Alegeri prezidentiale 2014

Titus Corlatean: Au fost sustinatori ai unor candidati care au ingreunat procesul de vot in diaspora

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2014, 21:40 Actualitate | Politic


Ministrul Titus Corlatean a declarat, luni, ca, pe langa oamenii de buna credinta, au fost sustinatori ai unor candidati care au generat o stare de spirit care a dus la violentele de la Paris, iar unele sectii din Germania, precum Stuttgart si Munchen, unii au venit special pentru a ingrosa coada, potrivit Mediafax.

Intrebat daca are suspiciuni ca s-ar fi intamplat si altceva decat un interes normal al romanilor din diaspora de a merge la vot, Corlatean a precizat ca stie foarte bine comunitatile romanesti de cel putin 15 ani si, pe langa "foarte multi oameni de buna credinta" care au dorit sa voteze, au fost "oameni care sunt sustinatori ai unor candidati, care acum, unii dintre ei, au iesit din cursa si care au putut sa provoace si sa genereze o anume stare de spirit ajungand chiar la violente asa cum a fost cazul la Paris".

"Din informatiile pe care le am au fost grupuri de oameni care au venit in mod special acolo pentru a ingrosa randul, care au ingreunat o anumita deplasare", a spus, la Digi24, ministrul Afacerilor Externe.

Intrebat unde s-a intamplat acest lucru, Corlatean a mentionat Germania, la sectiile de votare din Stuttgart si Munchen.

Ministrul Titus Corlatean a precizat, totodata, faptul ca regreta "profund" situatia in care cetateni romani au fost pusi de "o procedura mai lenta (completarea declaratiilor pe propria raspundere - n.r.) dar care a securizat votul" si care "a generat in final cel mai ridicat numar de votanti care a existat vreodata la prezidentiale pentru Romania": 161.000 de votanti fata de 95.000 in primul tur al alegerilor prezidentiale din 2009.

"Dincolo de emotiile unor oameni de buna credinta sau emotiile interesate viscerale ale altora care au sustinut niste candidati, noi am reusit sa oferim mult mai multor romani capacitatea de a vota. Vrem sa fie mai bine in 16 noiembrie si vor fi luate masuri", a spus ministrul de Externe.

Referitor la intalnirea de marti cu reprezentanti ai BEC, Titus Corlatean a explicat ca MAE va propune simplificarea procedurilor legate de declaratia pe propria raspundere, dar a subliniat ca acest formulat si intocmierea listei electorale suplimentare sunt obligatorii potrivit legii pentru votul din afara tarii si "nu au cum sa dispara".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4929 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    la puscarie cu tine, balaoachese! (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:49)

    dkz [utilizator]

    ce nesimtit e tziganu' asta . dupa ce ca a conspirat la negarea dreptului de vot a mii de cetateni romani, tot el e cu gura mare ? asta tre' linsat, nu altceva.
    • +12 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:49)

      [anonim] i-a raspuns lui dkz

    • +4 (4 voturi)    
      Are dreptate autorul articolului (Marţi, 4 noiembrie 2014, 9:36)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      Erau sustinatorii lui tonta si faceau parte din personalul ambasadelor.
    • +1 (1 vot)    
      curat nesimtit... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 11:17)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      tot alegatorii sunt de vina, nu [proasta organizare, numarul mic de voturi si de stampile....ei tot trag cu declaratiile, alea nu prea au ingreunat procesul de votare, ci numarul mic de spampile si sectii devot...
      dar ponta nu vrea sa castige cu voturile de la paris, are destule in tara, cum e posibil ca sa voteze in tara pe listele suplimentare aproape un milion de romani? dar ce faceau acesti romani de nu erau la domiciliu? daca tinem cont ca au votat cam 50 % dintre romani, putem presupune si ca din acesti "turisti" turisti au votat tot 50 %, inseamna ca 2 milioane de romani se plimbau prin mandra romanie in ziua alegerilor...
      ar trebui ca bec cu implicarea comisiiilor de votare, sa verifice toate voturile de pe listele suplimentare....
      fiecare sectie de votare sa aiba obligatia ca in termen de o saptamana sa introduca intr-un program national persoanele de pe listele de votare, astfel putandu-se depista votul multiplu si s-ar preveni fraudarea in turul doi...
  • +16 (16 voturi)    
    schmecheria (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:59)

    MikiAlexandru [anonim]

    schmecheria aici a fost ca sa nu iasa udrea sau monica pe locul 3 ci motocicleanu ,,,,in caz ca i se da lui Iohanis in cap cu incompatibilitatea ramine tonta cu motocicleanu ,,,,game set match adica KO ! deci vreo citeva mii de plingeri penale vis a vis de MAE ar fi binevenite !!!
    • +3 (3 voturi)    
      poti sa-mi dai legea? (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:40)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui MikiAlexandru

      in ce lege se spune ca daca presedintele este demis ca incompatibil alegerile se vor face intre finalist si locul 3?
      Cred ca CCR va trebui sa dea o speta situatiei...
  • +17 (17 voturi)    
    Amice, esti idiot (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:03)

    costakel [utilizator]

    Am stat la coada 2 ore la consulat in Milano, si in afara de nishte tzigani care spargeau seminte si de nishte proshti din astia ca matale, nu am vazut pe nimeni care sa ingreuneze votul. Heil siktir!
  • +12 (12 voturi)    
    emotiile sunt generate la care iti supui cetatenii (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:07)

    Withdrawal [utilizator]

    Emotiile sunt generate de batjocura la care iti supui cetatenii pe care ar trebui sa-i reprezinti.

    Este proaganda falsa ca ati reusit sa oferiti la mai multi sansa de a vota. Problema este ca nu ati reusit sa le oferiti dreptul constitutional de a vota TUTUROR celor care s-au prezentat.

    "Sustinatorii unor candidati" sunt cetateni, sau numai sustinatorii unor anumiti candidati au privilegiul de a vota? Este vina celor care nu va sustin ca s-au prezentat SA INGROASE RANDURILE, ar fi trebuit sa stea acasa sa nu va deranjeze ???

    Acum dupa ce i-ati scos din cursa pe ceilalti cadidati prin frauda, vreti sa deveniti eroi cu simplificarea procesului ?

    Dupa parerea mea alegerile sunf fraudate, si dovada sunt pozele cu sute, mii de romani din toata lumea care nu au putut sa voteze.

    Dovezile ca va bateti joc sunt nenumarate, asta este doar una din multe. Nu va vafi simplu, chiar daca castigati alegerile. Doar ca plata o va face tot poporul, chiar si ala care va voteaza.
  • +15 (15 voturi)    
    Cat tupeu?! (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:10)

    TiberiuS.de [utilizator]

    Nu, domnule Corlatean, nu "procedura mai lenta" "a generat in final cel mai ridicat numar de votanti care a existat vreodata la prezidentiale pentru Romania", ci sentimentul puternic anti-Ponta al diasporei.
  • +11 (11 voturi)    
    Asa sa-ti ajute Dumnezeu pre cum nu minti (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:15)

    potaissa [utilizator]

    si tie ,si familiei tale.
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:17)

    uzu [utilizator]

    ce impertinent.
    pe bune,
    adica bai cretinule, ma jignesti crezand ca sunt chiar atat de prost.
    cu buna stiinta au facut sa nu se poata vota in strainatate. cu buna stiinta n-au avut formulare de declaratii in zonele studentesti (vezi ca ei credeau ca toti studentii sunt din bucuresti ...).
    si acuma impertinentul p@#$ mele vine sa ma faca prost. adica presupune ca eu, catetean roman care locuiesc in afara granitelor Romaniei, pot sa cred ca de-aia n-a mers treaba ca a venit unu cu nevasta si copii sa-i tina 4 ore in ploaie si vant ca sa ingroase randurile pentru o poza.
  • +10 (10 voturi)    
    nesimtire fara margini (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:24)

    georgeb [utilizator]

    Adica au venit unii si au stat la coada da' n-au votat?? si din cauza lor PAREA ca e coada prea mare, nu? Timpul de votare nu a fost in Londra de 4-6 ore, corect? A fost totul o iluzie, oamenii au ramas pe-afara ca "au ingrosat" nesimtitii de simpatizanti ai lui Macovei si Iohannis randurile... ar trebui sa intrebati la intrarea in sectie cu cine voteaza fiecare om si sa nu-i dati voie sa voteze daca nu voteaza cu Ponta si PSD.

    DEMISIA "DOMNULE" CORLATEAN!!! SEMNATI!
    http://www.petitieonline.com/demisia_titus_corlatean
  • +12 (12 voturi)    
    Ah... berantii P$D!!! (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:30)

    Spiky [utilizator]

    Aberantii care abereaza a bere.... Dom' Titus ar trebui sa isi dea demisia... chestia cu diaspora a fost premeditata - s-a intamplat si cu studentii la Bucuresti. Daca si in turul 2 e la fel, PSD, partidul hotilor va fura din nou alegerile.
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:39)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    100% de acord! (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:40)

    mitg [utilizator]

    Ca de exemplu, tu.
  • +7 (7 voturi)    
    Corect (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:42)

    euros [utilizator]

    http://www.ziare.com/alegeri/alegeri-prezidentiale-2014/incident-la-vot-in-r-moldova-reporter-lovit-de-seful-psd-chisinau-1330957
  • +10 (10 voturi)    
    Dupa mintea lui... (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:00)

    DT34 [utilizator]

    Deci dupa cum spune Corlateanu sa intelegem ca cei anti Ponta au ingrosat coada ca sa nu poate sa voteze ceilalti care sint tot anti ponta?!?
    Gandire tipic pontiaca!
  • +7 (7 voturi)    
    Iar altii (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:05)

    ra79 [utilizator]

    Iar altii, cum este dl. T. Corlateanu, ingroasa numarul locuitorilor planetei Pamant si ne ingreuneaza noua viata.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:06)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    i (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:08)

    keiser_soze [utilizator]

    _diotule !
  • +9 (9 voturi)    
    Se stia (Marţi, 4 noiembrie 2014, 0:21)

    Orizont [utilizator]

    Se stia ca o sa faca ceva nesimtitul.
    Data trecuta Basescu a castigat daca nu ma insel cu vreo 70.000 de voturi, venite din diaspora mai tirziu a fost o lovitura dura pentru PSD, si s-au gandit sa nu mai aiba surprize au sugrumat diaspora, plus au marit turismul electoral rural.
  • +7 (7 voturi)    
    Corlatzionisme jegos de diversioniste (Marţi, 4 noiembrie 2014, 4:21)

    Plagarus [utilizator]

    Rezultate Diaspora, sau ma rog, aia cativa care au fost lasati sa voteze. Acum intelegem de ce nu au fost stampile, sectii, personal, extinderi etc....
    Rezultate Diaspora:
    Klaus Iohannis - 46,1%
    Victor Ponta - 16%
    Monica Macovei - 15,1%
    Elena Udrea - 10%
    Dan Diaconescu - 4,5%
    Călin Popescu Tăriceanu - 2,9%
    Corneliu Vadim Tudor - 2,8%
    Teodor Meleşcanu - 0,83%
    William Brînză - 0,57
    Kelemen Hunor - 0,54%
    Gheorghe Funar - 0,53%
    Zsolt Szilagyi - 0,18%
    Constantin Rotaru - 0,11%
    Mircea Amariţei - 0,05%
  • +5 (5 voturi)    
    Doua lozuri si-un Titanic! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 7:23)

    PetcuSergiu [anonim]

    E taman "viceversa", da la ce te poti astepta la Corlateanu din clanul lui "Corleone".
    Asteptam "Titanic vals"!
  • +6 (6 voturi)    
    clubul mincinosilor (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:14)

    rados [utilizator]

    Minti, Corlatene, minti de-ngheata apele! Minti fara sa rosesti! Minti ca seful tau intr-ale "guvernarii"!
    Cum de nu va crapa obrazul? Nu uitati insa ca minciuna are picioare scurte, cum se zice!
    DEMISIA!
  • +4 (4 voturi)    
    ”agenturili străine” au fost (Marţi, 4 noiembrie 2014, 10:26)

    visio [utilizator]

    cu deosebirea că Ceaușescu știa ce spune despre Ion Iliescu, strămoșul lui Corlățean...
  • +1 (1 vot)    
    solutia (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:50)

    Privitor.ca.la.teatru [utilizator]

    Numai razboiul va elimina coruptia in Romania.
    NU VOTATI IN TURUL DOI. Astfel Victor Ponta va iesi presedinte. Ca urmare, in Romania situatia se va inrautati economic si geo-strategic. In continuare, Romania va cauta o apropiere de puterile asiatice, adica China si Rusia. Urmand modelul Ungariei, Romania va iesi din NATO si UE, incurajata si de esecul politicii pro-europene din Ucraina, care va falimenta. Influenta Rusiei si Chinei in Europa va creste considerabil, determinand Statele Unite sa-si reconsidere atitudinea fata de ele si sa urmareasca schimbari de regim in Europa de Est. Numai ca lovindu-se de puterea consolidata a Rusiei, va izbucni razboiul. ATUNCI se va elimina coruptia. Deci solutia nu e sa votati Iohannis, ci sa stati acasa.
    Daca totusi iese Iohannis, Rusia va pierde din avant, Ucraina va evita falimentul si nu va incepe razboiul, dar nici coruptia nu va disparea.