​HARTA INTERACTIVA Rezultatele finale ale alegerilor prezidentiale in fiecare localitate din Romania

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2014, 16:22 Actualitate | Politic


Rezultatele de la prezidentiale in fiecare localitate din Romania
Foto: Hotnews
Victor Ponta a castigat primul tur al alegerilor prezidentiale din 2014 in nu mai putin de 2.265 de localitati din tara, in timp ce Klaus Iohannis, candidatul care s-a clasat pe locul secund, a reusit sa isi adjudece majoritatea voturilor in doar 708 localitati. Per total, harta arata o victorie clara a candidatului PSD Victor Ponta in Moldova, Sudul si Estul Romaniei, acolo unde localitatile in care contracandidatul Klaus Iohannis a reusit sa obtina majoritati sunt foarte putine si izolate, pierdute intr-o "mare" de rosu. De cealalta parte, in Transilvania, acolo unde ca scor Iohannis a iesit peste Ponta, se poate observa cum localitatile in care PSD a batut ACL-ul sunt mult mai multe si omogene comparativ cu cealalta parte a carpatilor.

  • Click pe orice localitate pentru a afla mai multe informatii
  • Click pe butonul de legenda pentru a afla informatii despre culorile de pe harta
NOTA: Harta contine un numar foarte mare de obiecte spatiale astfel incat timpul de incarcare poate varia.


Vizualizare hartă mai mare

Nu se vede harta pe mobil? O poti accesa aici! 

In harta de mai sus sunt reprezentate toate cele peste 3.000 de Unitati Administrativ Teritoriale din Romania (UAT-uri; comune si orase), simbolizate in culorile candidatului/partidului care a obtinut majoritatea voturilor.

Astfel, in 2265 de UAT-uri din 3187 (inclusiv Diaspora) Victor Ponta a castigat alegerile obtinand cele mai multe voturi.

Candidatul ACL, Klaus Iohannis a obtinut cele mai multe voturi in 708 UAT-uri, in timp ce in doua comune (Secas, judetul Timis si Cascioarele, judetul Calarasi) scorul a fost la egalitate intre Ponta si Iohannis.

Candidatul UDMR, Kelemen Hunor a obtinut majoritatea voturilor in 206 UAT-uri, in timp ce Calin Popescu Tariceanu, candidatul care pe tara a iesit pe locul 3, a obtinut majoritatea voturilor in doar 3 UAT-uri - comuna Romuli (Bistrita - Nasaud), Gornet - Cricov (Prahova) si Sinmihaiu de Campie (Bistrita Nasaud)

Candidatul PMP, Elena Udrea si-a adjudecat majoritatea voturilor in trei comune din tara: Voineasa (Valcea), Vatra Moldovitei (Suceava) si C.A. Rosetti (Tulcea).

In Diaspora castigator detasat a fost Klaus Iohannis ( 46,18%%), urmat de Victor Ponta (15,91%) si apoi de Monica Macovei ( 15,21%)

  • Rezultatele au fost centralizate de catre Andrei Nacu de la HistoryMaps.ro si provin din raportarile oficiale ale Biroului Electoral Central.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














113676 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    cand ma uit la harta asta... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 17:19)

    DioDreamer [utilizator]

    CIUMA ROSIE VINE PESTE NOI!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Idee (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:29)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      S-ar potrivi ca imn de campanie pt Ponta "Treceti batalioane romane Carpatii" :)
      • +8 (8 voturi)    
        Las-o asa cu Carpatii (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:57)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        ca nu e momentul :)

        cred ca sunt destui ardeleni care atunci cand se uita la harta asta ar putea avea o problema cu batalioanele de care vorbesti

        eu ii inteleg perfect dar propun sa nu ne lasam dominati de orgolii regionale: vedeti un punctulet albastru f.f. mic in toata marea aia rosie, in dreptul Bucurestiului? E sectorul 1 !! :))
        • 0 (0 voturi)    
          DA , (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:50)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          aia este floarea care o sa aduca primavara ! ( ... la anul si la multzi ani ... ) .
        • 0 (0 voturi)    
          duminica (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 8:50)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          o sa observati ca o sa se albastreasca duminica multe orase mai ales sectoarele bucurestiului , care acum sunt colorate in rosu - se aduna voturile celorlati, bucurestenii acu votat cu m
    • -5 (7 voturi)    
      Daca ceilalti ai tai ar fi fost mai buni .... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:09)

      danionescu11 [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      Daca cei ai tai ar fi fost mai buni si neciumati si ei i-as fi ales dar atata timp cat si ai vostri sunt impotriva poporului si fura si ei pe toate caile posibile nu ma poti convinge si nu ne poti convinge ca va fi mai bine. punct.
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariu la comentariu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 1:41)

        marigrig [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

        Dacă și ”ai noștri” și ”ai voștri” fură, cum se face că 80% din cei ce au ajuns după gratii sub guvernarea Ponta sunt PSD-iști? Mai gândește-te, poate te răzgândești și mergi la vot.
    • +7 (7 voturi)    
      Suntem in bezna, oameni! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:38)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      Sincer, mi-e rau sa ma uit la sa ceva, suntem hypervinovati ca nu iesim in strada la modul consistent. Ungurii au facut-o pentru internet, noi stam momai cand e in joc viitorul generatiilor viitoare si al tarii.

      Cand s-a dat ordonanta de migrare a primarilor, cand s-au dat bani grasi la BOR, cand toata campania lui Ponta a fost axata pe iesiri la pupatori de moaste.

      Sa ma uit la harta, e sinistru.
    • +1 (1 vot)    
      ziarul asta nu minte (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 9:55)

      gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      doar cand vine vorba de finantarea sistemului medical mai baga cate o farsa. o sa ne tot spuna ca e prea putin finantat si o sa tot avem farmacii care distribuie carduri de fidelitate din banii nostri si farmacisti cinstiti care nu fac decat o amarata de meserie de vanzator dar au pretentii la salarii mult mai mari sau de ce nu la farmaciile lor.
    • +1 (1 vot)    
      .... cum adica vine ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:48)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      ... dar cind a plecat ????
  • +16 (20 voturi)    
    Cancerul pontist poate fi combatut de cei care nu (Vineri, 7 noiembrie 2014, 17:23)

    Maniu [utilizator]

    ies de obicei la vot. Fratilor care cititi HN iesiti ca vine napasta pe noi!
  • +8 (10 voturi)    
    cred (Vineri, 7 noiembrie 2014, 17:31)

    C.C. (Cinste Coposu) [utilizator]

    ca noi, care citim HN, iesim deja la vot; cum ii urnim pe ceilalti?
  • +11 (11 voturi)    
    iohannis + macovei (Vineri, 7 noiembrie 2014, 17:42)

    victoroul [utilizator]

    puteti face va rog si o harta in care sa comparati procentajele ponta vs. macovei+iohannis?
    • +1 (1 vot)    
      Staff-ul Johannis, atacati pe intelesul tuturor! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:43)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui victoroul

      E inutila, nu avem timp sa stam in analize comparative de niciun fel, e necesara o emulatie de dreapta peste tara. Diaspora o are, dar tara nu.
  • +10 (12 voturi)    
    Klaus Iohannis castigator in Rosia Montana! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 17:43)

    cato [utilizator]

    Rosia Montana - Klaus Iohannis castigator. Hai ca se poate!
  • +11 (13 voturi)    
    Apartenenta politica a primarilor si votul (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:10)

    VictoriaP [utilizator]

    ...se suprapun perfect. Am verificat situatia cu câteva comune din jud. Olt pe care le cunosc. In tot judetul, numai 2 comune sunt albastre.
    Crâmpoia Olt (53% Johannis) cu primar de la PDL. Alaturi, satul Ghimpeteni, 49,90% Johannis (apartenenta politica a conducerii de aici nu o cunosc).
    Celalalt sat vecin, Serbanesti, condus de PSD, a votat 61% Ponta. Toti oamenii cunoscuti mie de aici mi-au spus in septembrie ca nici prin gând nu le trece sa-l voteze pe Ponta.
    O coroborare a apartenentei primarilor cu procentele de la vot ar confirma ceea ce stim: s-a furat.
    • -1 (1 vot)    
      Da, trebuie o lege anti-traseism politic (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 1:15)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui VictoriaP

      S-a furat din momentul OUG pentru migratia primarilor.

      http://www.revista22.ro/migratia-alesilor-locali-pe-judete-ordonanta-55-ingroasa-randurile-psd-la-nivel-local-48841.html

      Alaltaieri am citit despre primari din Romania, de la tara, care s-a inscris la pesede ca sa faca rost de bani.

      http://www.gandul.info/reportaj/investigatie-gandul-sub-acoperire-raportorul-valeriu-cenac-a-inregistrat-targuiala-primarilor-cu-centrul-da-scot-oamenii-la-vot-dar-atata-am-vrut-si-eu-un-peron-in-autogara-11728553
    • +1 (1 vot)    
      pai normal ce ai constatat (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 10:46)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui VictoriaP

      ajutoarele sociale depind de primar. iar in multe sate taranul inca a ramas cu mentalitatea ca cei mai destepti, care le stiu pe toate si de care depinde viata si viitorul lor sunt primarul, popa si seful de post.
  • +11 (13 voturi)    
    Bucovina a ramas pe partea corecta! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:26)

    Aquariuss [utilizator]

    Acum mai merge ! In prima harta Suceava era rosie complet si era un neadevar ! Acum se vede clar ca Bucovina ramane alaturi de fratii de suferinta!
    • +7 (7 voturi)    
      Iasi (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:09)

      ovhutu [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

      Si la Iasi se vede un punct mai mare albastru, izolat.
      P.S. O parte din cunostinte au fost sunate de la primarie cu mesajul "Mesaj din partea domnului Nichita: Primarul va asigura ca va continua proiectele si se bazeaza pe sprijinul dumneavoastra". bleah
      • +2 (2 voturi)    
        in conditiile in care (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:35)

        eGerula [utilizator] i-a raspuns lui ovhutu

        primarul Iasului e PSD-ist dar si primar de foarte multi ani.
  • +9 (11 voturi)    
    Bucurestenii (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:37)

    KostasP [utilizator]

    Au votat ponta. Acum 20 de ani asa ceva nu ar fi fost posibil. Deci prostie multa si la sat dar mai ales la oras. Asta arata cine a mai ramas in tara aia nenorocita.
    • +7 (9 voturi)    
      BUCURESTIUL NU A VOTAT PONTA! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:15)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      S-a votat asa: Johannis 28%, Macovei 12%, Udrea 6%, Tariceanu 10%, Ponta 31%;

      Daca nu punem decat Johannis+Macovei tot sunt 40%, Udrea tocmai a spus ca NU recomanda electoratului sa voteze Ponta iar dintre mamaitele lui Tariceanu, in Bucuresti, garantez ca cel putin jumatate il voteaza pe Johannis in turul 2 (stiu f. bine genul, cu Tariceanu nu se pot abtine, li se pare prea de pe strada lor sa nu-l voteze, dar niciodata nu-l vor vota pe Ponta)
    • +2 (2 voturi)    
      Cetateni care citesc zilnic horoscopul, ca au timp (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:58)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Da, in Bucuresti, oameni aparent educati, cu diplome, dar robotizati convenabil cu job-urile, familisti cu copii, pot sa spuna fara niciun fel de jena ca Johannis a vandut copii. Da, fara niciun fel de jena, ca si cum ar fi fost acolo, au privit si de aceea sunt in masura sa o spuna fara jena. Ca si cum sunt un ecou "firesc" al "pandelei".

      Cetateni aplatizati, cu informatia procesata dupa tonomatul pesede, radio-sant, dupa ureche. Nu-i intereseaza sa se informeze, vor carnati.
      • +1 (3 voturi)    
        Cetatenii care in Bucuresti au votat cu Ponta, 31% (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 8:59)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        sunt in majoritate pensionari fara niciun fel de diplome;

        in anii 70'-80' Bucurestiul si-a dublat practic populatia: eram 1 milion, a mai venit peste noi inca unul; a fost un fel de "ocupatie" mai mare decat tot ce ni s-a intamplat vreodata pe timp de razboi; au fost oameni fara studii care au venit pe platformele industriale si santierele lui Ceausescu; astazi sunt pensionari; si pensionarii ies la vot; avem in Bucuresti 500.000 de pensionari, mai mult decat populatia Clujului si Sibiului la un loc;

        cu cine crezi ca voteaza sutele de mii care au venit sa lucreze ca muncitori necalificati la metrou, IMGB si Casa Poporului? cu Macovei?
        • 0 (0 voturi)    
          Pensionarii din B contra pensionarilor Cluj:)) (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:46)

          Cioccioc [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          La fel s-a intamplat si in marile orase, au atras mii de oameni de prin satele din imprejurimi care au venit sa lucreze, iar unii chiar sa si studieze, la fel cum s-a intamplat si in Bucuresti. Era mai usor pe vremea comunistilor sa primesti o locuinta la oras, insa acum nu, iti permiti sa stai doar cu chirie. Oricum, sa ne plangem de pensionarii din Bucuresti e inutil, la fel de multi sunt peste tot in tara, unde mai pui ca pleaca si tinerii atrasi de mirajul capitalei sau al strainatatii. Pai cum compari tu mere cu pere? Proportional este cu siguranta acelasi numar de pensionari (procent) si in Cluj sau Sibiu raportat la numarul de locuitori. Bucurestiul are 2 mil sau cu mult peste, iar Cluj-Napoca vreo 300-400 de mii. Uite aici o harta care iti arata ca procentul de pensionari din Cluj si Sibiu e nitel mai mare decat al celui din Bucuresti: http://old.econtext.ro/finante-banci/pensii/top-ponderea-pensionarilor-in-fiecare-judet-din-romania.html
          Stai linistit ca nici acolo nu or fi toti doctori docenti, au si ei oameni fara prea multe studii ca si pe acolo au fost santiere si platforme industriale pe vremea lui Ceasca. Si daca bagi iar scuza cu moldovenii si oltenii din capitala, la fel poti sta linistit ca si prin Cluj, Brasov sau Sibiu ii gasesti, si mai simpluti la minte, dar si destui mai invatati. Intelegi tu, fel ca in capitala, dar mai ales la fel ca toti romanii indiferent de zona.
          • +1 (1 vot)    
            ok, ma bucur sa te reintalnesc :)) (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 17:36)

            derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Cioccioc

            fenomenul "industrializarii fortate" din comunism a afectat toate orasele mai mult sau mai putin;

            ceea ce face diferenta in Bucuresti este:

            1. proportia si volumul: nici Timisoara, nici Clujul, nici Sibiul nu si-au dublat efectiv populatia in urma "industrializarii fortate"; 1 milion de oameni in plus in 10-15 ani e pur si simplu f. mult;
            2. celelalte orase n-au avut santiere de anvergura "Casei Poporului", "Centrului Civic", metroului si celor 120 km2 de blocuri;

            "scuza cu moldovenii si oltenii din capitala" nu-mi apartine, ma confunzi :) niciodata nu as scrie/ spune/ insinua asa ceva (in Buc. am avut moldoveni, olteni, evrei, sarbi, albanezi, unguri si tot ce vrei tu, dintotdeauna)

            eu spun atat: in anii 70'-80' in Buc. au venit 1 milion de tineri necalificati de 20-30 de ani (probabil majoritatea oameni onesti si muncitori); acum au 60-80 de ani, sunt pensionari si vor disparea in mod natural, treptat; intre timp insa voteaza si ei au un anumit profil socio-cultural pe care nici eu, nici tu si nici Obama daca vine sa candideze la presedintie nu il putem schimba.
    • +3 (3 voturi)    
      Da-le Doamne minte! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 10:23)

      Om bun [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Daca din capitala avem acest semnal ingrijorator, ce sa mai spunem de cuca macai? Daca spuma intelectualitatii care este aici, si daca multimea de studenti ar fi votat contra Ponta, despre ceilalti ce se poate spune?
      Da-le Doamne minte si celorlati, macar in turul 2!
  • +5 (9 voturi)    
    Auleoooo (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:54)

    Calinul [utilizator]

    Cat puroi rosu pe harta tarii!!!Totusi inca multi nedesteptati in tara asta inca o vreme vom fi in bezna daca nu votam cum trebuie.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce inseamna un vot? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:51)

    Pygmalion [utilizator]

    Pt cei care cred ca votul lor nu conteaza ii rog sa vada rezultatele alegerilor in Viseu de Jos (Maramures).
    • +4 (4 voturi)    
      f buna observatia (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:12)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Pygmalion

      Cîştigator Klaus Iohannis.
      K.I. :699 voturi
      Viorel : 698 voturi

      Eu am privit (intre altele) si in municipiul Bacau .Zona rosie! Alarma!
      Dar diferenta a fost de doar 400 de voturi ! Si asta la un oras de marimea Bacului este foarte putin.
      Daca lumea ar iesi la vot sint sigur ca multe dintre zonele rosii se fac albastre in turul 2.
      • +2 (2 voturi)    
        imperativ (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:12)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui urob

        In orase Iohannis trebuie sa castige la diferente mari, ca sa compenseze cat fura primarii lui Dragnea in sate si unele orase mici. Trebuie luptat pentru fiecare vot, pentru fiecare alegator care s-a abtinut in turul I, ca si pentru toti care nu au votat cu prea mare convingere Ponta, Tariceanu, Dan Diaconescu etc.
    • +1 (1 vot)    
      Complex social "Henri Coanda" - Constanta (Duminică, 9 noiembrie 2014, 6:42)

      Misu_Red_Dog [utilizator] i-a raspuns lui Pygmalion

      Uitati-va la sectia de votare din Complexul Social "Henri Coanda" din Costanta, unde Mazare a dat locuinte gratis multor tigani din Constanta. Au votat peste 80% dintre cei de pe liste (plus inca vreo 45 pe liste suplimentare) ... Si ghiciti cu cine au votat tiganii astia asistati social? Cu Macovei? Cu Iohannis? nicidecum ... Cu CIUMA ROSIE ... cu pontacu' ... si cam cati credeti ca au votat cu pontacu' .... ei bine ... PESTE 80% ... Iesiti fratilor la vot ca ne acapareaza astia .... IOHANNIS - 50.0001% in turul 2 si i-am spart ... altfel, ne intoarcem in urma cel putin 10 ani ...
  • +4 (6 voturi)    
    Transilvania = dezamagire (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:37)

    andimi [utilizator]

    Sincer, sunt cam dezamagit sa vad atit de mult rosu in... Transilvania. Chiar nu ma asteptam! In rest, stiam cum va fi, ma mir ca vad albastru la Iasi, in oras, lumea s-a mai desteptat acolo. Sigur, lucrurile pot arata altfel la turul 2, cu conditia mobilizarii oraselor mari si a Transilvaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    Raining blood (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:44)

    Task Damager [utilizator]

    Asta vad - Raining blood
  • -1 (3 voturi)    
    de ce are Ponta atatea voturi!! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:20)

    chaosed [utilizator]

    oameni buni, votantii lui Ponta nu stau pe internet, sa posteze comentarii (desigur, sunt si exceptii, ca mine). Votantii lui Ponta sunt oameni in toata firea sau care in fine urmaresc constant politica, si aleg constient, si nu pun botul la propaganda basista, a carui obiect e intamplator Klaus Iohannis!
    Nu va mirati ca e atata rosu, vine de la persoane care se uita la Antena 3, B1, Romania TV, Digi 24, constant, nu uita de la mana pana la gura evenimentele care au marcat clasa politica, sau ceea ce a zis un personaj politic sau altul de-a lungul timpului, si nu stau noptile prin cluburi ca sa se trezeasca in prag de alegeri sa-si dea cu parerea.
    • +1 (1 vot)    
      Votantii lui ponta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 5:58)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui chaosed

      Sunt niste ignoranti...
    • +2 (2 voturi)    
      d-aia ca-n loc sa te duci prin cluburi (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 7:54)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui chaosed

      sa se mai aeriseasca si creierul ala al tau putin, ai ajuns asa utilizator de net cum esti si "informat" de pe toate canalele tv, sa votezi cu Ponta.

      daca nu-ti plac cluburile apuca-te de tae-bo, fa meditatii pe delta waves, pune-ti neoronii aia in ordine si vino-ti in fire, ca-i pacat.

      asta daca esti "civil", ca daca esti postac esti f. slab: Mazeta, Newlook sau Bancherul care ne distreaza pe noi in mod traditional pe HN, isi trag in zilele bune si cate 50 de minusuri la o singura postare.
  • +2 (2 voturi)    
    Mosteni (TR) (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:20)

    IlarionAnton [anonim]

    I love Mosteni, judetul Teleorman!
    • +1 (1 vot)    
      corect (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 8:13)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui IlarionAnton

      Johannis 78%, chiar si lui Macovei i-au dat 4 voturi, lui Kelemen 1 vot iar pe Ponta l-au nimicit: 16%

      f. seriosi teleormanenii astia :))
  • 0 (0 voturi)    
    Ieșiți la vot (Duminică, 9 noiembrie 2014, 9:36)

    miohaiham [utilizator]

    Daca fiecare își convinge familia se poate!Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    catre domnul Victor Cozmei (Duminică, 9 noiembrie 2014, 11:23)

    Adrian ConstantinŞerban [anonim]

    Buna ziua,

    Daca se poate, puteti face o harta in care sa suprapuneti aceasta harta si harta localitatilor in functie de apartenenta primarului la un partid politic ? si de exemplu acolo unde o localitate are primar PSD si a casitgat Ponta sa sfie colorata intr-un fel iar o localitate unde e primar PNL si a castigat Ponta sa fie colorata in altfel, Si acelasi lucru si pentru Iohannis schimband gama de culori. Cred ca ar fi o idee buna sa ne dam seama cam cat de libere au fost alegerile ... ce influenta au partidele la nivelul localitatilor pe care le "conduc" si nu in lultimul rand sa vedem daca oamenii pot aduce o schimbare idiferent de cine conduce localitatea ... Ar fi interesant daca s-ar putea

    Va multumesc