Elena Udrea: Nu am nicio implicare in dosarele Microsoft si EADS/ Cred ca in campanie au intrat si reprezentanti ai serviciilor secrete in favoarea unor candidati

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:39 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: HotNews.ro
Elena Udrea, candidata PMP la prezidentiale, a declarat miercuri seara, intr-o conferinta de presa, ca nu are nicio implicare in dosarul Microsoft si ca, de asemenea, este "exclus" ca numele sau fie implicat in afacerea EADS, intrucat nu era oficial la momentul respectiv, ea denuntand un "atac concertat" la adresa sa in aceasta campanie. Mai mult, ea a afirmat ca in favoarea principalilor doi candidati s-au implicat in campanie si reprezentanti ai serviciilor secrete, sustinand astfel un articol postat miercuri pe blog de Ion Cristoiu, intitulat "SIE ii plateste lui Traian Basescu indrazneala de a-l fi criticat?".

Dintre declaratiile Elenei Udrea:
  • Constatam un atac nemaiintalnit impotriva unui candidat in alegerile prezidentiale. Seria de atacuri la care sunt supusa, faptul ca sunt acuzata fara argumente, fara probe, de lucruri cu care nu am nicio legatura arata ca este un atac concertat, o strategie de campanie electorala
  • Nu am nicio legatura cu dosarul Microsoft. Imi pare rau ca fostul meu sot, cu care am fost casatorita 10 ani, este astazi arestat in acest dosar (...) Justitia trebuie sa-si faca datoria. Afirma ferm, nu am nicio implicare in afacerea Microsoft
  • Fostul meu sot a facut afaceri si inainte de casatorie si in cursul acesteia, nu le-a facut datorie mie, nu le-a facut impreuna cu mine. Ca urmare, incercarea de a ma lega de posibila implicare in dosarul Microsoft...
  • Am constatat aparitia in presa straina a unui articol, preluat apoi de presa romana, care anunta fara nicio logica ca in dosarul EADS este implicata Elena Udrea. Nu pot sti mai multe despre EADS atat timp cat nu eram oficial la momentul respectiv, nu eram ministru. Era exclus ca numele meu sa fie implicat in acest dosar
  • Este o batalie pe care multi dintre cei care se uita la noi o inteleg cu greu, de ce s-ar bate cu cel de pe locul trei? Pentru ca electoratul meu va decide rezultatul. Voturile celor de pe 4 si 5 se anuleaza reciproc, ale lui Tariceanu si Macovei, ele merg in mod cert fie catre Ponta fie catre Iohannis. Electoratul care va decide este cel al Elenei Udrea
  • In ultimele 48 de ore, personal, la partid, in teritoriu, pe surse, direct, oficial, neoficial mi se propune, mi se cere sa renunt la candidatura in favoarea unui candidat. Este inca o proba ca batalia care se duce in acest moment este pentru a muta electoratul Elenei Udrea in favoarea unui candidat de pe primele doua locuri, si anume Victor Ponta sau Klaus Iohannis. elor care asteapta sa ma retrag: nu ma retrag din aceasta competitie
  • Da, sunt solicitari de a ma retrage din cursa in favoarea altor candidati. Multi mi-au cerut in mod direct, dar nu am sa le dau numele in acest moment
  • Cred ca in favoarea celor doi candidati (Ponta si Iohannis, n.r.) au intrat si reprezentanti ai serviciilor secrete
  • Nu am fost ofiter acoperit, nu am butoane pe care sa le apese altcineva
  • Nu imi este teama de nimic si nu am ingenuncheat in fata nimanui in zece ani. Cine asteapta sa ingenunchez, asteapta degeaba








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2498 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    eh nah, (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:55)

    rugantino [utilizator]

    eh nah, nu ai ingenuncheat
    • -3 (5 voturi)    
      Bun speech, buna Elena! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 21:59)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui rugantino

      Cea mai buna conferinta de presa din aceasta campanie a unui prezidentiabil. A vorbit exact cum trebuie, strategic, pragmatic, calm si argumentat. Felicitari!
  • +4 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:00)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      Femeile din familia ta sunt mandre de tine (Miercuri, 29 octombrie 2014, 21:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui

      esti macho
  • +8 (14 voturi)    
    Dacă... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:11)

    mono61 [utilizator]

    ...Dorin Cocoş va fi condamnat în Dosarul Microsoft, nu s-ar putea socoti că Elena Udrea a primit la partaj cel puţin un dolar penal?
    • +2 (2 voturi)    
      Interesant, nu? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 21:24)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mono61

      Adica, divortul e recent, dar imparteala e pana in 2007, mai ales pentru o diva :D
  • +5 (17 voturi)    
    electoratul elenei udrea nu este al ei (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:14)

    visio [utilizator]

    în loc de vorbăria asta goală, era mai interesant dacă se punea ce a făcut ca ministru al dezvoltării regionale...ar fi fost foarte interesant de aflat; deși am părăsit țara numai în concedii, la revenire am regăsit aceleași gropi, același mediu poluat....
    • +1 (1 vot)    
      Pentru gropi vezi la primari lui ponta (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:53)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Am auzit ca s-au inmultit in ultima vreme.
      • 0 (0 voturi)    
        eu mă refeream la guvernarea pdl-istă (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 23:08)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui ty

        spun numai că udrea trebuie să se laude cu ce a făcut!
  • -5 (17 voturi)    
    Manipulatorii... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:18)

    GabiOprea [anonim]

    Cand au vazut ca Udrea a luat avant, campania ii mergea frumos, mesaje bune, copiata de contracandidati, au intrat in panica cei doi frati de cruce Ponta si Iohannis si au apelat la servicii gata mâniate de dl Basescu, deoarece i-a demascat ca isi trimit oameni in politica, presa. Melescanul este omul lor trimis sa ia din voturile dreptei adica PMP, deoarece nimeni nu mai crede ca PNL-ACL este de dreapta, sa fim seriosi! Legat de prostia cu Udrea implicata in dosare?! Minciuni, DNA a dat ieri comunicat oficial ca NU este urmarita, implicata, banuita nici in EADS, Microsoft, Gala Bute. Iar acest fapt i-a infuriat si mai tare, trecand la alte manipulari, cea cu fituica germana care-i apartine lui Voiculescu, punand un securist ceausist sa dezinformeze media. Retineti, nu suntem prossti, nu ne lasam manipulati.In urma acestor atacuri la adresa Elenei Udrea rezulta clar ca este onesta, corecta, iar ei slabi, manjiti, nesiguri si cu teama de DNA. O diversiune care are efect de bumerang.
  • +2 (14 voturi)    
    Nu cred! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:29)

    CititorulComentator [utilizator]

    "nu am ingenuncheat in fata nimanui in zece ani"

    Bănuiesc că se referă la locuri publice...:)
    • +2 (2 voturi)    
      Ai o mama, poate o sora , o sotie, o fica (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      acelasi respect manifesti si fata de ele?
  • +7 (17 voturi)    
    Mi-au dat lacrimile, numai reptilienii (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:37)

    derblauereiter [utilizator]

    nu s-au implicat inca in conspiratia monstruoasa creata impotriva pericolului enorm pe care-l reprezinta candidatura acestei fapturi fragile la prezidentiale; cota ei fiind intre 4-7%

    cu Microsoft & EADS: Cocos n-a fost in viata lui ministru si asta nu l-a impiedicat sa intermedieze spagi de zeci de milioane de euro; am mai spus ca nu e usor sa urmaresti logica acestei doamne;

    cu retragerea in favoarea altui candidat: e o mare discutie daca electoratul s-ar conforma; asa a crezut si Basescu cand a decis s-o sustina pe tuta la prezidentiale, uite ca s-a inselat;

    in fine, disperarea e mare, pierde procente si nu le pierde in favoarea lui Ponta.
  • -1 (3 voturi)    
    Bai (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:59)

    zizi_m [utilizator]

    frate, asta a fost maritata cu Cocos 10 ani si nimic nu stie din ce facea ala.
    Incredibil!
    Iar Elena de care zice Cocos in stenograme nu are cum sa fie ea ..

    Ne crede tampiti, dar culmea e ca mai sunt unii care se uita in gura ei.
  • -3 (5 voturi)    
    Udrea Presedinte (Miercuri, 29 octombrie 2014, 21:45)

    GeorgeMoga [utilizator]

    A fost ascultata, dar tot nu au gasit nimic cu care sa o acuze de ceva. Pe motanel cand ni-l ascullta ? Cel putin acum, ca nu mai e Melescanu, s-ar putea sa avem ceva sanse. Din pacate pana pe 16 noiembrie nu e suficient timp sa apara si vreo seintinta in cazul lui.
  • +3 (5 voturi)    
    Asa e, Duduie! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 22:25)

    PromotorFidei [utilizator]

    "Cred ca in campanie au intrat si reprezentanti ai serviciilor secrete in favoarea unor candidati". Desteapta fata! Dar nu numai serviciile secrete, ci si serviciile de transport in comun, serviciile funebre,,de salubritate, de curierat, service-urile auto etc. Vrei sa fii neaparat blonda, pai chiar esti! "Succesuri"!
  • -2 (4 voturi)    
    Iata rezultatul idioteniei din presa romaneasca (Miercuri, 29 octombrie 2014, 22:56)

    solar [utilizator]

    Nu am avut si nu am avut nicio indoiala ca presei noastre dragi i se datoreaza in cea mai mare parte, marele deficit formativ de rationamente, de analiza si evaluare a ideilor , a experientei politice etc etc etc. Vede oricine ,fara doar si poate ,ca tara intreaga se afla la o rascruce cum in istoria ei moderna nu s-a mai aflat niciodata. Stiu multi si nu sunt singurul, ca s-a ajuns la o scadenta civilizationala surprinsa cu sarcasm poate, cu idealism ,dar si cu argumente sustenabile fenomenologic, istoric, psihologic, cultural si cu alte atatea bagari de seama la ceea ce a scris candva EMIL CIORAN in ":SCHIMBAREA LA FATA A ROMANIEI". Atacul sub- intelectual la adresa ELENEI UDREA, la dresa altor candidati ai" dreptei " este unul din cazurile simptomatice. Astfel, in multe, prea multe abordari de presa se dezvaluie nu doar imaturitate si inadecvare la subiect , ci si caracterul lor nociv spiritual. Devine tot mai limpede si mai imperios necesara de aceea o reflectie serioasa asupra politicului, socialului, fenomenului contemporan romanesc.
    Despre PONTA si gasca, nu am ce puncta , Tot ce emana din directia aceea face parte din gregarul , din primitivismul romanesc, din comunismul grefat contondent cateva decenii la rand cu secera si ciocanul proletar pe trupul unei spiritualitati care nu a avut , nu are si nu va avea aderenta de niciun fel la trasaturi care-i sunt funciar straine. A spart presa noastra orizontul schitat f sumar aci ? In niciun caz. Cliseele combative raman impregnate cu vapori din aceleasi mlastini sulfuroase, din aceleasi baltiri mentale de gandire si raportare morbida la realitati tranzitorii greu de deslusit pentru ea.Cautarea clandestina in poseta doamnelor, in sosetele candidatilor, in dormitoarele de famile ori in fotografiile bibilite redactional, nu in cea a ratiunilor intrinseci ale lucrurilor, inca nu e semn de autodepasire in gand si fapta.E o autodepasire in...anesteziere pe baza de cuvinte a creierelor
  • -3 (5 voturi)    
    Tupeu și minciuni cât casa (Miercuri, 29 octombrie 2014, 23:03)

    Radu I [utilizator]

    „Este inca o proba ca batalia care se duce in acest moment este pentru a muta electoratul Elenei Udrea in favoarea unui candidat de pe primele doua locuri.”
    Care „electorat”, doamnă Udrea? Ăla care reprezintă 3-5%? Măi, să fie... Cum mai semeni cu amicul tău, Victoraș!
    „Nu pot sti mai multe despre EADS atat timp cat nu eram oficial la momentul respectiv, nu eram ministru.”
    Dar despre asta, ce părere ai:
    „Sunt interceptari ale unor discutii dintre Dorin Cocos si Dinu Pescariu, in care Cocos, fostul sot al Elenei Udrea, afirma ca a „vorbit cu Elena si a zis „foarte bine”.
    Nu, nu erai ministru, dar ai participat la încasarea șpăgii, în calitate de soață a lui Cocoșel...
  • 0 (0 voturi)    
    Decizie BEJ (Joi, 30 octombrie 2014, 15:24)

    IoanaMureșan [anonim]

    I: De ce acest comunicat (http://www.monitorulcj.ro/politica-administratie/41321---biroul-electoral-cluj-decide-jos-cu-bannerele-ilegale!-vezi-ce-partide-trebuie-sa-inlature-materialele-de-propaganda-#sthash.jeRwIJ7Q.dpbs) nu a fost preluat de nimeni in afara de Monitorul de Cluj ?
    R: Pentru ca presa clujeana acopera ilegalitatile lui Ponta si Iohannis!

    Ma gandeam ca cel putin la Cluj presa nu este subjugata, dar m-am inselat.