Calin Popescu-Tariceanu: Dosarul ICA, un caz controversat cu multe intrebari fara raspunsuri. Justitia nu are rolul de a satisface orgolii de orice natura sau de a aduce pacea sociala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 august 2014, 21:02 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului Romaniei, Calin Popescu-Tariceanu, afima ca dosarul ICA, in care Dan Voiculescu a fost condamnat la zece ani de inchisoare, reprezinta "un caz controversat, in urma caruia raman inca multe intrebari fara raspuns".

"Am avut de a face cu un caz controversat in urma caruia raman inca multe intrebari fara raspuns. Indiferent cum se numeste persoana implicata intr-un caz, trebuie sa beneficieze de aplicarea si respectarea legii, fara justitie televizata, fara linsare publica", afirma Tariceanu, intr-un comunicat publicat luni seara.

Acesta afirma ca nu se pronunta pe fondul acestei probleme dar subliniaza ca "orice cetatean al Romaniei trebuie sa beneficieze de o impartire echitabila a justitiei".

"Tot procesul a fost extrem de public, ceea ce intotdeauna poate sa creeze denaturari ale perceptiei. Justitia ar trebui sa nu se lase influentata de presiuni din partea opiniei publice in formularea unei sentinte. Totodata, justitia nu are rolul de a da exemple opiniei publice, de a satisface orgolii de orice natura sau de a aduce pacea sociala, ci de a oferi oricarui cetatean dreptate si tratament egal in fata legii", spune Tariceanu, inainte de a adauga:

"Ca om politic, indiferent ce functie voi ocupa, voi lupta pentru libertatea presei si ma voi opune oricaror abuzuri menite sa inchida sau sa ingradeasca institutiile de presa. Din punctul meu de vedere, este necesara respectarea libertatii de exprimare si asigurarea unui cadru lipsit de orice restrangere in care mass-media sa isi desfasoare activitatea. Jurnalistii de la Antena 3, afectati de urmarile acestui caz, trebuie sa continue sa isi desfasoare activitatea cu profesionalism si responsabilitate, pentru a pastra prestigiul institutiei si pentru a transcende peste aceste clipe neplacute. Voi fi foarte atent la ceea ce urmeaza si care vor fi consecintele acestui proces".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6819 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    ! (Vineri, 8 august 2014, 21:06)

    tot [utilizator]

    vomit !
    • +10 (10 voturi)    
      Mai rabda, te rog, (Vineri, 8 august 2014, 22:33)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui tot

      pina cind ajung sa iti dau hirtiuta roz...
      • +5 (5 voturi)    
        Corect! (Sâmbătă, 9 august 2014, 10:56)

        Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Razgindeanu tot in nota biletelui roz: Traiane, daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet. Uite ca nu a vrut sa-si creeze ocazie, iar Patricel s-a dus resemnat la Zuchthaus.

        Tariceanu e ultimul om dintre politicienii corupti, dar neanchetati, care sa pronunte cuvintul Justitie. Cinci neveste mai tirziu candideaza, pe post de Vadim pentru Mitomanul ponta, cu p mic, de la Plagiat, la Presedintie. Obrazul lui ar trebui sa devina rosu, precum biletelul roz, dupa atita ani. Dar, pentru el cuvintul rusine e in limba japoneza, limba pe care n-o cunoaste. Nu l-am mai auzit in ultima vreme. Mai maninca acuzativul cu "pe" si mai foloseste "decit" in loc de "doar"?
  • +30 (30 voturi)    
    Pai singurul loc... (Vineri, 8 august 2014, 21:07)

    Alius [utilizator]

    ..unde a avut loc o "justitie televizata" si "linsare publica" a fost la latrinele tv.
  • +24 (24 voturi)    
    mars ! (Vineri, 8 august 2014, 21:11)

    FPop2013 [utilizator]

    Mars, Razgandene, cucky penibil!
  • +23 (23 voturi)    
    tariceanu, esti pe locul doi (Vineri, 8 august 2014, 21:13)

    rov [utilizator]

    in preferintele mele dupa ilici. Pe trei era felix.
  • +25 (25 voturi)    
    Lupii, vere! (Vineri, 8 august 2014, 21:13)

    bigbrother [utilizator]

    Toti cei care au cate ceva de castigat de pe urma acestui subiect au simtit miros de "sange" si isi fac aparitia in peisaj. A inceput Ponta, cel care nu isi permite sa piarda electoratul hipnotizat de Antene. Urmeaza Tariceanu care e in pom si pomul in aer, dar care la randul sau, depinde de aceste voturi pentru a se inscrie in cursa pentru presedintie. Vor aparea si altii in peisaj in curand, incercand sa smulga o halca..

    Indiferent care au fost jocurile de culise si mediatizarea existenta, sentinta a fost data intr-un proces public (transmis si mediatizat inclusiv de Antene) la capatul a 6 ani de joc de-a hotii si vardistii. Mediatizate au fost toate procesele rechinilor care au picat in plasa DNA si vor mai fi in continuare pana cand vor intelege cei care trebuie sa inteleaga ca nu mai e de joaca si sa o lase mai moale cu tunurile, pentru ca orice ulcior nu merge la nesfarsit la apa.
  • +14 (16 voturi)    
    Domnul Bilețel...mai ușor cu părerea (Vineri, 8 august 2014, 21:26)

    visio [utilizator]

    că vine regele fugar, mihai de hohenzolern, și te trage de gâlci....măcar lucrează la caligrafie, domnule Bilețel!
  • +25 (25 voturi)    
    Licheaua Tariceanu (Vineri, 8 august 2014, 21:33)

    Clop [utilizator]

    N-am cuvinte, ma abtin! Nu vreau sa-mi stric ziua citind aceste declaratii cabotine.

    Ca om politic esti varza, nu te mai da luptator pentru cauze care nu te-au interesat niciodata.
  • +24 (24 voturi)    
    Sterling (Vineri, 8 august 2014, 21:42)

    tarantella [utilizator]

    Pai cred si eu ca e "foarte atent la ceea ce urmeaza si care vor fi consecintele acestui proces".
    E vorba de adaptare, cu biletelul nu mai merge. In plus, noul partid e in stadiul de coca nedospita, in cuvantul lui Ponta n-are nici o baza, afacerile merg prost... Mai e si unul, Sterling, care-si zornaie oasele in sifonier.
    Probleme, probleme!
  • +15 (15 voturi)    
    Inepţiile lui Tăriceanu (Vineri, 8 august 2014, 22:09)

    popescu_dtru [utilizator]

    "Libertatea presei", blablabla. Dar Antena nu făcea presă, ci-i executa pe inamicii lui Voiculescu.

    "orice cetatean al Romaniei trebuie sa beneficieze de o impartire echitabila a justitiei", blabla. Păi, tocmai asta s-a întâmplat. După ce a furat banii cetăţenilor, Varanul a primit, echitabil, justiţie.

    "Jurnalistii de la Antena 3, [blabla] trebuie sa continue sa isi desfasoare activitatea".

    Oare? Închiderea Antenelor ar fi, de fapt, cel mai mare folos din toată afacerea asta. Ar dispărea cel mai mare poluator al minţilor cetăţenilor simpli (dar cu drept de vot).
  • +16 (16 voturi)    
    Taricelule (Vineri, 8 august 2014, 23:31)

    nano2k [utilizator]

    Hai mai schimba un ciorap... o nevasta... ceva...
    • +15 (15 voturi)    
      într-adevăr (Vineri, 8 august 2014, 23:43)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      după partid nou, ar urma nevastă nouă. cea veche a cam expirat.
      • +12 (12 voturi)    
        Partidul ca partidul (Vineri, 8 august 2014, 23:55)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        ... dar sa nu uitam ca e un "sot in serie":

        http://www.eva.ro/divertisment/vedete/calin-popescu-tariceanu-un-sot-in-serie-s-a-insurat-a-cincea-oara-articol-52935.html
        • +11 (11 voturi)    
          hahaha (Vineri, 8 august 2014, 23:58)

          popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          cred că priapicul le-a uitat şi numele.
  • +4 (4 voturi)    
    Manechino, un cal greco-troian al PSD-ului ! (Sâmbătă, 9 august 2014, 8:37)

    Plagarus [utilizator]

    Castigurile realizate de mai multe persoane importante de pe scena politica, in urma tranzactiei de la bursa cu actiuni ROMPETROL Rafinare: * Camelia Rodica Voiculescu: 480.000.000 de actiuni x (250-116) a 64,3 miliarde lei * Attila Verestoy: 70.000.000 x (300- 116) a 128,8 miliarde lei
    Castigurile realizate sau partile de realizat de catre persoanele care au cumparat de la Saltville pentru un pret mediu de vanzare, de 650-660 lei/actiune
    * Camelia Rodica Voiculescu: 480.000.000 x 650-250) a 192 miliarde lei *Attila Verestoy: 70.000.000 x 650- 300) a 17 miliarde lei * Popescu Tariceanu: 10.000.000 x (660-500) a 1,7 miliarde lei.
    Firma Societatea de Administrare a Investitiilor SAFI – Invest SA Numar de inmatriculare J40/15812/1994, acordat la 24.08.1994 - 19.12.1996 – Popescu Tariceanu intra in SAFI - 18.05.1999 – Popescu Tariceanu iese din SAFI - In 1996, Consiliul de Administratie al SAFI era format din Viorel Catarama - presedinte, Andrei Ion Chiliman membru, Radu Boroianu - membru, Dan Rusanu - membru, Bogdan Stanca – membru. Din cele 43.208.013.467 de titluri de participare la SAFI, liberalii detineau un activ de 251.203.959.581 lei. - Cand s-a mirosit caderea catastrofala a SAFI, cei din conducere, in frunte cu George Danielescu si Tariceanu, si-au retras zeci de miliarde de lei.Popescu Tariceanu, acum proprietar al mai multor societati comerciale, inclusiv al celei ce se ocupa de importul de autoturisme Citroen pentru Romania, ATS, a imprumutat cateva zeci de miliarde necesare unor asemenea afaceri de la SAFI, adica, mai exact, de la oamenii care au cotizat. Prabusirea SAFI, in 1996, a lasat cu buzunarele goale si a adus la disperare circa 106.000 de investitori, care si-au depus agoniseala, tentati de dobanzile mari promise.
    Manechinul moralist uita ca in 2005 Basescu i-a rezistat , in povestea biletelului prin care premierul liberal de atunci ii cerea in zadar presedintelui sa intervina in favoarea lui Riciu ?!
  • +6 (6 voturi)    
    Ba de ieri avem răspunsul final al justitiei (Sâmbătă, 9 august 2014, 11:30)

    hic sunt leones [utilizator]

    Voiculescu ne-a furat!
  • +5 (5 voturi)    
    J (Sâmbătă, 9 august 2014, 11:44)

    miohaiham [utilizator]

    Jjjjeg
  • +5 (5 voturi)    
    Daca s-ar scotoci in afacerile (Sâmbătă, 9 august 2014, 15:13)

    mopsu [utilizator]

    lui vacaroa si ale sotului in serie, in perioada 95 -99 at avea DNA de lucru un secol.