Victor Ponta, catre pensionari, referindu-se la Traian Basescu: Cum v-a taiat el pensia voua, asa o sa i-o taiem si noi lui

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2014, 20:57 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta le-a spus joi pensionarilor din Ianca, in judetul Braila, ca in Romania se va mai taia pensia unui singur om, presedintele Traian Basescu, potrivit Agerpres. Declaratia vine la cateva ore dupa ce Ponta promisese ca nu va mai vorbi de Basescu.

"Sunt mandru ca in mandatul meu nu a taiat nimeni niciun leu de la pensiile cuiva si nu o sa se mai intample niciodata lucrul acesta. Merg prin tara sa le spun pensionarilor ca nimeni in tara asta nu le va mai taia vreodata vreo pensie, ca in tara asta e unul singur caruia o sa-i taiem pensia. Cum v-a taiat el pensia voua, asa o sa i-o taiem si noi lui", a declarat Ponta.

Premierul le-a promis, cu aceasta ocazie, locuitorilor orasului Ianca, ca le va inlocui avionul situat in centrul orasului, care reprezinta emblema localitatii si aminteste de fostul aeroport militar, care a fost timp de peste 60 de ani elita aviatiei militare.

"Cand ma intorc la Ianca, vreau sa va fac un cadou: vreau sa va schimb avionul acesta paraginit, batut de ploaie si vant de foarte mult timp si sa vin cu un avion nou", a precizat Ponta.

Cu cateva ore inainte, tot in Braila, Victor Ponta promisese ca nu va mai vorbi de Traian Basescu.

"Eu nu mai vorbesc de Basescu, pentru ca o sa vorbeasca el cu procurorii si judecatorii (...) M-a intrebat cineva de ce si-a dat Basescu fisa medicala azi, am spus ca se gandeste ca, daca il aresteaza, sa spuna ca nu suporta regimul de detentie. El se pregateste deja, sa aiba o justificare", spusese premierul Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5946 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Taiat pensia? (Joi, 16 octombrie 2014, 20:02)

    rokoz [utilizator]

    Bineinteles, Ponta nu a taiat pensiile ci doar a crescut inflatia astfel incat sarmanul pensionar nu poate cumpara nici ce putea cumpara inainte cu pensia taiata. Bineinteles, Ponta nu vrea sa zica pensionarilor ca pana la urma ce e important e puterea de cumparare. Altfel, faptul ca dai mai multi bani (matematic vorbind), nu inseamna nimic daca puterea de cumparare scade.
    • +19 (19 voturi)    
      Familie mare de mafioti, remuneratie fara numar (Joi, 16 octombrie 2014, 22:28)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui rokoz

      Victor Ponta, catre pensionari, referindu-se la Traian Basescu: Cum v-a taiat el pensia voua, asa o sa i-o taiem si noi lui... SI URMASILOR URMASILOR VOSTRI etc. AMIN.

      http://www.contributors.ro/fara-categorie/ne-ducem-in-cap-despre-viitorul-romaniei-analizand-sistemul-de-pensii/
    • +16 (18 voturi)    
      S-au redus numai pensiile nesimtite! (Vineri, 17 octombrie 2014, 2:51)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui rokoz

      Hahalera mincinoasa ii prosteste pe inepti.
  • +30 (30 voturi)    
    hahaha! (Joi, 16 octombrie 2014, 20:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Si tie iti vom taia nasul, bai pinocchio! :))))
    • +24 (24 voturi)    
      corect, (Joi, 16 octombrie 2014, 21:40)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      de la gat...
    • +15 (15 voturi)    
      Miracolul nazal (Vineri, 17 octombrie 2014, 6:57)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      este ca la cum minte Ponta, daca-i taiem nasul, o sa-i creasca la loc atat de rapid si de lung incat din gazul din biomasa obtinuta Romania isi va capata independenta energetica!
  • +33 (33 voturi)    
    mai bine (Joi, 16 octombrie 2014, 20:25)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Explica-le pensionarilor ce e cu jaful care -l puneti la cale cu tata socru, cum poti plati pensii dupa recesiunea economica ce ai creat-o si de ce candidezi la presiunea baronilor - asta oficial de la penalul tata socru
  • +33 (33 voturi)    
    Acoperitu descoperit vrea sa taie (Joi, 16 octombrie 2014, 20:35)

    ty [utilizator]

    dar despre tata socru Ilie Sarbu urmărit penal în dosarul Retrocedărilor ilegale nici un cuvant? Sau pensionarii nu a dreptul sa fie foarte clar informati de ce au pensiile asa de mici?
  • +29 (29 voturi)    
    Campanie paravion (Joi, 16 octombrie 2014, 20:43)

    mono61 [utilizator]

    Nu ştiu zău care veste e mai importantă, că Ponta nu le mai taie pensiile sau că Ponta le schimbă avionul. Era şi timpul să le schimbe avionul, acel MIG 15 lansat în 1947. Dacă tot a spus că le aduce unul nou, frumos ar fi să le aducă bombardierul SUHOI 35. Aşa nu s-ar certa cu ruşii, plus că bombardierul ar putea furniza şi căldură la tot oraşul. Am şi eu la mine în oraş, V. V. Ponta, în centru, două tunuri ruseşti. Nu mi le schimbaţi cu un scut american?
  • -8 (20 voturi)    
    Romanica si pontica (Joi, 16 octombrie 2014, 20:43)

    cocodino [utilizator]

    ce vrajeala de smecher maidanez. Pensionarii de astazi nu mai sunt pensionarii lu Iliescu.
    I-mi aduc aminte de Tzap cum lacrima si vrajea pensionarii si tineretul (tzap destept, presedinte si trafic de milioane cu tigari si carne) Apoi a venit alt hot, de la primarie la palat.
    Majoritatea candidatilor, daca nu chiar toti, sunt fosti securisti si tzepari ai romaniei.
  • +23 (23 voturi)    
    Sa nu mai spuneti (Joi, 16 octombrie 2014, 20:45)

    ipolitic [utilizator]

    ca Ponta nu e genial.
    Chestia asta cu avionul batut de ploaie si de vant, inlocuit cu unul nou.
    Urmeaza Babele, mancat de intemperii-unu nou din beton armat va arata mai bine.
    Coloana Infinitului, cetatea de la Sarmisegetuza, podul lui Saligny- numai cateva exemple de vechituri ce ar putea fi inlocuite de conducatorul nostru tanar si energic, cu suflet de revolutionar.
  • +22 (22 voturi)    
    Minciuna sfruntata... (Joi, 16 octombrie 2014, 20:48)

    prompt [utilizator]

    ...Fata de pensia calculata prin decizia de pensionare, in mana primesti O PENSIE TAIATA cu impozit si CAS. Nu ajunge ca am avut toata viata salariile diminuate de aceste retineri? Imi doresc din toata inima si la fel tuturor romanilor sa nu mai auda de un mincinos plagiator ca Ponta dupa alegeri!
  • +23 (23 voturi)    
    Oare? (Joi, 16 octombrie 2014, 20:51)

    ofsenita [utilizator]

    Aceasta amenintare este pentru prosti!

    Basescu va primi pensia intreaga asa cum este legal si corect!

    Papagalul tot papagal..
  • +26 (30 voturi)    
    Nu e o noutate: Ponta minte ordinar. (Joi, 16 octombrie 2014, 21:04)

    Kentt [utilizator]

    Băsescu n-a tăiat pensiile, ci salariile.
    • +21 (21 voturi)    
      fenta (Joi, 16 octombrie 2014, 23:05)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      E lipsit de logica.ieri declara ca Basescu si-a publicat fisa medicala sa poata scapa de regimul de detentie desi nu era nici o boala in ea
  • +19 (19 voturi)    
    Nimic nou (Joi, 16 octombrie 2014, 21:06)

    dekar [utilizator]

    Carlanul a pascut si la Ianca iarba uscata a Baraganului.
  • +26 (26 voturi)    
    ma repet (Joi, 16 octombrie 2014, 21:07)

    DioDreamer [utilizator]

    asta e debil
  • +13 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 octombrie 2014, 21:11)

    [anonim]

    • +19 (19 voturi)    
      NU se poate generaliza d-le (Joi, 16 octombrie 2014, 21:52)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu toti pensionari inghit momeala lui Pontanac, nu se poate generaliza.
      Sunt si tineri si asa numiti intelectuali care inghit momeli frumos ambalate.
      Nu de mult facea poanta promisiuni tinerilor, sunt sigur ca multi au luato de buna.
    • +12 (20 voturi)    
      Zau, batrinii Romaniei, parintii nostri (Joi, 16 octombrie 2014, 22:08)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui

      sunt o nenorocire? Bai frate, nu stiu ce rude ai tu, dar eu pe-ale mele le iubesc, ca datorita lor suntem pe lume si ne-au crescut mari. Si-acum unii ca tine isi defuleaza psihoza pe aici. Nu e vorba despre pensionari, Ei nu trebuie sa fie milogii si santajabilii nici un regim. Au contribuit sau nu banii astia? De ce nu te iei de generalii lui Ceausescu care au pensii NEMUNCITE? Maica-mea a fost invatatoare la tara si-a facut naveta pe ger si viscol si e demna de respectful celor ce stiu ce-nseamna munca,
    • +16 (16 voturi)    
      nu... (Joi, 16 octombrie 2014, 22:42)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu aveti dreptate! Sint multi si sint prosti, asta e adevarat, dar sint mult mai multi cei ce stau acasa si nu merg la vot! Faceti un simplu calcul cu prezenta la vot si veti vedea de ce hotarasc pensionarii....
      • -6 (12 voturi)    
        „Sint multi si sint prosti...” (Joi, 16 octombrie 2014, 23:06)

        Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

        Serios, deșteapto? Presupunem atunci că bunicii și părinții tăi sunt (sau vor fi) proști. Iar ție, probabil că nici prin cap nu-ți trece să îmbătrânești, să devii pensionară (și, deci, proastă!) ca cei de astăzi pe care-i ponegrești, nu-i așa?
        Se vede că nu ai cei șapte ani de acasă...
  • +11 (11 voturi)    
    nimic (Joi, 16 octombrie 2014, 21:12)

    zot [utilizator]

    nu merita nici un comentariu;
    trebuie lasat sa divagheze
    • +10 (10 voturi)    
      Ghita la cascavalul prezidentialelor (Joi, 16 octombrie 2014, 22:33)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui zot

      Nu, nu trebuie lasat sa arunce cu maronul lui roz dupa cum are chef. Chiar deloc. Asta nu are ce cauta in functii publice, sa-l faca oier in balta mare a Brailei, la latifundiarii care au pus laba pe balta eventual.
  • +17 (17 voturi)    
    Alo? (Joi, 16 octombrie 2014, 21:13)

    boromir [utilizator]

    Alo? Plagiatoru'? Se aude? N-a taiat nimeni pensiile, bre, ca s-a oprit la Curtea Constitutionala, asa ca nu mai minti pe bietii pensionari ca oricum te doare-n cot de ei.
  • +15 (15 voturi)    
    iar da "omida" Pontanocchio cadou peri malaieti (Joi, 16 octombrie 2014, 21:15)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    parca nu facea bugetul pe anul viitor de teama sa nu-l puna in incurcatura pe viitorul PM, dar stie sigur ca nu vor mai fi taiate pensiile niciodata.

    totusi, va taia anticipat prin OUG cu dedicatie pensia legala a "dictatorului" :))
  • +14 (14 voturi)    
    Ponta - avioane - cascaval (Joi, 16 octombrie 2014, 21:21)

    Clop [utilizator]

    Grohalaul unlimited.
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Joi, 16 octombrie 2014, 21:22)

    chiuaua [utilizator]

    Sigur a vrut sa se opreasca la ... " asa o sa i-o taiem si noi lui" .....dar inainte si-o vor taia singuri pe a lor si vor deveni primii eunuci ai tarii. Cinste lor, cinste eunucilor!
  • 0 (12 voturi)    
    si? care-i chichirezu? (Joi, 16 octombrie 2014, 21:23)

    Codruta N [utilizator]

    Astazi ati dat CEL putin 5 articole "in cap de pagina" cu Woodrea si inca vreo cateva cu Ponta - v-ati transformat cumva in publicatie electorala pentru ciumetzi? Ceva articole despre candidatii vag "normali" sau si despre ceilalti, n-ati mai putea sa scrieti??!!
    Daca vreau sa stiu ce tampenii mai spun astia 2 de mai sus, intru pe paginile lor!! NU am nevoie sa le mai faceti SI VOI publicitate!!!

    Cat despre Ponta... ciumetele, decat sa se gandeasca la ce o sa faca in viitor cu pensia lui Base (care nici nu cred ca are nevoie de ea!!) si sa le planga de mila pensionarilor ca le-a taiat ãsta pensia, mai bine le-ar mari-o la loc!! dar in orice caz, daca le zice ca o sa le-o mareasca, sper ca macar o parte STIU ca tipul MINTE cum respira si ca macar vreunul o sa-i puna intrebarea "de unde gasesti, Pontache, bani pentru marirea pensiilor? din ceva taxa noua pentru stalpi, gropi, carburanti, aer, apa, altceva?" :P
  • -7 (9 voturi)    
    mda (Joi, 16 octombrie 2014, 21:26)

    danionescu11 [utilizator]

    presedintele "are momente cand nu se poate controla" si este "iesit din tiparul comun al unui sef de stat sanatos" cand tai din pensiile si salariile celor pe care ii vei ruga sa te voteze.
  • -6 (10 voturi)    
    ... (Joi, 16 octombrie 2014, 21:27)

    klaudyuxxx [utilizator]

    A zis si el asa, de kiki ca nu mai vorbeste de Basescu. Sunteti roboti de luati totul ad literam ?! Practic e cam greu sa nu vorbesti de bijuteria romaniei.
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 octombrie 2014, 21:32)

    [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    Dar Ponta cum sta cu sanatatea? (Joi, 16 octombrie 2014, 21:36)

    PedaGogu [utilizator]

    Replici de retardat mintal... cata minte trebuie sa ai ca sa-l crezi? Bine ca e el sanatos sa copie la doua maini.
  • +20 (20 voturi)    
    Traim vremuri interesante. (Joi, 16 octombrie 2014, 21:38)

    mionut [anonim]

    Sunt interesante vremurile pe care le traim, dar vremurile astea sunt definitorii pentru viitor.

    Nu vreau sa intru in amanunte, de ce s-au taiat pensiile si salariile bugetarilor pe vremea lui Boc, este inutil, cei care au vazut si inteles motivele pentru care s-a intamplat asta, stiu si nu au nevoie de explicatii.

    Cat sa mai suport demagogia si ipocrizia PSD. O spun din suflet si nu am nevoie de plusuri sau alte aprecieri.

    Ma abtin din rasputeri sa nu postez injurii grele pentru orice declaratie publica a lui Ponta. Imi vine sa spun de Cel de sus, de mame si obarsii genetice. Dar ma abtin, pentru ca rationez.

    Va rog, iesiti la vot, nu pentru voi, ci pentru cei care vor urma dupa voi. Nu pentru ca alti candidati ar fi mai breji, dar nu votati Ponta. Orice in afara de Ponta/PSD. Nu pentru ca ar fi agent acoperit, nu pentru faptul ca ar fi ce zice Basescu. Ci pentru faptul ca daca Ponta o sa fie presedinte, o sa lungim agonia pentru inca cel putin 10 ani de acum incolo.
    • +7 (9 voturi)    
      De emigrat (Joi, 16 octombrie 2014, 22:36)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mionut

      Nu sunt vremuri interesante, sunt vremuri de bejenie.
      • +10 (10 voturi)    
        Nu. (Joi, 16 octombrie 2014, 23:38)

        mionut [anonim] i-a raspuns lui Clop

        Sunt vremuri de luat atitudine!
    • +11 (11 voturi)    
      Am uitat ceva. (Joi, 16 octombrie 2014, 22:53)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui mionut

      Am 48 de ani, muncesc de 30 de ani, vorba aia, "cu carte de munca". Ma indoiesc sincer ca voi primi, cand ies la din "campul muncii", pensia la care am contribuit . Asta daca mai traiesc pana atunci ...

      Ramane cum am stabilit mai sus ...
  • +13 (13 voturi)    
    sigur ca da (Joi, 16 octombrie 2014, 21:51)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Daca la pușcărie îți da foarfeca, o sa mai tai tu cate ceva. Ar fi minunat daca ai mai tăia din nesimțire.
  • +15 (15 voturi)    
    PENSIONAR (Joi, 16 octombrie 2014, 21:55)

    spectator47 [utilizator]

    TUPEU DE SECURIST......
  • +12 (12 voturi)    
    Azi cu pensia s-a dat flyer ca KJ "taie pensiile" (Joi, 16 octombrie 2014, 22:03)

    Maniu [utilizator]

    fatza verso, cu "Ai grija ce votezi" scris cu galben, culoarea de atentie in design graphic. Daca opozitia are ceva vlaga da in judecata PSD impreuna cu posta romana se pune de-un litisconsortiu. Daune 300 milioane de euro, ca sa retrocedeze de data asta ceva legal!
  • +18 (18 voturi)    
    o creste cu 5 lei (Joi, 16 octombrie 2014, 22:07)

    thatchme [utilizator]

    si socrasu e cercetat pentru taierea de paduri
  • +13 (13 voturi)    
    Pensiile nu s-au taiat cu nimic! (Joi, 16 octombrie 2014, 22:09)

    Maniu [utilizator]

    Ce minciuna, le emite pe banda rulanta, a fost ales pentru aceasta capacitate formidabila de a minti omul in obraz!
  • +20 (22 voturi)    
    rusine ! (Joi, 16 octombrie 2014, 22:11)

    Aquariuss [utilizator]

    Sunt pensionar din sistemul bugetar si trebuie sa-i spuna cineva acestui mincinos ca dupa binefacerile guvernarii lui asa cu pensia netaiata nu ajunge sa o duci de la o luna la alta pe cind pe vremea pe care el o ponegreste, la aceleasi cheltuieli reuseai sa mai pui si un banut deoparte! Sper sa scapam de tine la sfirsitul numaratorii pe care vad ca o tii cu atita satisfactie! Gindeste-te ca dupa decembrie scapam si de tine !
    • -10 (12 voturi)    
      nu esti pensionar esti mincinos... (Vineri, 17 octombrie 2014, 6:03)

      danionescu11 [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

      pe vremea lui Boc ma gandec ca reuseai sa strangi un ban nu? atunci cand iti taia din pensie...mincinosi pdlisti ce sunteti. iaca de asta nu va vrea poporul...
      • +8 (8 voturi)    
        m-ai prins ! (Vineri, 17 octombrie 2014, 8:52)

        Aquariuss [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

        Pe mine m-ai incadrat politic desi te asigur ca nu m-am simtit fermecat niciodata de nicio formatiune politica incit sa ma inregimenteze-dar crede-ma ca te-au mintit cei care ti-au spus ca au fost taiate pensiile pe vremea lui Boc - afara de cei cu pensii speciale de grija carora daca nu mai poti si crezi ca o duc rau intrerupem aici discutia pentru ca nu-si mai are rostul ! Cere cupoane de pensie de la cei in care ai incredere ca sa te convingi si mai schimba canalul din cind in cind si ai sa vezi ca mai sunt posturi tv pe lumea asta....!
  • +18 (18 voturi)    
    cap ai, minte cat incape in el.... (Joi, 16 octombrie 2014, 22:21)

    minus [utilizator]

    Nu stiu cum se face, pensia este un bun prilej de a bate campii. De ce as face eu exceptie?

    Parca suntem in Columna, capetenia Gerula îi spune copilului să-i transmită lui Tiberius că un singur om mai trebuie să moară pentru a fi pace în Dacia.
    Si dupa ce-l omoara pe Tiberius, ii spune copilului ca tatal lui a fost un mare viteaz.
    Totul se incheie cu "va trebui să ne batem, tu, copiii tăi, copiii copiilor tăi, pentru acest pământ bun și frumos”.

    In 2014 problema pamantului s-a perimat (ca doar se retrocedeaza cate 50000 de hectare catre vitejii tarii), acum avem de luptat pentru pensie.

    Da, pensia este un concept tulburator, cu efecte asemanatoare etnobotanicelor. Acum ceva vreme Ion Predescu (CCR) ne vorbea mai ceva ca-n Columna despre neconstitutionalitatea reducerii pensiilor:
    "Pensia este fenomen trecut, pentru munca trecuta, e altfel stabilita. Nu poti umbla tu pentru viitor la ea, cand e stabilita inainte. Daca haina are doua maneci, tu ii lasi numai una?
  • +6 (8 voturi)    
    normal (Vineri, 17 octombrie 2014, 1:09)

    revo [utilizator]

    tu poti orice: sa tai, sa dai, sa minti de ingheata apele, sa copiezi, sa-ti lasi nevasta pentru o martoaga de partid, sa-ti aperi cu dintii penalii din partid, sa-ti dai legi dupa bunul plac, sa subordonezi institutii ale statului, sa te faci nevazut ca sa n-o incasezi direct, sa fugi de raspundere plasand deciziile pe umerii altora, sa te dai cu masinutele si avioanele ca un tzanc etc.
    Cat despre Basescu, ce te mai incurci, taie-i capul, ca poti, tu, atotputernicule!
  • +8 (8 voturi)    
    Doctor (Vineri, 17 octombrie 2014, 5:14)

    Dana Bob [anonim]

    D-l Ponta ar trebui sa isi prezinte fisa medicala!
    Are multe obsesii : Udrea , Basescu etc , minte mult .
    Astea nu se incadreaza in nici o boala ?
    Sa il intrebam pe Hanibal?
    Culmea ca multi il cred ! Locuiesc la tara si sincer va spun ca vecinii mei , pensionari sau asistati social ii sorb cuvintele!
    Ptr ei cresterea pensiilor sau a ajutorului social e totul ! Nu vad celelalte taxe : acciza majorata , taxa stalp etc!
    Astia sunt in mare majoritate votantii Psd!
  • +7 (7 voturi)    
    Obsesia unui maniac (Vineri, 17 octombrie 2014, 9:23)

    dekar [utilizator]

    Pentru Ponta ,obsesia maniacala de atac la Base, INDIFERENT de subiectul pus in discutie si oricat de departe ar fi acesta de presedinte, e ca lectia stiuta oligofrenic de scolerul caragialesc din "Un pedagog de scoala noua": kastravekele ! Orice ar face,orice ar spune,orice subiect ar fi in discutie, dincolo de orice bruma de adevar,bun simt sau realitate,acest Bula al politicii contemporane (vai de capul nostru) se intoarce invariabil la kastraveke (Base) !