Victor Ponta cere sa fie stabilit un protocol clar dupa prezentarea publica a discutiei de la Cotroceni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2014, 22:13 Actualitate | Politic


Premierul Ponta a afirmat, dupa difuzarea de catre Presedintie a inregistarii discutiei de luni de la Cotroceni, ca nu este normal ca decizia prezentarii publice a unor astfel de convorbiri sa fie lasata la latitudinea toanelor unei persoane si ca e nevoie de un protocol clar stabilit in acest sens, potrivit Mediafax.

 "Cred ca, dupa Basescu, trebuie sa avem niste reguli foarte clare. Ideea asta ca Basescu zice ca are chef sa dea filmarile sau nu are chef este o chestie absolut neserioasa si anormala. Eu cred ca trebuie sa adoptam o procedura foarte clara si legata de consultarile politice, in care de la inceput se stie foarte clar ca se face o minuta, o stenograma, la final o semneaza un consilier prezidential, se pune la dispozitie. Ideea este ca trebuie sa ai o procedura si un protocol", a spus Ponta la Romania TV, potrivit Mediafax.

El a aratat ca stia ca toate discutiile de la Cotroceni sunt inregistrate si ca probabil era hotarat sa le prezinte public inainte de inceperea intalnirii de luni, pentru a distrage atentia opiniei publice de la inregistrarile cu Mircea Basescu.

Ponta a precizat totodata ca normal era sa fie si el intrebat daca este de acord inainte de prezentarea publica a discutiei.

"L-am vazut nervos, transpirat, rosu la fata. Poate era nervos si de aia le-a dat, poate maine nu e nervos si nu le mai da, ori lucrurile astea nu se pot desfasura asa intr-o tara civilizata. Trebuie sa spui foarte clar de la inceput, nu poti lasa la latitudinea toanelor unei persoane", a adaugat Ponta, afirmand in continuare ca lui i s-a parut ca presedintele a avut un ton badaranesc la adresa ministrului.

Presedintele Traian Basescu a intrebat-o, luni, in consultarile de la Cotroceni, pe Ioana Petrescu, ministrul de Finante, unde a terminat studiile, precizand ca se astepta de la aceasta la argumente gen Roubini, un economist care a terminat Harvardul, la fel ca si ea.

"Doamna ministru, se colecteaza suplimentar, din cresterea economica, atat? Dar banuiesc ca ati observat ca Germania, Franta, Italia, au intrat in declin si asta ne va afecta¬, a spus Basescu.

Replica Ioanei Petrescu a venit imediat: "Un motiv in plus sa relaxam fiscal si sa incurajam firmele sa angajeze si sa investeaza mai mult", a spus aceasta, vizibil emotionata.

"Doamna, am zis ca... Unde ati zis ca ati terminat? La Harvard, la Oxford?", i s-a adresat Basescu.

"La Harvard", a raspuns Petrescu.

"Roubini, economist de Harvard. Ma asteptam la argumente de genul lui", i-a spus presedintele ministrului de Finante.

Presedintele Basescu i-a mai spus ministrului Finantelor, Ioana Petrescu, ca argumentele acesteia in favoarea reducerii CAS sunt cele pe care le aduce orice parlamentar care nu stie despre ce este vorba.

Inca de la inceputul discutiei de la Cotroceni, seful statului le-a reprosat premierului Victor Ponta si ministrului Finantelor ca nu au prevazute surse din care sa acopere "gaura" produsa de scaderea CAS cu 5% si a spus ca vazute "tentativa de punere in dezbatere publica a noului Cod Fiscal", care prevedea taxe suplimentare.

De asemenea, seful statului a tinut sa precizeze: "Nu tin sa-l retrimit Parlamentului, ca e o masura buna pentru agentii economici".

La randul sau, ministrul Finantelor a sustinut ca "masura CAS este extraordinar de buna si pentru mediul de afaceri, si pentru angajatori" si a trecut si prin Parlament.

"O sustin din tot sufletul. Nu va pune in pericol tintele bugetare de anul acesta", a declarat Petrescu, invocand si existenta unui studiu in acest sens. Cand acesta i-a fost solicitat de seful statului, nu l-a putut prezenta.

"Discutam ca intre oameni care stiu despre ce vorbesc ... sau...", a replicat Traian Basescu, adaugand: "Argumentele pe care mi le aduceti dumneavoastra sunt argumentele pe care le aduce orice parlamentar care nu stie despre ce este vorba". El a tinut sa precizeze ca nu se adreseaza premierului.

Ministrul i-a dat asigurari ca la elaborarea bugetului pe 2015, sursele de finantare vor fi foarte clare.

Presedintia a facut publica luni inregistrarea discutiei cu premierul si cu ministrul Finantelor pe tema reducerii CAS, dupa ce Victor Ponta a spus ca s-au certat, iar tonul sefului statului la adresa Ioanei Petrescu a fost "badaranesc".

Premierul Victor Ponta a declarat ca presedintele Traian Basescu va face foarte bine daca va publica inregistrarea discutiei de luni, de la Cotroceni, adaugand ca un presedinte poate fi "un pic mai politicos" atunci cand vorbeste cu o doamna, respectiv ministrul Finantelor, Ioana Petrescu.

"Eu cred ca presedintele tarii, in general, cand discuta nu neaparat cu primul-ministru, ci cu ministrul de Finante, cu o doamna, poate sa fie un pic mai politicos", a spus Ponta.

















11039 vizualizari

  • +13 (31 voturi)    
    Of, Ponta. (Luni, 14 iulie 2014, 22:25)

    Adrian.. [utilizator]

    De ce nu aduci in discutie Flota, frate?!
    Atunci sa vezi cum ii inchizi gura lui Basescu!! si apoi toata tara iti va aprecia perseverenta de a fi total incompetent.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Marţi, 15 iulie 2014, 22:19)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      daca ar fi ceva de spus despre flota aia, crezi tu ca ponta nu vomita deja ? antonescu, ponta, voiculescu ... dar tac toti sau cand zic ceva vorbesc doar prostii nesustinute de dovezi.
  • +29 (31 voturi)    
    da sa MINTI NON-STOP (Luni, 14 iulie 2014, 22:30)

    titiacs [utilizator]

    e normal intr-o tara civilizata ? WO.RM
    • +10 (12 voturi)    
      Simplu (Marţi, 15 iulie 2014, 1:29)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

      Daca una din parti disputa veridicitatea relatarii evenimentului, inclusiv in mass media, acea parte are libertatea sa faca disponibila publicului inregistrarea. Cu mincinosi altfel nu se poate.
  • -34 (36 voturi)    
    coicidenta? (Luni, 14 iulie 2014, 22:31)

    Montesquieu [utilizator]

    hmm, ce ti-e si cu coincidentele astea:

    basescu moare de grija cas-ului EXACT in ziua in care fra'su a fost cadorisit de dna cu al doilea dosar penal

    oricum, basescu se dovedeste a fi un fast learner, el reusind sa invete de la cumatrul lui din tiganie, basica mondial, cum e cu inregistrarile, cum e cu lansarea in spatiul public etc :))
    • +27 (29 voturi)    
      ??? (Luni, 14 iulie 2014, 22:46)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      are u for real? chiar a creat cineva imbecilitatile de mai sus?

      sau sunt productiile unui robot-troll facut de psd special pentru alegerile prezidentiale?

      just curious.

      ws
    • +17 (19 voturi)    
      NU,.... Presedintele solicita respectarea (Luni, 14 iulie 2014, 22:55)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      legilor semnate de RO ref la politicile fiscale UE.

      Ori inconstientii astia doi vor baga alte taxe pt ca sint INCOMPETENTI
    • +2 (2 voturi)    
      Eu nu cred ca este coincidenta.. (Marţi, 15 iulie 2014, 4:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Eu cred ca este vorba de prostie, idiotenie si tampenie.

      Ia sa vedem faptele, in ordinea lor cronologica:
      Miercuri, 9 Iulie:
      "Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri ca nu va promulga legea privind reducerea contributiilor de asigurari sociale la angajatori cu 5 puncte pana cand nu va avea o consultare cu guvernul, deoarece nu crede ca aceasta masura este sustenabila fara introducerea de noi taxe si poate genera un "risc major" de deteriorare a echilibrelor macroeconomice."

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17642598-traian-basescu-sustine-declaratii-presa-ora-18-30.htm

      Tot Miercuri,. Poanta zice:
      "Premierul Victor Ponta a declarat ca guvernul nu se va duce la Palatul Cotroceni pentru consultari cu presedintele Traian Basescu pe tema legii privind reducerea CAS, afirmand ca, daca seful statului refuza sa o promulge, actul normativ revine in Parlament, unde va fi votat din nou "cu unanimitate" si nu mai poate fi respins a doua oara de la promulgare."

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17644049-ponta-guvernul-nu-merge-cotroceni-despre-reducerea-cas-nu-avem-discuta-lege-votata-parlament.htm
      Vineri, 11 Iulie:
      "Premierul Victor Ponta a declarat agentiei Mediafax ca va merge luni la Palatul Cotroceni, pentru a discuta cu presedintele Traian Basescu, surse din Administratia Prezidentiala spunand ca discutia va avea ca tema principala reducerea contributiilor de asigurari sociale. Seful Guvernului a precizat ca va fi prezent la Palatul Cotroceni la ora 16.00.

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17656368-victor-ponta-merge-luni-cotroceni-pentru-discuta-traian-basescu-despre-reducerea-cas.htm
      Luni, 14 Iulie:
      "Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au dispus trimiterea in judecata, in stare de arest preventiv, a lui Mircea Basescu, pentru trafic de influenta, si a lui Marian Capatana, pentru complicitate la infractiunea de trafic de influenta..."
      http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-17672291-dna-mircea-basescu-trimis-judecata-pentru-trafic-i
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Alius (Marţi, 15 iulie 2014, 22:25)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Ai o rabdare de inger cu Montesquieu. Din pacate fara nici un folos. El va ramane acelasi. Are dreptate ws cand il numeste robot-troll.
    • +7 (7 voturi)    
      Cat priveste "fast learner"-ul tau. (Marţi, 15 iulie 2014, 4:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Mincinosul Poanta:

      "Victor Ponta dupa intalnirea de la Cotroceni cu Traian Basescu pe tema reducerii CAS: Ne-am certat. N-a fost niciun fel de discutie serioasa pentru ca presedintele avea un calendar strict politic. Intalnirea de azi nu isi avea rostul. Presedintele a avut un comportament badaranesc fata de doamna Petrescu, am aflat ca studiile la Harvard nu sunt nimic fata de studiile domniei sale. Eu sunt obisnuit, pentru doamna Petrescu cred ca a fost o experienta neplacuta. Nu ma cert nici cu presedintele, nici cu altcineva. A fost o discutie neplacuta"

      El nu se cearta, dar s-au certat... Dupa care la conferinta de presa organizata de Basescu, i se reproseaza ca a fost "badaran" cu Ministrul de Finante (probabil pentru ca nu i s-a adresat cu apelativul "fa", asa cum face cel mai elevat si politicos om de pe pamant, Poanta)

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-17672876-victor-ponta-dupa-intalnirea-cotroceni-traian-basescu-tema-reducerii-cas-certat.htm

      Basescu vrea sa demonstreze, pentru a cata oara, ca Poanta minte cu nerusinare si spune ca o sa dea publice convorbirile de la Cotroceni.

      Reactia lui Poanta:

      "Premierul Victor Ponta a declarat ca presedintele Traian Basescu va face foarte bine daca va publica inregistrarea discutiei de luni, de la Cotroceni, adaugand ca un presedinte poate fi "un pic mai politicos" atunci cand vorbeste cu o doamna, respectiv ministrul Finantelor, Ioana Petrescu."

      "Eu cred ca presedintele tarii, in general, cand discuta nu neaparat cu primul-ministru, ci cu ministrul de Finante, cu o doamna, poate sa fie un pic mai politicos", a spus Ponta. Asta e foarte amuzanta, dupa treaba cu Ministrul Apelor: "Tu ce faci, fa, Doina, aicea? Aveai chef de niste inundatii?"

      Dupa care, tot Poanta e suparat ca s-au dat inregistrarile si l-a vazut lumea, pentru a cata oara?, cum minte cu nerusinare.

      ""Cred ca, dupa Basescu, trebuie sa avem niste reguli foarte clare. Ideea asta ca Basescu zice ca are chef sa dea filmarile sau nu are chef est
  • +28 (32 voturi)    
    Ha, ha, iar l-a prins cu minciuna (Luni, 14 iulie 2014, 22:34)

    LiviuX [utilizator]

    Pai e clar, unde e badarania de care vorbea? Ca eu unul nu o vad... A fost doar ironic. Eu as fi fost mult mai dur...
  • +25 (27 voturi)    
    Suparati (Luni, 14 iulie 2014, 22:39)

    bfc [utilizator]

    Sunt suparati ca au fost prinsi cu minciuna.
    Lezati in orgolui, vor urmarii cu inversunare ca acest fapt sa nu se mai repete si vor da rapid o hotarare prin care Parlamentlu, Guvernul & Co. sa decida daca unele inregistrari (care de altfel trebuie sa fie publice) sunt difuzabile sau nu; "prostimea" nu este capabila sa inteleaga dedesupturile politice.
    Imi vine sa ma duc hai-hui prin lume, dar imi place Romania prea mult ca sa fac asta; stau in tara si ma chinui cu astfel de oameni, ma duc in continuare si votez in speranta ca ma vor urma si cei care refuza sa voteze si ca intr-un final lucrurile se vor indrepta.

    Trist moment pentru istoria moderna a Romaniei, foarte trist.
  • +27 (29 voturi)    
    ce tupeu la Ponta (Luni, 14 iulie 2014, 22:40)

    Catalin_N [utilizator]

    Auzi..sa puna reguli ca sa controleze ce sa apara in presa. Adica cum face CNA, sa inventeze reguli ca sa apara numai ce le convine. Nu cumva sa se vada ipocrizia, minciuna, incompetenta celor care apar in discutie.
  • +19 (23 voturi)    
    Comentarii (Luni, 14 iulie 2014, 22:43)

    LiviuX [utilizator]

    1. Nu am vazut (auzit) nici o badaranie. A intrebat-o doar, cred ca ironic, unde a absolvit. Si mi se pare normal, cand pana si eu stiu de ce a fost la presedintie, dar se pare ca ea nu stia de ce e acolo. Altfel cum se explica ca a venit cu tema nepregatita? Cum ziceam, pana si eu stiam ca e acolo ca sa prezinte niste surse de bani, cu cifre clare. Ori ea a venit cu vorbe goale, ceea ce e cel putin lipsa de respect. Eu as fi fost si mai dur, nu doar ironic.
    2. Speram ca va face o nota aparte prin profesionalism in acest asa-zis guvern ponta. Dar am acum mari dubii, si ma intreb oare cum a absolvit Harvard-ul? Am cautat putin pe net, si am vazut ca salariul asteptat de un absolvent e pe la $140.000, cu cresteri semnificative cu experienta. Cum esti oare profesional, daca vii si accepti sa lucrezi pentru circa 72.000 lei (deci de circa 6 ori mai putin)? Si care sunt sperantele de crestere aici?
    • +10 (12 voturi)    
      S-a dus pentru CV... (Luni, 14 iulie 2014, 23:17)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Ca e ceva sa poti pune la CV un post de Ministru de Finante. Mai ales cand esti sub 30 ani...

      Problema ei viitoare este ca a realizat exact pe dos acest deziderat.

      Ce firma mare o angajeaza dupa prestatia jalnica in fata Presedintelui? Pai daca la Presedintele tarii se duce cu argumentul "ne dorim din tot sufletul". La CEO cu ce se duce? Cu "eu vreau dar daca s-o putea..".

      Cu alte cuvinte tocmai ce si-a dat foc la diploma de Harvard.
  • +12 (14 voturi)    
    protocol (Luni, 14 iulie 2014, 23:21)

    Fapte [utilizator]

    Protocolul e urmatorul:
    1/ sa nu mai mintiti;
    2/ sa stiti ce vorbiti.
  • +6 (10 voturi)    
    Totusi! (Marţi, 15 iulie 2014, 1:39)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ioana Petrescu e foarte aprecita de consatenii ei din Cornu, considerata acolo ca o reprezentanta de onoare a comunei Cornu si nu cred ca cornenii agreaza jignirile pe care i le-a adus Domnul Presedinte, cred ca Domnul Presedinte va fi urat si mai mult de corneni, care sunt pesedisti din tot sufletul lor.
    Si sa nu creada cineva ca Ioana i-a fost propusa Domnului Victor Viorel de catre Domul Nastase din Puscarie, ca nu e asa, Domnul Nastase o cunoaste si cunoaste si familia Ioanei, care sunt si ei foarte respectari de corneni, dar Domnul Nasase nu face trafic de influena din Puscaie, ca nu poate.
  • +3 (5 voturi)    
    Offff, (Marţi, 15 iulie 2014, 9:55)

    Ando1971 [utilizator]

    Iar ai mintit mai Pontache?
    Vai de capul tau si de cei care te-au votat.
    Cum crezi ca poti ajunge presedinte in acest fel? pe ce te bazezi? Numai pe votul acelora care asteapta pomeni de la stat?
    Minti de ingheata apele, ai plagiat, ai furat voturi(e drept cu mana altuia, Dragnea in speta) nu esti bun de nimic.
    Imi provoci o sila fara limite.
  • +3 (5 voturi)    
    va dati seama (Marţi, 15 iulie 2014, 13:48)

    Gobelin [utilizator]

    ca presedintele traieste de mai bine de doi ani situatii de genul asta, cand Prim-mincinosul spune ce-i trece prin cap despre ce a discutat cu Basescu, stiind ca presedintele nu a dat niciodata publicitatii inregistrarile intalnirilor !!!
  • +2 (6 voturi)    
    studii la Harvard (Marţi, 15 iulie 2014, 14:15)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Daca aceasta domnisoara ar facut studii la Harvard cu adevarat, si ar fi stralucit, ar fi fost in primul rand cooptata de firme renumite din America. Si ar fi fost capabila sa lege 2 cuvinte credibile din punct de vedere financiar in fata presedintelui tarii, chiar si o minciuna de era, dar cu sustinere puternica... pentru ca asa tanara cum e si cum unii o numesc "saraca si ca nu are nici o vina", in condeiul ei sta Finantele Romaniei.
    Din punct de vedere profesional, in momentul in care a iesit de la Presedinte si a vazut tot scandalul in care a fost implicata, ar fi trebuit sa isi dea demisia.
    Nu are ce cauta intr-o asa functie o neica nimeni cu studii facute in afara, care sa nu stie sa dea cele mai simple explicatii despre banii de unde vor fi luati pentru acoperirea gaurii care vrea sa o faca Ponta prin atragerea angajatorilor de partea sa in alegerile prezidentiale care se apropie.
    Nu stiu daca a mai stat cineva de vorba cu un absolvent de la Harvard, dar aia stiu sa vorbeasca, nu sa ingaime...Te lasa cu gura cascata..Si in plus faptul ca a absolvit acolo, nu inseamna ca poate sa ne invete pe noi Finante in Romania. Economia din America, nu se compara cu economia din Europa si mai ales cu cea a Romaniei.
    Se vede de la distanta ca este pusa acolo doar de forma si toate deciziile sunt luate de Ponta mincinosul.. Incet incet se va duce dracu democratia pentru care s-a luptat, pentru ca mincinosul va gasi solutii sa ne bage pumnul in gura la toti care mai macanim, chiar si pe aici..
    Vai de tara asta si de copiii nostri!
    • -2 (2 voturi)    
      pentru misa (Marţi, 15 iulie 2014, 22:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Ponta nu va reusi sa ne bage oumnul in gura . Niciodata !
  • 0 (2 voturi)    
    aceasta inregistrare-marturie in timp (Marţi, 15 iulie 2014, 22:18)

    BME [utilizator]

    sa vada si nepotii nostrii cine a condus tara. Ce ministrii aveam pe vremuri, ce discursuri memorabile au ramas de la Bratieni, IULIU MANIU, MAIORESCU, GHICA, KOGALNICEANU si ce avem azi, unii care nu stiu sa articuleze un cuvant, se uita ca tampitii unii la alti si dau din umeri. Pai cum sa stea aceste fiinte in galeria ministrilor ? BRATIENII NICI CA PORTARI NU I-AR FI LUAT PE ACESTI 2 MAIMUTOI. MAREEE RUSINE
  • +1 (3 voturi)    
    Vrei protocol, " dottore " ? (Marţi, 15 iulie 2014, 22:20)

    adrian88000 [utilizator]

    Ia de aici protocol :
    1. Discutia in cadru oficial intre Presdinte si Primul-Ministru este de interes public major.Ea va fi inregistrata in intregime ( video si audio ) si va fi difuzata integral ,in maxim 24 de ore , pe canalul de televiziune national.
    E bine asa ?
  • -1 (1 vot)    
    bine, viorel! (Marţi, 15 iulie 2014, 22:23)

    Yankeu [utilizator]

    Da, era rosu la fata de cat se forta sa nu rada in hohote de cretinatatile voastre!
    Ma victioras, tu ai fost la alta intalnire, ma, cu danut care era nervos, transpirat si rosu la fata ca se apropie puscaria!