"Stegarul Dac" s-a intors pe strazile Bucurestiului cu un grup de manifestanti: "Jos Basescu/ Iesi afara, javra ordinara! Jos hotia din tara". Delegatii PSD se reuneau la Craiova, pentru anuntul oficial al candidaturii lui Victor Ponta pentru Cotrceni

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 29 iulie 2014, 19:25 Actualitate | Politic


Stegarul dac si grupul de protestatari
Foto: Hotnews
Un grup de 15 manifestanti, condus de Cezar Avramuta, supranumit de presa "Stegarul Dac", a iesit marti seara pe strazile Bucurestiului, scandand sloganuri impotriva presedintelui Traian Basescu, la doi ani de la referendumul esuat de demitere a sefului statului. In acel moment, la Craiova, mii de delegati PSD din toata tara se reuneau in Consiliul National al partidului, in care presedintele formatiunii, Victor Ponta, urma sa-si anunte oficial candidatura pentru Cotroceni. Manifestari au avut loc in Bucuresti, marti, si pentru celebrarea Zilei Imnului National.

"Jos Basescu" sau "Iesi afara, javra ordinara!" - au scandat cei cativa manifestanti, care mergeau pe trotuar, pe la Cismigiu. Sloganurile si miscarile neobosite, aproape mecanice ale "stegarului" aminteau de protestele impotriva fostului Guvern Boc si fata de presedintele Basescu de la inceputul anului 2012, dar si de mitingurile masive ale USL, televizate in direct de postul controlat de familia lui Dan Voiculescu, Antena 3, pe vremea cand si PNL facea parte din Uniunea cu PSD.

"Jos hotia din tara!", au mai scandat manifestantii, deplasandu-se pe trotuarul de pe Bulevardul Elisabeta, in sensul de mers spre cartierul Cotroceni.

Cezar Avramuta este unul dintre protestatarii "cu vechime" din Piata Universitatii, remarcandu-se prin prezenta constanta la mitingurile din ianuarie 2012 unde flutura steagul Romaniei. Printre cele mai recente proteste la care a luat parte se numara cel din 26 februarie 2013, din fata CSM. In acea zi, judecatorii Cristi Danilet si Alina Ghica au fost revocati din Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) ca urmare a solicitarilor trimise de catre adunarile generale ale instantelor din tara - o premiera pentru justitia din Romania (Sursa).

In timpul dezbaterilor din sedinta, in fata sediului CSM, un grup de oameni a protestat si a cerut revocarea lui Danilet si a lui Ghica. Liderul protestului ar fi fost Cezar Avramuta, scria Romania Libera.

"Protestatar pur-sange: Cezar Avramuta continua sa fluture tricolorul in Piata Universitatii!", anunta Antena 1 in ianuarie 2013.

In februarie 2013, Cezar Avramuta a fost premiat la Gala Tineretului Liberal pentru apararea valorilor democratice. Prezent la Congresul PNL din 22-23 februarie, Avramuta a declarat pentru B1 TV ca este membru PNL de doi ani. "Eu sunt membru PNL de doi ani legal, adica cu buletin cum ar veni. Dar sunt membru PNL dintotdeauna, iar tot ce face omul e politica. Tot ce facem este politica", a sustinut acesta (Sursa).

"Stegarul Dac, Avramuta, intra in greva foamei la Cotroceni" pentru 30 de zile, scria, in martie, DCNews.ro. Potrivit publicatiei, Cezar Avramuta sustinea ca avea sa faca greva foamei din cauza nelegalitatii pe care Institutiile Statului - CCR, CSM, Parlament, Servicii Secrete, Parchete - le comit contra poporului roman.

El ar fi alcatuit si o lista cu motivele care l-au adus la greva foamei:
- refuzul lui "Traian cel Mincinos" de a pleca de la Cotroceni dupa referendumul din vara
- parlamentul impotent care nu poate opri abuzurile si ilegalitatile
- mizeria morala din CSM si CCR si Parchete
- pozitia Grupului de Dialog Social, in special a "inteligentilor" Liiceanu, Plesu si Patapievici, "autorii morali ai jefuirii Romaniei de catre mafia portocalie" (Sursa)

Citeste si:

Ce s-a ales de simbolurile protestelor din ianuarie 2012: Alexandru Gheorghe - locotenentul trecut in rezerva este consilier al unui senator anti-american, Cezar Avramuta - stegarul dac cu carnet PNL, Cristiana Anghel - de la greva foamei la postul de parlamentar dezamagit






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9978 vizualizari

  • -37 (43 voturi)    
    ce bine (Marţi, 29 iulie 2014, 19:40)

    dovlecel [utilizator]

    aproape ca uitasem de Stegarul Dac :)
    da bine ca s-a intors :p
    • +21 (23 voturi)    
      Nebun (Marţi, 29 iulie 2014, 20:04)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui dovlecel

      La mișel trage! Mare „caracter” acest stegar dac!
    • +35 (37 voturi)    
      Ce bine...? (Marţi, 29 iulie 2014, 20:19)

      Keyser Soze [anonim] i-a raspuns lui dovlecel

      Hai sa calculam:
      BASESCU E DE VINA!!!!!
      1. Basescu a majorat taxa pe combustibil. Javra ordinara!!!
      2. Basescu a pus taxa pe stalp. Iesi afara javra ordinara!!!
      3. Basescu a pus suplimentare pe CAS. Se arunca cu caschete.. de bucurie sau nefericiere!
      ==========================
      Doanne ce bucuros sunt ca este Ponta prim ministru, ca l-a faultat pe basescu si nu s-au impus taxele de mai sus. Traiasca Ponta traiasca PSD. Asa DA avem nevoie de oameni ca Tonta sa ne conduca spre cominism. \
      ]TRAIASCA POPORUL SI CONDUCATORUL IUBIT!!!
    • +26 (28 voturi)    
      Dovlecele... (Marţi, 29 iulie 2014, 20:28)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui dovlecel

      .Nu s-a intors (n-a plecat nicaieri), ci a fost reactivat.
      • +15 (17 voturi)    
        pentrui Alius (Marţi, 29 iulie 2014, 22:11)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu a fost reactivat. A reusit sa iasa din " camasa de forta " si a sarit gardul.
    • +21 (23 voturi)    
      haideti ma, nu fiti rai (Marţi, 29 iulie 2014, 20:36)

      dovlecel [utilizator] i-a raspuns lui dovlecel

      ca e un nebun aproape simpatic si unde mai puneti ca aduce un plus de credibilitate Anathemei 3 :)
    • +11 (13 voturi)    
      varanu cheltuie pentru (Marţi, 29 iulie 2014, 22:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dovlecel

      legea amnistiei ! :)))
      investitie !

      ala nu scoate steagu' mare pe o hartie de cincizeci.
      cel putin suta la o iesire !

      iese mult mai bine ca postacii de pe aici :)))
  • +28 (30 voturi)    
    Mișto (Marţi, 29 iulie 2014, 19:46)

    corvus coraX [utilizator]

    Să te supranumești "Stegar Dac" și să te cheme Cezar..
  • +15 (17 voturi)    
    si uite asa..... (Marţi, 29 iulie 2014, 19:53)

    translativus [utilizator]

    ....niste smecheri isi baga iar mana in buzunarul nostru.
    Oare le-o fi marit si lor "alocatia" acum, la rectificarea bugetara ?
  • +19 (21 voturi)    
    asta da stire de prima mana (Marţi, 29 iulie 2014, 19:54)

    botea [utilizator]

    15 manifestanti cu sau fara ste(r)gar?
    Daca se intruneau 25, ajungeau pe CNN si BBC...
  • +15 (17 voturi)    
    kuki? (Marţi, 29 iulie 2014, 19:55)

    thebblack [utilizator]

    De ce cand il vad pe asta am aceeasi senzatie pe care o am cand il vad pe kuki?
  • +20 (22 voturi)    
    Ce s-o fi intamplat?!? (Marţi, 29 iulie 2014, 19:56)

    2vest [utilizator]

    S-a terminat Rudotelul prin farmacii ??!!!

    Acum ca Voiculescu se apropie vertiginos de o scadere brusca a temperaturii mediului inconjurator, o sa vedem destui din astia care nu au toti boii pe acasa iesind razna pe tarla!

    Disperarea se simte! Stati sa vedem cumo fi cand se acutizeaza!
  • +19 (21 voturi)    
    Un descreierat cu ''buletin'' de pnl; (Marţi, 29 iulie 2014, 19:56)

    romania_curata [utilizator]

    OARE asa te tampita-i tara asta incat toti descreieratii sa fie popularizati de agentii de stiri,,,si in general de toata mass media????
    Stimata ( inca ) Redactie a Hotnews; ce stire-i asta???
    DACA tot faceti pe echidistantii, ca in fapt echidistanti sunteti cum sunt eu popa, oare nu va puneti problema daca descreieratul ala-i sanatos la cap???
    Iar daca PRIN ABSURD e sanatos mintal...chiar sunteti asa de naivi incat sa credeti ca face ceva din patriotism???
    Si in alta ordine de idei,,,cine va da dreptul sa terfeliti istoria, dacii in sine, cu un asa descreierat?
    SPER sa aveti bunul simt sa nu cenzurati.
  • +17 (19 voturi)    
    Cezar Avramuta?! (Marţi, 29 iulie 2014, 19:58)

    Clop [utilizator]

    Ala nici nu stie ce-i cu el, e manipulat din toate partile, daca-l iei la intrebari la TNB e varza, complet varza. Cred ca e platit cu vodka. Sta imbracat intr-un camesoi si flutura steagul si asta e, in fapt, toata butaforia. Omul nu transmite nimic valabil pe gura.

    Jenant sa-i fie decernat un premiu, dar inca nu am ajuns cu decernarea premiilor intr-o zona valabila.

    Daca maine, acestui Cezar Avramuta, i se da de spus in piata , o spune fara probleme, tot fluturand steagul.
  • +19 (21 voturi)    
    Am mai spus-o: (Marţi, 29 iulie 2014, 20:02)

    Alius [utilizator]

    Idiotii sunt suparati pe mafia portocalie si pe Traian cel Mincinos. Nu-i deranjeaza hotia si minciuna in general, mafia rosie, hotiile psd-istilor, minciunile Pontalaului etc. ci numai hotiile "mafiei portocalii". Viata lor este ghidata dupa motto-ul: "Sa se fure fa, sa se fure si sa se minta, da' numai de catre ai nostri!".
    • +6 (8 voturi)    
      bine, dar (Marţi, 29 iulie 2014, 22:18)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      explicatia ta nu .. explica nimic!
      Adica, o fi fost valabila in 2012, cind la putere era inca guvernul Boc , iar Base mai avea 3 ani de stat la Cotroceni. Acu, de doi ani este la putere pedesereul, iar in noiembrie oricum pleaca marinarul. ce sens mai au ACUm astfel de proteste?!
      • +3 (5 voturi)    
        Pai.. (Miercuri, 30 iulie 2014, 1:47)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Atata timp cat Basescu "exista", "hotia" e la el acolo. N-ai vazut ca Mircea Basescu s-a dus cu sacosa la frati-su' sa-i dea banii de la Mondialul? Deci trebuie demonstrat impotriva coruptului de la Cotroceni. Cum nu se poate sa fie doar Basescu sigurul corupt, sigur trebuie sa existe si o "mafie" pe langa el. Deci: "jos mafia portocalie!"

        Nu ne spune Poanta in fiecare zi ca lupta cu sistemul mafiot al lui Basescu si ca acest sistem este inamicul nr 1 identificat pentru campania electorala a PSD?

        Ti-am explicat asa cum explica latrinistii de serviciu fanilor lor.
      • 0 (0 voturi)    
        ce sens? (Miercuri, 30 iulie 2014, 18:12)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        pai aceleasi care au avut si-n 2012 de ne-am pricopsit cu Pontache prim-sinistru.
        Sau ai uitat cum a ajuns pontache la putere???
  • +15 (17 voturi)    
    Cezar Avramuta e o persoana cu dizabilitati (Marţi, 29 iulie 2014, 20:02)

    Clop [utilizator]

    la mansarda.

    Hotnews, ma asteptam la mai mult decat sa bateti campii cu "stegarul dac" urmat de o turma de 15 fraieri rosii cu solda la partid (cu tot cu copii?!).
  • +13 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 iulie 2014, 20:03)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    Cred ca intre timp.... (Marţi, 29 iulie 2014, 20:07)

    SoulRider [utilizator]

    ...ai devenit dovleac! Da fuga in Piata la colegii tai din familia cucurbitaceelor sau mai degraba oracaitaceelor!
  • +7 (9 voturi)    
    o intrebare... (Marţi, 29 iulie 2014, 20:17)

    KostnerRentsok [anonim]

    se da cumva si chitanta pentru suma acordata protestatarilor ? :) sau doar un poster cu latrina tv si michi maus ?
  • +5 (7 voturi)    
    Un alt (Marţi, 29 iulie 2014, 20:18)

    Om-bun [utilizator]

    Idiot!
  • +9 (13 voturi)    
    Alta diversiune marca P$D (Marţi, 29 iulie 2014, 20:30)

    Matrafirefox [utilizator]

    Hai sa-l intrebam pe tip cine-l plateste.
    • +10 (12 voturi)    
      omul este labil psihic (Marţi, 29 iulie 2014, 20:45)

      dovlecel [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      nu e nevoie sa-l plateasca careva, doar se folosesc de ratacirile lui
    • +2 (2 voturi)    
      50 roni (Miercuri, 30 iulie 2014, 18:02)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      mai, prin ianurie 2013 se lauda ca-l plateste pneleu cu cate 50 roni pe zi.
      Acum probabil o fost cooptat dep ponta srl. Oricum, stai calm ca omul unui atat de labil pe cat cred unii ci doar isi vine/vede interesul.

      sa vezi ce mutre facea cand o vazut-o pe fomista grevei" senatoare si el tot pe strada aiurea.
  • +7 (11 voturi)    
    Steag dac sau Gazprom? (Marţi, 29 iulie 2014, 20:40)

    PetruMoldovan1306437705203 [anonim]

    Mi se pare agent FSB/KGB.
    • +6 (8 voturi)    
      hi,hi, ha , (Marţi, 29 iulie 2014, 22:25)

      vaduval [utilizator] i-a raspuns lui PetruMoldovan1306437705203

      daca asa se prezinta agentii FSB , atunci chiar ca as dormi linistit ....
    • +1 (1 vot)    
      FSB/KGB (Miercuri, 30 iulie 2014, 18:08)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui PetruMoldovan1306437705203

      FSB(KGB nu se-ncurca cu alde Avramuta (asta-i pentur spalatii pe creier). KGB-ul il are pe alde Craciun om de paza si de vaza tarii romane.
  • +8 (10 voturi)    
    oare in rom nu sunt.. (Marţi, 29 iulie 2014, 20:44)

    exilatul [utilizator]

    locuri in spitalele psihiatrice pt cei care sunt bolnavi si periculosi pt societate..
  • +7 (11 voturi)    
    Ceata lui Pitigoi (Marţi, 29 iulie 2014, 20:52)

    XtrO [utilizator]

    Si totusi, cine e individul asta care isi permite sa puna etichete pe orice ii vine in mintea aia neguroasa? Si HN, de ce considerati ca activitatea unui individ cu probleme psihiatrice, obsesive, de tip Ghise, care impreuna cu 10-15 urlatori face ceva, undeva in Bucuresti, merita atentia natiei romane? E cazul sa mai selectati ce fel de informatii furnizati cititorilor.
    • +4 (6 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 29 iulie 2014, 22:20)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      trebuie sa invete si HN ce este si ce nu este o stire !
      In general faptele unui bolnav psihioc , nu sunt o stire. Si exista principiul confidentialitatii care interzice sa faci publce faptele bolnavului si datele de identitate ale acestuia.
      Daca este un pericol public ( cum este acest individ) , se anunta autoritatile ca a scapat pe strada.
      Nu se da in presa ca " o stire " !
    • +2 (2 voturi)    
      incetzosatii la minte (Miercuri, 30 iulie 2014, 18:10)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      pentru ca acest "descreierat" a dat jos 2 guverne in Romania anilor 2012 (Boc si Ungureanu) si ca nimeni, dar absolut nimeni n-a comentat si co ceata de golani (in adevaratul sens al cuvantului) au facut legea (sau au facut pe lege). Ia-o cum vrei.
  • +8 (10 voturi)    
    "Stegarul dac "?! (Marţi, 29 iulie 2014, 22:09)

    adrian88000 [utilizator]

    O prostie. dacii nu aveau steaguri !
    " Nebunul cu steag mare" e mai aproape de adevar.
    Asta are bilet de voie sau iar a sarit gardul ?
  • +7 (9 voturi)    
    cine-i idiotul? (Miercuri, 30 iulie 2014, 5:53)

    lulunw [utilizator]

    care l-a numit stegar dac pe otreapa de avramuta?
  • +4 (6 voturi)    
    stegaru.. dac , mergi mata mai bine (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:24)

    Inna100 [utilizator]

    si ajuta-ti concetatenii carora le-a intrat apa in casa.
    Si gandeste-te ca aceste ploi ravasitoare, sunt pedeapsa sau mai degraba atentionare de la Dumnezeu, sa nu mai votati toti hotii si smecherii analfabeti ..
  • +2 (2 voturi)    
    stegarul dac e pus de PONTA (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:51)

    misa2002_2006 [utilizator]

    sa marsaluiasca pe strazi.. in speranta ca va mai gasi niscai prosti sa ii racoleze in grupul lui si sa stea in fata la Cotroceni sa strige jos Basescu!
    de 2 ani i s-au tot luat din drepturi presedintelui si astia tot pe Basescu ii gasesc vinovati!
    pai n-ar trebui luat la bataie stegarul ala pana n-ar mai misca, ca sa nu mai strige prostii..adica jos Basescu... si sus cine? PONTA mincinosul si plagiatorul?Ponta care multumeste unui puscarias? Lui Nastase si lui Iliescu?
    Abia astept sa vad daca este luata in seama plangerea penala impotriva lui PONTA, depusa de C.Diaconescu.. cred ca pana acum, e cel mai bun lucru care s-a facut..
    Abia astept sa vad la ce articole din legi o sa se refere acest minicnos, cand o sa tb sa justifice cele la care au purces pt demiterea presedintelui, acum 2 ani.
    a fost o lovitura de stat, ca si asa zisa Revolutie.. si atentie mare!!! partidul e acelasi.. FSN, PSD
    aveti grija oameni buni! ne paste si mai rau de atat, daca stam in adormire in continuare si lasam mascaricii astia, puscariabili cu totii, sa isi bata joc de popor!
  • +2 (2 voturi)    
    un biet nebun (Miercuri, 30 iulie 2014, 13:56)

    fahrenheit [utilizator]

    Tipul e clar un decerebrat.L-am vazut ieri cocotzat pe una din statuile din fata Teatrului National.
    • +4 (4 voturi)    
      si nu l-a amendat nimeni (Miercuri, 30 iulie 2014, 17:35)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui fahrenheit

      si nu l-a amendat nimeni ca vandalizeaza si distruge un bun public!
      ia urcati-va si voi pe statui sa vedem dc politia o sa treaca cu vederea
  • +2 (2 voturi)    
    Avramutza (Miercuri, 30 iulie 2014, 17:44)

    Ion Zapada [utilizator]

    chiar ma intrebam unde o fi disparut saracu Avramutza. Ca prin ianuarie 2013 se lauda cu bani (50 ron pe zi) de la liberali.
    Acum bag seama ca era de fapt uselist , schimband macazul la pesedeu.
  • +1 (1 vot)    
    meserii de tranzitie (Miercuri, 30 iulie 2014, 20:33)

    feral [utilizator]

    Strengarul dac ar trebui sa plateasca impozit si sa-si scoata autorizatie de comert ambulant, din moment ce isi cistiga painea vinzind strigaturi stradale pentru clienti cu dare de mina. De asemenea, ar trebui sa apara in nomenclatorul de meserii, eventual ca "suduitor textil". Decit taxa de stilp, domnisoara Usturoiu mai bine ar introduce o taxa pentru demonstrati de trotuar ca are Varanul de unde plati.