Cristian Diaconescu, la RFI: Imi voi strange singur semnaturile pentru a candida la Presedintie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 august 2014, 10:58 Actualitate | Politic


Cristian Diaconescu da de inteles, intr-un interviu la RFI, ca va candida ca independent la alegerile prezidentiale din toamna. Candidatul Partidului Miscarea Populara, contestat de unii lideri PMP din teritoriu, declara ca "lucrurile trebuie transate cat se poate de repede in favoarea tuturor" si precizeaza ca va sustine luni dupa-amiaza o conferinta de presa pe aceasta tema.

Cristian Diaconescu nu renunta la cursa prezidentiala: "Eu, astazi, cand noi discutam (ora 9.20), am fost desemnat de Congresul Partidului Miscarea Populara ca fiind candidat la Presedintie. Este un angajament pe care mi l-am luat si in relatia cu presedintele Traian Basescu si mai ales in relatia cu societatea romaneasca si asa cum am spus, imi voi duce mesajul pana la capat si acest angajament il voi respecta. Consider esential ca cineva care are o pregatire specifica pentru exercitarea postului de presedinte din prima zi de mandat sa poata sa explice, sa prezinte acest lucru societatii si evident, sa fie votat in consecinta".

El spune ca a aflat de la televizor de nemultumirile unor colegi din teritoriu: "Legat de o serie de aspecte mentionate de o serie de colegi din teritoriu, eu am aflat de la televizor. Dar nu reactionez, pentru ca nu este normal intr-un partid politic sa ai o astfel de atitudine, mai ales intr-o campanie electorala. S-au spus si lucruri neadevarate si am cerut Partidului Miscarea Populara sa sanctioneze sau sa limiteze o astfel de exprimare. Pentru oricine are experienta intr-un partid fiind o problema extrem de delicata. Dar situatia a continuat. Tocmai de aceea lucrurile trebuie transate cat se poate de repede in favoarea tuturor".

Un comunicat de presa din partea CR Romania anunta ca Diaconescu va sustine o conferinta de presa luni, la ora 14, cand isi va motiva intentia de a demisiona din PMP si va explica decizia de a candida la alegerile prezidentiale ca independent. Anuntul a fost facut si pe pagina oficiala de Facebook a presedintelui Fundatiei Miscarea Populara, Cristian Diaconescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3255 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    helas, Cristi (Luni, 18 august 2014, 11:35)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Candidatura ca independent e o decizie buna. Cred ca numarul voturilor pentru persoana Cristian Diaconescu ar fi mai multe decit daca este asociat cu zdreanta aia. Chiar nu stiu cum a acceptat sa intre in jocul ei, comportamentul de lele fiind bine stiut de toti. Din pacate pentru el, nici asocierea cu Basescu nu-l ajuta. Cel putin 7,4 milioane nu vor vota un candidat care, dupa preluarea presedintiei, l-ar nominaliza pe odios premier, intrind in clasica deja rocada perpetua de la Moscova.
    • 0 (4 voturi)    
      ti-am dat un vot pozitiv,dar... (Luni, 18 august 2014, 13:36)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      mai lasa-ne cu vrajeala aia cu 7,4 milioane ca obosesti lumea.
      Data viitoare zi-le si tu invers : 10,9 milioane au votat contra sau s-au abtinut de la vot( prin neprezentare,exact cum am facut si eu). Nota : 18,3-7,4= 10,9.
      In rest sanatate!
      Si atentie: latrina 3 cauzeaza leziuni grave intelectului.A se cosnuma in doze mici doar in cazuri sever de dependenta!
      • -2 (6 voturi)    
        lasa vrajeala de 2 lei (Luni, 18 august 2014, 14:58)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui urob

        10.9 milioane aia au votat cu pdl la parlamentare, nu-i asa? Doar de aia a luat pdl 12% parca.

        Dupa cum am zis si mai jos, nu toti care au fost si sunt contra base, sunt pro usl. Daca vad camarila lui base, nu inseamna ca nu o vad si pe a psd-ului. Ce va mai place sa va alegeti un licurici... Fara nu merge?
    • 0 (2 voturi)    
      Anonim AntiVarana (Luni, 18 august 2014, 13:55)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Dragule, ca tot iti plac etichetele (goale de continut dealtfel) esti si:
      1. antiVaran
      2. antiPontist
      3. antiIliescian
      4. AntiPutin
      .....si cati si mai cati "Anti..." veti fi fost voi, astia asa zisi 7,4 milioane.

      PS: Zi repede cele 4 puteri dintr-o democratie sau....zi pe nerasuflate, in ordine cronologica regii Romaniei...sau mai usor ca pentru cei 7,4 milioane:
      Cati regi a avut Ro?
      Cu cine s-a luptat Decebal? Sic!
      • +1 (1 vot)    
        ...la 5 (Luni, 18 august 2014, 16:12)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        ... la 5. Antiprostie
      • +1 (1 vot)    
        Mdeah... (Luni, 18 august 2014, 22:37)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Mie, de exemplu, mi-au ieshit 3 regi. Tzie?
  • +3 (5 voturi)    
    Mai bine (Luni, 18 august 2014, 12:17)

    Ionut P. [utilizator]

    S-ar asocia cu Monica Macovei... ar face un vehicul politic mult mai eficient.
    • -2 (2 voturi)    
      Well ... bicicleta fara lantz este tot vehicul ! (Luni, 18 august 2014, 13:44)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Ionut P.

      Well ... bicicleta fara lantz este tot vehicul !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +7 (9 voturi)    
    Lamurire (Luni, 18 august 2014, 12:18)

    geag [utilizator]

    7,4 milioane este o cifra bine umflata de dragnea.Din cei care au sustinut suspendarea lui Basescu cu adevarat multi s-au lamurit ce bine e cu ponta si ai lui ; lacomi si prosti.In consecinta Cristian Diaconescu are sanse sa stringa un nr. important de voturi.Nu stiu daca totusi n-ar fii bine sa o sustina pe Monica Macovei in acest fel ar creste considerabil sansele sa vedem un tur doi asa cum il dorim
    • -2 (8 voturi)    
      lamurire suplimentara (Luni, 18 august 2014, 14:00)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui geag

      7,4 milioane este o cifra reala "citita" prost in functie de interese si inteleasa si mai prost in functie de putirinta.

      7,4 au fost anti base si camarila lui nesimtita, NU pro psd. psd-ul se lauda cu ce n-a avut niciodata. Ei au masa clasica de manevra, intre 30 si 37%. E chiar atat de greu sa se gandesca cineva ca cine este anti base nu este pro psd?!?
  • +7 (9 voturi)    
    Unde pot gasi listele pentru a semna? (Luni, 18 august 2014, 12:40)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Doar doi candidati vad buni pentru presedentie ...
    C. Diaconescu si M. Macovei.
    • +2 (2 voturi)    
      Din pacate (Luni, 18 august 2014, 13:36)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Din pacate, daca raman amandoi in cursa, se vor imparti voturile si va ajunge Iohanis in turul II. Este obligatoriu ca unul din ei sa-si anunte sustinerea pentru celalalt.
    • 0 (2 voturi)    
      AntiVaran (Luni, 18 august 2014, 13:51)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Cati suntem oare?

      Propun sa ne autointitulam ANTIVARANI, ca tot prostu' ca nu intelege nimic se da cu varanul.
    • 0 (4 voturi)    
      usor (Luni, 18 august 2014, 14:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Este un cort la cotroceni pentru diaconescu si unul la briucsel pentru macovei
    • 0 (2 voturi)    
      absolut, cel putin 2 liste (Luni, 18 august 2014, 16:15)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Va recomand sa semnati pe ambele liste: BEC nu face cross examination.
  • +1 (3 voturi)    
    candidat (Luni, 18 august 2014, 13:14)

    GheorgheMartin [anonim]

    Domnul Cristian Diaconescu ar fi avut șanse reale în 2009 dacă candida în locul nefericitului domn Geoană.
  • +5 (5 voturi)    
    Prezidentiale fara Udrea! (Luni, 18 august 2014, 14:12)

    Primula [utilizator]

    Personal, nu am absolut nimic impotriva Elenei Udrea. Prezenta ei in politica este necesara, ori mai bine zis a fost necesara in anumite momente din cele doua mandate ale lui Traian Basescu. Ascultand-o pe Elena Udrea, am inteles cam ce doreste Traian Baescu sa se stie. Eu am vazut in ea un purtator de mesaj al presedintelui, dar nimic mai mult. Cred ca e cazul ca Elena sa se retraga rapid asa cum a facut la campania de sustinere a presedintelui in 2012. Si la europarlamentare scorul PMP ar fi fost mai mare daca Elena Udrea ar fi inteles ca sunt mult mai multi cei care nu-i acorda credit decat cei care o accepta. La prezidentiale, Elena U. nu are absolut nici o sansa.
    Trebuie valorifcata optiunea romanilor pentru OAMENI INTEGRI, pastratori ai respectului pentru domnia legii, pentru democratie, pentru apartenenta noastra la Europa si la NATO, gen Cristian Diaconescu sau Monica Macovei. CRISTIAN DIACONESCU are sanse mai mari decat toti ceilalti candidati ai dreptei, indiferent de ce clameaza cei care si-au comandat sondaje favorabile!
    Sper ca Presedintele Basescu nu va lasa sa se comita o asemenea greseala si ca Elena Udrea va fi sfatuita sa faca pasul inapoi! Poate ca va veni si vremea ei, dar cu siguranta acum nu este momentul sa incerce, miza este prea mare! Cu nici un chip mincinosul Ponta nu trebuie lasat sa ajunga la Cotroceni!