Ce linie de atac foloseste Ponta la adresa lui Iohannis: Apropierea de Basescu

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2014, 11:29 Actualitate | Politic


Victor Ponta il acuza pe Klaus Iohannis, intr-un mesaj publicat pe Facebook, ca s-a aliat “cu oamenii lui Basescu” si sustine ca discursul liderului liberal de luni, cand si-a anuntat candidatura la presedintie, “pare scris de Traian Basescu”.

Aceleasi idei se regasesc si in comunicatele de presa lansate luni de Dan Sova, purtator de cuvant al PSD, si de alti parlamentari PSD.

Mesajul lui Ponta:

Domnul Iohannis spune ca vrea sa aduca 10 ani de prosperitate pentru Romania. Dar, in acelasi timp, s-a aliat si vrea sa faca guvern cu oamenii lui Traian Basescu. Adica, pentru a fi mai clar, vrea sa refaca economia Romaniei folosindu-se de cei care au distrus-o in perioada 2009-2012.

Discursul lui Iohannis - pare scris de Traian Basescu sau de oamenii lui. Asta am auzit ieri din vocea lui Klaus Iohannis - un discurs cu mesajele lui Basescu, care continua proiectul lui Basescu, venit din partea unui om inconjurat, chiar la masa de la care vorbea, de oamenii lui Basescu, care vrea sa guverneze Romania cu cei care au produs catastrofa economica din ultimii 10 ani.

Devine din ce in ce mai clar ca la alegerile care vor urma ne vom confrunta noi, cei care am reparat dezastrul facut de Basescu si oamenii lui, cu echipa lui Traian Basescu, cea care vrea sa faca din nou doar ceea ce stie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12141 vizualizari

  • +35 (47 voturi)    
    povesti rasuflate, pontiste (Marţi, 12 august 2014, 11:35)

    seb_h [utilizator]

    pina la urma oricine e contra lui ponta din motive bine intemeiate, de ex ca e plagiator mitoman cu origine etnica indoielnica(albania, trieste) care afirma ca este roman ortodox neaos, este basist?
    • +20 (22 voturi)    
      chiar asa! (Marţi, 12 august 2014, 13:14)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      ma gandeam ca Ponta ortodoxul este asociat cu Gadea. Cat de ortodox este Gadea?
      • +16 (16 voturi)    
        raspuns (Marţi, 12 august 2014, 13:45)

        SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        Gadele e la fel de ortodox precum Ponta, si Ponta e la fel de ortodox ca si gadele. Si toti care se perinda pe la antene sunt la fel de ortodocsi precum pastorul lor, gadele.
      • +14 (14 voturi)    
        Gadea (Marţi, 12 august 2014, 14:06)

        DanielNițu [anonim] i-a raspuns lui Bolovanul

        Gadea este adventist de ziua a-7-a. Asta nu are a face cu faptul că este un /// periculos și manipulant ordinar, de fapt un mercenar prea bine platit!
        • +11 (11 voturi)    
          n-ai inteles nimic (Marţi, 12 august 2014, 15:02)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui DanielNițu

          ui' ce zice Ponta aici:
          http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/video-un-nou-clip-viral-marca-mondenii-si-eu-sunt-varan--71943.html

          si acum, legat de faptul ca Gadea strange semnaturi pentru candidatura la presedentie, o fi avand Ponta curajul sa-i repete in fata ceea ce a spus referindu-se evident la Iohannis?

          ha?
          • +7 (9 voturi)    
            Prostie la prostie trage! (Marţi, 12 august 2014, 16:03)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

            Ce poate spune electoratului lui imbecil, ca cel din fata Cotrocenilor, decat ca daca esti cu Basescu esti dusmanul tarii iar restul poate sa fure tara ca sunt curati. Iesiti la vot, si urmariti acest video senzational care are aproape 200.000 de vizualizari in doar 24 de ore, "Si eu sunt varan".
            "Suntem aici, suntem Antena! Daca ai studii si te uiti la noi - plesneste vena!"
            "Dar decat cu scoala, va preferam pe voi, Noi toti de la Antena 3, 1 si 2!"
            https://www.youtube.com/watch?v=rh2dcW4lBUQ
      • +3 (3 voturi)    
        Gadea ? (Marţi, 12 august 2014, 21:23)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        Este cunoscut ca Gadea a terminat (?) nu sunt sigur dar stiu ca a studiat Teologia . el este Pocait Deci nu avem ce astepta dela acest individ
    • 0 (12 voturi)    
      perdeaua de fum (Marţi, 12 august 2014, 13:14)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      Evident, Ponta are de castigat din centrarea discutiei pe Basescu.
      In schimb, Romania are de castigat din plasarea discutiei in epoca post-Basescu.
      Este nedrept in raport cu Traian Basescu? Probabil. Este necesar? Evident.
      • +3 (3 voturi)    
        pai... (Marţi, 12 august 2014, 16:28)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        este asa de "centrat" ca nu s-a putut abtine sa nu rosteasca "Basescu" decat de patru ori intr-o singura fraza...centrarea asta aduce a obsesie...o fi oare si compulsiva? de obsesie zic...
      • +5 (5 voturi)    
        "centrarea discutiei pe Basescu" pentru Ponta (Marţi, 12 august 2014, 16:39)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        e normala. Si programul lui economic e axat pe cea ce vor romanii sa auda. Daca ar spune cea ce vrea de fapt sa faca ar fugi lume de el. Cum e chestia ai: sa-i dam portul Constanta lui Mazare. Ei nu chiar tot doar vreo 51%.
    • -6 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 12 august 2014, 15:19)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      dar ce zici de povestea rasuflata cu fraudarea alegerilor pe care Iohannis a inceput sa o recite precum un papagal tras de coada?
      • +4 (6 voturi)    
        Serios? (Marţi, 12 august 2014, 16:24)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Pai a existat ceva nefraudat de comunisti in tara asta?!
        Bai, taticu', poate esti nascut dupa ultima ploaie, dar noi astia cu ceva memorie, stim ca iubitii tai au mintit, mint si vor minti la nivel cronic!
        Sa/ti dau exemple?!
        Ai timp sa citesti?!
        Stii sa citesti?
        Esti in stare sa judeci?
        Tare imi este teama ca esti pe alaturi cu drumul!
        Sincer, nu vreau sa iti dau o busola!
        Trezeste/te singur!
        ///
  • +30 (36 voturi)    
    ar trebui interzise prin constitutie (Marţi, 12 august 2014, 11:36)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    atacurile intre candidati in perioada campaniei...
    Fiecare sa se concentreze pe planul sau de campanie si pe ceea ce doreste sa faca pentru Romania.
    Dar cand nu ai ideei in cap pentru tara...incerci sa arunci mocirla pe celalalt.

    halal democratie...halal vvp

    alta idee... fiecare candidat sa prezinte lista cu sponsorii campaniilor (dupa cum spunea raposatul Robin Williams, sa poarte echipament ca pilotii din nascar ...sa stii clar cine e in spatele lui)
    • +19 (19 voturi)    
      dar le place! (Marţi, 12 august 2014, 13:13)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Este evident ca publicul adora acest gen de atacuri, ii intereseaza mult mai mult decat "cum o sa rezolv eu problema somajului" sau "de unde o sa acoperiam gaura de CAS", respectiv decat "cine mi-a sponzorizat campania".
      oamenii sunt interesati de galeata de plastic si de sacosa rosie cu zahar si ulei, nu de CINE a fost sponsorul!
  • +37 (45 voturi)    
    toti care nu-s cu Ponta (Marţi, 12 august 2014, 11:36)

    vali2 [utilizator]

    Sunt oamenii lui Basescu!!!

    Toti care nu-s cu mine sunt basisti si merita sa mearga in inchisoare! Toti care nu-s ortodoxi artrebui sa nu voteze! Toti oamenii vinovati trebuie sa mearga in inchisoare inafara de bogatii din PSD!

    Manipulam oamenii sa fie chiar incantati de dictatura!

    Asta e tara pe care vrea s-o construiasca Ponta.
    isi face campanie tot pe Basescu.. patetic dea dreptul
    • -5 (17 voturi)    
      Pardon!...de a ... (Marţi, 12 august 2014, 12:16)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      ...STANGUL...
    • +3 (3 voturi)    
      cine e cu ponta, sa cu cine e dottore (Marţi, 12 august 2014, 16:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      azi, la presa, dottore a spus multe, vrute si nevrute, poezii si folclor pontanac.
      la final, venind vorba despre autostrada spre mare, a dat drumul la o pasarica, ce ar putea sa'l eticheteze foarte bine.
      spune d'lui cum ca, autstrada a fost inceputa de ceasescu si terminate de ..El.
      cam are dreptate, cam multe treburi lasate de ceausescu, va termina el, de la cotrocesti ...:))

      si am o propunere, pentru viitorul presh al tzarisoarei mioritice, anume sa mute resedinta presedintelui de la palatul cotroceni.
      as propune palatal victoria, sa fie aproape de executiv. sau, chiar in cladirea parlamentului, unde e loc berechet.

      astfel, si plimbarile de seara ar fi mai eficiente :))
      • +1 (1 vot)    
        Fara suparare, propunerea nu e buna! (Miercuri, 13 august 2014, 14:44)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Resedinta tre' mutata musai la Ministeru' Apararii, ca sa se-asigure ca nu-l intercepteaza Base.
        Acelasi Base...
  • +26 (32 voturi)    
    basescu basescu.... (Marţi, 12 august 2014, 11:36)

    un oarecare [utilizator]

    pentru ca basescu :)
    este mult prea amuzant. aceeasi placa... nimic nou
    • -1 (1 vot)    
      pai... (Marţi, 12 august 2014, 16:32)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      da, dar din pacate preinde la....sa zicem, 7.4 milioane de... votanti...
  • +31 (37 voturi)    
    Pai e singura lui poezie (Marţi, 12 august 2014, 11:36)

    ddanescu [utilizator]

    Altceva nu mai stie, decat jos Basescu. Si oricine e impotriva lui e cu Basescu. Clar, nu?
    • +15 (15 voturi)    
      Ponta va pierde (Marţi, 12 august 2014, 14:44)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      este incapabil sa sustina o discutie civilizata, in afara studiourilor A3 unde i se dau dinainte intrebarile , adica pardon mingile la fileu.
      l-a invitat Moise Guran la Biziday pe tema taxei de stalp: nu s-a dus.
      l-a mai invitat si pe tema accizei la combustibil: nu s-a dus.
      l-a invitat cu scaderea CAS: nu s-a dus.
      Daca e vreun moderator care nu poate fi acuzat de partipris politic in peisajul massmedia autohton, apoi acela e Moise Guran.
      Basescu s-a dus, Isarescu s-a dus, Daianu s-a dus.
      Ponta nu s-a dus.
      Pentru ca Basescu? Nu.
      Ci pentru ca Ponta si pentru ca varza.
      Si s-a vazut clar in intalnirea de la Cotroceni cu Basescu, pe tema CAS.
      varza murata, nici macar de Bruxelles.
      varza de Gorj, atata tot.
      singurele marote: "regimul Basescu" si "oamenii ne-au votat".
      • +7 (7 voturi)    
        e un LOOSER! (Marţi, 12 august 2014, 15:44)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        stie numai placa cu Basescu!
        Basescu in sus ,Base in jos!Nu e cu nimic mai de sosi decat spalati pe creier ai latrinei 3.
        Jalnic!Nu merita sa fie presedinte.In fapt nu prea merita nici o functie,poate doar sa spele treptele parlamentului sau ale guvernului.
        Nu cred ca dintre cei cu scaun la cap se asteapta la vreo dezbatere cu Ponta.Sa fim serios! MTO?
      • +4 (4 voturi)    
        pai... (Marţi, 12 august 2014, 16:35)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        nu este clar de ce nu s-a dus? din cauza lui Basescu....pentru ca Basescu , oamenii lui Basescu, din cauza lui Basescu si a regimului Basescu...
        • +2 (2 voturi)    
          astept cu nerabdare (Miercuri, 13 august 2014, 10:17)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          sa scoata presedintele, in campanie, inregistrarile de la Cotroceni.
          va fi lovitura decisiva pentru Miaunel.
          atunci, in sfarsit, va putea mieuna cu adevarat: pentru ca Basescu!
  • +29 (35 voturi)    
    Basescu, inamicul fara putere inventat de Ponta (Marţi, 12 august 2014, 11:39)

    Matrafirefox [utilizator]

    Daca nu il tratau pe Basescu ca pe un inamic, pe cine ar fi dat Ponta vina pentru esecurile masive ale P$D-ului?

    Asta e strategia P$D-ista, dau vina pe Basescu pentru orice, in ciuda faptului ca el nu are putere executiva, Guvernul are toata puterea, Guvernul condus de cretinul, mincinosul, hotul, tradatorul, traficantul de influenta, sluga baronilor Ponta.

    Ce se mai aude cu Duicu? Cand ajunge justitia romana la Ponta?
    • -12 (18 voturi)    
      Pe 22 decembrie...Asta o stiu de la ... (Marţi, 12 august 2014, 12:23)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ...Base: Ponta vrea sa puna mana pe Justitie!...
      • +14 (14 voturi)    
        Pai da, Ponta ataca justitia, pe 2 oct, zice (Marţi, 12 august 2014, 13:07)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        "Am intrebat: pe cine ati demis? Nu am demis dom'le pe nimeni, i s-a terminat mandatul. Sa-i tinem pe toti doar ca sa nu se supere Macovei si toata gasca?", a declarat seful Executivului.

        De notat ca Ponta nu a fost intrebat de moderatori despre revocarea din functie a procurorului Papici, la scurt timp dupa ce in spatiul public a aparut informatia ca dosarul lui Liviu Dragnea a fost finalizat si urmeaza sa fie trimis in judecata, ci s-a referit singur la acest subiect.

        Context:

        Papici si Mariana Alexandru au instrumentat impreuna dosarul fostului senator PSD Catalin Voicu. Procuroarea Alexandru a instrumentat si dosarul fostului ministru PDL al Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi. Numele ei ramane insa legat de anchetele impotriva fostului premier Adrian Nastase. Mariana Alexandru a fost practic anchetatorul principal care a reusit sa il trimita pe Nastase in spatele gratiilor.

        Surse:
        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15713624-surse-lucian-papici-procurorul-care-finalizat-rechizitoriul-lui-liviu-dragnea-fost-revocat-din-functie-din-ordinul-procurorului-general-tiberiu-nitu.htm

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15714453-victor-ponta-despre-revocarea-lui-lucian-papici-mai-faca-dosar-sefi-din-astia-pusi-basescu-sta-procuror-simplu-nu-nascut-sef.htm

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15605380-delegari-functii-cheie-dna-procurorul-general-tiberiu-nitu-aprobat-delegarea-functie-trei-luni-pentru-lucian-papici-elenei-matiesescu-fruntea-unor-sectii-importante-vezi-text-mizele-unei-batalii-subte.htm

        Razbunarea lui Ponta pentru incarcerarea marilor corupti e cat se poate de evidenta.
    • +7 (9 voturi)    
      Peste doi ani , daca jurnalistii onesti (Marţi, 12 august 2014, 12:47)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      vor reusi sa-si plateasca facturile si noi vom ramane in transee si vom recunoaste la un moment dat o dreapta care sa ne reprezinte, care sa fie expresia a ce ne dorim capacitata de un grup care sa si fie validat in 2016.........
  • +30 (36 voturi)    
    Tiranul a fost demascat (Marţi, 12 august 2014, 11:47)

    math [utilizator]

    Din nou. Pentru a 8700-a oara. Vigilenta Antenelor si a lui Victor Viorel (doctorul nostru) ne-a salvat inca o data. Avem mare noroc sa fim comtemporani cu cei care au condus Romania pe drumul civilizatiei europene, al bunastarii, al economiei de piata: Iliescu, Nastase, Voiculescu, Mazare, Ponta, Zgonea, Tariceanu. Mare noroc ! Numai plimbandu-ne impreuna putem salva tarisoara din ghearele dictatorului (iar en-passant mai batem si cativa ziaristi care nu vor sa munceasca cinstit si care tin cu Basescu, fiind platiti de Elena Udrea). Le aratam noi libertate de exprimare, viermii naibii....
    • -15 (23 voturi)    
      Hai! La plimbare!... (Marţi, 12 august 2014, 12:25)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui math

      ...am un urs. Nu vrei sa-l plimbi?...
    • -14 (20 voturi)    
      Mi-l inchipui pe Ponta cu masca si fara... (Marţi, 12 august 2014, 12:33)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui math

      ...chiloti pe el. De asta (cu trasul chilotilor) am inteles ca se ocupa Base. Asa ca fii un domn si lasa-i macar masca...
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Marţi, 12 august 2014, 16:37)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui math

      nu-i scapa nici p-aia de au masina, ca au masina pentru ca fura...
  • -16 (38 voturi)    
    campanie 2014 (Marţi, 12 august 2014, 11:47)

    Mazeta [utilizator]

    „Tu ești băsist!” „-Ba tu ești mai băsist!”.

    Băsescu are 6% susținere. Deci, cine vrea să câștige alegerile tb să cucerească electoratul anti-băsist, nu pro-băsist.
    • -1 (7 voturi)    
      de citit cu atentie mai ales de adversarii mazetei (Marţi, 12 august 2014, 13:16)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De data aceasta a spus un adevar, care trebuie recunoscut, nu injurat.
    • +1 (3 voturi)    
      pai asta e si ideea (Marţi, 12 august 2014, 13:47)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa-si inghesuie adversarii in cei 6% ai lui basescu.
    • +3 (3 voturi)    
      Basescu are 6% (Marţi, 12 august 2014, 23:31)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      iar Dragnea are pe cei 7,4 miliarde. Nici nu stiu de ce mai cheltuim bani pentru alegeri.

      Aici nu exista "marti tehnic" ca la table ?

      Mazeta are dreptate toti ne luptam sa ii castigam votul, dar nu e usor. Oamenii sunt pregatiti foarte bine (Ariel, Cocolino...). Ei nu sunt mahalaua care plange cand spune Gadea, ei sunt intelectuali de marca in frunte cu Alifantis, Lucia Hossu Longin, Vosganian
  • +27 (35 voturi)    
    Meh (Marţi, 12 august 2014, 11:57)

    Soljenitin [utilizator]

    L-as vota si pe Caesar, maimutoiul-sef din Planeta Maimutelor, numai ca sa nu il votez pe ponta.
  • -13 (25 voturi)    
    Daca Iohannis se ia cumva de Base... (Marţi, 12 august 2014, 11:57)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...si nu i-a voturile astuia, cred ca va pierde. Daca se aliaza cu Base: eu cred tot ca va pierde, dar are o sansa in plus...
    • -5 (5 voturi)    
      Pana acolo se va ocupa plagiatorul h3 de el (Marţi, 12 august 2014, 12:51)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ca doar tema a fost lansata anul trecut cand a spus ca va fi pe viata si pe moarte ! Daca l-a validat blaga pentru mine e clar ca pe el si l-a dorit ponta !
    • +5 (7 voturi)    
      mai 74 (Marţi, 12 august 2014, 12:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Mai mergi intii nitel pe la orele de gramatica, intreab-o pe doamna de romana cind se scrie ia legat si cind i-a cu cratima, si dupa ce esti sigur ca ai inteles ce si cum, revino.
  • +28 (34 voturi)    
    uitucul (Marţi, 12 august 2014, 11:58)

    dezamagitul [utilizator]

    Mai ieri era candidatul vostru la prim ministru iar acum este omul lui Basescu . Hotaraste-te plagiator mincionos . Cand era bun Johanis cand era candidatul vostru sau acum cand iti este adversar ?
    Te mai crede cineva impostorule. Decat cu un asa candidat iresponsabil ca ponta mai bine aducem un rege nou poate printul Charles si nu ar trebuii sa se mai cheltuie atatia bani la fiecare 5 ani plus dezbinarea tarii in mai multe fragmente .Parinti impotriva copiilor,fratii intre frati si vecini impotriva vecinilor . Prin propaganda otravitoare a antenelor timp de aproape 10 ani. Doamne ai grija de noi.
    • -10 (20 voturi)    
      Si cand era mai bun Iohannis?... (Marţi, 12 august 2014, 12:20)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      ...cand era propus pm-ul viitorului USL sau acum cand este prezidentiabilul ACD?...
    • +12 (12 voturi)    
      nu, nu ponta este uituc! (Marţi, 12 august 2014, 13:16)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      Dimpotriva, stie foarte bine ca la romanai durata de memorare este foarte scurta -mai putin de trei zile.
      Altfel cum si-ar fi permis ca, dupa o campanie cu puternice accente ecologiste in 2012, o data ajusn la guvernare sa fie pe deplin PENTRU cianuri si fracturarea hidraulica?!
  • +17 (23 voturi)    
    pai ce altceva.... (Marţi, 12 august 2014, 12:06)

    translativus [utilizator]

    ....ar putea 'prinde' la un electorat imbecilizat si captiv micului "gratis" si apoi, ce ar putea sa faca ?
    Sa promita ce ?

    Poate ca acum vor reusi sa inteleaga si bruma de liberi cugetatori care au mai ramas in Romania, aceasta mascarada electorala bazata doar pe mistocareli, minciuni si rautati cu care SE CASTIGA alegerile in acest sistem politic ticalos si poate ca, in sfarsit, vor incepe sa gandeasca sedrios la administrarea statului prin contract.

    Pentru ce se bat, se scuipa si se injura acesti indivizi ?
    Nu cumva pentru portofelele noastre ? Mai crede cineva ca VA VENI CINEVA si VA FACE CEVA pentru populimea platitoare de taxe si impozite ?

    Se merge haotic, din inertie si spre nicaieri !
    Aceasta este marea escrocherie numita "democratie parlamentara" !
    • +3 (9 voturi)    
      Si ce propui? (Marţi, 12 august 2014, 13:09)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Sa vina Putin cu tancurile sa ne "elibereze" ?
      • -1 (3 voturi)    
        daca avem pretentia..... (Marţi, 12 august 2014, 15:36)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

        ....ca gandim, ar fi bine sa o si demonstram !

        Poate nu ai fost atent la postarile mele referitoare la invazia putinista si pericolul pe care il reprezinta gasca de la Kremlin pentru omenire, altfel nu imi explic enormitatea pe care ai postat-o.

        Poate ca esti unul dintre "alesii neamului" sau vre-un profitor al acestui sistem politic ticalos, caci prea tii cu ticalosii.
        Daca nici una si nici cealalta, inseamna ca esti un captiv irecuperabil al acestui sistem politiic perfid si nici macar nu indraznesti a gandi ca se poate si altfel. In acest caz, esti o biata furnica lucratoare, docila si impacata cu mizeria in care traieste, ceea ce este foarte trist.
        • -2 (2 voturi)    
          Ceva inafara de acuzatii (Marţi, 12 august 2014, 17:04)

          Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          poti sa postezi?
          • -1 (3 voturi)    
            postez de mult dar..... (Marţi, 12 august 2014, 18:31)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

            ...numai cine nu vrea nu vede !
  • +7 (13 voturi)    
    e un fel si asta (Marţi, 12 august 2014, 12:24)

    nash pandelica [utilizator]

    sa mascheze ca va fi taman invers, vitzevarza.
    ca va fi bine. ca va fi faraa base. va fi un usl de uniune nationala.

    iohanis cel masurat, deschis spre oportunita..., pardon, spre binele romaniei, ar putea (sigur) sa opteze pentru Concordia nationala, pt un guvern de uniune nationala, pentru pace si progress ! :))

    ne'asa, pentru indeplinirea programului bratienilor.:)

    aseara, intrebat de batista'n pept del al reialitatea lui gushe, daca ar fi de accord cu maior de p.m., dupa ce a dat din koltz in kolt, ca e neamtz, a acceptat ca pt. binele tzarisoarei, Romania mare, va fi deschis spre, ca sa zica asa, orice ...

    have a good day, ladies and gents !
  • +6 (16 voturi)    
    Nu are ce linii sa foloseasca! (Marţi, 12 august 2014, 12:37)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Exista un public masiv : anti-psd, anti-ponta (de dreapta , de stanga, fara de partid, basist, ne-basist,anti-basist) pe care dreapta de azi nu a reusit sa-l capteze, sa-l constientizeze, sa-l apropie, sa-l motiveze si nici nu va reusi .Nici nu am vazut eforturi de genul asta (nici la aschiile pdl/pnl) nici la maaaaarele nou partid .Am vazut munca, eforturile catorva jurnalisti care se respecta pe ei si munca lor, care si-au afirmat orientarea de dreapta si care au ramas singuri in niste oaze , pe bloguri...blaga si Iohannis vor iesi la smantanit in decembrie.Lui blaga cu ajutorul lui Macovei i-a mai iesit acest joc la offside la europarlamentare .Joc pe care eu il consider un continuu blat.cu psd....Putin cam jale ...
  • +11 (11 voturi)    
    abordare de idioti (Marţi, 12 august 2014, 12:44)

    nede [anonim]

    aceste indobitociri care prin la mase dobitoace sunt utilizate pt manipularea prostimii...nazistii identificau ca dusman suprem evreii, bolsevicii - aristrocatia...vita de Ponta , pe Basescu...asta e incitarea la ura..da cum poporul e destul de inapoiat , prinde aceasta abordare. Si pana la urma e mai bine sa fii sluga lui Voiculescu si a baronilor penali?
  • +14 (16 voturi)    
    Lui Ponta îi este frică de Iohannis (Marţi, 12 august 2014, 12:58)

    felis_tigris [utilizator]

    Câtă vreme latră la adresa lui Iohannis, este limpede că îi este frică de el!
  • -12 (12 voturi)    
    Ponta-Iohani... (Marţi, 12 august 2014, 13:32)

    weber10 [utilizator]

    Ioha...te iubim ca la Marasesti! Hahahaha...
    • +18 (18 voturi)    
      Ai auzit de Ferdinand I? (Marţi, 12 august 2014, 14:27)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui weber10

      Ăla era tot neamţ, dar a ales binele României, a ales Antanta şi nu Puterile Centrale, trecând peste originia de neamţ! Adică s-a dovedit mai român decât mulţi români cu putere politică ai epocii!
      Lupta de la Mărăşeşti nu ar fi existat fără neamţul Ferdinand I şi pe cale de consecinţă nici România Mare.
      Învaţă istorie şi după aia mai vorbim! Hahahaha...
  • +9 (11 voturi)    
    Ia lectii (Marţi, 12 august 2014, 14:17)

    ubu [utilizator]

    Eu zic mai bine sa inceapa sa ia lectii de pe acum despre cum se pune inapoi dopul unei sampanii! Nu de alta, dar Victore nici nu stii cat de mic incepi sa fii!
  • +11 (13 voturi)    
    De ce deranjeaza Johannis pe politicienii PSD. (Marţi, 12 august 2014, 14:47)

    Logicrational [utilizator]

    Klaus Johannis a afirmat ca sustine statul de drept si vrea modernizarea Romaniei prin desfiintarea feudelor baronilor locali. Asta îi deranjeaza pe politicienii, liderii PSD-ului.
  • +9 (9 voturi)    
    'Doctotor " neortodox, Viorel Dorel Premier (Marţi, 12 august 2014, 15:05)

    Plagarus [utilizator]

    Iohannis, considerat de jurnalistii berlinezi cel mai proeminent politician local al tarii, cat si singurul care este in stare sa scoata Romania din criza datorita independentei politice, a fost respins de atre presedintele Traian Basescu, critica Die Presse.
    Presa din Berlin sustinea ca eficienta si seriozitatea sunt calitatile caracteristice pentru Iohannis, care in aparitiile sale publice poate parea oarecum rigid. El a schimbat vechii functionari din institutiile publice, s-a apropiat de oameni, a asigurat un mai bun control al administratiei si si-a dorit sa impuna in oras o noua mentalitate".

    Si cotidianul austriac Der Standard il lauda pe primarul Sibiului, care si-a "asigurat la nivel national si international un renume de manager inteligent si administrator principial", dupa ce a facut din Sibiu o destinatie atractiva din punct de vedere economic si cultural. Iohannis este, in viziunea publicatiei, un politician "realist, pragmatic si orientat catre Occident".

    Viorel vazut de lumea democratica.
    Cotidianul francez Le Monde a comentat, afirmatia premierului roman Victor Ponta, conform careia presa internationala este vinovata pentru imaginea negativa pe care o are tara noastra in strainatate.
    Publicatiile vizate de prim-ministrul Romaniei au fost Agentia France-Presse (AFP), ziarul german Der Spiegel, El Pais si Le Monde, din Franta, Washington Post din Statele Unite si The Economist din Marea Britanie.

    "Este inacceptabil ca jurnalistii, romani si straini, sa devina tapii ispasitori pentru o inclestare politica", se arata intr-un comunicat remis de organizatia Reporteri fara frontiere, citat de Le Monde.

    "Adresarile malitioase si paranoice impotriva a numerosi reprezentanti ai profesiei noastre trebuie luate serios in seama de partenerii internationali ai Romaniei. Noi credem ca acest climat urat nu aduce cu sine o revenire de durata a libertatii informatiei in aceasta tara", se mai arata in comunicat.
  • +8 (8 voturi)    
    Dacă nu mai e Băse... (Marţi, 12 august 2014, 16:42)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Este "echipa lui Băse". Ponta este incapabil sa spuna altceva. MiTOmanul Ponta ar trebui luat la întrebări în fiecare zi despre vizita lui Duicu la Guvern, despre posibila gratiere a lui Voiculescu, despre cazul Panait și despre razgandirea în privința Roșiei Montane și a explorării gazelor de șist. Lista ramane deschisa. Veți vedea ca va da bir cu fugiții. Campania electorala a început. Tunurile pe Ponta! Nu va spune decât "Basescu și echipa lui Basescu". Ăsta e Ponta. Treziți-va!
  • +4 (4 voturi)    
    strategie stalinista? (Marţi, 12 august 2014, 18:30)

    barba-neagra [utilizator]

    Este cat se poate de probabil ca dupa alegerea sa ca presedinte de tara, Ponta sa treaca la represalii "pana la capat" impotriva tuturor celor care au fost numiti de Basescu: Kovesi-DNA; Maior-SRI; Melescanu-SIE; "lotul Curtea Constitutionala". Restul au fost maturati pana acum cu brio si inlocuiti de marionete.
    Pentru un observator occidental, amenintarile de acest gen trebuie sa fie destul de transparente.
    A fi "basist", a fi de partea justitiei si a statului de drept (the rule of law), a cere un guvern format din profesionisti, a fi impotriva mitei si spagii, coruptiei la nivel inalt este cel mai josnic lucru in Romania, apud Ponta.
    Spunea cineva in timpul "plimbarii" ca justitia o face poporul, nu cei care aplica legea.
    Cum altfel poate Ponta sa faca uitata lista interminabila a coruptilor (ministri, sefi de consilii judetene, senatori si deputati) PSD, decat prin instigare impotriva statului de drept?
  • +3 (3 voturi)    
    Votez pe cel mai bun camine (Marţi, 12 august 2014, 21:00)

    Ricardo [utilizator]

    Romania are nevoie stringenta de locuri de munca

    Stimate doamne si stimati domni

    Invit toti romanii din tara si din diaspora, sa asculte tricolorul; “Desteapta-te romane, din somnul cel de veci!”, sa monitorizeze toata stanga, dreapta, mediana lor si independenti, inclusiv candidatii lor la presidentie, toti ex-presedintii Romaniei, inclusiv presedintele in functiune, chiar si ex-regele Romaniei, toti deputatii, toti senatorii, inclusiv proaspetii europarlamentari, academicienii, decani, rectorii, profesorii universitari, doctorii in stiinte, sa spuna poporului, cate locuri de munca pot genera fiecare personaj, partid si toti la un loc, pentru ca fiecare are obligatia morala, etica, financiara si politica sa-si motiveze voturile primite, financiar mai putin es-regele Romaniei, judecator sa ne fie maria sa POPORUL scindat in doua de guvernantii de pana acum, din tara si diaspora, caruia ciclic, i-au cumparat votul cu un vin, o tuica sau bere si doi, trei mici, ca sa se faca ei mari. Dupa iesirea lor la rampa, raspunzand cate locuri de munca pot genera, cu ce costuri intrebati-i dece pana acum nu au generat locuri de munca, chiar le-au desfiintat, romanii sa dea votul celor nepatati, care ofera locuri de munca romanilor.

    Eu vin, fara vin, tuica sau bere, insotit de altruism, imism, optimism, incredere in popor cu;

    1. Minim un 1,4 milioane de locuri de munca permanente, la fiecare 3 ani repetat de trei ori sau patru ori.

    2. Minim trei milioane de locuri de munca sezoniere, la fel repetate.

    3. Un milion de ha de teren arabil impadurite la fel ciclic impadurite.

    4. Potential pentru obtinerea in plus, a minim 25.000.000 kg miere, de calitate maxima, anual, multiplicate pe trei sau patru cicluri.

    5. Cel putin 500.000 de turisti anual, an de an, straini si romani, folosind potentialul si traditiile tinuturilor romanesti si a tarilor din UE si nu numai din UE.

    6. Realizarea de salbe de lacuri de acumulare, in cascada, incepand de la munte pana la Dunare, care
    • -1 (1 vot)    
      Scuza-ma ca ti-o spun, dar judeci in stil comunist (Miercuri, 13 august 2014, 7:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ricardo

      Intr-o economie capitalista, cum se presupune ca e Romania, in teorie guvernul nu trebuie si nu e bine sa faca nimic in mod direct, decat eventuale investitii in infrastructura sau masuri de favorizare a anumitor ramuri. Cum insa daca duci un cal la apa aia nu inseamna musai ca calul va si bea, nu poti sa faci responsabil doar guvernul pentru succesul sau insuccesul masurilor economice.

      Din toata lista matale, doar lacurile de acumulare ar cadea intr-adevar in sarcina unui guvern democratic al unui stat capitalist, cel putin partial. Cum insa Romania are deja o exploatare relativ buna a potentialului hidrografic, e putin probabil ca lacuri noi de acumulare sa fie fezabile. Neexploatat e poate doar potentialul pentru microhidrocentrale, da' alea nu necesita musai lacuri de acumulare.

      Sa se apuce insa guvernul sa planteze pomi e o prostie, care ar deschide doar o noua portita pentru furt - statul ar plati plantarea de pomi probabil de trei ori cat dac-ar face-o o firma privata in interes propriu, dupa care i-ar lasa sa se usuce si-ar lua-o de la capat.

      Masuri alternative, cu cap si coada, ar fi interzicerea exportului de lemn pana la atingerea unui grad de impadurire considerat rezonabil, de ex. 40%, cuplat cu subventii pentru infiintarea de paduri noi, platibile la atingerea unui grad de maturitate masurabil (de ex. minim 1 arbust de minim 7 cm grosime, in functie de specie, pe 10 metri patrati, pe o suprafata de minim un hectar).

      Similar pentru miere, statul ar putea mari subventiile pentru apicultura, sau ar putea finanta credite ieftine pentru achizitia de familii de albine si tehnologie moderna de exploatare (de la remorci pt. stupi pana la aparatura de rafinare a propolisului, de ex.).

      In felul asta tre' sa actioneze statul. "Vom face si vom drege ..." pana se alege praful e exact modul in care au actionat comunistii. E absurd sa te astepti ca daca faci ca ei sa ajungi la rezultate diferite.
      • +2 (2 voturi)    
        stimate critic (Miercuri, 13 august 2014, 14:15)

        Ricardo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Stimate Domn
        Eu am oferit solutii perfect fezabile.
        Pamantul este ca si valuta. Daca stii sa o investesti te face fericit. Daca-ti cumperi droguri devii nefericit.
        Comunisti sunt cei care vor ca Romania sa redevina granarul Europei.
        Daca dumneata ai avea 10 ha de pamant agricol si ai avea sa alegi
        1. Solutia mea, care-ti permite sa obtii de la 20.000 Euro la 100.000 Euro ha, asociindu-te cu mine, fiecare luand profit proportional cu suprafata cu care s-a asociat iar eu un procentaj de 5 % din ce-ti revine contractual, dupa ce scadem celtuielile de infiintare o data la minim 50 de ani, intretinere, exploatare, recoltare prelucrare pentru vanzare.
        2. Solutia Premierului Ponta & Constantin, de a-ti arenda pamantul sa cultive grau, sa redevina granarul Europei, spre a-ti da anual maxim 25 % din recolta de garu care ar fi maxim 8.000 Kg, boabe la ha la 0,8 lei/kg, adica 2.000 kg x 0,8 =1.600 lei x 10 ha = 16.000 lei.
        Solutia mea iti aduce minim 19.000 Euro la ha.
        Solutia lui Constantin & Ponta 16.000 lei la 10 ha.
        recunosc ca la mine Romania nu va redeveni granarul Europei, dar solutia va genera 3.000.000 locuri de munca, va creste bugetul la sanatate, invatamant, si va elimina ajutoarele de somaj, asistenta sociala pentru 3.000.000 de votanti, ce-i asteapta la vot toti de la stanga la dreapta.
        Sincer te rog sa fii, si scrie ce solutie ai alege?
        Mai retine te rog cacul de mai jos2.000.000 ha x 10.000 Euro export = 20.000.000.000 Euro in litere 20 miliarde Euro, ce vor intra in tara nu de la FMI, Banca Mondiala, BERD sau alta institutie financiara ce imprumuta la scadenta si dobanda,. Cate partide, prim ministri, presedinti au venit cu asa solutie?
        Ai astfel de solutii? Au partidele si candidatii la Presidentie alte solutii, Veniti fratior cu ele aici.
        Alexandri ii spunea candva lui Maiorescu, vis-a-vis de Eminescu;
        "E unul care canta mai bine decat mine,
        Cu-atat mai bine tarii si lui cu-ata mai bine".
        Te astept cu raspunsuri si-ti doresc numai bine
      • +1 (1 vot)    
        Nu va certati, romani frati, (Miercuri, 13 august 2014, 15:02)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        caci amindoi aveti dreptate.
        Sigur ca intr-un stat capitalist investitiile (in majoritate) le face sectorul privat. Insa ceea ce numim indeobste "statul", prin politicile sale, stimuleaza sectoarele in care suntem / putem fi competitivi sau putem, la rindul nostru, atrage investitii straine si mai ales turisti straini cu nemiluita, ca sa le luam valuta - hahaha.
        Da' fiti linistiti, pe Ioana Petrescu n-o stiti?! E ministrul finantelor si-a declarat ca stie cum "va creste economic economia", iar eu o cred, c-a studiat la Harvard...
  • 0 (2 voturi)    
    atacul Dr.Ponta (Miercuri, 13 august 2014, 9:39)

    Dr.Man [utilizator]

    Ne afla in campanie electorala, spectacolul cere exagerari. Dr.Ponta are cu siguranta in vedere ca in calitatea de presedinte va fi posibil in situatia de a coabita cu Iohannis premier,constitutional. acum sau candva. Sa lase loc de buna ziua si conditii de eficienta a guvernarii. Economia Romaniei a fost distrusa de toate guvernele in succesiunea lor, sicele din care Dr.Ponta a facut parte ca sa nu vorbim de partidul sau.Tarziu dar mai bine decat niciodata obiectivul refacerii economiei nationale este national, obligatoriu pentru indiferent care guvern. Versus vor avea a face cu miscari sociale severe..
  • +1 (1 vot)    
    Ponta Victor nu-i numai doctor, e si Vigilent! (Miercuri, 13 august 2014, 15:10)

    ofCAER [utilizator]

    "Discursul lui Iohannis - pare scris de Traian Basescu..." - bravo tie, dr. Ponta, l-ai bunghit pe neamtu' cu plagiatu'!
    Pa el si la Victor ii multe cu Abramburica-n frunte!