Liberalii isi stabilesc luni candidatul la prezidentiale. Surse: Klaus Iohannis este favorit detasat in sondajul intern realizat pentru desemnarea candidatului, cu peste 70%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 20 iulie 2014, 15:51 Actualitate | Politic


Crin Antonescu si Klaus Iohannis la Congresul PNL
Foto: Hotnews
Delegatia Permanenta a Partidului National Liberal se reuneste luni intr-o sedinta cruciala pentru a stabili numele candidatului formatiunii la alegerile prezidentiale - Crin Antonescu sau Klaus Johannis. Sedinta de maine este precedata, duminica seara, de o sedinta pregatitoare a conducerii PNL. Decizia privind desemnarea candidatului urmeaza sa fie luata pe baza rezultatelor sondajului pentru prezidentiabilul PNL, ale carui rezultate, pe surse, au fost publicate duminica de siteul Stiripesurse.ro. Sondajul il arata favorit clar pe Klaus Iohannis, cu aproximativ 70%, fata de doar 30% Crin Antonescu. Fostul presedinte al liberalilor a declarat insa duminica, la B1 Tv, ca nu intentioneaza sa participe la intalnirea de duminica seara cu Klaus Johannis in cadrul careia ar urma sa fie prezentate rezultatele sondajului realizat in partid: "Nu am de ce sa fac azi analiza pe sondaje", a spus Crin Antonescu.

Pe 28 iunie, in cadrul Congresului PNL, Klaus Iohannis si Crin Antonescu au fost propusi pentru cursa prezidentiala. Reuniunea trebuia sa voteze o rezolutie cu privire la candidatul PNL la alegerile prezidentiale, insa Klaus Iohannis a retras acest document, iar presedintele de onoare al liberalilor, Mircea Ionescu-Quintus, a anuntat ca Delegatia Permanenta a partidului va alege candidatul liberalilor la presedintiale.

La acea data, majoritatea organizatiilor judetene liberale anuntau ca il sustin pentru cursa prezidentiala pe Klaus Iohannis. De asemenea, multi lideri PNL doreau ca fostul presedinte al partidului, Crin Antonescu, sa fie inclus in cercetarile sociologice pentru desemnarea candidatului comun PNL-PDL la prezidentiale.

Recent, fostul presedinte al PNL, Crin Antonescu, afirma ca este convins ca el este cel mai potrivit candidat al dreptei la functia de presedinte al Romaniei. El a declarat ca lupta pentru desemnarea candidatului dreptei la sefia statului este deschisa si ca actualul lider al PNL, Klaus Iohannis, "nu a fost nicio zi candidat la presedintie", iar Catalin Predoiu este "un candidat foarte serios". Antonescu sustine ca va solicita congresului comun PNL-PDL, care se va intruni pentru desemnarea candidatului la alegerile prezidentiale, sa se voteze deschis.

Pe 26 iulie, liberalii se reunesc in congres extraordinar pentru aprobarea statutului partidului care va rezulta din fuziunea PNL-PDL si aprobarea protocolului politic. Candidatul comun al PNL-PDL la alegerile prezidentiale ar urma sa fie anuntat pe 4-5 august, potrivit presedintelui PDL, Vasile Blaga. El a precizat ca la alegerile prezidentiale cele doua partide vor candida ca o alianta electorala.

Crin Antonescu a anuntat, la sfarsitul lunii mai, dupa alegerile europarlamentare, ca renunta sa mai candideze la alegerile prezidentiale, dupa ce PNL a obtinut la europarlamentare un scor sub asteptari. El a demisionat atunci si din functia de presedinte al PNL si a cerut "dreptei unificate" sa desemneze cel mai bun candidat posibil.

La Congresul PNL din 28 iunie insa, Crin Antonescu s-a razgandit si a anuntat ca intra in cursa cu Klaus Iohannis pentru a fi desemnat candidatul partidului la alegeri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4255 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Crin Antonescu (Duminică, 20 iulie 2014, 16:48)

    Milka Man [utilizator]

    Cum as putea eu, ca alegator, sa am incredere intr-un om care se tot razgandeste? Parca este la gradinita...Aceasta atitudine ma indeamna sa cred ca nu este stapan pe situatie si nu are nici un plan...Imi pare rau, dar daca PNL il mai sustine pe acest individ, va trebui sa dau un vot in alb...Mai trist este ca exista sanse din ce in ce mai mari sa avem un nou presedinte "rosu" din moment ce dreapta se tot balbaie si toti vor sa roada din acelasi ciolan putred...
  • -2 (12 voturi)    
    Johannis va pierde alegerile prezidentiale (Duminică, 20 iulie 2014, 17:57)

    alex4321 [utilizator]

    Daca va ajunge "unicul candidat al dreptei in turul II"
    Johannis va pierde alegerile prezidentiale
    si va facilita (din pacate) drumul Plagiatorului spre victorie

    Dar asa se-ntampla cand un grup
    "strans unit in jurul lui"
    Frunza Verde - il capo di tutti capi,
    secondat de Blaga si Flutur
    (parca cei 3 sunt frati siamezi asa seamana)
    si Johannis,
    consiliat si antrenat de Atanasiu si Orban
    si sustinut de rezervele Motreanu si Scutaru

    manipuleaza doua partide
    prin diverse loje teatrale
    "ca sa fuzioneze",
    doar pentru a scoate
    "iepurele Germaniei din caciula",
    si a incerca sa aduca la putere in Romania
    "partida germana"

    -
    "Johannis decorat de Presedintele Germaniei"

    http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/iohannis-decorat-de-presedintele-germaniei-98396.html

    "La ceremonie au luat parte oficiali români si germani, reprezentani ai municipiului Sibiu,

    lideri ai PNL si PDL -
    Vasile Blaga, presedintele PDL,
    secretarul general Gheorghe Flutur

    si deputata Andreea Paul,

    iar din partea PNL vicepresedintii
    Ludovic Orban,
    Teodor Atanasiu,

    Alina Gorghiu,
    Dan Mo­treanu,
    precum si liderul depu­tatilor liberali,
    George Scutaru,

    presedintele FDGR, Paul-Jürgen Porr
    si vice­preşedintele Klaus Fabritius,
    deputatul FDGR Ovidiu Ganţ..
    "

    Din pacate "iepurele Germaniei"
    "se exprima cam greu"...
    si este si "cam hraparet din fire"
    avand "6 case" "toate facute din meditatii"
    conform propriilor declaratii.

    Sa ai ca ideal in viata sa ajungi sa ai un numar
    cat mai mare 'de case' este "un Atu Prez."

    Cu cele "6 case facute din meditatii" ,
    (record mondial absolut la veniturile posibil a fi obtinute
    "din meditatii", record pe care Guinness Book incearca zilele acestea sa vada daca-l va putea omologa)

    Johannis

    il concureaza la acest capitol pe celebrul
    Nastase Adrian
    fara a putea bineinteles sa-l intreaca
    in domeniul in
    care infractorul de la Jilava
    exceleaza
    cu rezultate deosebite
    de mai multi ani
    • +2 (6 voturi)    
      Numai Palada matrafoxat,afuriseste asa ! (Duminică, 20 iulie 2014, 19:50)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Va pare rau, voua " rosiilor " dar Crin,somnorosul trece la patutul din muzeul figurilor de ceara, sau poate ramane sCrin la PSD.
      Nu demult Crin-usl, se intrecea pe sine in pilde, sarade, ironii...tampenii mai pe scurt.
      Intr-un fel, avea dreptate Crinel cel adormitzel cand a zis "za mazar end za fazar"! Stia el ceva si-a dat-o de gard !
      Pe termen scurt,poate nu ar fi prea tarziu cu începerea urmăririi penale pentru Ponta, în cazul unui absolut elementar de constatat plagiat, dar întărit de cel puţin trei autorităţi în domeniu ce nu pot fi contestate, va duce la necesitatea demiterii " doctorului " Che MTO de către Preşedinte (constituţional).
      • +6 (8 voturi)    
        Care "rosii" ? De ce vorbesti daca nu stii? (Duminică, 20 iulie 2014, 21:41)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        LISTA FAPTELOR PENALE ALE (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:02)
        alex1234 [utilizator]
        NOTA BENE PENTRU USL: LISTA FAPTELOR
        PENALE CARE AU DUS LA LOVITURA DE STAT
        /
        Ponta Viorel Victor, se face vinovat si o sa fie judecat pentru:

        1. Nerespectarea premeditata a Deciziei Curtii Constitutionale prin reprezentarea Romaniei la Bruxelles, fapt care a uzurpat atributiile functiei Prezidentiale, in circumstante agravante prin Impiedecarea publicarii Deciziei Curtii in Monitorul Oficial (mutat premeditat).

        2. Incalcarea Constitutiei in forma agravanta, deci repetat si cu premeditare, prin emiterea Ordonantei de Urgenta ce elimina Dreptul Curtii Constitutionale de a se pronunta asupra Constitutionalitatii Hotararilor Parlamentului. Constitutia interzice Ordonantele de Urgente ce privesc Institutiile Fundamentale ale Statului.

        3. Incalcarea Constitutiei in forma agravanta, deci repetat si cu premeditare, prin emiterea Ordonantei de Urgenta ce modifica Legea Referendumului. Constitutia interzice Ordonantele de Urgente ce privesc o Institutie Fundamentala a Statului, cea a Referendumului.

        4. Revocarea ilegala pentru abateri imaginare, de catre majoritatea parlamentara pe care o conduce, a Avocatului Poporului, singura Insitutie care putea ataca la Curtea Constitutionala Ordonantele Neconstitutionale de mai sus

        5. Inlocuirea Ilegala de catre majoritatea parlamentara pe care o conduce, a Presedintilor Camerelor, incalcand regulamnetele Camerelor care prevedeau ca Presedintele unei Camere poate fi revocat doar de Grupul Parlamentar care l-a propus in acea functie.

        6. Suspendarea Ilegala a Presedintelui Romaniei prin Incalcarea Repetata a Constitutiei in forma premeditata si continuanta folosindu-se de ilegalitatile prezentate mai sus

        7. Toate acestea il fac Vinovat si de Subminarea Institutiilor Statului de Drept

        (separat)
        8. Furt Intelectual prin Plagierea Lucrarii de Doctorat
        si insusirea ilegala de Titluri Universitare
  • -1 (11 voturi)    
    il prefer pe Crin Antonescu! (Duminică, 20 iulie 2014, 19:34)

    gabistoian [utilizator]

    Desi sunt "basescian" convins-(si cred ca istoria va arata in cativa ani adevarata statura de om politic a Presedintelui Basescu-fata de ceilalti pigmei politici din prezent-) cred ca, Antonescu este singurul care il poate invinge in turul 2 pe Primul Mincinos vvp. Si asta,pentru ca Antonescu este "tare in clanta" si stie multe despre vvp cu care il poate infunda intr-o discutie fata in fata. Este adevarat ca exista pericolul ca a doua zi de la castigarea alegerilor prezidentiale, sa declare ca s-a inselat sa rupa USL si ca vrea sa-l refaca, dar, in conditiile externe actuale nu cred ca s-ar mai putea intampla asa ceva! Ar fi un gunoi politic in secunda urmatoare, si nu se stie ce ar mai iesi din asta. Daca dreapta nu castiga presedentia, ne asteapta o perioada de intoarcere in istorie cu vreo 30 de ani, si as risca pe mana lui Antonescu, in aceste conditii, tot mai am o speranta ca s-a schimbat cu adevarat!. Nu e chiar varianta alegerii intre "ciuma si holera" ci intre un posibil razgandac si holera!
    Dar de printul Charles, ce ati zice? Si asa rege in Anglia nu cred ca va apuca sa fie, si ii place pe aici foarte mult? L-as vota cu 2 maini!
  • +2 (6 voturi)    
    OMUL PARADOX (Duminică, 20 iulie 2014, 20:54)

    ofCAER [utilizator]

    Crin ANTONESCU.
    A iesit (declarativ) de doua ori din politica. Ca sa ajunga presedinte de tara?!
    Poate ca Iohannis nu este sfint; dar oare candidatii stingii sunt mai apropiati de Dumnezeu?
    • -1 (7 voturi)    
      prefer unul ramas repetent de 2 ori (Duminică, 20 iulie 2014, 21:55)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Desi am avut note (foarte) mari la scoala

      il prefer pe unul ramas repetent de 2 ori la facultatea de istorie-filozofie
      (facultate unde de obicei trec toti)

      unuia care "de hraparet ce este"
      a ajuns " sa stranga 6 case"
      case pe care le mai si justifica
      in mod jenant ca si le-ar cumparat cu
      "banii din 'meditatii' "

      L-am criticat intotdeauna la sange pe Nastase-patru-case
      (sau cate 'si-a strans' infractorul hraparet
      de la Jilava) ,

      de ce "as inchide acum ochii" la altul
      care
      "se da neamt cinstit si corect:"
      dar care
      de "corect si cinstit ce este"
      ne spune
      ca "si-a putut cumpara 6 case dand meditatii"

      Si nu cred ca vorbim aici
      "De gustibus ..."
      ci de principiile dupa care trebuie sa alegem pe
      cineva ...

      in situatia disperta in care suntem ca tara
      cand din pacate nu avem
      Modele Exemplare pe care sa le urmam
      sub reflectoarele publice

      Principiile sunt intotdeauna mai importante decat oamenii si doar ele trebuie folosite atunci cand judecam faptele
      • +2 (2 voturi)    
        Ciudata gandire ai... (Luni, 21 iulie 2014, 0:25)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        Dintre doua rele, il preferi pe cel mai mic (aparent mai mic pentru ca pana acum a demonstrat doar ca este mic si slab). Sunt un sustinator ar doctrinei de dreapta, dar cum deocamdata in Romania exista doar "stanga", nu prea am ce sa aleg...cei de asa-zisa dreapta se mananca intre ei si cu tristete pot sa afirm ca li se cam rupe de doctrina politica si de binele prostimii.Sunt convins ca Romania are de oferit multi oameni de valoare chiar si pentru functia de presedinte al tarii, un adevarat lup, dar pana acum vad doar o haita de coioti si o vulpe mica, plagiatoare...Asta este, vor veni si vremuri mai bune...
        • -1 (3 voturi)    
          Vorbeam la alegerea de maine dintre cei doi (Luni, 21 iulie 2014, 1:00)

          alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          Vorbeam doar de
          alegerea de maine dintre cei doi
          si nu la "pe cine as vota eu la presedintie"

          unde ca sa fiu cinstit
          nici nu prea avem pe cine sa votam
          si singura intrebare care mi-o pun este:

          "merita sa-l votez pe asta ca sa nu ajunga Ponta, sau e pe undeva
          exact echivalentul lui Ponta
          si-atunci mai bine stau acasa"

          Deci revenind la subiect:
          daca "mic si slab" inseamna
          la "ce te poti preta in viata"
          ca sa-ti realizezi
          " 'maretul vis' de a avea 6 case"

          (si poate si
          "ceva terenuri de vreun milion de EU, nu?")

          atunci da "il prefer pe cel mic si slab"
          care nu are in viata "un asa vis"
          si care ne-avand un "asa vis in viata"
          "nici nu s-a pretat la a si-l pune in aplicare"
          "cu diverse ocazii"

          (cum au facut printre altii
          Nastase, Videanu, Tariceanu, Oprescu,
          Johannis, Basescu etc...etc...)

          DAR
          daca te referi ca "raul cel mic" ar insemna
          "un nou Ion Iliescu" ca in 2000
          cand Iliescu
          "nu mai era criminalul de la mineriade"
          ci devenise brusc
          "democratul occidental care salva tara de dictatura"
          (citez aproximativ din Doina Cornea)

          fii sigur ca nu sustin asa ceva crede-ma....

          Prin urmare,
          Vorbeam strict de "calitatile principale"
          ale celor doi : Antonescu versus Johannis
          "calitati" reflectate strict la "faptele lor de viata"
          (nevrand sa ma leg nici
          de discursurile celor doi
          care pana la urma,
          pe singurul caz
          unde "el exista" (la discurs ma refer),
          poate reprezenta doar vorbe goale.
          pana cand nu va fi pus in practica
          daca va fi pus vreodata in practica)