Semnale pentru tandemul Dragnea-Ghita. Zgonea: Anuntul unei candidaturi la sefia PSD ar putea reprezenta o incalcare a angajamentului de la Orastie/ Bojin (PSD Timis): De alegeri vorbim in momentul in care Victor Ponta e presedinte

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 22 octombrie 2014, 19:49 Actualitate | Politic


Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a avertizat miercuri, intr-o declaratie  pentru stiripesurse.ro, ca anuntul facut de Sebastian Ghita, care sustine ca va candida la sefia PSD in tandem cu Liviu Dragnea, ar putea reprezenta incalcarea unui angajament fata de Victor Ponta si fata de PSD.

"Noi avem un angajament fata de presedinte si fata de partid. Daca cineva incalca aceste angajamente, le incalca fata de presedintele partidului si partid", a declarat Zgonea pentru sursa citata.

Sebastian Ghita si Liviu Dragnea vor candida in tandem pentru sefia PSD, dupa alegerile prezidentiale, in cazul in care Victor Ponta va fi ales presedinte luna viitoare, a anuntat miercuri Sebastian Ghita la Romania Tv, post de televiziune pe care il conduce. Dragnea ar urma sa candideze la Congres pentru functia de presedinte al partidului, iar Ghita pentru cea de presedinte executiv.

La randul sau, Liviu Dragnea, actual presedinte executiv al PSD, a anuntat, miercuri, ca daca va decide sa candideze la sefia PSD va face echipa cu Sebastian Ghita, el spunand ca ii asigura pe membrii PSD ca, dupa ce Victor Ponta va deveni presedinte, partidul "nu va ramane la mana niciunui combinator".

Un semnal asemanator vine si de la Titu Bojin, presedintele Consiliului Judetean Timis, liderul filialei din care face parte si Ilie Sarbu, socrul lui Victor Ponta.

Intr-o declaratie facuta de asemenea pentru stiripesurse.ro, Bojin aminteste de hotararea de la Orastie "care spune ca pana la turul 2, cand va fi incheiata campania pentru castigarea alegerilor prezidentiale, nu discutam de sefi".

"Indiferent de declaratiile pe care le fac unii si altii, de tandemuri, vor trebuie sa fie confirmate de congres. Numai congresul poate confirma presedintele, cine va fi in tandem, cine va fi acolo. In calitatea mea de membru al Comitetului Executiv, respect decizia de la Orastie. Fiecare poate sa vorbeasca din punctul asta de vedere, e treaba lui. Eu stiu ca am hotarat ca nu se ocupam de functii de partid pana in data de 17 noiembrie", a afirmat presedintele PSD Timis.

In ceea ce priveste o posibila excludere din partid a membrilor care vorbesc de pe acum despre viitoarea conducere a PSD, asa cum afirmase Ponta la Orastie, Bojin a declarat: "Nu am spus ca trebuie exclusi. Fiecare poate sa vorbeasca, dar de facut echipe, de luat hotarari, de discutat sustineri cu unii sau cu altii, cel putin din punctul meu de vedere nu e in regula si trebuie incheiate. Nu spun ca trebuie exclusi, pentru ca in discutii se pot discuta multe, dar de alegeri vorbim in momentul in care Victor Ponta e presedinte."


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4438 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    N-O SA FIE! (Miercuri, 22 octombrie 2014, 19:37)

    schroedinger [utilizator]

    Plagiatorul vostru o sa fie presedinte de bloc! Si atat!
    • +8 (10 voturi)    
      blocul sa aiba un cenzor bun ! (Miercuri, 22 octombrie 2014, 19:56)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Altfel, stim povestea........
      • +5 (5 voturi)    
        Cenzorul Ghita (Joi, 23 octombrie 2014, 8:33)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        alaturi de centurionul Dragnea la Romania Mandra TVrea. Cine mai e si Wench Piemonta?
      • +6 (6 voturi)    
        PSD 2.0 (Joi, 23 octombrie 2014, 8:54)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        Tare Ghita si cu Dragnea. Au facut partid pe facebook si pe sms. De fapt au dreptate. Controlezi comunicatiile , dai un sms la tot partidu sau postezi pe facebook un selfie si ai castigat alegerile. Partidu e in tot si in toate deci si in facebook.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu mi-as dori.... (Joi, 23 octombrie 2014, 3:01)

      gica43 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      ....sa locuiesc in acel bloc !
    • +3 (3 voturi)    
      Dottore plagiatorul nu va fi niciodata presedinte! (Joi, 23 octombrie 2014, 17:02)

      AdelaidaO [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Aceasta scursura pe nume Ponta nu va ajunge niciodata presedintele acestei tari. Romanii nu pot fi condusi de un mincinos plagiator care a facut numai rau tarii si populatiei de cand a intrat in politica
  • +8 (10 voturi)    
    Pariu (Miercuri, 22 octombrie 2014, 20:48)

    fuscustm [utilizator]

    Pariu ca nu le face nimeni nimic lui Dragnea si lui Ghita , nu de alta dar daca se atinge cineva de ei din PSD atunci cu siguranta Ponta pierde sprijinul lor si implicit si alegerile prezidentiale ;) si nu cred ca se risca Ponta si nici PSD-ul, cred ca stiti ce se va intampla cu PSD-ul daca pierd prezidentialele :D (un razboi nemilos si necrutator care deja a inceput)
    • +6 (6 voturi)    
      Dar sunt deja sefii mafiei din p$d (Joi, 23 octombrie 2014, 8:17)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm

      ce sa mai faca cu un titlu onorific, ca doar nu au 1000 de morti la activ ca ilici...au doar miliarde sifonte!
  • +9 (11 voturi)    
    Adevarata fatza a psd; (Miercuri, 22 octombrie 2014, 21:15)

    romania_curata [utilizator]

    GOANA fara scupule dupa CIOLAN!!!
    Le pasa astora de tara, de popor,,,,cat sta trenu'-n gara!!!
    SOLUTIA? Sa iesim la vot si sa-l aruncam la cosul de gunoi al istoriei pe PONTA!!
    • +10 (10 voturi)    
      Impart cascavalul... (Joi, 23 octombrie 2014, 1:03)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Pe care nu-l au.
      La Fontaine, toujours d’actualité...
  • +11 (13 voturi)    
    Iar SOBOLANII ROSII; le miroase a putred... (Miercuri, 22 octombrie 2014, 21:30)

    ofCAER [utilizator]

    Isi aminteste cineva dintre d-stra, cititorii, de asa o agitatie prin PDSR-ul anului 2000, cind a cistigat presedintia Iliescu Ion?! Era o liniste, sau, cum zise ieri don' dr. Ponta: "disciplina si ordine", unu' nu sufla! De ce-ar fi acum altfel? Pai n-ar putea fi daca n-ar mirosi ei ca dr. Ponta nu se va inscauna la Cotroceni...
  • +9 (9 voturi)    
    Nu prea inteleg.... (Joi, 23 octombrie 2014, 2:32)

    gica43 [utilizator]

    .....chestia cu tandemul ! Adica daca cei doi castiga sefia hotilor-psd vor deveni sot si sotie ??
  • +7 (7 voturi)    
    Ha! (Joi, 23 octombrie 2014, 2:57)

    picmiki [utilizator]

    Si de cand incalcarea unui angajament a devenit o problema pentru voi?
    • +8 (8 voturi)    
      Ha , ha, ha (Joi, 23 octombrie 2014, 4:48)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui picmiki

      De niciodata!