ca asa e regula la luterani sau pentru ca nu ii permite bor ? din articol rezulta a 2-a varianta ceeace mi se pare absurd,sa nu permiti unui CRESTIN de alt rit sa asiste la toata slujba.
    • +2 (2 voturi)    
      lamurire (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:50)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Biserica ortodoxa are o randuiala liturgica [prin care energia NEcreata divina este transmisa credinciosilor] stabilita de catre sfintii parinti,multi dintre ei harismatici [facatori de minuni] In plus exista o invatatura dogmatica[despre Divinitate si mantuirea omului] stabilita prin dezbateri teologice adesea aprinse si dureroase.
      Cultul luteran,pe care il practica distinsul nostru presedinte,respinge multe din dogmele si practicile liturgice ale bisericii ortodoxe.
      Altfel spus,desi se marturiseste pe sine ca fiin un cult crestin,cultul luteran se delimiteaza de cultul ortodox atat ca practica liturgica cat si din punct de vedere dogmatic.
      Participarea la misterul liturgic ortodox este permisa exclusiv celor botezati dupa ritul rasaritean si care marturisesc crezul crestin de la nikeea,anul 325 era noastra.
      Cultul lutheran NU recunoaste acest crez,elimina cultul Maicii Domnului si al sfintilor,repudiaza uzul icoanelor in practica liturgica,si ceea ce este mai grav CONTESTA realitatea prezentei harice a Lui Isus Hristos in painea si vinul euharistic.
      Din acest motiv,datorita necredintei lor,crestinii de alt rit sunt acceptati de Biserica ortodoxa doar la prima parte a sfintei liturghii,deschisa si ateilor si mahomedanilor si ereticilor de orice fel,numita liturghia celor CHEMATI [la ortodoxie]
      Aceasta cuprinde rugaciuni numite ectenii mari si mici,rugaciuni luate din psalmi,tropare si imne f frumoase,cu o bogata incarcatura dogmatica. in plus,are loc evocarea momentului iesirii Mantuitorului la propovaduirea Imparatiei Sale,la asa zisul vohod mic,cand Hristos,simbolizat prin evanghelia purtata de preot,vine in mijlocul bisericii [poporul chemat la mantuire] precedat de sfantul Ioan botezatorul,simbolizat de o faclie purtata inaintea evangheliei de catre un diacon. Apoi au loc lecturile din epistolele apostolice si din evanghelie,urmate de predica,dupa care prin formula ''cei chemati iesiti''se marcheaza intrarea in ''liturghia celor credinciosi'.
      • -2 (6 voturi)    
        romanii seriosi se gandesc la viitor (Duminică, 4 ianuarie 2015, 22:26)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Frumos carbon14, o descriere detaliata a randuielilor din cele doua culte. Apreciem efortul.
        Pe romanii care pun osu la munca fizica pentru Romania, nu ii interseaza specificurile acestor 2 culte, majoritatea lor nu pricep o iota din regulile astea, si nu dau 2 bani pe ele. Cei mai multi nici nu se intalnesc cu ele.
        Ce ii interseaza mai mult pe romanii care trag din greu la servici, este cum sa reduca numarul celor 70.000 de copii care mor in spitalele romanesti in fiecare an.
        Relevant pentru romanii care pun mana pe lopata sa aduca bani la bugetul de stat, este ca o parte din ei sa-i investesca in viitorul Romaniei, dand salarii mai mari profesorilor.
        Important pentru romani este ca ei sa traiasca candva intr-o Romanie stabila.
        Carbon14, romanii seriosi cu spirit al agoniselii si precauti cand vine vorba de necunoscut, cunosc alte reguli si detalii. Le cunosc pe cele ale vietii reale, cei mai multi dintre ei le stiu pe de rost.
  • +14 (34 voturi)    
    Prea mult, d-le Iohannis (Duminică, 4 ianuarie 2015, 14:59)

    mcv [utilizator]

    Mergeti la biserica. E-n regula sa faceti asta. Ne "amenintati" pe fb ca veti merge la biserica. Ne "loveste" sotia d-voastra cu o fotografie tot din biserica. Ne anuntati care va fi parcursul d-voastra religios... Ce-o sa mai urmeze, d-le Iohannis? Aveti grija ca asta numai discretie nu este, iar daca sunteti intr-adevar un om cu frica lui D-zeu, atunci stiti ca proasta afacere faceti comportandu- va in acest fel!

    N.B. Va rog spuneti-i sotiei d-voastra ca este cel putin de prost gust, sa "lovesti" oamenii cu poze anterioare, lasand impresia ca-s din prezent, cu atat mai mult cu cat, acest gest a avut scopul de-a accentua latura d-voastra evlavioasa...( gestul are un antecedent: cititul urarii d-voastra, de pe prompter!)
    • 0 (6 voturi)    
      seful statului (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:52)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      este cumva obligat prin natura functiei sa mearga la biserica ziua in amiaza mare si bine face. pe vremea domnitorilor crestini ai principatelor se tragea cu tunul cand intra/iesea voda din biserica. sa se stie ca tara are conducator crestin nu ateu ca cei care ne-au adus la sapa de lemn.
    • 0 (4 voturi)    
      la luterani, porunca a doua (Duminică, 4 ianuarie 2015, 18:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      „Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.”

      la ortodocsi, porunca a treia...

      relatia fiecaruia, cu Dumnezeu, este persanala.
      adusa in viata politica, publica, suna a luare in desert a Numelui Domnului.

      prosti consilieri aveti, dom' president...
      "Doamne, iarta'i ca nu stiu ce fac ".
      • +3 (3 voturi)    
        pentru al batran (Duminică, 4 ianuarie 2015, 22:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Spui ca relatia cu Dumnezeu este una personala. Ce inseamna aceasta pentru tine ? Ca nu trebuie sa intre crestinul in biserica ?
        Sa stea doar in " camaruta lui " si acolo sa se roage ?
        Dumnezeu poate fi gasit doar intre-o anumita biserica ? In care ?
        • 0 (0 voturi)    
          mersul la biserica nu este (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:05)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          parada politica, nu sa castigi avantaje publice sau politice.
          sa mergi la biserica, spasit, cu gandul la Dumnezeu, nu la ce spui presei, ce discuti cu popii, indifferent de rangul lor.
          nu pentru public si popi mergi, ci sa te apropii de Cel de Sus.
          iar, cand apartii unei religii, cult, "vizitele" la...concurenta nu sunt altceva decat publicitate, populism.
          • 0 (0 voturi)    
            Cam prea mult! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 10:46)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Deja tu stii la ce se GANDEA Johannis.
            Iar vizitele la concurenta pot insemna si RESPECT pentru acea concurenta. Nu te-ai gandit si la aceasta varianta ?
  • -16 (24 voturi)    
    In sfarsit... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 15:13)

    cicci [utilizator]

    In sfarsit unu' care realizeaza faptul ca, daca s-a nascut intr-o familie luterana, nu inseamna ca luteranii au descoperit lumina lumii.
  • +13 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 4 ianuarie 2015, 15:23)

    [anonim]

  • -7 (19 voturi)    
    frumos gest (Duminică, 4 ianuarie 2015, 15:50)

    TeodorGligor [anonim]

    Iohannis stie sa fie 'prezidential' in atitudine.
    Bine ca am scapat de mahalagiul infect.
  • -4 (14 voturi)    
    obiceiuri (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:05)

    tirolez [utilizator]

    Sper ca macar sa respecte obiceiurile oamenilor daca tot le intra in biserica, la ortodocsi am vazut ca nicio dna din alai nu avea capul acoperit!
    Doar se coafasera special pentru aceasta ocazie, nu?!
    O actiune de PR ratata.
  • -4 (4 voturi)    
    V-ati dat cu praporii in cap cu totii? (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:06)

    solar [utilizator]

    Toti, dar absolut toti comentatorii de pana la ceasul acesta 15,56 ora ROMANIEI, v-ati dat cu praporii in cap . de necredinciosi si necrestini ce sunteti ! SUNT ORTODOX din tata in fiu, adica de sute de ani, dar atata prostie cata se fuduleste printre acesti comentaori, NU AM VAZUT!
    Voi nu sunteti credinciosi ai BOR, voi toti sunteti niste comunisti prefacuti ! Faceti exact ca ILESCU et comp. Injurati, furati si ...prea curviti de mama focului , va inchinati ca fanaticii la icoane , va inghesuiti sa pupati moaste , dar ceea ce este RELIGIE CU ADEVARAT, nu cunosteti!! FARISEI, acesta e cuvantul din BIBLIE care va caracterizeaza!! Nenorociti tara si va nenorociti si pe voi din cea mai diavoleasca PROSTIE.

    Sunt sigur ca IP DANIEL nu va va impartasi prostia si imbecilitatea comunista!!
    In locul lui , zau ca v-as anatemiza! INTELEPCIUNEA BOR cu siguranta e mai mare decat PROSTIA voastra. TICALOSILOR!!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru solar (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Prea nervos !
      " Fiti intelepti ca serpii si blanzi ca porumbeii !"
      Iti suna cunoscut acest verset ?
  • -1 (5 voturi)    
    trezirea Iohane ! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:52)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Poporul te-a votot sa te joci de-a Presedintele, ca lingatori de moaste, plimbatori in biserici si pupatori de cruci avem suficientzi de-i putem trimite la export! Si cand mai intri in templele alea odioase, aminteste-ti ca BoR-ul te uraste. Ia aplica-le un Lex Talionis!
  • 0 (4 voturi)    
    viitorul Romaniei consta in educatie (Duminică, 4 ianuarie 2015, 17:07)

    kax [utilizator]

    Relevant pentru Romania si viitorul ei sanatos si educat sunt spitalele si scolile.
    Banii romanilor pe care Iohannis ii foloseste inspre inaltarea spirituala trebuie pompati in scoli si in spitale.
    Acolo este viitorul Romaniei.
    • +2 (4 voturi)    
      Daca n-ai avut pina acum.... (Luni, 5 ianuarie 2015, 6:02)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui kax

      ...iti trimit eu citiva dolari, la care sa te uiti cu atentie:

      "In God We Trust"

      Aceste banknote sint eliberate de Treasury Department, care department face parte din Guvern.

      Stai jos.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 5 ianuarie 2015, 11:02)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

        Hai ca m-am ridicat.
        America nu isi finanteaza religiile de la bugetul de stat.
  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 4 ianuarie 2015, 17:17)

    [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    una din cele mai mari prostii (Duminică, 4 ianuarie 2015, 18:25)

    thebblack [utilizator]

    pe care le putea face.
    nu sunt credincios si cu atat mai putin respect am pentru bor. dar daca omul e credincios si vreasa participe, atunci sa aiva coloana vertebrala si sa respecte romanii credinciosi (indiferent de religie si secta) ducandu-se la slujba luterana.
    ah, si ce fel de "piar" e ala in care prima aparitie publica o ai langa cel mai mare clan interlop din romania?
  • +3 (5 voturi)    
    Stat si Religie (Duminică, 4 ianuarie 2015, 19:30)

    rollotomasi [utilizator]

    Avand in vedere textul Constitutiei, conform caruia, Preşedintele României este garantul unităţii tarii, consider ca gestul lui de a fi prezent, periodic, la ceremoniile religioase ale cultelor legal recunoscute din tara este unul corect.
    Asta nu inseamna insa si faptul ca ar fi totul in ordine cu BOR sau cu celelalte culte religioase. Consider ca dupa ce se va fi incheiat in mod definitiv procedura restutuirii bunurilor care au apartinut cultelor religioase, acestea n-ar mai trebui sa primeasca niciun ban de la Stat, exceptie facand transferurile indirecte pentru protectia monumenteleor istorice (nu si pentru constructia lacasurilor de cult). In acelasi timp, ar trebui interzise, cat de repede posibil, orice fel de propaganda politica in biserici sau ale reprezentantilor cultelor, singurul indemn admisibil fiind acela de a participa la vot.
    • +1 (1 vot)    
      Presedintele sa boicoteze finantarea cultelor... (Luni, 5 ianuarie 2015, 16:33)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      Deacord.
      Ar fi foarte de bun simt din partea lui daca nu ar mai cheltui banii romanilor pe inaltarile lui spirituale.
      Dupa ce guvernul hotaraste ca nu mai da nici un șfanț din banii copiilor romani catre biserici, din partea mea, Iohannis poate sa si doarma in biserica.
  • +2 (2 voturi)    
    frumos (Duminică, 4 ianuarie 2015, 19:40)

    doru001 [utilizator]

    da' cu legea "Big Brother" cum ramine?
  • -3 (5 voturi)    
    Am vazut imaginile (Duminică, 4 ianuarie 2015, 22:11)

    adrian88000 [utilizator]

    acum.
    Ma mir de toti " deontologii " de aici.
    Crestinii ,care au fost in biserica ,s-au bucurat ,l-au laudat , au aplaudat.
    " Deontologii " ,care nu au fost acolo ,il critica.
    Eu ce sa cred ?
    Au dreptate cei care au fost acolo sau cei care nu au fost ?
  • +1 (3 voturi)    
    In cazul in care... (Luni, 5 ianuarie 2015, 5:11)

    Cadillac [utilizator]

    ...n-ati aflat pina acum, ceea ce este dureros;

    Atunci cind "orarul" le permite, ESTE unii presedinti americani care se duc - macar citeva Duminici pe an - la biserici sau catedrale.

    Norocul vostru ca s-a inventat 'gugalu', ca altfel...

    ....3/4 din populatia adulta a Rominiei era convinsa ca din pelican se fac stilouri.
  • -1 (1 vot)    
    Cu oistea in gard? (Luni, 5 ianuarie 2015, 5:35)

    hotnewsfil [utilizator]

    O fi 'propria initiativa' a lui Iohannis sau se lasa tarat de consilieri sub-mediocri, in aceasta prelungire a unei campanii electorale de nivel ultra-scazut (ieftin, ieftin de tot!)?
    Pana acum, Klaus s-a dovedit campion al gafelor de mare calibru!
    Parea ca este un personaj discret, chiar excesiv de discret. Promitea ca va fi un alt fel de presedinte - 'care face, nu vorbeste' (asa intelegea el sa se distanteze de "sterilul" Traian Basescu!).
    Luarea bisericilor la rand, pe care si-a anuntat-o, o considera a fi una dintre faptele lui de mare calibru?
    Rostirea rugaciulior 'cu sonorul deschis', in mijlocul bisericii, in fata "drept-credinciosilor", trebue sa fie trecuta la fapte sau la vorbe?
    Inainte de a fi ales, acesta isi promova imaginea celui ce are o legatura total discreta cu Dumnezeu, nu publica.
    Poporul care l-a ales este satul (scarbit) de fatarnicia politicienilor blamati de el in campania electorala - cei care rup usile busericilor si tocesc icoanele cu saruturi libidinoase, care sa le asigure sustinerea politica a prea-sfintitilor (prea = excesiv?) ierarhi bisericesti.
    Are nevoie Klaus sa se lase lingusit de preotii care vaneaza avantaje materiale, bani pentru "mantuirea Neamului" (= rascumpararea pacatelor, similar cu cumpararea de 'Indulgente', in trecutul rusinos al bisericii catolice)?
    Ce o mai fi rezervand Klaus tinerilor - generatia 'facebook' -, care l-au ales?
    Asa intelege Klaus sa le puna in aplicare doleantele, aspiratiile?
  • +2 (4 voturi)    
    Cu oistea-n gard? (Luni, 5 ianuarie 2015, 6:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    O fi 'propria initiativa' a lui Iohannis sau se lasa tarat de consilieri sub-mediocri, in aceasta prelungire a unei campanii electorale de nivel ultra-scazut (ieftin, ieftin de tot!) - luarea bisericilor la pas?
    Pana acum, Klaus s-a dovedit campion al gafelor de mare calibru!
    Parea ca este un personaj discret, chiar excesiv de discret. Promitea ca va fi un alt fel de presedinte - 'care face, nu vorbeste' (asa intelegea el sa se distanteze de "sterilul" Traian Basescu!).
    Luarea bisericilor la rand, pe care si-a anuntat-o, o considera a fi una dintre faptele lui de mare calibru?
    Rostirea rugaciulior 'cu sonorul deschis', in mijlocul bisericii, in fata "drept-credinciosilor", trebue sa fie trecuta la fapte sau la vorbe?
    Inainte de a fi ales, acesta isi promova imaginea celui ce are o legatura total discreta cu Dumnezeu, nu publica.
    Poporul care l-a ales este satul (scarbit) de fatarnicia politicienilor blamati de el in campania electorala - cei care rup usile busericilor si tocesc icoanele cu saruturi libidinoase, care sa le asigure sustinerea politica a prea-sfintitilor (prea = excesiv?) ierarhi bisericesti.
    Are nevoie Klaus sa se lase lingusit de preotii care vaneaza avantaje materiale, bani pentru "mantuirea Neamului" (= rascumpararea pacatelor, similar cu cumpararea de 'Indulgente', in trecutul rusinos al bisericii catolice)?
    Ce o mai fi rezervand Klaus tinerilor - generatia 'facebook' -, care l-au ales?
    Asa intelege Klaus sa le puna in aplicare doleantele, aspiratiile?
  • 0 (0 voturi)    
    presedinte (Marţi, 6 ianuarie 2015, 21:56)

    cornelan [utilizator]

    n-ai vrea tu sa fi prezent la cresterea numarului de locuri de munca ?? eventual la firme romanesti , nu straine ... de ce nu te-ai facut popa protestant ?? ai fi fost mai calificat !