Kelemen Hunor: Nu putem guverna stiind ca in doi ani putem risca sa nu ajungem in Parlament

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 11:55 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele Uniunii Democrate Maghiare din Romania (UDMR), Kelemen Hunor, a declarat sambata, in cadrul sedintei Consiliului Reprezentantilor Unionali (CRU) de la Targu Mures, ca increderea in actuala guvernare este tot mai scazuta, ca UDMR nu poate guverna daca nu are sustinere si ca nu poate guverna stiind ca in doi ani risca sa nu mai ajunga in Parlament.

"Azi (sambata - n.r.) vom lua o decizie daca vom iesi sau nu de la guvernare. Iesim din guvernare in urma unor concluzii, analize interne. (...) La inceputul anului am decis sa facem parte din coalitia de guvernare cu Partidul Social Democrat. Pentru UDMR guvernarea nu poate fi un obiectiv, ci un mijloc si nu putem decide pe principii politice. Majoritatea votantilor nostri au sustinut practic participarea la guvernare. (...) Azi consider ca a fost o decizie corecta. Dupa aproape 9 luni de guvernare, Consiliul Permanent a facut propunerea ca UDMR sa iasa de la Guvernare. (...) S-a redus drastic numarul celor care mai cred in acest guvern, nu poti guverna daca nu esti sustinut. Nu putem guverna stiind ca in doi ani putem risca sa nu mai ajungem in Parlament. Si fara noi guvernul are o majoritate. Principala obligatie a noastra e sa pastram acea valoare de 25 de ani, sa nu o pierdem", a spus Kelemen Hunor, potrivit traducerii oficiale, transmite Agerpres.

Kelemen Hunor a sustinut ca 2014 a fost anul premierelor politice, intrucat s-au intamplat o serie de lucruri cum ar fi dizolvarea Uniunii Social Liberale (USL), care detinea 70% in Parlament, UDMR a participat in coalitie cu PSD, au fost doi candidati maghiari la presedintia Romaniei, un etnic german, Klaus Iohannis, a devenit presedintele statului, dar si decizia Consiliului Permanent al UDMR de a recomanda iesirea Uniunii de la guvernare.

Potrivit lui Kelemen, decizia Consiliului Permanent de a propune iesirea de la guvernare este o premiera si ca ascultand propunerea votantilor, Uniunea a considerat ca iesirea de la guvernare e cea mai buna hotarare.

In privinta pozitionarii UDMR in alegerile prezidentiale, Kelemen Hunor a spus ca s-a luat decizia sustinerii unui candidat in turul al doilea, pe baza sondajelor de opinie, insa votul maghiarilor din turul al doilea al prezidentialelor a fost unul de protest.

"Am considerat ca ar fi bine sa luam aceasta decizie luand in considerare sondajele de opinie. In turul al doilea datele arata ca mai multi maghiari au participat, in ciuda faptului ca niciun candidat roman nu a avut niciun mesaj pentru etnicii maghiari. (...) Maghiarii in turul II au avut un vot de protest. S-a miscat o masa de votanti pe care niciun candidat maghiar nu i-a putut misca, nu mai au incredere in noi, nu mai suntem credibili pentru ei. Ar trebui sa intelegem si sa fim cei care ne schimbam", a aratat Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2608 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Da-i, Doamne, (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 12:02)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    mintea ungurului de pe urma!
    Si Domnul i-a dat-o.
  • +7 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 12:08)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    A fost un vot anticorupție (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 12:51)

    neamprooost [utilizator]

    Și poate-au început și ungurii să-nțeleagă că trebuie să facă politică națională la alegerile cu miză națională, și nu să meargă cu orice bandit care le promite ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    noua place mult ciolanul.... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 12:54)

    geocrin [utilizator]

    Si voi de la UDMR imbatati electoratul vostru pentru a traii voi mai bine.
    Fiecare cu Vadimii lui si cu Funarii lui.
    Oamenii sunt oameni, DACA sunt indiferent de nationalitate ori religie.
    De acea romanii au vrut sa aleaga un OM, si nu au tinut cont de alte prostii din care unii au facut atuuri pentru ei.
    Ponta este roman si este crestin viu, daca era si OM ar fi putut cistiga alegerile.
  • +7 (7 voturi)    
    sinceritate maxima..... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 12:57)

    translativus [utilizator]

    .....a la Kelemen Hunor: Nu putem guverna stiind ca in doi ani putem risca sa nu ajungem in Parlament.

    Aceasta este singura dorinta a tuturor politicienilor - ciolanul !
    Tara !? Binele alegatorilor !? Astea sunt prostii in mintea fraierilor jecmaniti.

    Asa se "lucreaza" in mincinoasa "democratie parlamentara" !
    • +2 (4 voturi)    
      Exact asta am inteles si eu... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 16:07)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ...sprijina acum din Parlament "punctual" ca sa-si pastreze functiile din esalonul 2-3 si cu ochii la ciolanul din 2016.
  • +6 (8 voturi)    
    Doamne ajuta ... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 13:38)

    arheopterix [utilizator]

    de ce le e frica ... eu cred ca asta ii asteapta.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa speram! (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 13:41)

    Lucian P. [utilizator]

    Ar fi o mare reusita pentru toata tara daca aceast partid de imbogatiti pe spinarea altora nu va mai ajunge in parlament. Reprezinta cele mai sarace judete si culmea, au averi incredibile. Poate se vor destepta si cei de nationalitate maghiara si vor incepe sa voteze cu capul, nu cu sufletul.
  • +4 (6 voturi)    
    Klaus e candidat român? (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 13:46)

    Nyk1 [utilizator]

    E bine că știm un lucru nou: oricine din lumea asta care nu e ungur sau secui este român!
  • +4 (6 voturi)    
    dece parlament (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 13:53)

    florin_f [utilizator]

    da pe tusa nu stiti sa stati :o) mai luati o pauza, ati furat destul, gauz... astia.
  • +4 (8 voturi)    
    Ultimul bozgor. (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 15:10)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Sta in chirie, si tot el are pretentzii si-o freaca pe partea deontologica !
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt unele lucruri ... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 17:48)

    MPopa [utilizator]

    ... la care ar trebui sa meditati, domnule Hunor, ca de exemplu faptul ca un german a ajuns presedintele Romaniei, dar un maghiar n-are nici o sansa in actualul context. Si nu din cauza ca v-am uri sau discrimina, ci din cauza ca faptele dvs. si ale colegilor v-au descalificat complet in ochii romanilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 18:47)

    valli [anonim]