Apare un nou partid nationalist si anti-maghiar format de un deputat PSD

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 20 august 2014, 20:48 Actualitate | Politic


Bogdan Diaconu
Foto: facebook
Deputatul PSD, Bogdan Diaconu, isi va anunța, joi, demisia din partid și înființarea unei noi formațiuni politice într-o conferință de presă ținută la Parlament de la ora 12.00, anunta site-ul stiri pe surse. Surse de la varful PSD au declarat insa pentru HotNews.ro ca deputatului PSD, Bogdan Diaconu i s-a pus in vedere sa paraseasca partidul pentru a nu mai tensiona relatia cu UDMR. Diaconu este cunoscut pentru iesirile sale anti-maghiare si nationaliste. Victor Ponta i-ar fi cerut sa paraseasca partidul sau sa se abtina de la declaratii si actiuni care pun in pericol relatia PSD - UDMR.

Intr-o postare pe Facebook, Diaconu anunta un eveniment pentru maine la ora 12, dar nu spune ca-si va face partid. Inclusiv in postarea de maine, deputatul PSD vorbeste despre "pericolul separatismului maghiar". "De mâine, extremismul maghiar în frunte cu UDMR trebuie să se teamă! De noi toți, cei care ne vom uni să apărăm România!", scrie Diaconu. Potrivit surselor HotNews.ro, noul partid ar urma sa se numeasca "Partidul Romania Unita". UDMR a cerut in repetate randuri conducerii PSD sa de delimiteze de atacurile lui Bogdan Diaconu, amenintand chiar cu iesirea de la guvernare.  Deputatul PSD Bogdan Diaconu a depus la Parlament o propunere legislativa prin care este interzisa autonomia teritoriala sau orice forma de secesionism.

Diaconu a avut de-a lungul timpului o pozitie apropiata de cea a elitelor politice ruse, fiind de altfel intr-o perioada semnatrul unor articole publicate pe versiunea in limba romana a radioului Vocea Rusiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11296 vizualizari

  • +8 (44 voturi)    
    defaimare imediat ... (Miercuri, 20 august 2014, 21:06)

    TeodorGligor [anonim]

    Cum apare unul care are curaj sa demisioneze pe chestie de principiu, cum e defaimat imediat ..."Diaconu a avut de-a lungul timpului o pozitie apropiata de cea a elitelor politice ruse" (??)....Bine ca PSD poate sa stea la guvernare cu o grupare care militeaza deschis importriva Romaniei..Asta nu e o problema.

    Felicitari Bogdan Diaconu.
    Rar vezi caracter la clasa politica din Romania.Dar toate lucrurile exceptionale sunt rare si dificile.
    • -1 (25 voturi)    
      Pt. Teodor Gligor (Miercuri, 20 august 2014, 22:32)

      soaresusrasare [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Bravooo!
    • +6 (12 voturi)    
      Pe cand un partid pro?... (Joi, 21 august 2014, 10:47)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      ...ca pana acuma toate partidele sunt anti ceva (Anti Basescu(PSD), anti evrei(PRM), Anti Ponta(PDL), Anti Crin(Partiduletul lui Tariceanu), anti ciocoi (PPDD)...etc)

      Toti politicienii (frustrati) in lipsa de idei, gasesc sau construiesc un inamic, care ii polarizeaza pe ceilalti frustrati (alegatorii) si ii fac sa-i scoate din starea vegetativa, si sa-i duca la vot.

      Pe cand un proiect care chiar face diferenta in vietile noastre, care e mai mult decat un subiect spumos de talk show...

      P.S. Voi chiar credeti ca Romania e unde e acuma din cauza ungurilor?
  • -1 (37 voturi)    
    SUCCES! (Miercuri, 20 august 2014, 21:16)

    schroedinger [utilizator]

    .
    • +8 (36 voturi)    
      Un C. V. Tudor pentru noua generatie? (Miercuri, 20 august 2014, 21:57)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      No, thanks.
      • -2 (8 voturi)    
        DE UNDE AI TRAS.... (Joi, 21 august 2014, 8:57)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui 333

        Repede concluzia ca este un nou Vadim?
        Hai sa dam cu barda si pe urma ne scarpinam in crestet si evaluam paguba!
        Eu i-am urat succes pentru simplul motiv, ca m-am saturat de mironositele UDMR-iste! M-am saturat sa fiu jignit de un popa prostu care ne face anti lobby in afara Romaniei de cate ori poate!
        Mai trebuie si cineva sa puna piciorul in prag!
        D-aia au venit si jegosii aia de castravetari si au avut curajul sa strige la meciul cu Steaua "tiganii, tiganii".
        Pai, intr-o alta tara, ajungeau acasa numai cu piciarele inainte!
  • +6 (44 voturi)    
    Nu pot sa spun ca nu sunt de acord (Miercuri, 20 august 2014, 21:20)

    Matrafirefox [utilizator]

    Trebuie sa fie o reactie la abuzurile liderilor UDMR, ale Jobbik si ale sustinatorilor acestora din Ungaria, inclusiv tiranul de Viktor Orban.
  • +1 (37 voturi)    
    cui nu-i place în țara mea, România, să plece (Miercuri, 20 august 2014, 21:46)

    visio [utilizator]

    treaba e simplă; și dacă ungurii din ungaria vor pământ, să meargă ăn mongolia să ceară; între noi fie vorba, ungurii de azi nu au ochii strămoșilor lor....care strămoși, care unguri?!!! câți români au fost rebotezați Isztvan din Ion?
    • +5 (17 voturi)    
      Pai cum tara ta? (Miercuri, 20 august 2014, 23:53)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Esti rege sau doar verisor cu Felix? Nu confuda mandria nationala cu nationalismul...
      • 0 (0 voturi)    
        maturizeaza-te (Duminică, 24 august 2014, 9:59)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Romania este tara fiecarui roman...chiar si a celor care eu preferat strainatatea; si am tot dreptul sa spun ca e tara mea....nu stiu despre tine...
    • +1 (11 voturi)    
      ... na nu mai multi.. (Joi, 21 august 2014, 0:29)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ..decit citi romini verzi si-au gasit subit descendentze unguresti ( nestiind o boaba ungureste ) si si-au innaintat cererea pt cetatzenie in vederea obtzinerii pasaportului via USA si Canada. Ai vrea sa ai atitea sute de euro de persoana ? Raspunde daca ai singe in instalatzie !
      • -1 (1 vot)    
        corect (Joi, 21 august 2014, 14:16)

        ganditorul_2012 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        ...foarte bine zis...
      • 0 (0 voturi)    
        :) ma amuzi (Duminică, 24 august 2014, 9:56)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        probabil ca lucrezi in industria de film, teatru...
  • -1 (33 voturi)    
    parere (Miercuri, 20 august 2014, 21:46)

    vadin [utilizator]

    da-i inainte bogdane !
    asa trebuie procedat !!!
  • +16 (26 voturi)    
    Ala da flacau! (Miercuri, 20 august 2014, 22:06)

    Adrian.. [utilizator]

    Asa, in sfarsit se trezesc tinerii natiunii, monstrii adormiti... Vai de noi!
  • +1 (11 voturi)    
    Siajul lui Piedone (Miercuri, 20 august 2014, 23:41)

    anonim3 [utilizator]

    principialitatea este forte, cu transferuri oportune intre PSD si PC si un bogat palmares de blaturi politice.
  • +6 (14 voturi)    
    Criterii etnice (Miercuri, 20 august 2014, 23:56)

    JohnR [utilizator]

    Cat timp vor exista partide fondate e criterii etnice, e de asteptat sa existe si partide nationaliste (Legea 3 a lui Newton - Pentru orice actiune exista o reactiune...).
    • +2 (12 voturi)    
      Corect...dar... (Joi, 21 august 2014, 0:49)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      nationalistii "lor" fac lucruri pentru "ei" care le fac "lor" viata mai buna. In schimb, "nationalistii" "nostri" ....au facut numai rau Romaniei si romanilor in ultimii 60 de ani... din pura demagogie, in propriul intere$. Romania a pierdut foarte mult in timpul asta si pe plan intern si extern... degeaba, in timp ce "nationalistii" dadeau cu caramida in piept.

      Desigur, cum a avut succes CV Tudor si D Diaconescu cu al lui Partid al Prostilor, asa o sa aiba si P$D-istu' asta.

      vorba aia... e prosti, da' muuulti!
    • +4 (12 voturi)    
      Da, criterii etnice (Joi, 21 august 2014, 2:28)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Nu uita să treci pe lista partidelor înfiinţate pe criterii etnice şi următoarele:
      - Partidul Iberic al Romanilor din Spania
      - Identitatea Românească - Partidul Românilor din Italia
      • +3 (5 voturi)    
        diferenta intre UDMR..... (Joi, 21 august 2014, 10:21)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        .....si partidelepe care le amintesti este ca PIR din Spania si PRI din Italia, nu doresc autonomie teritoriala pe criterii etnice in statele respective.

        Initiativa lui Diaconu este cel putin ciudata si daca noul partid se va materializa rapid si va avea candidat la alegerile prezidentiale, inseamna ca este o facatura PSD-ista pentru a rupe electoratul din Transilvania.

        Oricum, PSD-ul, in lupta lui pentru a acapara puterea totala, este pregatit pentru "regionalizarea" tarii care, in fapt, nu este altceva decat dezmambrarea "cu fata umana" .

        Daca vom fi, majoritar, atat de imbecili incat sa ne alegm presedinte un plagiator mincinos, va trebui sa ne obisnuim cu gandul ca ne vom pirde tara.

        Rautatea si dezastrul economic si moral in care ne zbatem astazi, este rezultatul acestui sistem politic perfid iar directia este una singura: in jos !
  • +6 (12 voturi)    
    Socoteli electorale iresponsabile ale carlanului (Joi, 21 august 2014, 5:44)

    hotnewsfil [utilizator]

    Neinfricatul Viorel, daca ii cere lui Bogdan Diaconu sa se abtina de la declaratii care ar pune in pericol relatia PSD-UDMR, ar trebui sa aiba si curajul de a le cere udemeristilor sa nu mai faca declaratii privind autonomia tinutului secuiesc, ca sa nu creeze o stare de neliniste si de revolta printre romani.
    Daca va continua sa ii pretejeze pe udemeristi (smecheri cu aplomb!), cu scopul de a nu pierde 6% dintre votanti - maghiarii, Viorel va avea de pierdut mult mai multe procente - ale romanilor.
    • +3 (5 voturi)    
      Intrebarea ar fi (Joi, 21 august 2014, 9:56)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      cati romani sunt constienti de manipularile lui Ponta. Pe zone intinse in Romania nu e acces la internet, ci doar la TV - unde nu se lucreaza cu adevarul...
  • 0 (2 voturi)    
    Daca a (Joi, 21 august 2014, 11:23)

    Gabi M [utilizator]

    colaborat si cu "Vocea Rusiei",m-am lamurit ce hram poarta!Vrea sa creeze tulburari impotriva ungurilor pentruca Putin , "conservele" lui si agentii de influenta sa poat lucra linistit.