VIDEO Victor Ponta: Seful SRI, George Maior, trebuie sa formuleze un punct de vedere foarte clar

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 15:55 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta, care a fost acuzat luni de Traian Basescu ca a fost ofiter acoperit al SIE, a declarat marti ca, dupa pozitia exprimata in acest caz de fostul sef al informatiilor externe Teodor Melescanu, si directorul SRI, George Maior, trebuie sa pronunte un punct de vedere "foarte clar" in acest caz.

Ponta, aflat la Iasi, pentru a participa sarbatoarea Sfintei Cuvioasa Parascheva, si-a centrat declaratia prin incercarea de a construi o legatura intre Klaus Iohannis si Traian Basescu.

Initial, "am considerat ca e vorba de o tulburare a inimii si mintii dl Basescu tinand cont ca in 33 de zile Romania va avea din nou un presedinte legitim. Am vazut insa declarata dl Iohannis, e ceva mult mai grav si mai murdar", fiind "clar ca au o strategie comuna".

Ponta a argumentat ca, "asa cum s-a castigat in 2009 si in 2012, incearca sa castige la masa verde functia de presedinte".

Acesta a afirmat ca este vorba despre doi oameni "fiecare cu o patima", Basescu cu cea a puterii iar Klaus Iohannis cu cea a "functiilor", in conditiile in care "in 2009 a dorit sa fie premier, in 2014 a vrut sa fie ministru de Interne si dupa de Finante iar acum presedinte".

"Klaus Iohannis l-a injunghiat pe la spate pe Crin Antonescu si a dat pe tava unul din cele mai respectabile partide din Romania, PNL, dl Blaga", a acuzat Victor Ponta, care a sustinut insa ca este "suficient de calit si hotarat" pentru a rezista in fata "aliantei care de azi e publica intre Iohannis si Basescu".

"Imi vad mai departe de campanie iar metodele de campanie ale dl Basescu si Iohannis sunt convins ca le vor aduce mai putine voturi. De cate ori m-a atacat dl Basescu de atatea ori am fost mai puternic. Daca ma ataca impreuna nu pot decat sa ma gandesc ca voi fi de doua ori mai puternic", a continuat primul ministru.

El si-a exprimat convingerea ca Parlamentul, care are dreptul de a-l sanctiona pe presedinte, "va lua masurile care se impun". "Daca exista vreo incalcare a legii, fie parlamentul fie justitia cu siguranta vor reactiona", a subliniat Ponta.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12726 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    cat poate sa fie de limitat... (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:00)

    ..13 [utilizator]

    Functia de Presedinte nu se negociaza la masa verde, potaie mica si mincinoasa!

    O sa iti primesti perdaful final de la fraierii de rand!
    Nu scapi fara inchisoare- ca multe belele ai pe cap tu si ai tai!
    • +3 (3 voturi)    
      Melescanu ? (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:46)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Melescanu stia ca se va ajunge aici si de-aia si-a dat demisia.
    • +1 (1 vot)    
      Limitat nu gluma! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 8:24)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Iata cum dl. ofiter ii da ordine civilului George Maior pentru o reactie foarte clara. O, Doamne ce ne facem cu un asa tupeist, plagiator, ofiter acoperit!!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Nashu? (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:00)

    mikeyu [utilizator]

    Ce sa zica nashu mare?
  • +27 (27 voturi)    
    De ce SRI si nu SIE (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    SRI se ocupa de spionii altora nu de ai nostri
    • +9 (9 voturi)    
      Deci "S-A DEMASCAT" dr. POO7NTA! (Marţi, 14 octombrie 2014, 19:47)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Lasati-l, bietul roman-credincios-ortodox Ponta, o fi tras pe nas prea multa tamiie si pe gura prea multa tamiioasa si l-a luat ameteala...
  • +26 (26 voturi)    
    care este legatura ?! (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:04)

    nash pandelica [utilizator]

    ce'are vaca cu papucii de plaja ?!

    sie are un system propriu de siguranta.
    iar anchetarea este de competenta parchetelor militare.

    se sprijina pe cumatru maioru ?
    ala nu cred ca'i fraier sa'si umezeasca kelea in saramura jocurilor politice.
    fostul securist ceausist, melescoiu, a procedat conf. obiceiurilor de pe vremea cand servea patria sub ceausesti.
    • +9 (9 voturi)    
      facui o greseala (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:54)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      crezui ca's numai cumetrii, cand colo, se pare ca maioru a vazut'o p'a finului. :
      ma rog, se intampla la nasii de botez.
      asta e nas de isaia dantzuieste :))

      mare capo este acel don sirbo, raspopitu' !!
      la grande famiglia: tata socru, ginerelul, fatuca, nasu' se cununie, cumetrii de botez, verii si verisoarele..,
      bashca amiciii si colegii de scoala si doftorat.

      melescoiu i'o fi fost si el ceva, i'o fi rupt turta la vreunul din copii, sau, dece nu, poate chiar micutzului viitor doctor in drept si acoperit.:))
  • +32 (32 voturi)    
    HALUCINANT!!! (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:15)

    cosminbut [utilizator]

    deci tot ce are de spus in apararea lui este ca nasul de cununie trebuie sa-i ia apararea!!! INIMAGINABIL. Kafka frate.....
  • +27 (27 voturi)    
    Adică... (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:16)

    igorashu [utilizator]

    "ajutor, Nașule!"
    • +5 (5 voturi)    
      nu cere ajutor, (Marţi, 14 octombrie 2014, 20:32)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      pur si simplu comanda: nasule, ia masuri!
  • +27 (27 voturi)    
    hahaha! (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai ce treaba are SRI aici, Carlane? Ai fost la SIE si, chiar si asa, tu candidezi la presedintie, asadar fix TU trebuie sa iesi in fata si sa iti depui demisia din postul de premier si sa iti retragi candidatura de la prezidentiale! Tu, nimeni altul!
  • +26 (26 voturi)    
    CE VREI SA SPUNA NASU'? (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:19)

    schroedinger [utilizator]

    E la alt serviciu!
  • +28 (28 voturi)    
    Patriarhul nu trebuie sa se pronunte? (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:20)

    ty [utilizator]

    Dor te-ai spovedit.
  • +12 (12 voturi)    
    ce Maior, bai baiatule?? (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:48)

    cristi_an [utilizator]

    de ce nici-un ziarist nu ii intoarce intrebari scurte si la obiect la fiecare afirmatie de prost gust lansata de tablagiul asta?! De ce va limitati doar in a reda ineptiile lui?
  • +9 (9 voturi)    
    Școala românească de prelucrare a președinților (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:55)

    dafao [utilizator]

    Se pare că în ultimii 25 de ani, România a avut parte de foarte mulți hoții de buzunare, pungași, terchea-berchea, și tot felul de maimuțoi sau băgători de seamă.

    Odată cu trecerea timpului unii dintre ei au trecut la fază mai avansată de profesionalizare și perfecționare a profesiei, cei mai capabili au atins cu mâna vârful piramidei restul au rămas slugă de casă. Să fie oare faptul că majoritatea dintre noi cei care vedem aceste lucruri am îmbătrânit? Oare nu-i mai interesează metoda invizibilă, acea metodă cu ușile închise și draperiile trase și acum încearcă să ne prostească de la balcon?

    Cat de mult o să țină acest blestem?
    Pentru câte decenii încă vom mai citi prin ziare astfel de știri?
    Va trebui să devenim străbunici și atunci lucrurile se vor schimba?
    Oare când va trebui să alegem pe cel mai bun dintre cei buni și nu pe cel mai puțin rău dintre cei rãi?

    Astea fiind spuse, vă doresc un somn cât mai plăcut în continuare dragi români!
  • +10 (10 voturi)    
    Plagiatorul n-a știut cât să fure la referendum (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:02)

    visio [utilizator]

    din 2012...nici să plagieze nu știe...habar nu are de el...
  • +11 (11 voturi)    
    marfa! (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:14)

    baimarean [utilizator]

    consilierii SUA pt campania lui Ponta: deturneaza discutiile...spre ceilalti candidati. Si dinspre SIE spre SRI...
    Strategii in desfasurare :)
  • +8 (8 voturi)    
    tacerea (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:19)

    VladBerliba [anonim]

    De la alt serviciu sau nu, ar fi bine sa auzim un punct de vedere ... ca banui ca se stiu lucrurile astea ... mai ales acum ...
  • -12 (12 voturi)    
    Ponta greseste (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:24)

    newlook [utilizator]

    Ponta greseste. Trebuie sa spuna clar si raspicat ca Basescu e nebun si sa desfida/ignore toate actiunile sale de bolnav mintal. Numai pentru sectantii basisti care aud Vocea faptul ca cineva a declasificat o anexa a unei HG este (... auzi tzatzo ce zice ala care se crede "comandant suprem" de 10 ani ...) este dovada ca cineva a fost ofiter acoperit.
    Sa-i pregateasca un loc la Socola, sectia de Napoleoni !
    • +8 (8 voturi)    
      Tu esti Ponta? (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:00)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Hai recunoaste...ca se vede dupa scris, nu esti capabil de a scrie ceva coerent, doar copy paste ce stii a da....bine.
    • +5 (5 voturi)    
      Misiune pt. agentul OO cod "dottore" (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:28)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cine a fost in spatele urmatoarei excrocherii ?
      La gradina zoo din Bristol exista o parcare pentru 150 autoturisme si 8 autobuze;costul este de 1 euro/autoturism si 7,00 euro/autobuz;
      Dupa 25 ani de serviciu corect ,paznicul care incasa tarifele nu s-a mai prezentat la serviciu;
      administratia gradinii zoo a solicitat primariei sa trimita un alt angajat
      Primaria a raspuns ca nu a a vut niciodata un angjat la parcarea de la zoo;
      Concluzia: un tip " acoperit ”, a muncit 25 ani, 7 zile din 7 si acum s-a retras;suma acumulata pentru batranete ,dupa 25 ani de ” munca”
      cca 7 milioane euro !
  • +10 (10 voturi)    
    Da sau nu? (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:28)

    MPopa [utilizator]

    Domnule Ponta, spune clar: ai fost sau nu ofiter acoperit in timp ce activai ca procuror?
    Nu ne intereseaza pe moment cine-i tulburat, de ce ar trebui sa investigheze nasu' chestiunea asta, ce-ar trebui sau n-ar trebui sa faca Parlamentul. Ne intereseaza un da sau un nu. E greu?
  • +6 (6 voturi)    
    Uitați-vă la el cum arată (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:29)

    iradu [utilizator]

    Prima dată când nu mai rânjește. Deși e tot mincinos și cu tupeu, i-a apărut o umbră pe față.
    Aproape că îmi pare rău de el.
  • +7 (7 voturi)    
    Poate ne spune FSB-ul mai multe ! (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:31)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta a lucrat la biroul de copiere de la SIE.
    Numele de cod din SIE al lui Ponta: dottore.
    Ponta ai fost "descoperit " asa ca ai grija sa nu racesti !

    Glasul baronilor care l-au vrut catindat : "Te rugam, domnule Ponta, desfiinteaza repede DNA-ul ! "

    Ponta s-a dovedit iarasi liderul de paie, usor de influentat si intimidat, care se lasa impresionat de cateva tipete venite dinspre Ambasada Rusiei si de un santaj ordinar practicat de o companie petroliera. A cedat numai la gandul ca o mana de muncitori pe punctul de a ramane fara slujba i-ar putea strica linistea campaniei electorale. Liderul PSD de azi gandeste la fel ca Ion Iliescu acum 20 de ani. Daca deciziile justitiei afecteaza un numar mare de oameni, ele trebuie rapid schimbate si puse in acord cu interesele partidului. Ion Iliescu ordona procurorului general la jumatatea anilor 90' sa promoveze recursuri in anulare in dosarele castigate definitiv de fostii proprietari ai caselor nationalizate pentru a-i proteja pe chiriasi.(sanzi)
  • +7 (7 voturi)    
    nasul sa spuna (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:55)

    ala_ [utilizator]

    Nu era Ponta ruda cu Maior? Pe langa faptul ca vedem bine cat de apropiat era de Melescanu...
  • +9 (9 voturi)    
    Offf cat de nesimtit mai e dofttorel asta (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:57)

    Parzivall [utilizator]

    El nu a plagiat, nu a fost turnator, nu a bagabondat prin Paris, nu a carat cafele lui Bon Bo, el nu e incompetent....tot trecutul lui e o facatura basista de fapt.