UPDATE Rezultatele finale ale turului I: Victor Ponta - 40,44%; Klaus Iohannis - 30,37%

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:32 Actualitate | Politic


 documente
(04 Nov 2014) PDF, 1MB
Biroul Electoral Central (BEC) a anuntat marti, la ora 14.00, rezultatele finale provizorii obtinute din centralizarea 100% a proceselor verbale de la sectiile de votare organizate in turul I al alegerilor pentru presedintie. Potrivit datelor anuntate de BEC, candidatul PSD-UNPR-PC Victor Ponta a obtinut 40,44% din voturi, iar candidatul ACL Klaus Iohannis - 30,37%.

Rezultatele finale obtinute de fiecare candidat:

Kelemen Hunor - 3,47%
Klaus Iohannis - 30,37%
Dan Diaconescu - 4,03%
Victor Ponta - 40,44%
William Branza - 0,45%
Elena Udrea - 5,20%
Mirel Mircea Amaritei - 0,08%
Teodor Melescanu - 1,09%
Gheorghe Funar - 0,47%
Zsolt Szilagyi - 0,56%
Monica Macovei - 4,44%
Constantin Rotaru - 0,30%
Calin Popescu Tariceanu - 5,36%
Corneliu Vadim Tudor - 3,68%

Prezenta la urne a fost de 53,17% (9.723.232 de alegatori). Voturi nule - 2,44%.

Ultimele rezultate fusesera comunicate de BEC luni la pranz, dupa numararea voturilor din 98,3% din sectiile de votare. Conform acelor date, Victor Ponta a obtinut 40,33% din voturi, Klaus Iohannis 30,44 %, Calin Popescu Tariceanu 5,40%, Elena Udrea 5,18%, Monica Macovei 4,46%. Prezenta la vot pe tara a fost de 53,16%.

















26355 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    pai, (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:34)

    Cezy [utilizator]

    curios, finale provizorii, curat finale coane Fanica!
    • 0 (0 voturi)    
      limbajul birocratic, deh (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:36)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Din cate stiu, este o formula consacrata; sunt rezultate finale din partea BEC, provizorii pentru ca nu au fost validate de CCR.
    • +2 (2 voturi)    
      Important (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:37)

      Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Nu mai conteaza procentele cu sau fara virgula, cred ca e important ca lumea sa fie prezenta masiv in turul II si mai ales cei din strainatate, sunt 3 milioane de romani care pot decide acum soarta tarii. Trebuie sa mearga la vot. Aceasta este singura speranta pentru a rasturna deficitul si poate electoratul maghiar sa se mobilizeze si el masiv in turul II, ca in primul tur a lipsit. Candidatii de dreapta vor trebuie sa isi anunte sprijinul pentru Iohannis, nu includ in aceasta categorie cioara vopsita in "rosu" Tariceanu. Eu spun ca prezenta reala a fost buna in primul tur. In niciun caz nu suntem 18,4 milioane de alegatori, in cel mai bun caz suntem vreo 15-16 milioane si daca ii mai scadem si pe cei plecati cred ca sunt vreo 14 milioane de alegatori in toata tara.
      • +1 (1 vot)    
        Mergeti dis de dimineata la vot! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:02)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Vasile375

        Trebuie sa mergem de dimineata la vot, ca nici in sectiile de votare din Romania nu erau destule stampile si cabine de vot!!!
    • +3 (9 voturi)    
      suspect (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:32)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      suspect ! Monica Macovei a fost lucrata rau! Nu s-a vrut deloc ca Monica Macovei sa iasa pe locul 3! Mie imi miroase a fraude foarte mari! Jojannis este mana in mana cu Ponta!
  • +11 (11 voturi)    
    Ce atata graba (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:35)

    coldplayer211 [utilizator]

    V-a dat cu virgula la numarat, dlor comsomolisti?

    1,7% - va trebuie 26 de ore ca sa faceti publice rezultatele. Sau sunt ceva mai multe voturi si acum anulati de zor buletinele care nu sunt pentru mikimaus?
    • +15 (15 voturi)    
      Datele pe Bucuresti nu apar (Marţi, 4 noiembrie 2014, 12:31)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      le trebuie 40 de ore pt. datele pe Bucuresti?

      nu inteleg care e treaba cu 1,7%, Bucurestiul are 10% si vad ca tot restul tarii a fost centralizat ieri dim. iar Bucurestiul inca nu are date oficiale de niciun fel.
      • +3 (3 voturi)    
        si n-au aparut nici la 14.00 :) (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:16)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        da' ce-are bre Bucurestiul, e triunghiul Bermudelor? unde sunt datele?

        au dat datele finale dar dupa 2 zile nu avem NICIUN FEL DE DATE OFICIALE PT. BUCURESTI

        nu s-a intamplat niciodata asa ceva.
    • +12 (16 voturi)    
      afirmatia unui jurnalist.... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 13:00)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      voturi anulate ( adica masluite ulterior) care erau pentru Monica Macovei. Era OBLIBATORIU sa nu iasa pe locul 3. Zvonul este ca raportarea voturilor anulate este peste 4%. Daca este asa este clar frauda pentru ca ponderea voturilor anulate nu depaseste normal 1 %. Procentele TOATE sunt cu minus la Ponta !
  • +12 (12 voturi)    
    deci (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:37)

    Bittick [utilizator]

    conform ultimei declaratii a lui VP, 40,3% au votat cu un roman si 30,4% cu "un lucru"
    • +19 (21 voturi)    
      daca VP... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 12:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      e un roman iar iohannis e un lucru eu ma duc sa fac cerere pentru a fi considerat lucru nu roman ca imi e rusine sa impart aceeasi caracterizare cu ponta
      • 0 (2 voturi)    
        SUNT UN LUCRU ! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:15)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        aceasta ar trebui sa fie noul slogan anti-komunistoid ! Iar televiziunile care mai vor sa faca ceva pentru tara asta ar trebui sa difuzeze "in bucla " discursurile lui pacalici-din-carti atunci cand il propunea pe Iohannis prim-ministru ! Atat...
        SUNT MANDRU CA SUNT UN LUCRU !
  • +8 (12 voturi)    
    Sper..... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:43)

    DaniAndi [utilizator]

    Sper ca in turul doi, sa se repete soarta turului doi al alegerilor din 2004.

    Cu "riscul" ca Ponta sa ajunga presedinte, cred ca sunt mii sau sute de mii care au bagajale deja facute, ceea ce este trist si tragic de indurat, ceva-ceva o sa crape pe undeva ca nu se mai poate.

    Speranta moare ultima. :(
    • -7 (13 voturi)    
      bagajele si le fac cei ca voi (Marţi, 4 noiembrie 2014, 13:04)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui DaniAndi

      ceilalti, care au votat poanta, se aseaza confortabil in fotolii. cat de rau o sa o ducem? ca pana acum. eu n-am simtit ca o duc mai rau de cand e poanta PM, asa cum se lamentau toti pe la TV-ul de opozitie.
      fara doar si poate ca poanta si ai lui fura de rup randurile, dar am vazut si cresteri de procente in economie.
      nu mi-as dori sa am un presedinte pesedist cu parlament pesedist, dar nici apocalipsa nu cred ca v a veni daca nu ies "ai nostri".
      PS. am votat Iohanis, ca sa nu fiu acuzat de antenist samd
      • +8 (14 voturi)    
        hmmm (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:09)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        se poate mai rau...
        daca plec eu din romania o sa moara vreo 5 pensionari de foame ca salariu meu papa.
        da oamenii astia nu pricep niste lucruri simple
        • +1 (1 vot)    
          pe timpul base-boc, nu au plecat din tara? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:09)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          se statea la coada sa se plece din tara. mesajele astea alarmiste deja ma plictisesc
  • +4 (8 voturi)    
    pariu (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:55)

    Klaus_CT [utilizator]

    Vreti sa punem pariu ca Pont ava scadea sub 30% iar Iohannis va creste?
    • +8 (8 voturi)    
      erata (Marţi, 4 noiembrie 2014, 12:12)

      Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      A se citi "ponta va scadea sub 40% iar Iohannis va creste"
      • +5 (5 voturi)    
        cifrele te contrazic... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:09)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

        probabil d-aia a durat si asa mult, ca au trebuit anulate niste voturi
  • -16 (24 voturi)    
    prezicătorii (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:56)

    Mazeta [utilizator]

    Ia să vedem dacă Monica Macovei a ajuns pe locul 3, cum a prezis Tapalaga, și prezența la vot a depășit 60%, cum a prezis Lazaroiu.
    • +12 (14 voturi)    
      :) (Marţi, 4 noiembrie 2014, 12:01)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Aia 1,7% sunt majoritate din diaspora...vedem dar eu cred ca Macovei a luat cel putin 50% din voturi in diaspora.

      Legat de prezenta 60% la vot- intreaba-l pe Ponta si pe Corlatean, ca ei au organizat votare in strainatate :)
      • -13 (21 voturi)    
        în plus (Marţi, 4 noiembrie 2014, 12:25)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Eu cred că 95% dintre cei absenți la vot ar fi votat cu Macovei, deci putem considera că ea a câștigat alegerile.
        • +14 (14 voturi)    
          iti place de Monica (Marţi, 4 noiembrie 2014, 13:38)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          dar nu vrei sa recunosti. nebunaticule!
        • 0 (2 voturi)    
          exagerezi (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:18)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          80%
    • +10 (12 voturi)    
      da, locul 3 la bucuresti (Marţi, 4 noiembrie 2014, 12:19)

      cloudmaker [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cu 12%, adica mai mult de 1/3 din voturile luate de maimuta inepta pe care o slugaresti pentru graunte mucegaite.
    • +1 (1 vot)    
      Adevarat (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:30)

      fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      grait-a Mazeta ! Chiar ma gandeam ca ai iesit cam subtire...S-au redus contributiile ??
      Lasa ca te scoti daca chiar iese tonta, da' vezi sa nu te plateasca in ruble...neconvertibile ! ca astia sunt in stare :)
      • 0 (0 voturi)    
        ruble (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:00)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui fanariotu

        ruble transnistrene pentru Mazeta, sa nu le poata folosi nicaieri altundeva decat in Transnistria :)
  • +16 (18 voturi)    
    Ciudat... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:58)

    finutza [utilizator]

    Numararea a 98 virgula ceva din voturi s-a facut in vreo 20 de ore, iar pentru restul vreo 24 ore. Cam mult timp pentru... ajustari! Ca in final sa avem rezultate "provizorii". Se pare ca nu numai Corlatean ar trebui sa demisioneze.
  • +17 (19 voturi)    
    Multumim romanilor Diaspora! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 12:28)

    uluit [utilizator]

    Aici se afla adevarul si veti intelege, dece romanii din afara tarii n-au fost lasati sa-si exprime votul.
    Trebuie sa lasam orgoliile si sa ne unim pentru a scapa de ciuma rosie. Romanii din tara trebuie sa afle aceasta realitate.

    Rezultate Diaspora:

    Klaus Iohannis - 46,1%
    Monica Macovei - 15,1%
    Elena Udrea - 10,0%
    -----------------------------------------
    Total voturi ~ 71,2%

    Victor Ponta - 16% (candidat si seful organizator al alegerilor)
    Dan Diaconescu - 4,5%
    Călin Popescu Tăriceanu - 2,9%
    Corneliu Vadim Tudor - 2,8%
    ------------------------------------------
    Total voturi ~ 26,2%

    sursa:
    http://www.stiripesurse.ro/rezultate-finale-diaspora-iohannis-aproape-de-50prc_937911.html
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 0:31)

      Mona19 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      ...deci si in diaspora Victor Ponta avut mai multe voturi decat Monicutza:).....
  • +17 (17 voturi)    
    Rezultate la ce?! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 13:33)

    marius v [utilizator]

    Eu aș vrea să-mi explice BEC cine avea datoria să verifice listele cu semnături (200.000, conform legii) pentru validarea candidaturii fiecăruia dintre cele 14 suflete. Le-a verificat cu scrupulozitate pe toate? Dacă da, aș vrea să-mi explice BEC sau LUMÂNARE, sau cine avea sarcina asta cum se explică faptul că unii candidați au primit cu 25-200 de ori mai puține voturi decât numărul celor care au semnat pentru candidatura lor? În condițiile astea, pot considera că acele liste au fost false? Pot considera că scrutinul a fost fraudat înainte de a începe? Pot considera, vorba lui Zgonea, "pe cale de consecință", că rezultatul final a fost viciat de acele candidaturi, pe lângă imposibilitatea tuturor românilor de a vota, în diaspora mai cu seamă?
    La aceste întrebări aș vrea să-mi răspundă BEC. Prea puțin mă interesează cu ce scor s-a încheiat un meci trucat.
    • +1 (1 vot)    
      Tu poti considera orice, cui ii pasa? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:38)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Tu poti considera orice, cui ii pasa?
      N-am auzit ca pe "consideratii" a fel de fel de sanatosi mintal sa fie anulate alegerile undeva in lumea asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur că nu-i pasă nimănui (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:56)

        marius v [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ziceam și eu așa, ca să mă bag în seamă. De altfel, pe asta se și bazează clasa politică (toată, ca să n-avem discuții), pe tâmpenia generală a celor pe care-i conduce. Calculul politicienilor este corect. Și uite-așa, putem spune că politicienii nu greșesc niciodată..
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:38)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui marius v

    • +4 (4 voturi)    
      Da, ai dreptate! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:40)

      Dl.Gica [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Amaritei, Rotaru, Branza si Funar au mai putin de 50.000 de voturi in tara. Cum au reusit ei sa stranga 200.000 semnaturi, cand au 125.000 voturi la un loc?

      Referitor la suspiciunile de frauda, oameni buni, suntem in secoulu 21! Ce poate fi asa de greu sa se creeze o baza de date cu CNP-ul si numele alegatorilor de pe listele pernamente, baza la care sa fie conectat cate un calculator din fiecare sectie de votare. Cand vine un alegator care nu este pe lista permanenta sa il caute dupa CNP in baza de date nationala si sa faca acolo un click ca a votat la sectia x ora y. Astfel, daca acelasi individ merge la alta sectie din alt oras/comuna sa voteze din nou pe liste suplimentare atunci cand il verifica dupa CNP va vedea ca a mai votat. Exista un calculator si acces la internet in aproape orice scoala din Romania. Mie mi-a verificat CNP-ul cu cel din lista desi am votat pe listele permanente.

      Daca s-ar vrea s-ar putea, insa nu vor sa termine odata cu circul asta ieftin.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai uitat pe cineva (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:12)

        marius v [utilizator] i-a raspuns lui Dl.Gica

        Nici domnul Meleșcanu n-a reușit să cumuleze într-o lună de campanie electorală mai multe voturi decât semnăturile capturate în 3 zile. Un pic mai mult de jumătate.

        Bază de date, computere! Unde te trezești tu aici? La Amazon, la 6 din 49, la pizzerie? Îți amintesc faptul că s-au cheltuit bani grei pe sisteme de-astea complicate, ca să voteze parlamentarii români cu cartele; așa, și la ce le-a folosit? Ei tot cu bile votează, ca să nu-și asume vreo responsabilitate. Blat nesimțit, pe față! Dar, vorba lui newlook, mai sus, cui îi pasă?!
        • +2 (2 voturi)    
          Melescanu (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:41)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui marius v

          a depus la BEC 400.000 semnaturi si a luat 100.000 de voturi:

          http://adevarul.ro/news/politica/semnal-avertismen-candidatura-teodor-melescanu-1_542253c50d133766a862242a/index.html
          • 0 (0 voturi)    
            Moșul a venit mai devreme anul ăsta (Marţi, 4 noiembrie 2014, 17:52)

            marius v [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

            Nu mai are barbă, că ne-a pus-o nouă, dar este la fel de darnic cu copiii cuminți, de la școala ajutătoare. Spre exemplu, Moș Crăciun îi dă toate cele 100.000 de voturi lui Ponta. Gata, sunt ale lui, ca să nu ne mirăm că pe 16 noiembrie, la ora 6.59 are deja 1 % din voturi.
            Iar pentru că anul ăsta este cu totul special, în ajunul Apocalipsei de bun-simț, Ponta l-a făcut pe Moș Crăciun consilier prezidențial pe probleme de securitate.
            Te pomenești că a avut dreptate Băsescu și Ponta chiar a fost ofițer acoperit bine de Moș Crăciun. ;)
  • +1 (1 vot)    
    Niste procente grozave (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:32)

    BEDE [utilizator]

    Asa cum stau lucrurile, la cei care au sub 1% au votat mai putini decat nr de semnaturi pe care le-au strans. Si nu ar fi cazul atunci ca ei sa dea inapoi toti banii pe care i-au primit de la buget pt campanie plus ceva penalizari?
  • +3 (3 voturi)    
    hotie masiva (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:40)

    unix [utilizator]

    Nu cred o iota din rezultatele BEC. Nu cunosc in tara pe nimeni sa fi votat cu Ponta, internetul e plin de scarba si dezgust fata de acest impostor, iar diaspora s-a vazut f bine cu cine nu voteaza. Diaspora a reflectat f bine intentia de vot din tara, cel putin a tineretului, iar rudele lor din tara - cea mai mare parte, voteaza ca cei din diaspora. Si totusi acest nenorocit de Ponta e dat cu peste 40%. E hotie la drumul mare. Aproape 1 MILION de voturi (10% din total) au fost pe listele suplimentare - record absolut. In conditiile in care au fost nu stiu cate sezisari in tara ca nu s-a putut vota pe liste suplimentare (deci trebuia sa fie si mai multe). Suntem in plin sezon turistic de e plecata lumea de-acasa? Suntem furati cu cea mai mare indolenta. Nimeni nu-si da seama de asta? Sondajele de opinie manipuleaza la greu. La votul virtual de la ziarul Gandul cu 2 zile inainte de alegeri Ponta a avut sub 4% iar Iohannis peste 50%. Si asta in conditiile in care Mikey Mouse are cu peste 200 000 de "fani" pe FB mai mult decat Iohannis. Ceva e putred aici.
  • +4 (8 voturi)    
    Bolovani sunt unii (majoritatea) (Marţi, 4 noiembrie 2014, 15:56)

    KostasP [utilizator]

    Mai baieti, aia 4% care ati votat cu macovei (si care mai sunteti in tara), faceti-va bagajul si plecati de acolo. Ro nu va merita. Cum poate cineva sa voteze cu dd sau tariceanu, nu pricep. Populatia este clar indobitocita si din pacate sunt si f multi "telectuali" printre ei. Nici nu poti sa comentezi ceea ce se intampla. E "no comment".
    • +1 (1 vot)    
      cum poate sa voteze cineva cu udrea? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:55)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ...in aceeasi ordine de idei cu ce ati scris acolo:))
      mai jalnic decat udrea numai dd poate fi. bravo base, ai reusit sa mai omori un partid, care nici partid n-a apucat sa fie (in fond, PMP-ul nu are prag electoral de 5%).
  • 0 (2 voturi)    
    dupa cum decurge conversatia (Marţi, 4 noiembrie 2014, 17:27)

    Bittick [utilizator]

    Ponta o sa ia cam 53% si Iohannis restul plus aplauze... asa ca m-am decis: caut sa ma transfer pe un post din alta tara in cadrul multinationalei in care lucrez...