VIDEO Cristian Diaconescu renunta la candidatura la Presedintie si o sustine pe Elena Udrea. Udrea nu mai are nici o problema cu faptul ca Diaconescu a votat pentru suspendarea lui Basescu in 2007

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 16:07 Actualitate | Politic


Elena Udrea si Cristian Diaconescu
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Cristian Diaconescu a anuntat joi, intr-o conferinta de presa sustinuta alaturi de Elena Udrea, ca renunta sa mai candideze ca independent la Presedintie. El a precizat ca va ramane presedinte al Fundatiei Miscarea Populara si ca, din aceasta functie, va sustine candidatura la alegerile prezidentiale a presedintelui Partidului Miscarea Populara (PMP), Elena Udrea.

"Dupa cum stiti, PMP are candidat la Presedintie, pe dna Elena Udrea. Eu sunt presedintele Fundatiei Miscarea Populara, mi-am anuntat candidatura independenta. Avand in vedere situatia interna extrem de complicata, ca de altfel si situatia internationala, consider ca in acest moment este mult mai important sa avem din punct de vedere politic o atitudine solidara si cred totodata ca proiectul presedintelui Traian Basescu in legatura cu modul in care statul roman sprijinit pe institutii puternice poate deveni un stat modern trebuie incurajat si sprijinit atat de FMP, cat si de PMP (...) Era o aventura, din punctul meu de vedere, ideea de a imparti electoratul care il sprijina pe Traian Basescu", a declarat Diaconescu in conferinta de presa.

"Pentru o atitudine politica consecventa este normal si natural sa ne subordonam proiectele politice personale. Fundatia Miscarea Populara, al carei presedinte sunt, o va sprijini pe Elena Udrea, pe candidatul PMP, in demersul sau si in aceasta candidatura. Este un anunt cat se poate de natural si de normal, deoarece intr-un moment politic deosebit de complicat solidaritatea intre candidati, intre fortele politice, trebuie sa prevaleze in fata unei agende personale", a mai spus Diaconescu.

Elena Udrea a declarat la randul sau ca, prin acest anunt, Cristian Diaconescu "dovedeste ca este un adevarat om de stat". "Este un partener, am fost parteneri si inainte si cred ca din acest moment candidatura mea la Presedintie capata si mai mare consistenta (...) Este nu numai un barbat de stat, este si un barbat puternic, pentru ca vine alaturi de o femeie in aceasta competitie", a mai spus ea.

In urma cu opt zile, Udrea il atacase pe Diaconescu intr-o emisiune pe tema votului dat de acesta pentru suspendarea lui Traian Basescu in 2007.

In 18 august, Cristian Diaconescu isi anunta demisia din PMP si candidatura la prezidentiale ca independent. O zi mai tarziu, Elena Udrea a fost desemnata candidatul PMP in cursa pentru Cotroceni.


















9752 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    :) (Joi, 28 august 2014, 16:10)

    Fapte [utilizator]

    Hai ca am avut noi multi candidati de pe dreapta dar se cam aleg apele.
    • -14 (32 voturi)    
      Cu dreapta, cu dreapta, flacai ! (Joi, 28 august 2014, 16:22)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Acum, ca Mme Udrea a castigat competitia, e important ca dreapta sa fie strans unita in jurul dansei...ma rog, nu prea strans ca se pierde fericirea.
      E bine. Adunati, o pun de vreun 2%. Plus 3% ale lui Johanis, se fac 5%, tocmai bine sa incapa prin subsolul paginii imprimantei !
    • 0 (2 voturi)    
      ce iepuras dragut :) (Vineri, 29 august 2014, 10:26)

      anjin2 [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      banuiesc ca acum si-a asumat rolul asta de iepuras, sau mai bine zis, de carpa utila pentru lenuta :)

      avem tipologi, clare, à la Caragiale. Bravo Cristian :)
  • 0 (46 voturi)    
    megateapa basista (Joi, 28 august 2014, 16:12)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    ...ai luat teapa, Cristi...a doua in cariera ta politica. Esti un mare loser!
    • +8 (40 voturi)    
      dar ce vocatie de carpa are.... (Joi, 28 august 2014, 16:25)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      cat de santajabil sa fii?
      • +4 (28 voturi)    
        nu jigniti cirpele, va rog ! (Joi, 28 august 2014, 16:52)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        totusi putin respect moncher . O cirpa adevarata are si ea o utilitate ... ce naiba, oameni sintem.
        • 0 (14 voturi)    
          pai... (Joi, 28 august 2014, 17:04)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          mai usor cu pianu' pe scari ca-i sar clapele...carpele de regula nu papa popcorn...
  • +3 (45 voturi)    
    s-a prostit marinarul (Joi, 28 august 2014, 16:16)

    BogdanNicolaescu1329251870457 [anonim]

    la batranete multi o iau razna... asta ne mai trebuia acuma, pitipoance corupte la Presedentie... ca-n rest le aveam pe toate...
    • +11 (33 voturi)    
      /// (Joi, 28 august 2014, 16:19)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu1329251870457

      Corupta ca zice a3 sau ca ai vreo dovada in acest sens? Ca de baloane de sapun ne-am saturat.
      Fii barbat si spune.
      • +1 (15 voturi)    
        E hai... (Joi, 28 august 2014, 17:14)

        AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui hmara

        Să nu începem cu d-astea. Și Lenuța este nevinovată până la proba contrarie dar și Năstase era nevinovat până la proba contrarie și cu toate astea toată lumea știa că, de fapt, era un hoțoman ordinar. Dacă o să am de ales între Lenuța și Victoraș zău că nu mă duc la vot, nu văd nicio diferență între ăștia doi oricât ar încerca Băsescu să mă convingă.
      • +9 (15 voturi)    
        gluma? (Joi, 28 august 2014, 17:52)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        cred ca glumesti...
        Se stie despre coruptia via Basescu - Cocos dinainte ca Antena 3 sa existe.

        Aceasta 'doamna' se lauda ca este o femeie de succes dar toti banii facuti sunt din afaceri cu statul...
        Ce e cu voi? Chiar o vreti pe Udrea presedinte?
        cat de jos putem ajunge?

        De ce Macovei nu e buna?
        Macar asupra ei nu planeaza nici o suspiciune.
    • +4 (20 voturi)    
      nu e prost deloc... (Joi, 28 august 2014, 16:32)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu1329251870457

      marinarul...dupa bolsevicul iliescu e cel mai bun politician..roman...adica un escroc mai inteligent care isi urmareste propriul interes...si asa este liber drumul palgiatorului catre presedinte rom....mi e o greata..
      • +2 (20 voturi)    
        ... (Joi, 28 august 2014, 16:53)

        BogdanNicolaescu1329251870457 [anonim] i-a raspuns lui exilatul

        Frate... cand iti spune toata lumea: "LASA-NE DREAQ IN PACE CU PARASUTA TA!!!!!" - ca ne-ai omorat pe toti!... si tu nu pricepi!! ce-i asta? Iti spune unul, iti spun doi, iti spun adversarii, iti spun si ai tai si toata lumea, si aia care te sustin... si tu tot pe-a ta o tii?... cum se numeste asta?
      • -3 (7 voturi)    
        Iata exemplul, concret... (Joi, 28 august 2014, 18:43)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        A aparut ca uleiul de-asupra apei fasonarea... dupa fasoanele presei a parerilor politice!! Ce-a zis TAPALGA despre Base si Udrea , asta repeta papagalii democrati ("...adica un escroc mai inteligent care isi urmareste propriul interes...si asa este liber drumul palgiatorului catre presedinte rom....mi e o greata.. ") Vezi articolul care face trimiterea spre...(cautati-l !) Uite asa se face ...politica. Vorba ceea : cu iaurt cui gogosele/, te facusi vornic misele. Traiasca manipularea romana si presarii manipulatori !!
  • +15 (27 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 28 august 2014, 16:16)

    Bittick [utilizator]

    Asta chiar ca e bomba zilei!!!! Se intoarce cumva in PMP? Tare blonda asta frate!
  • +20 (30 voturi)    
    interesant (Joi, 28 august 2014, 16:17)

    Tomis [utilizator]

    L-am vazut la B1 acum o saptamana sau doua, zicea foarte hotarat ca el are un angajament pe care il va duce pana la capat. Vad ca intr-adevar l-a dus pana la capat. Capat de drum.
  • +10 (34 voturi)    
    Un politician mai penibil (Joi, 28 august 2014, 16:18)

    adi_69 [utilizator]

    nu am mai vazut. Pe langa asta, Geoana este un adevarat...
  • +2 (14 voturi)    
    Pentru cunoscători (Joi, 28 august 2014, 16:21)

    Ionut P. [utilizator]

    Eu încep să cred că Udrea e o Onorată Matres. Nu prea îmi explic altfel ce se întâmplă.
  • +14 (24 voturi)    
    macar stiu clar cu cine votez. (Joi, 28 august 2014, 16:21)

    mnicku [utilizator]

    " sub nici o forma, dar repet sub nici o forma nu voi renunta la candidatura mea ca si independent " zise musiu diaconescu. Serios ????

    Mare om, mare caracter ......
    • +8 (10 voturi)    
      Asa este , ai dreptate.... (Joi, 28 august 2014, 17:33)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Da si Udrea asta......un character tareeee.....:)))
  • +7 (17 voturi)    
    m-am lamurit (Joi, 28 august 2014, 16:22)

    Mihai2009 [utilizator]

    Cum se duce omul asta acasa dupa ce se suceste asa? Io m-as lasa de politica de tot decat sa fac asa ceva...
  • +18 (30 voturi)    
    Tare ca fularu' (Joi, 28 august 2014, 16:26)

    Daniels22026 [utilizator]

    Vai de mine si de mine! Marele politician Cristi Diaconescu s-a impacat cu Elena Udrea. Electoratul a cazut pe spate! S-au spart sondajele!
    • +6 (12 voturi)    
      asta da "barbat", mai ales de stat (Joi, 28 august 2014, 16:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      sau ca untu' la soare
  • +2 (14 voturi)    
    penibil jocul! (Joi, 28 august 2014, 16:47)

    ..13 [utilizator]

    Cristian Diaconescu a facut un gest intelept.

    Dar zgomotele din fund sunt deranjante!

    Oare de ce este asa de greu ca pana la urma sa fie un unic candidat sustinut de PMP si de ACL?

    Pericolul Antonescu a disparut - ceea ce face acum ACl pare un joc in favoarea lui Ponta - ingrozitor sa fii asa de prost incat sa intri in acest joc al prostilor!!!!

    As striga ceva - dar vocea mea este prea slaba!
    • -4 (8 voturi)    
      pai... (Joi, 28 august 2014, 17:10)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ACL este ultima fumigena marca USL...blaga voia sa se vanda usl-ului dar nu stia cum s-o faca mai voalat...ei bine, uite ca i-a iesit spre deruta electoratului de dreapta...candidatul ACL nu va face decat sa-i deschida lui ponta drumul catre turul doi....daca va fi cazul...
      • +3 (3 voturi)    
        Deci toti fac jocul PSD (Joi, 28 august 2014, 17:55)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        nu ar fi o surpriza.
        chiar deloc
  • -1 (9 voturi)    
    urmeaza RETRAGEREA elenei udrea... (Joi, 28 august 2014, 17:01)

    Johanis [utilizator]

    sa recapitulam:
    1. catarama se retrage si-l sustine pe cristian diaconescu. foarte bine.
    2. cristian diaconescu se retrage si-o sustine pe udrea. foarte bine.
    3. udrea se retrage si-l sustine pe iohannis. excelent!
    • +9 (11 voturi)    
      ...pasul urmator... (Joi, 28 august 2014, 17:17)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      ...Udrea renunta sa mai candideze si impreuna cu PMP o sustin pe Monica Macovei...
    • +4 (10 voturi)    
      Asa...si ???? (Joi, 28 august 2014, 17:35)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Iohanis se retrage si-l sustine pe......Ponta !!!:)))) La ce naiba sa mai stricam banii pe alegeri ???? Traim intr-o tara .....deosebita , unica chiar !!:))
    • +2 (4 voturi)    
      de ce te-ai oprit? (Joi, 28 august 2014, 18:05)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      4. iohannis se retrage si il sustine pe catarama.
  • +1 (17 voturi)    
    asa... (Joi, 28 august 2014, 17:05)

    Fapte [utilizator]

    Baietii astia cam incearca sa ma pacaleasca. Ei se bazeaza pe faptul ca eu, in turul doi, decit sa-l aleg pe Ponta o sa prefer sa aleg pe oricine ii e adversar. Deci ei merg pe mina lu' Ponta si se bazeaza pe scirba mea fata de PSD si tot ce inseamna acest partid.
    Dar eu le spun ca intre Ponta si Udrea il aleg pe Ponta. Intre Ponta si Iohannis il aleg tot pe Ponta pentru ca, desi e o jigodie, are, fata de mine, un pacat mai putin: nu mi-a fortat mina. Si oricum se alege prafu' si cu Ponta si cu Udrea, macar sa se aleaga cu Ponta, poate asa se destepta si hoardele de votanti spalati pe creier de Antena 3.
    • +9 (9 voturi)    
      Desteapta-te romane? (Joi, 28 august 2014, 17:57)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      cum sa se destepte? cu Ponta presedinte.
      De fapt si cu Ponta si cu Udrea presedinte am reusi sa golim si mai bine tara de tinerii care mai au ceva in creier.

      Deci la vot !
  • +4 (12 voturi)    
    Vroia sa fie presedintele tarii (Joi, 28 august 2014, 17:14)

    StefanB52 [utilizator]

    Inca din vremea cand era la PSD si unii imi spuneam ca si in PSD mai sunt oameni ok, le spuneam ca simplul fapt ca e in PSD ridica mari semne de intrebare in legatura cu caracterul lui. Apoi a urmat miscarea UNPR, apoi functia de la Cotroceni. Pe omul asta ni-l recomanda Basescu pentru functia de presedinte al tarii!
  • +5 (7 voturi)    
    parere (Joi, 28 august 2014, 17:42)

    vadin [utilizator]

    2004 - "adriane, ce fatalitate pentru poporul asta sa aleaga presedinte dintre doi fosti comunisti !!!"
    va aduceti aminte ???.......
    a urmat numirea la sefia SRI a dl. george maior....... actualul nas al dl. viitor presedinte......
    vi se pare chiar asa intamplatoare triada actuala predinte-sef sri-prim ministru ??? cine l-a adus pe ponta la guvernare ??? antenele ??? hahaha.......intreba-ti-l pe dl. boc !!! el a obtinut permisiunea sa mai iasa primar....pentru serviciile aduse si ca a fost premier de paie !!!
    nimeni nu poate ajunge presedinte daca "sistemul" nu-l are in mina. nimeni !!!
    de aceea si actualul fost presedinte joaca cartea "nutzicai"... nu-i de capul lui !!!.....trebuie sa-l ajute si el pe finu' lui nashu'....
    asa ca sa nu-l judecam atat de aspru pe un om care in sufletul sau este un bun roman. cristi diaconescu are o latura a lui, cinstita si onesta. era omul care ne trebuia. "sistemul" insa nu-l vrea.....si si-a dat si el seama acum....pentru ca pina acum a fost mintit...chiar de ce-l care trebuia sa nu minta niciodata din functia lui......si logic, devine astfel mai putin vinovat.....iar restul, l-a facut ca sa poata trai in continuare.....nu e chiar asa usor la acest nivel...mai ales singur......nu credeti ???
    ce urmeaza ??? al patrulea presedinte........tot de stanga !!!!!!!!
    iar pentru cel care l-a trimis pe cristi diaconescu dupa tigari si tampoane, sa le considere primite. ba chiar poate si sa si le bage....in gura, bineinteles.
    • +3 (3 voturi)    
      poate nu le place la Jilava (Joi, 28 august 2014, 17:59)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui vadin

      iar musamalizarea este una din armele arsenalului PSDist / FSNist

      Si acum toti au fost intr-un fel sau altul in FSN, majoritatea de acolo provin... mana a doua sau a treia...

      PNL scapase dar dupa rusinea USL ...
  • +5 (9 voturi)    
    situatia internationala (Joi, 28 august 2014, 19:20)

    redmc [utilizator]

    Fost ministru de externe, Cristian Diaconescu intelege ca in contextul geopolitic actual e bine sa o sustina pe Udrea. Ce penibil.
    • +1 (1 vot)    
      Ha-ha-ha... (Vineri, 29 august 2014, 16:07)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui redmc

      La asta mă gândeam și eu. O glumă mai bună nici că se putea. Săriți, români, țara e în primejdie, votați-o pe udrea!
      Unde ești, nene Iancule?
  • 0 (2 voturi)    
    saraca tara bogata (Vineri, 29 august 2014, 7:47)

    burebista [utilizator]

    de 25 de ani a inacput pe mana celor mai mari hoti si ordinary oameni .acestia au pus mana pe ptere si au construit sistemul mafiot de a fura tot ce se poate .aceste jocuri basescu ,antonescu aceasta udrea si ceilanti este un joc murdar pt ca acest nenorocit de plagiator sa fie scos presedinte ,acesta este omul lui basescu si ei au facut pactul .totul este o inscenare bine pusa la punct .sa vedem ce urmeaza .oricum singura mai de buna credinta mie mi se pare ca este macovei ,dar grupul celorlanti nu o lasa sa fie presedinte ,iar aceasta blonda tulbura apele de multa vreme .a furat si asta de nu poate duce .cautati biografia ei adevarata sa vedeti cine este si atunci mai vorbim .
  • +1 (1 vot)    
    Nu pare-i santajabil Domnule!!! (Vineri, 29 august 2014, 8:53)

    andreesanu [utilizator]

    Iar vor alege romanii intre doua sau trei rele ????
    Istoria cind n-o inveti ,cind n-o cunosti risti s-o repeti !!!
    Romanii s-au prostit ,s-au timpit !!!!!!!!!!!!!!,cit timp le trebuie sa vada ?cit sa inteleaga ???,cit sa actioneze ????.
    Asta nu-i politica!!!!!!!!!!- e TURCA:BAMBILICI;orce dar dupa 25 de ani sa te intorci iar la dictatura prostilor,excrocilor,derbedeilor care te duc de nas ca vita la taiere !!!,roman dobitoc,roman prapadit,roman sarac ai ajuns in halul asta datorita tie si nepasarii tale.
  • +3 (3 voturi)    
    Bine Base (Vineri, 29 august 2014, 10:51)

    muciflenduri [utilizator]

    Ei, daca ne zice si Diaconescu ca treaba e ok, aproape c-as vota-o pe Udrea. Aproape... Probabil Don Base crede ca cei care l-au votat sunt niste oi care fac orice le zice baciul.
    Oamenii se prostesc la batranete, probabil e si cazul lui.
  • -2 (2 voturi)    
    comentariu (Vineri, 29 august 2014, 11:50)

    Livut [utilizator]

    Cristian Diaconescu a dovedit din nou ca este un mare domn - desi este cel mai bine pregatit si cu o lunga experienta diplomatica care il face cel mai apt pt functia de presedinte a renuntat pt a nu crea probleme in PMPSincere felicitari Dl. Diaconescu .
  • +1 (1 vot)    
    "Basisti pana la capat! " (Duminică, 31 august 2014, 20:49)

    Primula [utilizator]

    Adevaratii basisti au incredere pana la capat! Am simpatizat-o pe Elena Udrea si l-am pretuit pe Cristain Diaconescu. As fi vrut ca Elena sa renunte in favoarea lui. Dar, daca presedintele imi spune ca Elena Udrea e solutia castigatoare pentru a scapa de Ponta, stie el ce spune. Nu cred in vrajeli cu relatii amoroase la presedintele Basescu. Fiica lui ii este mai apropiata decat oricine si daca a fost in interesul Romaniei sa renunte la candidatura la Parlamentul European, a sfatuit-o sa se retraga. Daca Cristian Diaconescu devine el insusi sustinator al Eenei Udrea, am s-o votez pe ea. Asta pentru ca "sunt basista pana la capat"!
    Eu sunt "basista"! Voi? Ati renuntat?