Elena Udrea cere demisia premierului Victor Ponta si retragerea sa, precum si cea a lui Teodor Melescanu, din cursa electorala. Candidatul PMP mai cere comisii parlamentare de anchetarea a cazului precum si a fostul sef SIE

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 13:30 Actualitate | Politic


Presedintele Partidului Miscarea Populara Elena Udrea a cerut marti demisia premierului Victor Ponta si retragerea sa din cursa pes=ntru presedintia Romaniei, aratand ca potrivit legislatiei si Constitutiei in vigoare la acea vreme, functia de procuror este incompatibila cu functiile publice. Candidatul PMP a mai solicitat retragerea lui Teodor Melescanu din cursa, dizovarea comisiilor de control SIE din Parlament si comisii parlamentare de anchetare a cazului si a rolului jucat de fostul sef al SIE.

"Prim-ministrul Romaniei si candidatul dotat cu cele mai mari sanse se afla in situatia de a fi incalcat Constitutia Romaniei de a fi incalcat legea si de a-i fi mintit pe romani in toti acesti an", a declarat Elena Udrea, adaugand ca "dl Victor Ponta a fost ofiter acoperit", iar "in aceasat calitate pe care a avut-o era in acelasi timp si procuror al Romaniei".

Candidatul PMP sustine ca premierul a incalcat art 139 al 2 al Constitututiei Romaniei din 1991 in vigoare 2003, care stabileste ca "functia de procuror este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din invatamantul superior", si Legea 92/1992 art 111 potrivit caruia "functia de magistrat este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata cu exceptia functiilor didactice din invatamantul superior".



Principalele declaratii ale Elenei Udrea:

  • Victor Ponta este intr-o situatie de ilegalitate si imoralitate, a mintit si minte in acest moment depre trecut lui.
  • Solicit retragerea dl Ponta din competitia pentru presedintia Romaniei.
  • A doua solicitare este aceea de a demisiona din functia de premier.
  • Cer organelor de ancheta verificarea cazului.
  • Solicit demisia si dizolvarea comisilor de control SIE din Parlament carea au stiut in acest timp de situatie.
  • Solicit o comisie de ancheta care sa verifice daca s-a incalcat legea si o comisie pentru Teodor Melescanu.
  • Dl Melescanu a ascuns presedintelui Romaniei informatii care erau in datoaria sa sa le verifice.
  • Melescanu este candidatul lui Victor Ponta la presedintia Romaniei.
  • Dl Melescanu stie lucruri despre dl Victor Ponta pe care le ascunde sau le manageriaza asa cum Victor Ponta isi doreste.
  • Nu putem avea un presedinte al Romaniei care sa fi incalcat constitutia, legea, si care sa minta romanii.
  • Un presedinte care ar pastra un astfel de secret este un presedinte santajabil.
  • Suntem intr-o situatie de anormalitate si intr-o suituatie de ilegalitate.
  • Avem primii doi candidati in postura de a putea fi declarati pe viitor incompatibili.
  • O competite pentru cea mai inalta functie din stat, in care primii 2 candidati pot fi declarati incompatibili, acum, sau dupa o eventuala castigare a alegerilor, ne plaseaza intr-o postura necredibila si neserioasa in fata partenerilor externi.
  • Ambii, si vad ca functioneaza in tandem, fac jocurile lui Dan Voiculescu si sunt convinsa ca daca ar ajunge presedinte, oricare dintre ai ar actiona in favoarea lui Voiculescu, ca ar fi dispusi sa il gratieze.
  • Dan Voiculescu stia in mod sigur trecutul lui Victor Ponta.
  • Consideram deci ca pentru normalizarea Romaniei, pentru o competitie cu adevarat democratica, in care in spatele candidatilor sa nu se afle interese.
  • Modalitatea prin care sa ne putem intoarce la o campanie democratica este retragerea dl Victor Ponta din cursa a dl Teodor Melescanu, iar in ceea ce il priveste pe dl Iohannis, este un proces pe rol, iar lipsa de moralitate este certa, a intrat in cursa desi stia ca are un dosar pe rol.
  • Vom face o sesizare catre institutiile care au in competenta verificarea acestei situatii.
  • Am vazut propaganada pro Victor Ponta si pro PSD cum a iesit sa dilueze importanta acestui moment si gravitatea lui spunand ca presedintele o sustine pe Elena Udrea. Ca presedintele o sustine pe Elena Udrea, nu e un lucru nou.
    Nu are nicio legatura sustinerea presedintelui pentru mine cu gravitatea situatiei pe care am aflat-o cu totii.
  • In acest moment, cei care castiga sunt romanii, din aflarea adevarului. Din faptul ca acum stim ca candidatul Victor Ponta a incalcat Constitutia, legea, primii care castiga sunt romanii, ei trebuie sa stie pe cine au in fata lor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2919 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Super speech! (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    La obiect, pe scurt. Demisie, comisii parlamentare. Bravo!
    • -4 (8 voturi)    
      adevarat dar..... (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:06)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ....ceva parca nu merge.
      Am vizionat in direct speech-ul si am fost contrariat de tonul si "limbajul corpului" care tradau mai degraba ingrijorare si teama decat revolta si indignare.
      Ceva nu este in regula. Ori probleme de sanatate, ori.....probleme.
      Vom vedea.
    • +7 (7 voturi)    
      Lol (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Comisii parlamentare... Probabil crezi ca te afli in Parlamentul britanic, sau cel al SUA, nu in Parlamentul Romaniei, unde 99% sunt niste trompete ce voteaza cum vrea Sefu'.
      In conditiile in care Ponta 'n-a plagiat', cine asteapta ceva de la Parlament?
      Probabil ar fi in stare sa-l scoata curat si daca ar fi dovedit spion al Rusiei.
      • +1 (1 vot)    
        Alegeri anticipate (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:18)

        BarbuSandu [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Cred ca a sosit timpul foarte favorabil ca Insitutiile decidente din Romania, in primul rand Justitia, sa spuna STOP! si sa taie in carne vie! Este vremea schimbarii unor legi in tara care sa curete de putregaiuri TOATA politica romaneasca, iar acest lucru ar putea incepe prin dizolvarea parlamentului si organizarea de alegeri anticipate. Romania banuiesc ca este satula pana peste cap de comunisti, de mafioti, de penali, de talhari la drumul mare, de plagiatori, de farisei si ipocriti! Toti acestia trebuie sa fie obligati sa mearga la munca de jos, in agricultura si pe santiere, dupa ce averile dobandite ilegal le vor fi fost confiscate! Elena Udrea cere pe buna dreptate retragerea din cursa prezidentiala a lui dr.Cretinetti si a lui tataie Melescanu, cei care au calcat in picioare legi si ordinea de drept!!! La oase!
  • 0 (10 voturi)    
    "Pentru o competitie cu adevarat democratica" (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:33)

    adi_69 [utilizator]

    ar trebui sa se retraga toti candudatii, cu exceptia Elenei Udrea...
  • +7 (7 voturi)    
    securistii (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:50)

    Ania81 [utilizator]

    PONTA-MELESCANU sunt cel mai securist cuplu din toate vremurile! Acum ca s-a aflat trebuie sa dispara din sfera politica, DEMISIA! Ne-am saturat de securitate in comunism!
    • -4 (6 voturi)    
      traiesti in trecut (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:56)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui Ania81

      SIE e serviciu roman de informatii extern, adica urmarea straini nu romanii. Iti recomand sa urmaresti seria Bond.
      • +3 (3 voturi)    
        corect... (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:43)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

        dar nici ania81 nu a sustinut altceva, era contrariata ca acesti securisti shpioni urmareau strainii din magistartura, apoi din guvern, apoi din parlament... nu ti se pare ciudat? nu e ciudat cum a sters datoria de sute de miliane de euro a kazahilor? sau cum a luat apararea rusilor?
        d'aia e bina ca shpionii sa nu intre in ;politica, sa nu detina functii in magistratura sau alte institutii din care pot fi usor santajabili... nu mai vorbim de duplicitate, mai ales ca la noi sunt ultra protejati, nimeni nu este tras la raspundere indiferent de ce ar face, corb la corb nu-si scoate ochii, din contra, incearca sa prosteasca si poporul cu lozinci comuniste; servim tara, patriotism,devotament, etc...
    • 0 (0 voturi)    
      Jos securistii Ponta si Melescanu (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:35)

      AdelaidaO [utilizator] i-a raspuns lui Ania81

      Jos cu Ponta si Melescanu! Nu avem nevoie de securtii astia la conducerea tarii noastre. Romanilor, treziti-va! Nu-l putem lasa pe Ponta sa faca ce vrea cu tara noastra.
  • -3 (5 voturi)    
    si maramota uite asa impacheta .... (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:44)

    vodatepes [utilizator]

    De ce Leano ai divortat de Cocosel? Ca DNA-ul sa nu puna sechestru pe averea ta cu Cocosel in urma dosarului Microsoft? Nu poti justifica 10 milioane de euro pentru ca sunt din mita primita de Cocosel. Crezi ca e moral sa ascunzi bani primiti mita de Cocosel? Aia sunt bani furati de la poporul roman. Ia tu de mina pe Ponta, Iohaniss, Base, Tariceanu, Melescanu si sa va duceti unde a intracat mutu iapa si sa veniti cand va vom chema noi. Adica niciodata. Campanie electroala pentru jigodi. Vreti sa vedeti cat de jigodi sunt oameni politici? Faceti o campanie electroala in fiecare an si sa ii vedeti cat de ipocriti si tampiti sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    Jos Ponta! (Marţi, 14 octombrie 2014, 18:31)

    AdelaidaO [utilizator]

    Sa demisioneze Ponta!
    Elena este singura care nu are probleme cu Justitia. Toti ceilalti sunt ascunsi, au secrete, mint populatia si se folsosec de oameni slabi deoarece nu au pregatire, nu sunt initiati. Ponta e un mincinos ordinar si nu-l vrem presedinte! Nu vrem sa fim condusi de un dottore mincinos, plagiator si corupt. Udrea este cea mai potrivita pentru presedintia tarii, cea mai buna, Buna pentru Romania noastra!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Marţi, 14 octombrie 2014, 19:25)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui AdelaidaO

      Adevaru-i ca-i destul de buna, pentru varsta ei.
  • 0 (0 voturi)    
    PONTA DEMISIA!!! (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:14)

    Popelea3 [utilizator]

    PONTA NU MAI POATE RAMANE IN FUNCTIE NICI MACAR O ZI! A mintit o tara intreaga, a tradat un popor, zi de zi, si-a batut joc! Pentru cine nu stie si inca l-ar vota pe omul asta, oameni buni, sa fii ofiter acoperit si procuror in acelasi timp inseamna sa incalci constitutia! Exista o incompatibilitate intre cele doua functii! Incompatibilitatea este prevazuta la art. 132 alin. 2 din Constitutia in vigoare si la art. 131 alin 2. Din Constitutia in vigoare intre 1991 si 2003. Si desi nimeni nu e mai presus de lege, hai sa zicem ca lasam deoparte incompatibilitatea intre procuror si ofiter SIE. Dar sa ne gandim cum ar fi ca cea mai inalta functie in stat sa fie ocupata de un om care, in trecut, a raspuns unei comenzi duble. Unde e transparenta, unde e corectitudinea???
  • 0 (0 voturi)    
    Jos comunismul, jos PSD, jos Ponta! (Marţi, 14 octombrie 2014, 22:40)

    Popelea3 [utilizator]

    Ponta, demisia din toate functiile, ca din cate se pare, le vrea pe toate!!! Nu mai putem nici macar sa auzim de securisti si turnatori!! Ne-a ajuns perioada comunismului, ne-a ingrozit suficient, sunt oameni care au murit pentru libertate, pentru democratie, au murit ca sa nu mai existe groaza asta! Ne intoarcem acolo??? Ponta nu este decat un securest periculos! Daca pana astazi il blamam pentru toate faptele, minciunile, prin tot ce a distrus in tara asta, azi nu mai am cuvinte! Dupa ce ca a incalcat toate legile statului, dupa ce ca din cauza lui am intrat in recesiune, dup ace ca din cauza lui pleaca tinerii pe capete din tara, iar somajul a crescut cu 80000 de oameni de cand e el premier, dupa ce ca investitiile au scazut si dupa ce ca nu a facut decat sa incerce sa distruga educatia, justitia, tot… acum aflam ca a fost ofiter acoperit! E incalcata Constitutia, ca sa nu mai vorbim despre faptul ca un ofiter acoperit nu are cum sa faca politica!!!! DEMISIA, Ponta, plagiator corrupt si securist! Nu mai vrem comunism!!!!!
    Udrea e singura care a luptat cu el si a sustinut in permanenta ca este un om corupt, care ignora legile, trece peste orice regula dintr-un stat! E mai barbata decat toti la un loc! E singura care merita votata! Macar stiu ca se va lupta fara sa oboseasca si fara sa se lase intimidata de nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      Frumos (Miercuri, 15 octombrie 2014, 0:49)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Popelea3

      Poate nu ar fi rau ca Hotnews sa afiseze in dreptul utilizatorilor si data cand au fost create conturile... Sa stim si noi pe cine citim.