David Cameron l-a felicitat pe Klaus Iohannis: Campania dumneavoastra prezidentiala a demonstrat o hotarare clara in ceea ce priveste combaterea coruptei, cresterea responsabilitatii si imbunatatirea transparentei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 9 decembrie 2014, 13:18 Actualitate | Politic


David Cameron
Foto: Agerpres/Xinhua
Premierul britanic David Cameron i-a transmis lui Klaus Iohannis o scrisoare de felicitare pentru victoria in alegerile prezidentiale. In scrisoarea facuta publica de Ambasada UK la Bucuresti, Cameron arata ca "Marea Britanie este gata sa va sustina in demersul de a face schimbari sistematice in ceea ce priveste combaterea coruptei, cresterea responsabilitatii si imbunatatirea transparentei".

Scrisoarea integrala de felicitare a premierului britanic David Cameron catre Klaus Iohannis, Presedintele ales al Romaniei:

Dragă domnule Preşedinte ales,

Permiteţi-mi să vă felicit cu ocazia câştigării alegerilor prezidenţiale din România.

Marea Britanie şi România au dezvoltat un parteneriat puternic, bazat pe valori şi obiective comune, precum şi pe legături interumane. Aştept cu interes să colaborăm pentru a întări pe mai departe aceste relaţii şi cooperarea dintre ţările noastre.

Campania dumneavoastră prezidenţială a demonstrat o hotărâre clară în ceea ce priveşte combaterea corupţei, creşterea responsabilităţii şi îmbunătăţirea transparenţei, în anii care vor veni. Marea Britanie este gata să vă susţină în demersul de a face schimbări sistematice în acest domeniu.

De asemenea, aştept cu interes să colaborăm în interiorul Uniunii Europene, pentru a răspunde unor provocări comune, precum criza din Ucraina şi reforma UE. Lupta împotriva şomajului, promovarea creşterii economice şi a competitivităţii europene la nivel global servesc interesele tuturor statelor membre ale Uniunii, la fel ca şi gestionarea presiunilor aduse de migraţie, aşa cum am subliniat în discursul meu din luna noiembrie. Dorim să colaborăm cu toţi partenerii noştri europeni pentru a realiza aceste schimbări şi sper să le discutăm împreună în viitorul apropiat.

Cu sinceritate,

David Cameron






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2714 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    :) (Marţi, 9 decembrie 2014, 13:30)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sunt convins ca in fiecare seara David Cameron schimba pe un canal romanesc (cu traducere in engleza desigur) ca sa urmareasca campania lui Iohannis. :D De aia stie ce a demonstrat campania ca altfel nu imi explic...
    • +1 (3 voturi)    
      ^..^ (Marţi, 9 decembrie 2014, 14:17)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Prim-ministrul Cameron vorbeste in numele guvernului Marii Britanii, si nu pomeneste ca a urmarit campania...
      • 0 (0 voturi)    
        Hello, Dave (Miercuri, 10 decembrie 2014, 1:51)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Monica Macovei nu e tot una cu Klaus Iohannis.
    • +4 (4 voturi)    
      lasa (Marţi, 9 decembrie 2014, 15:17)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Lasa... bine ca nu ne-am ales cu celalalt... care sigur ar fi primit felicitari de la premierul Chinei si al Coreei de Nord. Lasa..., mergeti voi acolo... mai lasati-ne...
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariul lui Cameron este (Marţi, 9 decembrie 2014, 16:24)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      expresiv pentru situatia lui Ponta si PSD.Ei sunt priviti exact opusul.Adica PSD=Coruptie.
      Nimic nou.Stim asta.PSD este partidul coruptilor.Cum scapam de ei mai repede,asta este problema,sa nu mai fure 2 ani.
  • +6 (8 voturi)    
    David Cameron "saved the best for last" :-) (Marţi, 9 decembrie 2014, 13:34)

    CetateanLogat [utilizator]

    "Sa colaboram in interiorul Uniunii Europene, pentru ... gestionarea presiunilor aduse de migratie, asa cum am subliniat in discursul meu din luna noiembrie".

    Curat murdar, coane Cameron! Aveti va rog grija sa reduceti si presiunile create de migratia medicilor romani in UK, fiti impartial, va rog!

    Exista o zicala romaneasca ce spune: "la placinte: inainte, la razboi: inapoi!" Cam dupa acest "principiu" judeca dl. Cameron "gestionarea presiunilor aduse de migratie".
  • +4 (8 voturi)    
    totusi (Marţi, 9 decembrie 2014, 13:41)

    ernst [utilizator]

    Iohannis mi-a placut cand a recunoscut in interviul acela, parca la DW, ca lupta impotriva coruptiei nu a fost poate chiar de la inceput principala tema a sa de campanie. Denota onestitate. Mai ramane sa admita ca a bagat-o in repertoriu numai cand a cerut-o publicul, adica Macovei, si ca Blaga nu prea a crezut ca va castiga alegerile si probabil nici nu l-ar fi deranjat prea mult [dimpotriva] aceasta.

    Interesant e cum presa internationala preia numai patternurile usor recognoscibile, slagarele mai pe scurt, povestile simple si daca se poate lacrimogene [luptator anti-coruptie, cea mai saraca tara din balcani, etc]. bun, asta inteleg cand e vorba de cannes, unde lumea nu are stare pe scaun mai mult de o ora si nici intr-un caz nu vrea sa-si bata capul prea tare. dar, totusi, nu e cazul nostru.
  • 0 (2 voturi)    
    Atenție Hotnews! (Marţi, 9 decembrie 2014, 14:36)

    bocristi [utilizator]

    Dacă tot vă plac abrevierile, ar fi fost de bun simț să scrieți "făcută publică de Ambasada RU la București" adică a Regatului Unit sau "facută publică de Ambasada MB la București" adică a Marii Britanii! Încă un lucru pentru care trebuie să fiți criticați este că diacriticele românești nu sunt afișate la aceeași mărime cu celelalte caractere pe tabletele iPad. Este responsabilitatea programatorului să aleagă un set de caractere potrivit.