Cum se comenteaza pe Facebook postarea lui Victor Ponta privind "cresterea" economica: “Victoras, tu lucrezi la Radio Erevan?”/ “Vorbe-n vant! Inca mai credeti in spiridusi?”

de Red. stiri     HotNews.ro
Joi, 14 august 2014, 11:49 Actualitate | Politic


Victor Ponta a scris, pe pagina sa de Facebook, ca Romania continua cresterea economica, imediat dupa ce Institutul National de Statistica anuntase ca economia s-a contractat in trimestrul al doilea fata de trimestrul intai al anului, cu 1%. Reactiile comentatorilor la aceasta postare nu au intarziat sa apara, majoritatea utilizatorilor criticandu-l pe premier.

 Vezi mai jos o sinteza a comentariilor:

  • Cam ciudat, cand peste tot am citit ca economia este pe scadere, in ciuda "prognozelor favorabile".
  • Daaaaa, mergem inainte ca tot inainte era mai bine!
  • Din păcate, domnule Ponta, există o scădere a pib-ului cu 1% în trim.2 faţă de trim.1 datorită incapacităţii de a atrage fondurile europene nerambursabile, a scăderii investiţiilor guvernamentale şi a neîncasărilor la buget pe fondul creşterii şi inventării unor taxe.
  • Asta e pe ziua de azi...maine cred k o sa scada somajul...poimaine vor creste salariile...nu mai plec niciodata din Romania...
  • Felicitari! economia a crescut cu -1%. sper ca nu va continua aceasta "crestere economica".
  • Nu stiu cum e in drept dar: Matematica nu minte. (-1% T2 fata de T1)
  • Vorbe-n vant ! Inca mai credeti in spiridusi ?
  • Cresterea economica se vede probabil in buzunarele voastre,sa faci din pix o crestere e foarte usor,am impresia ca cititi datele altei tari ca aici nu se vede decat saracie si hotie
  • INS-ul nu confirma!!! Evolutii slabe la toate capitolele!!! Cine minte si cine spune adevarul d-le Victor Ponta????
  • de ce manipulati si mintiti domnule PM? (iarasi)
  • Victoras, tu lucrezi la Radio Erevan?
  • O continua ... in scadere, dar, deh, fiecare citeste cum vrea, iar telespectorii Antena 3 cred ca oile ce li se spune
  • dezinformare si manipulare, economia scade, nu creste. Cu 100 km la ora poate merge PSD , tara overall e in marşarier
  • Mai bine ati tacea, una din cele mai solide cresteri intr-o tara in care luati taxe peste taxe pentru autostrazi si nu avem autostrazi, in care nivelul de trai e cel mai scazut din UE, in care spitalele de urgenta sunt spitale ale groazei si mizeriei ( in afara de cele din Bucuresti si alte cateva mari centre ).
  • Intrebarea celor de la Petrom pe care v-ati facut ca nu o intelegi era, noi v-am platit taxe pe stalp si accize puse cu motivatia ca sunt pentru autostarzi, v-am virat la buget echivalentul pentru 200 km de autostrazi, care sunt aceia ?
  • Mai semnificativ pentru campania electorala asezonata de dumneavoastra cu asemenea petarde ,mi se pare insa duplicitatea grava si ipocrizia extrema in care va situati in momentul in care trambitati public asa ceva , stiind foarte bine ca de exemplu ati taiat fondurile de investitii din bugetul de stat reducand la zero si ultimile sperante ale romanilor care vor sa vada ca apar locuri de munca si In Romania .
  • Ne mintiti frumos....Credeti ca romanii nu simt?Suntem saraci si disperati,nu mai facem fata taxelor mari.Domnule Viorel Ponta,romanii care stiu sa foloseasca o retea de socializare,nu sunt chiar atat de prosti pe cum—i crezi.Cu minciunile electorale nu mai tine....Mai e un pic si Basescu pleaca sa nu mai ai pe cine da vina.Dumneata esti seful guvernului,dumneata ai in subordine ministerele,inclusiv al justitiei,deci ori dumneata esti prea slab ori Basescu este prea puternic.Te rog sa nu cazi in penibil!
  • Chiar nu pe poti abtine sa nu mai minti ?": cresterea economica e mult sub asteptari.
  • Vino si la campina si te vom intampina cu un panou mare al lui PINOCHIO ! asa meriti .






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11904 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Ruga (Joi, 14 august 2014, 11:54)

    avint [utilizator]

    "Doamne, lumineaza-i pe romani!" pana in toamna asta, te rog!
    • +14 (16 voturi)    
      Pe cine sa lumineze? (Joi, 14 august 2014, 13:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui avint

      Pe cei 4000 care protestau impotriva justitiei care tocmai decisese sa recupereze prejudiciul de 60 mil eur de la Voiculescu? Pe Draga Olteanu sau Tudor Gheorghe care trimit scrisori de sustinere antena3? Pe aia nu-i mai lumineaza nici soarele. Mai degraba ar putea cei 40% care nu merg la vot in mod traditional pt ca au ceva de facut, sa mearga de data asta, daca mai vor sa asiste la alegeri libere si peste 4 ani.
  • +25 (27 voturi)    
    . (Joi, 14 august 2014, 11:56)

    adi.i [utilizator]

    Victor Ponta susține din totul sufletul această creștere economică!
    • +11 (13 voturi)    
      Sufletul (Joi, 14 august 2014, 12:38)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      Se pare ca nu prea are suflet daca nu reuseasca sa creasca economia, probabil a pus tot sufletul pentru baroni si nu a mai ramas nimic pentru cresterea economica
    • +6 (8 voturi)    
      DIN VREMURILE DE ”TRISTĂ AMINTIRE” (Joi, 14 august 2014, 13:16)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      Din greșeală în greșeală spre victoria finală !
  • +19 (21 voturi)    
    Jos Ponta! Jos mafia! Jos incompetenta! (Joi, 14 august 2014, 12:03)

    Matrafirefox [utilizator]

    Altceva, ce mai e de zis.
  • +14 (16 voturi)    
    etichetare (Joi, 14 august 2014, 12:23)

    miluch [utilizator]

    Ca si ii pasa primului ministru ce ii scriu oamenii pe acolo. Ii eticheteaza pe toti basisti si a rezolvat.
  • +12 (14 voturi)    
    Hm (Joi, 14 august 2014, 12:25)

    dan63 [utilizator]

    Și înainte de cădere, în 1989, ceașcă făcea la fel!
  • -16 (20 voturi)    
    basismul corijent la mate (Joi, 14 august 2014, 12:31)

    Montesquieu [utilizator]

    eu in locul lui ponta m-as ralia de urgenta opiniei propagandei basiste, as accepta ca economia e praf, bugetul la fel si as lua de urgenta masuri:

    as lua instantaneu un credit de pe la fmi, cam asa de vreo 20 mlrd de euro pe care i-as "investi" in partii de schii doar pe hartie, terenuri de fotbal in panta, sali de sport in sate in care au mai ramas doar cativa batrani, parcuri in padure sau in mijlocul pasunilor comunale etc.
    toate la preturi cam de 2-3 ori mai mari decat piata.

    nu, nu mi-as face probleme pt toate tunurile astea atata vreme cat de-alde udrea, videanu, blejnar, berceanu si mai ales basescu umbla bine-mersi stiind ca kovesi le apara spatele si mai ales conturile

    PS pt toti "matematicienii" de scoala ajutatoare de pe-aici: atunci cand ai global o crestere de cateva procente (printre cele mai mari din EU), un procent in minus de la un trimestru la altul inseamna o crestere economica mai redusa cu un procent, nu o recesiune de un procent ;)
    • +10 (12 voturi)    
      unii d-aici poate chiar inteleg (Joi, 14 august 2014, 13:14)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Si chiar stiu sa numere pana la 20 fara sa se descalte ca tine, prostane.

      Ia aplica asta la situatia ta de om care-ti pupi in cur stapanii de la PSD, distrugand o tara intreaga nepesedista:
      “If I knew of something that could serve my nation but would ruin another, I would not propose it to my prince, for I am first a man and only then a Frenchman...because I am necessarily a man, and only accidentally am I French.”
    • +13 (15 voturi)    
      Mai postacescu (Joi, 14 august 2014, 13:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Asta e propaganda de 2 bani.
      intra pe mfinante.ro si vei afla ca romania a facut urmatoarele cheltuieli:
      2009 - 193.679,3 lei
      2010 - 202.282,0
      2011 - 205.818,5
      2012 - 207.922,1
      2013 - 215.816,9

      Deci si stapinii tai au cheltuit, chiar mai mult decit predecesorii, doar ca in loc de investitii, fie ele si parcuri in padure, au flituit banii pe achizitii de creioane la 10 euro bucata si pe pomeni electorale. Daca tot e acuzat dictatoru' ca fa furat de-a rupt, acu ce se face cu banii, ca mai bine n-o ducem. Nu cumva ii fura si ei? Unde-i acum surplusul de bani pe care nu-i mai fura Udrea, Videanu, Blejnar, Berceanu, etc? Te-ai intrebat vrodata chestia asta? Sau mintea ta e mult prea odihnita pentru asha ceva....

      Si da, nu am intrat in recesiune, dat dupa o crestere T1 2013 la T1 2014 de 4-5%, T2 2013 la T2 2014 avem 1.2%. Iar in T3 ne trage in jos agricultura, care dupa un 2013 exceptional are un 2014 dezastruos. Dar cel mai tare ne trage in jos guvernul, cu lipsa de investitii.

      Tot de pe mfinante.ro:
      Proiecte cu finantare din fonduri
      externe nerambursabile (fonduri europene) scadere de 13% !!!
      Cheltuieli aferente programelor cu
      finantare rambursabila (autostrazi) -46% !!!


      Desi industira a crescut cu 8%, ea singura nu prea paote contrabalansa incompetenta unui guvern care taie investitiile cu 46% si absoarba fonduri europene cu -13%. Aici e buba cea maire a declinului. Bineinteles, impreuna cu taxele timpe gen acciza pe carburant, care, daca ne uitam la rezultatele Petrom, aduce o benzina mai scumpa impreuna cu scaderea incasarilor la buget.
    • +14 (16 voturi)    
      Gresit! (Joi, 14 august 2014, 13:31)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Atunci cand ai o scadere de un procent de la un semestru la altul inseamna REGRES ECONOMIC! Asta spune matematica elementara!
      In ritmul asta, dupa capul tau putem avea in fiecare dintre urmatoarele semestre acelelasi procent in minus; pana nu ajungem pe zero se cheama ca suntem inca "in crestere"???!!!

      Tovarase, tin sa-ti reamintesc ca:
      - Victor Viorel Ponta a criticat dur guvernarea Boc si a promis crestere economica si a nivelului de trai si mai multi bani in buzunarele romanilor;
      - Tatucul tau, prim-plagiatorul tarii, a crescut taxele si accizele tocmai pentru a creste veniturile la buget, dar cu toate astea acestea sunt mult mai scazute;
      - Pisicutul Viorel guverneaza tara asta de peste 2 ani, a trecut deja de jumatatea mandatului;
      - Nu exista niciun roman de bun simt din tara asta care sa poata afirma cu mana pe inima ca acum o duce mai bine si este mai fericit decat in urma cu trei ani, nici macar Voiculescu sau Gadea...! Ba dimpotriva, unii borfasi au ajuns dupa gratii in timp ce pensionarii si amaratii abia mai au dupa ce bea apa;
      - Nici macar postacii de serviciu de teapa ta n-o duc mai bine acum decat in urma cu 2-3 ani; erati platiti mai bine atunci decat sunteti platiti acum;
      - Antena 3 dauneaza grav sanatatii mintale!
  • +15 (17 voturi)    
    Ponta de ce scrii pe FB (Joi, 14 august 2014, 12:54)

    Maniu [utilizator]

    in loc sa-ti vezi de treaba?
  • -3 (9 voturi)    
    Udrea Presedinte (Joi, 14 august 2014, 13:00)

    paraipan [utilizator]

    Sunt un postac tembel, va rog sa votati cum va spun. Va fi bine, credetima.
  • +6 (8 voturi)    
    pun pariu... (Joi, 14 august 2014, 13:32)

    liviu_ [utilizator]

    ca in cateva ore o sa dispara toate comentariile negative...
    al meu a disparut (cu banu de rigoare) dupa faza cu avionu din apuseni... si nici macar nu l-am atacat in vreun fel... de cuvinte urate nici nu se pune vorba... dpar ca am zis ceva impotriva (indirect) a minunatului ponta... presupun ca si comentariile astea o sa dispara in numele democratiei, a libertatii de exprimare si a libertatii de a protesta :P
  • 0 (2 voturi)    
    Minciuna (Joi, 14 august 2014, 17:47)

    ŢeapăPopa [anonim]

    Lasa-ne mincinosule
  • +1 (3 voturi)    
    eu am cautat (Joi, 14 august 2014, 22:21)

    Ellias [utilizator]

    pe alti presedinti din lume sa vad si ei fac politica, si guverneaza pe facebook? Surprizator: nici unul nu scrie nimic la profilurile lor, de pasii facuti , actiunile luate pentru binele tarii pe care o conduc, doar la al "nostru" premier-viitor presedinte ( numai in visul lui umed se va intampla asta-deisgur). Bai nenicule, mergi mai si guverneaza...fa ceva spre binele romanilor..lasa feisbucul si haznalele..nu asa se conduce o tara nenica. Rusinea romanilor ce esti.
  • 0 (2 voturi)    
    Viorel Dorel Premierul Auto,vrea sa fie sef de ga (Vineri, 15 august 2014, 7:34)

    Plagarus [utilizator]

    Paradoxul este ca un politician, cu cat este mai activ, cu atat iti dai seama ca nu e bun, iar argumentele sunt indreptatite in cazul dr VVP
    Ponta, W Ponta, ce calitati il defineste, de ce l-am alege presedinte?
    -W Ponta un personaj duplicitar in relatia cu occidentul, necredibil pentru majoritatea cancelariilor europene
    -Presedintele este aparatorul constitutiei art.80 (2) oare dl. Ponta prin numeroasele ordonante de urgentza neconstitutionale ce aducea modificari unor legi organice are aceasta calitate? Oare prin decapitarea institutiei Avocatului Poporului sa nu mai aiba cine contesta la Curtea Constitutionala ordonantele de urgenta neconstitutionale nu-i contesta aceasta calitate de viitor aparator al CONSTITUTIEI ROMANIEI?

    Romania sub W Ponta va fi foarte vulnerabila mai ales la scenariul Moscovei de a creea un cap de pod in tinutul secuiesc, autonomia acestuia prin forta si anexarea la Ungaria (nn economic) pe modelul Crimeea Are o atitudine umila, serviabila fata de Moscova.(ace)
  • +1 (3 voturi)    
    Acest PM din gresala, minte (Vineri, 15 august 2014, 11:11)

    analiza [utilizator]

    Observati cum propaganda pontista introduce o tema artificiala in spatiul public, cu scop de manipulare si de utilizare abuziva pentru campania electorala?
    Introducerea categoriei de "basisti" este artificiala si nefondata, in conditiile in care nu exista o formatiune politica care sa defineasca un ansamblu de conceptii, politici si declaratii care sa o defineasca.
    S-ar putea identifica cu "basistii" grupul de personalitati care actioneaza pentru intarirea si exprimarea consitutionala a justitiei si care sustin independenta si suveranitatea nationala.
    Acest grup se caracterizeaza prin optiunea de aliniere la valorile si politica democratica occidentala, prin faimoasa "axa" Bucuresti - Londra - Washington la care se adauga componenta europeana.
    Ei sunt acei care apara si sustin valorile nationale si incearca sa limiteze influenta agentilor de manipulare care apara interesele de la rasarit.
    Acest "grup" este permanent atacat de fortele raului, care se opun cu disperare alinierii Romaniei la valorile democratice.
    Cam acestia sunt "basistii", care par a fi o reeditare a celor care au facut Romania Mare si au dat greutate acestei teri si acestui popor inconjurat de multe interese potrivnice.
    Evident, domnul presedinte Basescu - cu toate plusurile si minusurile sale, care-l fac cu atat mai original si natural - se constituie in simbolul renasterii nationale.
    Prin antiteza, domnul Ponta si partida sa se constituie in dusmanii statului national roman ca subiect de drept, impotriva valorilor nationale si in folosul intereselor de grup mafiot, aliat natural al dictaturii.
    Notiunea de "basist" se doreste a declansa reactii negative viscerale, dar care - la o analiza chiar si superficiala - se dovedesc ilogice. Acest gen de reactii este specific celor usor de manipulat, adesea inculti, cel mai adesea fara un sistem de valori elementar.