Monica Macovei: Sunt impotriva Rosia Montana Gold Corporation, n-am o problema cu exploatarea/ Sunt pentru unirea cu Republica Moldova/ Nu ne curge gaz rusesc prin vene

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 7 august 2014, 14:38 Actualitate | Politic


Monica Macovei si-a lansat candidatura la prezidentiale
Foto: Captura macoveipresedinte.ro
Europarlamentarul Monica Macovei, care si-a anuntat candidatura la presedintie in urma cu cateva zile, afirma nu are "o problema" cu exploatarea de la Rosia Montana, insa ca este impotriva companiei Rosia Montana Gold Corporation. In ceea ce priveste gazele de sist, Macovei a raspuns, la Adevarul Live, ca mai are nevoie de expertiza intrucat, tehnic, nu a inteles pericolul fracturarii hidraulice, si spune ca oamenii trebuie sa beneficieze de bogatiile subsolului, atat timp ca este in siguranta.

Raspunzand unei intrebari de la un cititor, Macovei a afirmat ca este "pentru" unirea cu Republica Moldova, insa ca aceasta trebuie facuta atunci cand se poate.

Ea spune ca va face demersuri pentru recuperarea tezaurului daca va ajunge presedinte.

Ce spune Monica Macovei

Despre exploatarea cu cianuri de la Rosia Montana: "Sunt impotriva Rosia Montana Gold Corporation. S-au facut multe ilegalitati. N-am o problema cu exploatarea. Singur, stim ca aurul nu se duce la BNR. Probelma este sa-l exploatezi fara sa pui viata omenilor in pericol. Nimic nu e mai presus decat viata".

Despre gazele de sist: "Tehnic, inca nu am inteles pericolul atunci cand faci fractura hidraulica, ce alte substante mai intra. Mai am nevoie de expertiza. Ma gandesc de multi ani la o solutie. Bogatiile subsolului sunt ale noastre: fie ale noastre, ale poporului, fie ale tale daca le gasim la tine in curte. Oamenii dintr-o tara, plus proprietarul, sa beneficieze din acest profit. Eu ma refer la exploatarea care este in siguranta pentru oameni. Nu vreau sa le spun oamenilor sa-si dea viata pe bani."

Despre unirea cu Republica Moldova: "Sunt pentru unirea cu Republica Moldova, insa trebuie sa o facem atunci cand se poate."

Despre politica externa: "Romania trebuie sa ramana in UE si sa adanceasca cat mai mult parteneriatul cu NATO si cu SUA. Cu vestul. Romania trebuie sa ramana in directia vest, nu sa se duca spre est. Am temeri pentu tara, cu aceste teme incerte spuse de Guvernul Ponta cu privire la Rusia si China. Trebuie sa ne cistigam independenta energetica, chiar daca vom consuma mai putin. Nu putem sa traim la nesfarsit cu acest santaj rusesc. Nu ne curge gaz rusesc prin vene. Trebuie sa fim foarte clar, sigur ca trebuie sa negociem, dar trebuie sa ramanem spre vest."

Despre Transnistria: "Transnistria este cea cu care santajeaza tot timpul Rusia. Populatia este cam 30% moldoveneasca, 30% rusi, 30% ucrainieni si 10% alte nationalitati. N-a recunoscut nimeni aceasta Republica, s-a autodeclarat Republica dupa razboiul din 1991, iar la granita sunt soldati cu kalasnikovul. dar ace parte din teritoriul Republicii Moldova."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6959 vizualizari

  • -31 (39 voturi)    
    aha (Joi, 7 august 2014, 14:51)

    abrahamlincoln [utilizator]

    monica, nu te-as vota nici daca ai fi singura de pe lista!.
    • +12 (14 voturi)    
      Stim. (Joi, 7 august 2014, 17:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      Tu o sa-l votezi pe Poanta si daca nu o sa fie pe lista.
    • 0 (0 voturi)    
      bine. (Vineri, 8 august 2014, 10:49)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      ar inseamna o sansa in plus pentru ea...
  • +5 (17 voturi)    
    Dreptul la proprietate privata (Joi, 7 august 2014, 14:53)

    cato [utilizator]

    Pentru a avea votul meu, Monica Macovei trebuie sa explice daca dreptul la proprietate privata al rosienilor din Opozitie trebuie garantat conform Constitutiei Romaniei sau nu. Caci, daca este garantat, atunci adio RMGC, adio exploatarea cu cianuri, adio distrugerii Rosiei Montane.
    • +16 (16 voturi)    
      Proprietatile "private" (Joi, 7 august 2014, 15:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      De la Rosia Montana au fost de mult vandute. Legal chiar daca detii o proprietate in zona pe care nu doresti sa o vinzi nu poti ingradi dreptul altui proprietar de a explata proprietatea lui. Problema RMGC nu e proprietatea ci e vorba de impactul de mediu al activitatilor raportat la efectul social util. Aici cred ca Academia si institutele de cercetare de profil sunt datoare cu mai multe precizari. RMGC nu a prezentat un program coerent de control al riscurilor. Au incercat sa pacaleasca statul si pe noi toti. Asta nu inseamna sa nu exploatam in veci resursele oricare ar fi ele. Numai ca lucrurile trebuie facute transparent, corect, cu respect fata de mediu si comunmitatea locala si cu plata unor redevente corecte catre stat.
      • +1 (3 voturi)    
        Observ cu tristețe... (Joi, 7 august 2014, 19:12)

        Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        că Monica Macovei și-a „nuanțat” poziția legată de Roșia Montană. Până nu demult, era politicianul care se pronunța cel mai ferm împotriva exploatării resurselor subsolului. Astăzi, deși știe că aurul nu se duce la BNR, n-ar avea o problemă cu exploatarea... Ne asigură, totuși, că este în continuare împotriva RMGC. Până când, doamnă Monica Macovei?
        Toată lumea știe (iar Monica Macovei ar trebui să știe mai bine decât toată lumea!) că țările cele mai bogate în aur (ale căror resurse sunt exploatate de companii străine) sunt săracele lumii...
        Câtă dezamăgire...
    • +16 (16 voturi)    
      esti confuz (Joi, 7 august 2014, 15:20)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Dreptul la proprietate este garantat de constitutie, indiferent de pozitia dnei Macovei.
      Problema este ca acum proprietatea este a RMGC, care a cumparat gospodariile din zona la un pret foarte bun pentru localnici.
      Cei din satele din jur, care ar fi afectati indirect de exploatare nu au primit insa nimic.
      Trist dar adevarat: Rosia a fost vanduta de locuitorii ei.
      • +3 (3 voturi)    
        proprietatea ta-ce-i ina pamant (Joi, 7 august 2014, 19:58)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        pai nu-i chiar asa...doamna Macovei spune clar:
        "Bogatiile subsolului sunt ale noastre: fie ale noastre, ale poporului, fie ale tale daca le gasim la tine in curte."
        Ori, la ora actuala constitutia nu iti garanteaza decat proprietatea- pe pamant, ce-in in subsol, apartine statului (ca de aia face pontache ce face cu ele).

        Oricum, MM. are votul meu garantat (nu doar pentru asta cat pentru verticalitatea de care a dat dobada 8atat cat s-a putut pentru a realiza ceva in tara asta).
    • -2 (12 voturi)    
      distrugerea e zilnica, de fapt (Joi, 7 august 2014, 15:41)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Dupa parerea mea, Rosia Montana se distruge si astazi si in fiecare zi in care nu se investeste acolo, mai ales pentru stoparea poluarii de ani de zile. Statul n-are nici bani, nici interes, iar opozantii se ocupa doar cu procesele si comunicatele, nu fac nimic util pentru acea zona
    • +11 (11 voturi)    
      va recomand sursa (Joi, 7 august 2014, 15:42)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Puteti asculta interviul pe adevarul si va puteti face o parere acolo despre cum abordeaza MM problema. Ca si multe alte subiecte. E mult mai clar decat franturile preluate.
  • -24 (32 voturi)    
    .....a iesit freonul din tine Monicuza (Joi, 7 august 2014, 14:56)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...De apoape un secol ne conduc tampiti care se pricep la toatre. La constructii , la exploatare, la mai stiu eu ce...numai la politica nu. dati-i niste seminte si niste bere si Monicai si sa vezi cum se pricepe si la mai multe....Tipic romanesc...bine ca nu ma mai afecteaza atitudinile astea...Romania a ajus o tara de enoriasi.
    La munca enoriasilor !
    Mr. Johannis I will vote for you !
  • -17 (25 voturi)    
    argumente aveti? (Joi, 7 august 2014, 14:57)

    nicupanait [utilizator]

    m-as bucura daca ati veni si cu argumente, nu doar nu va place o companie,cine stie din ce motiv real, si spuneti ca a facut ilegalitati. Sa vedem dovezile, cum se pare ca nu le aveti, mi se pare ca doriti doar sa luati voturile oamenilor iesiti in strada, care cand s-au desteptat, au fost doar mana.
    • +9 (15 voturi)    
      nu ne placeeee (Joi, 7 august 2014, 15:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nicupanait

      de fapt ne place.. sa chinuim postacii RMGC care apar ca ciupercutele dupa la fiecare articol cu numele companiei.

      RMGC e compania aia care vrea sa foloseasca zeci de mii de tone de cianuri, milioane de metri cubi de apa (de unde apa?), dar nu depune nici o garantie de mediu si nu gaseste nici o companie de asigurari sa preia riscul de accident? compania aia care a angajat ciomagari de nu te poti apropia de un sit arheologic cu valoare inestimabila?
      nu ne place... cu atat mai putin ne plac cei care se prostituteaza pentru banii RMGC...
    • +5 (5 voturi)    
      Iată argumente! (Joi, 7 august 2014, 19:17)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui nicupanait

      Compania care deține licența de exploatare a aurului de la Roșia Montană a fost pusă sub urmărire penală, săptămâna trecută, într-un amplu dosar de evaziune fiscală și spălare de bani. Extrasul firmei Roșia Montană Gold Corporation SA (RMGC), emis de Registrul Comerțului, arată că RMGC este anchetată penal, deși nu dezvăluie motivul oficial al investigației judiciare. RISE Project a aflat însă că problemele RMGC au apărut când procurorii prahoveni au descoperit că societatea minieră a efectuat plăți către o firmă din Ploiești implicată în rețeaua “Păvăleanu”.
      UPDATE Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești confirmă urmărirea penală pentru spălare de bani:

      http://www.riseproject.ro/articol/corporatia-rmgc-cercetata-penal-intr-un-dosar-amplu-de-spalare-de-bani/
  • +9 (13 voturi)    
    Toate opinii de bun simt (Joi, 7 august 2014, 15:32)

    Matrafirefox [utilizator]

    De-acord cu Monica la toate ideile prezentate, mai ales ca trebuie sa fim pro-vest, pentru ca vestul are de-a face cu lumea reala, vestul nu creeaza o lume paralela imaginara cum face estul, adica exact cum face Putin, doar pentru a ramane la putere.

    Asta a fost SSSR-ul, o lume care nu avea treaba cu realitatea, de-asta nici nu a rezistat.

    "Economie planificata", da, dar doar in visele dictatorilor.
  • -11 (19 voturi)    
    Nu va inteleg,doamna Macovei (Joi, 7 august 2014, 15:39)

    andinny [utilizator]

    Nu pot sa inteleg ce o deranjeaza la RMGC, probabil ar fi vrut si mai multe investitii, nu doar 500 mil dolari, dar si asa este foarte mult fata de cat investesc alte firme, mai ales ca proiectul lor e tot amanat, fara motiv.
  • -5 (13 voturi)    
    Dna Macovei sa invete ce inseamna democratia (Joi, 7 august 2014, 16:33)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dna Macovei se pare ca are probleme in a intelege ce inseamna "democratie" .
    Majoritatea celor din Republica Moldova sunt pentru integrare in UE,dar nu pentru unirea cu Romania.
    Nu inteleg de ce critica ce face Putin,pentru ca si dnia sa pare ca vrea sa faca la fel referitor la Republica Moldova,sa ii forteze sa se uneasca cu Romania.
    Nici ce face Putin un e ok,dar nici ce face Obama si oamenii sai nu e ok,pentru ca ambii incearca cu forta sa isi treaca anumite teritorii in sfera lor de influenta.
    Eu nu sunt nici pro-Putin,nici pro-SUA,un roman adevarat,daca respecta constitutia Romaniei trebuie sa fie pentru interesele cetatenilor Romaniei chiar daca aceste interese nu corespund cu interesele SUA sau cu interesele Rusiei.
    Cand iei cetatenia Romaniei juri sa fii devotat intereselor Romaniei,nu?
    Nu juri sa fii devotat intereselor SUA sau intereselor Rusiei.
    Cum e in interesul nostru sa fim stat marioneta a SUA?
    "Dreptatea" propovaduita de Obama nu ma intereseaza,nici uniunea eur-asiatica a lui Putin nu ma intereseaza,ma intereseaza sa luam gaz la un pret rezonabil din Rusia,pentru ca nu am avem alta alternativa,asa cam imi pare rau,nu pot sa sprijin embargoul pentru interesele lui Obama.
    Adica sa se urmeze o politica pe principiul relatii bune,dar nu slugarnice si cu SUA si cu Rusia.
    E greu,dar asta inseamna sa fii politician bun,iar nu Ponta sau Basescu sau Macovei,sunt politicieni slabi,care pana acum se arata marionete in mana unor cercuri de interese din SUA.
    Sa ia exemplu acesti politicieni slabi (Ponta,Basescu si mai nou dna Macovei) de la Finlanda pentru relatiile cu Rusia si cu SUA.
    • -1 (5 voturi)    
      sondaj (Joi, 7 august 2014, 17:25)

      vladn [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      "Un sondaj realizat de Centrul Român pentru Studii şi Strategii din Republica Moldova arată că 52% dintre respondenţi se declară în favoarea unirii cu România, 32% sunt împotrivă, iar 11% sunt indiferenţi."

      Gasesti sondajul in aproape toata presa. E randul tau sa dai datele care sustin afirmatia ta, altfel o s-o incadrez la categoria ignoranta/dezinformare.
      • -4 (8 voturi)    
        sondajul e manarit (Joi, 7 august 2014, 18:08)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui vladn

        Sondajul nu e corect,foarte simplu.
        Du-te si zi prin Chisinau de unire celor de acolo,vezi ce zic.
        Crezi ca ei sunt prosti,sa mosteneasca datoriile externe ale Romaniei,de aproape 100 mld euro?
        Nu au nici 5 mld euro datorie externa.
        • +3 (3 voturi)    
          interesant motiv (Joi, 7 august 2014, 19:01)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

          doar 5 mld datorii!?.. se lafaie in lux astia!.. :)
          desigur, tu stii... ca ai fost in Chisinau si ai vazut ce inseamna tara cu 3-4000$ gdp/capita, cat are cel mai sarac judet din Romania.
        • +1 (1 vot)    
          desigur (Joi, 7 august 2014, 19:03)

          vladn [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

          Sigur ca e manarit, din moment ce contrazice afirmatia ta bazata pe nimic. Ce alta posibilitate ar fi, ca tu sa te inseli? Naaah.

          Da-mi si mie un exemplu de sondaj care sa sustina afirmatia ta bazata pe intrebat vecinii sau alte metode de-astea stiintifice. Accept si sondaje manarite, numai sa existe.
    • +7 (7 voturi)    
      Capra la rusi (Joi, 7 august 2014, 18:35)

      rokoz [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Mihaitza, sa stai tu capra la rusi sa iti dea gaz ieftin. Daca nu ai invatat nimic din istorie, te-as ruga sa nu confunzi romanismul adevarat cu camaradenia cu Rusia. Rusia iti da gaz ieftin cu o mana, si iti ia multe alte chestii cu doua maini. Dezvoltarea de energii alternative si nepoluante e pe agenda multor sefi de stat / provincii etc. Dependenta de energia pe baza de fosile trebuie eliminata nu numai sa scapam de bocancul rusesc dar si pentru a respira un aer mai curat, ca sa nu mentionez ca gazul/petrolul/carbunele o sa se epuizeze la un moment dat.

      In ceea ce priveste interesele Romaniei, vrei nu vrei, traim intr-o lume in care nu poti sa te mai izolezi economic, militar sau financiar. Romania este deja parte din UE si NATO. Faptul ca tie ti se pare ca sanctionarea Rusiei pentru ca incearca sa restabileasca URSS-ul de trista amintire e in interesul SUA numai, este o aberatie ... Rusia nu trebuie iertata pentru derapajele militariste. Daca nu se iau masuri acum, doar de dragul gazului ieftin rusesc, mai tarziu o sa citeasca copiii nostri in cartile de istorie despre al 3-lea Razboi Mondial.
  • -1 (3 voturi)    
    Corect dle rokoz (Joi, 7 august 2014, 19:02)

    mopsu [utilizator]

    si nimeni nu se gandeste ca la o eventuala unire ar deveni cetateni romani si vreo 2 milioane de rusi si ucrainieni.Asta chiar ca nu as dori, asa ca voivorbi cu toti amicii sa votam pe vadim.E nebunie mare in pdl si pmp.
  • +1 (3 voturi)    
    Aşa, şi? (Joi, 7 august 2014, 19:59)

    IoanaTT [utilizator]

    La fel a spus şi Băsescu la un moment dat. Ponta spunea şi el la fel, mai mult chiar, Daciana afirma că se leagă cu lanţuri ca să oprească exploatarea de la Roşia Montană.
    Acum ar trebui s-o credem pe MM pe cuvânt? Serios? Chiar dezbatem dacă vorbesc sincer politicienii români înainte de alegeri??? Şi chiar ne întrebăm dacă se vor ţine de cuvânt după??? Adică îi ridiculizăm pe amărâţii care-şi dau votul pentru kilul de zahăr şi, la un alt nivel, ar trebui să stăm şi noi cu mâna întinsă după "zahărul" nostru?!