Adrian Nastase: Daca la finalul anului 2004 lucrurile stateau altfel, astazi am fi circulat deja pe autostrada Comarnic-Brasov

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:59 Actualitate | Politic


Fostul premier Adrian Nastase scrie sambata pe blog, referindu-se la traficul aglomerat de pe Valea Prahovei, ca "astazi am fi circulat deja" pe autostrada Comarnic-Brasov, "daca la finalul anului 2004 lucrurile stateau altfel". Potrivit lui Nastase, proiectul privind constructia acestei autostrazi, semnat in 2004, in timpul guvernarii sale, cu compania franceza Vinci, "a fost anulat in 2005, imediat dupa venirea lui Traian Basescu la putere" si ca "si a doua oara, in 2010, a fost anulat  - un alt contract, pentru acelasi segment de drum, tot cu compania Vinci - dupa al doilea naufragiu al lui Basescu".

Postarea lui Adrian Nastase, intitulata "Autostrada de la Cornu":

"Zilele trecute, am coborat la benzinaria de la intrarea in Cornu, pe DN 1. Nu-mi venea sa cred - masinile circulau bara la bara, spre munte. In a doua zi de Craciun, am fost, cu masina, spre Brasov. Aglomeratie teribila. In special in zona Busteni. Constructia unei autostrazi, evident, se impune.

Mi-am, adus aminte insa de o declaratie halucinanta pe care Traian Basescu o facea in 2005. Acesta vorbea atunci despre Coridorul IV paneuropean care ar fi fost "deviat" de catre guvernul pe care il conduceam astfel incat autostrada sa treaca pe la Cornu. Era vorba de contractul pentru autostrada Comarnic-Brasov, semnat in 2004, cu compania Vinci. Va mai amintiti? Inutil sa precizez ca autostrada viza portiunea din munti, de la Comarnic la Brasov. Oare Traian Basescu nu stia acest lucru?

Din pacate, proiectul de autostrada, semnat cu compania franceza Vinci, a fost anulat in 2005,  imediat dupa venirea lui Traian Basescu la putere. Si a doua oara, in 2010, a fost anulat - un alt contract, pentru acelasi segment de drum, tot cu compania Vinci - dupa al doilea naufragiu al lui Basescu.

Cred ca e inutil sa spun ca, daca la finalul anului 2004 lucrurile stateau altfel, astazi am fi circulat deja  pe aceasta autostrada. Si cand spun altfel, nu ma refer neaparat la un alt deznodamant al alegerilor, ci la o minima intelepciune si responsabilitate din partea noului "regim" de a continua proiectele bune incepute in perioada 2000-2004.

Acum se invoca imposibilitatea de finantare (lipsa de interes a bancilor straine) pentru acest proiect. In 2004, insa, intr-un alt context al situatiei economice europene si in conditiile speciale ale relatiilor romano-franceze, finantarea autostrazii nu era o problema. Anii au trecut... si acum putem sa circulam, in schimb, pe facebook, ajutati de companiile Vodafone si Orange."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12435 vizualizari

  • +89 (93 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:29)

    [anonim]

    • -39 (57 voturi)    
      Nastase scrie degeaba (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:55)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui

      Oamenii vor spectacol, nu autostrazi. Trebuie sa recunosti si tu ca un spectacol mai bun decat Traian Basescu nu a oferit nimeni. Vreti autostrazi ? Preferam sa circulam cu caruta daca mai intra cate unul in puscarie din cand in cand!
      • +34 (38 voturi)    
        Doamne fereste! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:47)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Daca erai presedinte, azi Romania era nastase.ro.
      • +27 (29 voturi)    
        spune-ne si ce spaga .... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:02)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        intra in conturile lui nastase ....si ale acolitilor sai.
        • -6 (8 voturi)    
          iti spun ce intra in conturile Romaniei (Duminică, 4 ianuarie 2015, 1:55)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          de cand nastase a obtinut dreptul de plecare la muinca al romanilor in europa (in acele etape de cate 3 luni, in care aveau dreptul sa plece la munca romanii inainte sa intram in UE). Ne-a scos din mocirla si acum il scuipam. Nu ma intereseaza ca om. A facut ce a facut si a intrat la puscarie. Dar ca politician a scos Romania din rahatul lasat de guvernele lui Constantinescu prin negocierea asta cu plecatul in strainatate.
          • +3 (3 voturi)    
            ABEREZI (Duminică, 4 ianuarie 2015, 17:05)

            kripton [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            daca romanii nu plecau in strainatate FOAMEA i-ar fi obligat sa fac revolutie,dinaia adevarata,cu comunistii spanzurati de felinare si cei 60 mii de morti ai lui ceausescu ar fi devenit mortii lui iliescu si nastase. le-au dat drumul sa plece de coniventa cu occidentul caruia i s-a facut romania cadou la pretz redus. altfel presiunea sociala ducea la explozie.
        • +3 (3 voturi)    
          Romania e cu 58% din autostrazi terminate! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 2:28)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          Tarile din Europa au o medie de 4516 masini/km autostrada. Romania detine 7771 masini/km (tabelul contine cifre de la inceputul lui 2014), ceea ce inseamna ca are 58% din autostrazi terminate considerind ca va ajunge la 100% cind va poseda 4516 masini/km, adica 1113 km autostrada.

          Ziua cind vom beneficia de 1113 km nu este departe si acolo trebuie sa ne oprim altfel ajungem in situatii dezastru ca Spania cu de 2.36 ori mai multi km autostrada decit are nevoie sau Croatia, Slovenia, Danemarca, Ungaria care au intre de 2.93 si 1.7 ori mai multe autostrazi decit este necesar.

          Tara_______Nr. Masini___Masini/km___%__
          ======================================
          Iceland________296,479____8,013____56%
          Albania________419,893____2,470___183%
          Luxembourg_____444,353____3,023___149%
          Estonia________664,644____6,714____67%
          Cyprus_________774,492____2,837___159%
          Lithuania____1,910,373____4,581____99%
          Slovakia_____2,339,358____4,033___112%
          Slovenia_____1,374,900____2,299___196%
          Serbia_______2,419,569____3,915___115%
          Bulgaria_____3,284,837____5,256____86%
          Romania______5,027,936____7,771____58%
          Ireland______2,416,387____3,645___124%
          Finland______5,331,582____7,215____63%
          Belarus______3,829,244____5,106____88%
          Cehia________7,262,647____6,917____65%
          Croatia______1,969,587____1,539___293%
          Denmark______3,108,962____2,320___195%
          Hungary______3,608,834____2,652___170%
          Switzerland__5,524,496____4,059___111%
          Austria______6,091,881____3,542___128%
          Sweden_______5,231,589____3,007___150%
          Belgium______7,050,618____3,999___113%
          Greece_______7,910,565____3,794___119%
          Netherlands__9,340,006____4,107___110%
          Portugal_____8,730,885____3,298___137%
          Turkey______15,095,603____7,188____63%
          Poland______22,024,697____8,641____52%
          Spain_______31,086,035____1,917___236%
          France______34,276,000____3,009___150%
          UK__________35,170,629____5,846____77%
          Germany_____50,184,000____3,907___116%
          Italy_______52,586,499____7,895____57%
          ======================================
      • +9 (9 voturi)    
        multumim de oferta! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:07)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Deja circulam de ani buni pe A3 Transilvania.
        Inca o autostrda de aceeasi calitatea si la acelasi pret ca ar fi fot prea mult pentru bugetul acestei tari.
        PS : era sa uit,de vreo 2 ani si ceva pupilul sau, "el dottore" se lauda ca va face aceasta indispensabila Brsov-Bucuresti,dar nu se mai aude absolut nimic de la o vreme.in schimb a fost oprit si Sibiu-Pitesti.trebui ca Basescu e de vine.
    • +25 (27 voturi)    
      stiti de ce s-a blocat dn1....???? (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:04)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui

      ....si-a uitat cortul pe acolo SOVA..
    • +26 (28 voturi)    
      :) (Duminică, 4 ianuarie 2015, 2:09)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui

      Din ciclul daca afara ar fi fost soare, acum nu ar mai fi nins :).
    • +10 (10 voturi)    
      am fi circulat.... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:47)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui

      Numai ca autostrada, daca o facea nastase, ar fi avut o singura banda si am fi circulat cu carutele......
  • +81 (83 voturi)    
    Gura pacatosului... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:30)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Probabil ca acel contract pentru Comarnic - Brasov (anulat in 2005) semana foarte bine cu cel pentru Autostrada Transilvania, aia care a batut toate recordurile de pret si nu e gata nici pana azi...

    Daca taceai, coane Nastase, bine faceai !, Asa, ne-ai adus din nou aminte de autostrazi si mai iei niste injuraturi...
    • -37 (43 voturi)    
      si cine a facut autostrada transilvania ? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:56)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Sau.. ma rog, cativa kilometrii la preturi demne de cartea recordurilor. Cine ? Alianta DA, apoi Tariceanu si Boc.
      • +26 (30 voturi)    
        dezinformezi (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:45)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Boagiu a fost cea care a impus pretul pe km de 7.5 mil euro .furtul generalizat a este practicat de psd
        • +6 (8 voturi)    
          exact! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:10)

          urob [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Nu inteleg ce se baga in seama o anumita specie de indivizi .
          Ori sint dezinformati si atunci ar fi bine sa nu comenteze.
          Ori sint rauvoitori ,care mai bine ar naviga pe forumul Latrinei,acolo ar pune botu' la prostiile lor destui.
      • +24 (26 voturi)    
        Contractul era facut beton! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:48)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Facea sau nu, incasa banii si nu se putea face nimic. Era inatacabil. Spaga a fost pe masura...
        • 0 (2 voturi)    
          beton a fost si intelegerea cu FMI-ul (Duminică, 4 ianuarie 2015, 1:56)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          dar acolo nu ti-am auzit corectitudinea cand a crescut acciza de la benzina. Esti informat numai cand vrei.
  • +60 (62 voturi)    
    Ne-a ferit Dumnezeu de tine !! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:34)

    gica43 [utilizator]

    Poate vrei sa zici ca doar tu ai fi circulat pe acea autoastrada !! Las'ca ai circulat mai usor pana la Rahova !!!
    • -31 (37 voturi)    
      gandire laica (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:57)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      te-a ferit prietenul tau imaginar Dumnezeu de ceva.
      • +6 (6 voturi)    
        Sictir, (Duminică, 4 ianuarie 2015, 13:11)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        neam prost!
      • +7 (7 voturi)    
        couanele (Duminică, 4 ianuarie 2015, 13:22)

        cris64 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Te plateste in oua Bombonel pentru tampeniile pe care le debitezi tovarase colonel securist ?
  • +40 (44 voturi)    
    Bine. (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:37)

    mitg [utilizator]

    Ne lași?
    Mai scrie un roman, ceva, că văd că ți-ai ratat cariera, scriitor trebuia să te faci.
  • +37 (41 voturi)    
    autostrada bucuresti cornu (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:38)

    thebblack [utilizator]

    6 benzi, un singur utilizator. ma rog, 15, o limuzina preșidentiala (derivat de la preș, pentru grammar nazi) si 14 ale spp-ului.
  • +44 (46 voturi)    
    daca- un exercitiu de "si conditionnel" (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:44)

    minus [utilizator]

    Zilele acestea un dinozaur a coborat la benzinaria de la intrarea in Cornu, pe DN 1. Nu-i venea sa creada... masinile erau bara la bara inca de pe vremea Cretacicului. Un gand ii trecu prin cap- sa zica ceva despre numitul TB. Pai daca TB nu exista, astazi ... eram "altfel", mai precis "viceversa". Ca sa crezi... TB a fost mai tare ca "Popeye the sailor" doarece a folosit alt combustibil!

    Desigur, putem face exercitii cu "daca"; daca furati chiar tot in curand nu se mai vede nici drumul existent...
  • +49 (51 voturi)    
    Sure, sure tovarashe...Behtel 2 (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:48)

    Fu Leng [utilizator]

    S-ar fi circulat cum se circula astazi pe Autostrada Transilvania.
  • +45 (47 voturi)    
    Se tine scai... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:48)

    solar [utilizator]

    imbecilitatea de musiu Nastase. Cred ca nu se va lecui niciodata de ea,oricate doctorate si titluri universitare ar dobandi.
    Locuiesc pe tronsonul de sosea ARAD- NADLAC si stiu ce aglomeratie e pe acest segment de drum si cu cate vieti omenesti pierdute,cu cate distrugeri materiale s-a soladat si se soldeaza inca nasabuinta miticeasca de a nu da in folosinta autostrada A1. Cred ca 80 la suta din traficul spre Occident se face pe acest segment de drum, iar frontierea aici are 5 puncte de trecere care fac fata traficului greu si cel cu autoturisme usoare de-adreptul inuman.Daca s-ar putea l-as condamna sa inghita toti kilometri de pe autostrada concesionata la Bechtel,si care a inghitit ea singura toate celelalte "bucati" de autostrada.Autostrada spre Occident, via Arad -Nadlac ar fi trebuit sa fie prima terminata din interese economice si turistice primordiale pentru Romania. Apoi celelalte.
    • +19 (21 voturi)    
      Autostrada spre Occident... sa fie prima terminata (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 22:06)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Peste poate, stimabile, ca ar trebui mai 'nainte stramutat Cornu cu totu', ori asa ceva nu s-a vazut vreodata...
      • +5 (5 voturi)    
        :-)) (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:11)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        ehe,daca ar fi fost Cornu prin apropiere de Nadlac,sa vezi ce autostrada iluminata si noaptea am fi avut.Pina la Bucuresti!
    • +11 (11 voturi)    
      Nu e imbecilitate, ... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 12:34)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui solar

      ... e sistem. La cati prosti sunt in tara asta, sigur convinge cativa.

      Strategia penalilor PSD nu e sa convinga cu fapte reale si argumente logice dintr-o data o mare parte a populatiei ca TB e diavolul personificat, ci sa creeze un zgomot si-o cloaca de zvonuri imposibil de descalcit, care pe unii sa-i scarbeasca in asa fel incat sa nu mai interfereze cu planurile lor de jefuire a tarii prin votul pe care-l dau o data la patru/cinci ani, iar pe altii, chiar daca putini, slabi de minte si slab educati, incapabili sa analizeze la rece fapte concrete si argumente logice, sa-i conditioneze afectiv sa-l urasca pe TB si tot ce reprezinta el. Pana de curand le-a functionat foarte bine.
  • +42 (44 voturi)    
    fara a mai pune la socoteala conturile mai (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:51)

    __alex__ [utilizator]

    grase ale familiei de penalli nastase si inca o autostrada fantoma.

    La multi ani, nastase & co, anul 2015 - anul microsoft & edas!
  • +44 (46 voturi)    
    eu zic ca... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:00)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    A meritat sacrificiul.
  • +32 (34 voturi)    
    cu steagul rosu'n vant desfasurat ! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:02)

    nash pandelica [utilizator]

    e steagul marilor victorii....etc.
  • +39 (41 voturi)    
    Mai exact (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:13)

    fLoreign [utilizator]

    Daca la finalul lui 2004 lururile ar fi stat altfel, adversarii lui Nastase ar fi fost ingropati sub autostrada Comarnic-Brasov si alte cateva.
  • +41 (43 voturi)    
    Aditza (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:17)

    raudegura [utilizator]

    sa intelegem ca dupa" aia "cu Bechtell o puneai si p'asta?
    mare om mare caracter !
  • +32 (34 voturi)    
    e lipsit de orice rusine (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:30)

    Pretorian [utilizator]

    acest infractor!!
    • +8 (8 voturi)    
      da, isi permite... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:53)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Pretorian

      ia luat DNA-ul ceva maruntis dar acest gunoi uman mai poseda o avere de vreo 3 miliarde de E, ascunsi sub diverse forme, investiti in opere de arta sau actiuni ale firmelor straine la purtator.
  • +27 (29 voturi)    
    Sigur (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:30)

    gigifisiune [utilizator]

    Autostrada era construita de toti rivalii din presa si nu numai pe cafe ii bagai "la canal".

    Hai, gushitza, lasa-ne. Ia-o pe Tamara si du-te in Gabon, fa acolo autostrazi.
    • +12 (14 voturi)    
      Nu era vorba de Congo ?! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 22:07)

      EmilM96 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Nu -i schimbati cetatenia ,sa nu il derutati si sa nu mai niireasca ,saracul, copacul familiei sale ....
  • +22 (24 voturi)    
    Haa? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:55)

    cretu.emanuel [utilizator]

    Cine-i ăsta?
  • +35 (37 voturi)    
    Nastase mănâncă rahat (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:06)

    Rntmpx [utilizator]

    În 2004 proiectul a eșuat din cauza procedurilor de selecție a concesionarilor, neconforme cu regulile UE.

    În 2010 consorțiul Vinci-Aktor pur și simplu nu a putut face rost de finanțare, așa că a renunțat.

    Dar desigur, tot Băsescu e de vină, după mintea fostului prim-pușcăriaș Năstase.
  • +28 (30 voturi)    
    dacă eram Vlad Țepeș vă învățam treaba cu selfie (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:06)

    visio [utilizator]

    norocul vostru că românul este răbdător și se mulțumește cu puțin; însă, zilele acestea sunt pe sfârșite tovarășe; abia ți-ai făcut încălzirea la pușcărie!
  • +18 (20 voturi)    
    Stăteau altfel... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:32)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică dacă își primeau șpăgile.
  • +15 (17 voturi)    
    daca la finalul anului 2004 lucrurile stateau (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:59)

    Ceauceau [utilizator]

    altfel tu Bombonel nu aveai atatea relatii cu jmecherii tai. puscariasule !
  • +22 (24 voturi)    
    E lipsit de elementarul bun simt... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 22:03)

    EmilM96 [utilizator]

    acest indivd care a furat atata in tara asta ; a vrut sa ridice coruptia la rang de "virtute nationala "in cel mai mare partid de corupti si a privatizat "pe doi ei"tot ce producea ceva in tara asta atunci ,acum sau oricand:sistemul energetic ,cel bancar ,serviciile.etc.
    Ar fi bine daca ar sta departe de viata publica macar vreo 10 ani dupa reabilitare !
  • +23 (25 voturi)    
    :-( (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 22:24)

    Marsak [utilizator]

    ..asta nu are pic de rusine ... ar trebui sa taca 100 de ani !
    • +4 (4 voturi)    
      Eu zic ca (Duminică, 4 ianuarie 2015, 8:24)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Marsak

      Ar trebui sa facă 100 de ani. Si nici nu e greu, chiar daca ia 2 ani pe fiecare speță.
  • +21 (23 voturi)    
    "daca la finalul 2004 lucrurile stateau altfel" (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 23:01)

    ofCAER [utilizator]

    domnu' Nastase,
    1. Oare citi "doctori" ar fi renuntat in 2014 la doctorat?! Raspunde, don' Nastase, ca doar mata ai fost indrumatorul UNICULUI (o sa intrati impreuna in Cartea Recordurilor, nu-i asa?).
    2. L-ai fi avut matale in 2014 pe Mugur Ciuvica de partea dumitale, mai precis de partea dorsala si ingenunchiat? Ca asta, Mugur Ciuvica, face parte - nu-i asa? - dintre "proiectele bune incepute in perioada 2000-2004" (incepute tot "pe-o strada", daca nu ma crezi, intreaba-l!).
    3. Pai s-ar mai fi avut indrazneala, ala primu', dr. Ponta, sa spuie in 2014 "toleranta noastra fata de coruptie va fi zero"? Adicatelea tocma' el sa te ridice pe matale direct de la Cotroceni? Ptiu, ptiu, ptiu drace!
    4. Am mai fi aflat noi, prostimea, in 2014 de Niculescu, Duicu, Bunea-Stancu, Constantinescu, Cancescu, Mocanu (si mai avem si alte nume de adaugat)?
    P.S. Da' nu pricep, don' profesor, cum vine asta: "In 2004, ... in conditiile speciale ale relatiilor romano-franceze, finantarea autostrazii nu era o problema"? Pai in 2014 dr. (inca) Ponta si Hollande sont tres bons amis, cum matale nu erai cu Chirac ala de dreapta si nici cu omologu' Raffarin in 2004... Zau asa, don' profesor doctor, cum vine asta, bre?
  • +21 (23 voturi)    
    Nastase (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 23:11)

    daniel-c [utilizator]

    Nastase isi pregateste drumul catre sefia PSD, dupa Ponta. Poate credeti ca e terminat, insa se pare ca are inca resurse, ca de vorba aia, are copii,
    carora tre sa le lase o mostenire politica.
  • +28 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:34)

    [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      Profesor. (Duminică, 4 ianuarie 2015, 9:04)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui

      Nastase scrie cam la nivelul unui elev bun de liceu, cu gramatica si topica sub control, dar nu are niciun pic de fler artistic. Am avut studenti si studente la cursurile de eseu care scriau mult mai bine ca el chiar din anul I de facultate.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 4 ianuarie 2015, 18:37)

        [anonim] i-a raspuns lui John M.

      • +1 (1 vot)    
        FIRESTE! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 19:55)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        El era preocupat de glumite despre 'numaratul oualor'!
  • +22 (24 voturi)    
    e vina lui Basescu (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:42)

    Adrian_. [utilizator]

    cam atat il duce mintea. sper sa se intoarca cat mai repede la Rahova!
  • +9 (9 voturi)    
    comentariu lasat pe bloggul sau. Oare il va afisa? (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:52)

    TudoricaAlexandru [anonim]

    Stimate fost detinut Adrian Nastase. Am vazut la un post de televiziune comentariile dumneavoastra referitoare la aglomeratia "inadmisibila" din zona in care locuiti (faceati referire la drumurile spre zonele montane) si nu m-am putut abtine sa va aduc la cunostinta urmatoarele: In vremea in care dumneavoastra semnati acel contract eu eram un biet scolar cu o alocatie IMENSA. In perioada in care ati negociat acel contract si inainte de el au fost falimentate, distruse majoritatea surselor de venit a tarii noastre. In vremea aceea nu mai stiati pe unde sa va asezati tablourile modeste cumparate din salariul dumneavoastra modest de ministru/prim-ministru si mai stiu eu ce. Datorita hotararilor dumneavoastra pertinente si pline de profesionalism care se aseamana cu gradina zoologica eco-bio s.a. a colegului dumneavoastra de breasla Prof. Doctor. Sorin Oprescu doresc sa va felicit pentru ruinarea acestei tari. Indurerat sunt (la varsta la care copiii dumneavoastra se plimbau in masini de zeci de mii de euro, sute de mii si sotia dumneavoastra purta niste haine luate din Dragonul Rosu.....modesta de altfel-cred ca o singura blana ar fi asigurat traiul unei familii normale vreme de un an) cand vad unde a ajuns tara noastra. Facand referire la infrastructura tarii consider ca PSD-ul la fel ca si PD-L si mai stiu eu ce partide au avut timp si resurse cat sa faca 2 randuri de autostrazi suprapuse in toata tara, dar daca s-ar fi intamplat asa ceva cum ati mai fi putut dumneavoastra, impreuna cu restul sa nu va mai stiti numarul conturilor si sumele din ele?!?!? Posibilitati au existat, viziune au avut unii dar s-au dus in alte tari sa faca treaba. Aici nu a fost si inca nu este loc pentru acei oameni capabili. Acum doresc sa va readuc cu picioarele pe pamant, deoarece consider ca inchisoarea v-a incetosat rationamentul.
  • +8 (8 voturi)    
    continuare.... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:53)

    TudoricaAlexandru [anonim]

    Nu vorbesc din statitstici, dar sunt sigur ca peste 50 % din accidentele(mortale sau cu vatamari minore) din tara noastra se datoreaza lipsei drumurilor si a proastei gestionari a autoritatilor abilitate. Si da.....si dumneavoastra sunteti vinovat; daca ati semnat un contract trebuia sa il incepeti, sa va aduc aminte de autostrada soarelui. Costurile ei ar fi facut posibila crearea unei autostrazi din constanta pana timisoara si din timisoara pana in iasi sau la colegul dumneavoastra Dragnea in Alexandria. Insa ar trebui sa nu neglijam memoria oamenilor decedati in accidentele rutiere de care dumneavoastra in mod direct in calitate de prim-ministru si ministru si ce ati mai fost va faceti vinovat, impreuna cu restul incometentilor din toate minsterele acestei tari. Va plangeti de o pedeapsa de 3 ani, scuzati-ma pentru genocid se dau mult mai multi ani. Asa ca aveti decenta ca in momentul in care stati frumos la biroul acela care cu siguranta nu este unul ieftin si nici casa in care locuiti, ca biata matusa Tamara se rascoleste si acum in mormant ca i-ati patat numele, stim prea bine ca nu avea cum sa fie atat de darnica. Daca erati nepotul meu credeti-ma ca nu v-as fi dat nimic, cred ca va luam si ce aveati. Ironiile am rugamintea sa le lasati deoparte, odata cu rationamentul acesta de inchisoare. Mergeti si rugati-va pentru iertarea pacatelor si daca vreti cu adevarat sa fiti om si sa mai aveti curajul sa comentati. Donati tot ce aveti dumneavoastra si copiii dumneavoastra caselor de copii si azilelor de batrani. Si nici atunci nu ar fi deontologic ca un fost detinut sa comenteze.
    Viata lunga va doresc pentru a putea vedea in ce hal a ajuns tara asta datorinta hotararilor dumneavoastra INTELEPTE.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne Bechteleste clocitorul penal Nastase A. ? (Duminică, 4 ianuarie 2015, 3:27)

    Plagarus [utilizator]

    Poate ca si EADS-ul era ''curat ", Adelule ?
  • +5 (5 voturi)    
    In 5 Dec. 2004 (Duminică, 4 ianuarie 2015, 9:14)

    John M. [utilizator]

    Nastase stergea rafinariei RAFO Onesti o datorie de -tineti-va bine!- 18,000 de miliarde de lei vechi. Un miliard era la ora respectiva 33,000 de USD. Inmultiti asta cu 18,000 si va ia ameteala. Cat a primit el de la escrocii PSD de la RAFO?
    Asta sa ne spui, Herr Rahova, nu povesti cu autostrazi. Ai fost un blestem pentru aceasta natiune, ca si Iliescu ce v-a lasat sa furati in voie numai ca, la randul vostru, sa-l tineti momaie in fruntea statului.
  • +4 (4 voturi)    
    in romania (Duminică, 4 ianuarie 2015, 9:16)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    sunt necesare autostrazi numai pentru cei din Bucureti:
    pt munte
    si
    pt mare
  • +4 (4 voturi)    
    Mass-media (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:14)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Cat timp veti mai da stiri despre acest infractor si despre altii ca el sunteti in afara intereselor reale ale acestei națiuni. TREZIȚI-VĂ!
  • +2 (2 voturi)    
    da, shi...? (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:44)

    Codruta N [utilizator]

    "Am fi circulat" - adica ar fi circulat cativa cu cu*ul mare, care nu incap decat 1 - 2 in vreo masina cat toate zilele. Catre... ce?
    Si ei, saracii, nu mai poa' sa circule - ca se amesteca cu prea multi amarasteni care n-au unde sa mearga in alta parte la munte. Atata paguba!
  • +1 (3 voturi)    
    parerea mea e ca nici nu se POATE face! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:54)

    Codruta N [utilizator]

    Pentru ca sa faci o autostrada la normele UE, cu MAXIMUM 5 la mie panta, pornind de la Comarnic si terminand la Brasov, ori trebuie MUSAI facuta aproape numai tunel, ori ar trebui sa ocoleasca, hãããt...!!! cu o curba larga, pana catre, incolooo... Valeni!
    CUM faci o autostrada cu panta de MAXIMUM 5 la mie, in conditiile in care, pe o distanta de nici 40 km (Comarnic - Predeal), diferenta de nivel este de cca. 600 m??!!
    ???
  • +4 (4 voturi)    
    comisioane grase de la rusi (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:57)

    PopLuciana [anonim]

    Daca ramaneai la putere,mai vindeai cateva combinate metalurgice pe nimic la rusi??? Sau gaseai tu ce sa mai dai pe degeaba si cu comisionae grase in propriul buzunar !
  • +5 (5 voturi)    
    De ce nu iti venea sa crezi..... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:11)

    conul [anonim]

    .... ca se circula greu pe DN1 in prajma zilelor de sarbatoare ? S-a circulat vreodata altfel ? Infractorule !
  • +4 (4 voturi)    
    Autostrazi cu bani publici (Duminică, 4 ianuarie 2015, 13:43)

    Koczka [utilizator]

    Asa ceva numai in capitalismul de cumetrie e posibil si a mai fost pe vremea lui Hitler posibil. Parteneriatul public privat reprezinta solutia. Domnu Bombonel sa-si reaminteasca ca initial a existat o propunere a Bechtel de a finanta lucrarile la autostrada Transilvania cu pretul exploatarii/administrarii acesteia pentru 25 de ani. In aceste conditii autostrada era de mult gata si in nici un caz nu se ajungea la enormitatile de pret pe kilometru de acum. Oricum nu statul trebuie sa fie principalul finantator al autostrazilor. Bugete enorme au fost cheltuite pentru studii de fezabilitate si pentru conservari de lucrari abandonate. Statul ar trebui sa fie mai atent cand cedeaza prin privatzari dubioase industrii strategice ale economiei. Nu pot uita un comentariu al unui conatructor de la Astaldi care afirma ca pretul la ciment si laa fier beton este prea mare in Romania si ca pentru lucrarile din Romania se importa aceste materiale din Italia si de aiurea. Iata efectul privatizarilor de succes cu Lafarge si cu Mechel: preturile aberante pe km construit la autostrazi. Daca economia si dezvoltarea actvitatilor operatorilor econokici cu capital strain nu pot fnanta construirea de autostrazi sa nu se construiasca cu bani publicim Statul are destule obligatii legate de intretinerea si dezvoltarea infrastructurii de drmuri nationale, judetene si comunale.
  • +2 (2 voturi)    
    esti un mincinos nastase (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:56)

    kripton [utilizator]

    si multumim in geninchi Lui Dumnezeu ca nu ai ajuns presedinte si ca ai facut puscarie.
    oricum nu ti-ai fi respectat promisiunile. parca aranjamentul cu bechtel tu ni l-ai varat pe gat. aia au promis multe si nu au facut nimic in afara ca ne-au luat cateva miliarde de euro.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai promovati puscariasii! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 17:20)

    vali47 [utilizator]

    Un puscarias ca Nastase nu trebuie promovat in presa.Chiar daca Nastase a profitat de indulgenta justitiei si este in libertate,nu are voie sa desfasoare activitati politice.Ce face HotNews,propaga politica unui hot.
  • +1 (1 vot)    
    Daca era altfel... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 19:08)

    sareta [utilizator]

    Daca era cu adevarat "altfel " atunci ar fi fost incheiat contract onest cu Bechtel si am fi avut autobahn Transilvania
  • +1 (1 vot)    
    stimati concetateni ! (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:38)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    in tara noastra, Romania, exista doar doua drumuri importante:
    Bucuresti -- Brasov
    si
    Bucuresti-Constanta
    Stirile sunt concentrate numai asupra traficului efectuat de cetatenii din aglomerarea urbana Satele Unite ale Valahiei catre Munte (Iarna) si catre Mare (Vara)
    Traiasca Satele Unite Valahe !
    restul cetanenilor NU exista decat la aalegeri !
  • 0 (0 voturi)    
    scutitine de sfaturile acestui hot de tara (Marţi, 6 ianuarie 2015, 14:54)

    ivanescu [utilizator]

    da nastase ,daca tu nu furai atat aveam autostrazi ,azi doar ascultam sfaturile tale de hot si puscarias si ne inchinam cum inca ne mai dai sfaturi in loc sa te izolezi in vastele tale domenii si firme pe care le pastoresti in toata tara !