Victor Ponta, favorit pentru castigarea alegerilor prezidentiale. Dintre candidatii dreptei, Klaus Iohannis are cele mai mari sanse in turul doi - sondaj INSCOP

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2014, 12:45 Actualitate | Politic


Victor Ponta este cotat ca favorit pentru castigarea alegerilor prezidentiale din aceasta toamna, potrivit unui sondaj INSCOP comandat de cotidianul Adevarul, care arata ca primul ministru ar avea cele mai mari probleme in turul doi in fata liberalului Klaus Iohannis.

Potrivit unui articol publicat de Adevarul, in ceea ce priveste propunerile de candidati ai partidelor politice, 62,9% dintre respondenti il prefera pe Victor Ponta ca prezidentiabil al PSD, in conditiile in care Mircea Geoana e preferat de 37,1%.

In ceea ce priveste liberalii, 66,1% dintre respondenti il prefera drept candidat din partea PNL pe Klaus Iohannis, in timp ce Crin Antonescu ar fi preferat de 33,9% dintre cei chestionati.

Intr-o lista cu variante predefinite, Victor Ponta ar fi votat de 43,6% dintre respondentii care au o optiune clara de raspuns, adica 68,1% dintre respondentii care au ales un nume de candidat (cifrele rezulta din eliminarea optiunilor de raspuns "altcineva", "nu sunt hotarat", "nu voi vota", "nu stiu/nu raspund"). El este urmat de Klaus Iohannis cu 31,2% si de Mihai Razvan Ungureanu - 9,6%.

Calin Popescu Tariceanu ar obtine 4,5%, Kelemen Hunor (UDMR) 3,5%, Corneliu Vadim Tudor 2,8%, Cristian Diaconescu (PMP) 2,6% iar Dan Diaconescu (PPDD) 2,2%.

Adevarul noteaza ca 5,2% din totalul populatiei aleg varianta "altcineva", 16,2% nu sunt hotarati, 6,5% nu ar vota, in timp ce 4% nu stiu sau nu raspund la aceasta intrebare.

Daca duminica viitoare ar avea loc turul doi al alegerilor prezidentiale, cu o finala Victor Ponta - Klaus Iohannis, candidatul stangii ar obtine 52,8% iar cel al dreptei 47,2%.

Raportat la populatia care declara ca se va prezenta la vot (65,9% din esantion), Victor Ponta ar obtine in turul al II-lea 54,8%, in timp ce Klaus Iohannis ar fi votat doar de 45,2%, precizeaza sursa citata.

"Datele sugereaza ca nehotaratii si cei care vin la vot doar la alegerile prezidentiale vor fi miza principala a bataliei prezidentiale", spune Remus Stefureac, director INSCOP.

In fata lui Mihai Razvan Ungureanu, Victor Ponta ar obtine 58,3% iar in fata lui Crin Antonescu 60,7%.

Premierul ar castiga cu 66,7% in fata lui Catalin Predoiu si cu 67,5% intr-o finala cu Cristian Diaconescu.

Sondajul a fost realizat de INSCOP la comanda "Adevarul" in perioada 1 - 6 iulie 2014, pe un esantion de 1.055 de persoane. Eroarea maxima admisa a datelor este de +/- 3%, la un grad de incredere de 95%. Chestionarele au fost aplicate in 38 de judete si Municipiul Bucuresti, intr-un total de 75 de localitati (orase mari, orase medii, orase mici, comune, sate).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14124 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    sondaje... (Luni, 14 iulie 2014, 12:49)

    ToXRM [anonim]

    ne puteti spune de cine este controlat acest institut de sondare ? de ce nu fac aceste sondaje case din afara tarii, transparente si fara interese in Romania ? Si Geoana la fel era preferat de 70% din votanti si a luat-o ... in barba
    • +22 (26 voturi)    
      ia ghici cine a facut sondajul??? (Luni, 14 iulie 2014, 14:18)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

      insa ieri am vazut un sondaj live cu mult mai edificator la arenenele BNR dupa meciul Simona vs Vinci

      oare cine a fost huiduit de catre toti spectatorii din tribune ... vre-o 5000 spun unii ???
      nici n-a terminat bietul Cosac de spus fraza ca toata tribuna a strigat HHUUUOOOO......
      • 0 (14 voturi)    
        wishful thinking (Luni, 14 iulie 2014, 14:50)

        Bogdan Radu [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        Absolut deloc edificator. In primul rand, oricarui politician i s-ar fi multumit, ar fi urmat huiduieli. In al doilea rand, publicul de acolo e net peste media publicului votant. Ca sa nu mai vorbim ca nu stim daca publicul de ieri se va prezenta la vot (ba chiar, din experientele trecute, putem specula ca nu prea se va prezenta). Nu intamplator se pune prin unele sondaje accentul pe raspunsurile celor care se declara hotarati sa vina la vot.
        • +3 (7 voturi)    
          Nu va luati dupa sondaje! (Luni, 14 iulie 2014, 17:43)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Radu

          In anul de gratie 2004, cand am scapat de Adrian Nastase, acesta si PSD erau cotati in sondaje cu doua saptamani inainte de alegeri la peste 40%. PSD a luata doar 37% cu tot cu operatiunea "Autobuzul" care a masluit cel putine 10% din voturi iar Nastase a fost invins de Traian Basescu desi a furat la vot ca si in viata de toate zilele. Johannis, Antonescu sau Predoiu nu sunt solutii. Predoiu e alunecos, a batut la usa lui Ponta dupa caderea propriului guvern, a vrut sa-l dea afara pe Daniel Morar in timpul guvernarii Tariceanu si a promovat niste coduri penale tocmai bune pentru penali, cu pedepse si prescriptii la jumatate. Despre ceilalti doi, sunt la fel de rai ca si Ponta...oricand gata sa tradeze.
          Singurele solutii sunt Monica Macovei, Cristian Diaconescu si MRU. Atat. Altii, eu cel putin, nu votez. E ca si cum as vota USL-ul.
    • +12 (14 voturi)    
      Premierea la turneul de tenis Bucuresti (Luni, 14 iulie 2014, 15:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

      Preşedintele Federaţiei de Tenis, George Cosac anunta: "Să nu uităm că această săptămână nu ar fi fost posibilă fără sprijinul primului ministru, Victor Ponta" Valul de huiduieli din tribuna este mai graitor decat orice sondaj.
  • +29 (33 voturi)    
    o meritam (Luni, 14 iulie 2014, 12:59)

    xanti [utilizator]

    Gandim cu stomacul la 1 kg de zahar si ulei,il meritam cu varf si indesat.
    Sa castige,sa ne scoata din UE sa ne introduca in Eurasia pentru ca romanul flamand sa fie fericit cu Putin si China .
    Sa fim anticapitalisti ,ca aia ne fura bogatiile si ne saracesc.
    Sa-l iubim pe Putin ca e puternic si se bate cu Obama si americanii.
    Si dupa aia sa vina copii nostrii sa ne intrebe de ce le-am taiat aripile ca sa zboare liberi.
    Oare ce o sa le raspundem?????
    • +21 (23 voturi)    
      usl traieste (Luni, 14 iulie 2014, 13:52)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Poporul are alternativa: fie voteaza usl, fie voteaza usl. Pina acum planul rusilor pare sa mearga ceas.
    • +8 (8 voturi)    
      Tot ar fi bine daca ne-ar intreba (Luni, 14 iulie 2014, 14:08)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ar insemna ca inca se mai poate gandi in Romania. Radem noi radem dar...
    • +9 (9 voturi)    
      "Las' că se poate şi mai rău". (Luni, 14 iulie 2014, 14:14)

      Kentt [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Asta e variantă de răspuns.
      O alta ar fi: "Băsescu a fost de vină".

      Dar n-o să fie nevoie să le răspundem, pentru că nu o să ne întrebe. Ce, noi i-am întrebat pe părinţii/bunicii noştri de ce au fost complicii regimului comunist?
      • 0 (6 voturi)    
        Eu nu (Luni, 14 iulie 2014, 15:51)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

        i-am intrebat pe ai mei. Se vedea si cu ochiul liber de ce erau VICTIMELE regimului.
        Altfel sper ca va mai amintiti ce lucruri au realizat taranistii cand au condus Romania din '96, sau cine a iesit presedinte si ce prim ministru a fost.
        • +6 (6 voturi)    
          Interesant este ca voi (Luni, 14 iulie 2014, 17:56)

          Argesel [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

          v-aduceti aminte numai de "relele" facute de taranisti refuzand sa analizati conditiile in care acestia au fost nevoiti sa-si desfasoare activitatttea; ignorati sa psuneti ca au fost obligati sa suporte sabotaje pe toate planurile din partea fostilor comunisti si securisti.

          Cum de nu va aduceti aminte de regimul lui Iliescu, cel care a "asanat" terenul pentru implinirea materiala a escrocilor, a demolatorilor si devalizatorilor de tara. Cum de nu v-aduceti aminte de cel si cei care au fost impotriva aplicarii punctului 8 de la Timisoara si cum de nu va interbati nici azi care a fost motivul acelei impotriviri? Cum de nu v-aduceti aminte cine a adus minerii in Bucuresti, cine i-a omorat pe tinerii Frumusanu si Crainiceanu la aproape doi ani dupa revolutie, cine au fost cei ce nu i-au permis regelui Romaniei sa intre in tara, cine l-a fortat pe Copos sa se deplaseze cu tancheta prin oras, cine a incurajat prostia si cine se bazeaza pe ea si astazi? Cine a rasturnat intregul sistem de valori morale si profesionale din tara asta, taranisitii?

          Greseala taranistilor a fost ca au incercat sa construiasca ceva sanatos, pe nisipuri miscatoare; pe un ra hat bolsevic, sedimentat cu grija si devotament sovietic de preferatul prostimii, Iliescu. Taranistii au fost niste naivi crezand ca vor putea schimba ceva din fata buboasa a unei tari scarnave.
        • +3 (3 voturi)    
          Interesant este ca voi (Luni, 14 iulie 2014, 17:56)

          Argesel [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

          v-aduceti aminte numai de "relele" facute de taranisti refuzand sa analizati conditiile in care acestia au fost nevoiti sa-si desfasoare activitatttea; ignorati sa psuneti ca au fost obligati sa suporte sabotaje pe toate planurile din partea fostilor comunisti si securisti.

          Cum de nu va aduceti aminte de regimul lui Iliescu, cel care a "asanat" terenul pentru implinirea materiala a escrocilor, a demolatorilor si devalizatorilor de tara. Cum de nu v-aduceti aminte de cel si cei care au fost impotriva aplicarii punctului 8 de la Timisoara si cum de nu va interbati nici azi care a fost motivul acelei impotriviri? Cum de nu v-aduceti aminte cine a adus minerii in Bucuresti, cine i-a omorat pe tinerii Frumusanu si Crainiceanu la aproape doi ani dupa revolutie, cine au fost cei ce nu i-au permis regelui Romaniei sa intre in tara, cine l-a fortat pe Copos sa se deplaseze cu tancheta prin oras, cine a incurajat prostia si cine se bazeaza pe ea si astazi? Cine a rasturnat intregul sistem de valori morale si profesionale din tara asta, taranisitii?

          Greseala taranistilor a fost ca au incercat sa construiasca ceva sanatos, pe nisipuri miscatoare; pe un ra hat bolsevic, sedimentat cu grija si devotament sovietic de preferatul prostimii, Iliescu. Taranistii au fost niste naivi crezand ca vor putea schimba ceva din fata buboasa a unei tari scarnave.
    • +10 (10 voturi)    
      nu e vorba de ulei ci de sampon (Luni, 14 iulie 2014, 14:44)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      spalarea creierului face mai mult deci uleiul , fie el si de floarea soarelui ..
      La unii a ajuns transparent bietul creier de atita spalere gratis del la televiziunile borfasilor.
      • +2 (4 voturi)    
        Minciuna și hoția (Luni, 14 iulie 2014, 17:53)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        sunt alternativele la adevăr și muncă. Oamenii aleg în cunoștință de cauză...și poate că s-au săturat de muncă și iar muncă; poate că vor să urmeze idealul pe care Ponta l-a atins: Să obțină ce doresc fără să muncească!
    • +5 (5 voturi)    
      Pai copii (Luni, 14 iulie 2014, 15:44)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      astia care au 18 ani sa faca bine sa mearga la vot si sa aleaga cum cred ca e bine. Nu sa stea acasa zicand ca nu-i intereseaza politica, iar peste ani sa vina sa intrebe.
    • +5 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 14 iulie 2014, 15:45)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui xanti

    • +1 (3 voturi)    
      Stupizenii.. (Luni, 14 iulie 2014, 17:14)

      Primula [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      O sa le spunem ca noi nu avem nici o vina, ca nu ne-am dus la vot!
      O sa le spunem ca noi stiam ca lucrurile nu sunt cum trebuie sa fie, ca voturile se cumparau cu bani sifonati de la bugetul statului, adica luati tot din buzunarele noastre, dar ca mai stiam ca "toti sunt la fel", ca "da' ce, este altul mai bun?!" Stiam, dar am stat in casa bodroganind zi de zi ( ca sa nu fim acuzati de lipsa de atitdine!).
      O sa le spunem ca am ales lideri sindicali capabili doar sa ne foloseasca drept rampa de lansare pentru functii politice aducatoare de bani pentru ei si ne-au facut sa credem ca nu are rost sa iesim in strada pentru drepturile noastre, ca se ocupa ei de aceasta lupta, ca noi "sa dormim linistiti"!
      • +3 (3 voturi)    
        ma intreb (Luni, 14 iulie 2014, 18:38)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Primula

        Oare ce fata or sa faca daca le spunem adevarul si anume ca "nu ne-a pasat decat de burta noastra",viitorul lor mmm "se vor descurca ei cumva".
  • +17 (23 voturi)    
    MRU vs Iohannis (Luni, 14 iulie 2014, 13:12)

    pehash [utilizator]

    Cand sunt intrebati pe cine are alege in turul doi, e clar ca doar Iohannis si MRU au o sansa sa-l invinga pe Ponta. Diferenta interesanta este ca desi momentan Iohannis atrage 47% din optiuni, la intrebare raspund 45% din cei chestionati, in timp ce pentru MRU sustinerea este relativ mai mica - 42% pentur ca raspund doar 37% din cei chestionati.
    Cu alte cuvinte, MRU ar castiga in fata lui Iohannis (si a lui Ponta) daca fi cunoscut de cei 7% care nu mai raspund la intrebare, cel mai probabil pentru ca nu il cunosc.

    Iohannis cu siguranta va mai pierde din voturi cand/daca intra in campanie. Singura sa calitate este numele de familie. Ca presedinte, ar fi in cel mai fericit caz o mediocritate. Pe de alta parte, MRU este diplomat de cariera si pana acum a sters pe jos foarte elegant cu oricine i s-a opus intr-o dezbatere televizata (inclusiv papagalii de la A3), dar are de tras din greu sa recupereze la imaginea sa de 'burghez' cu nasul pe sus.

    Daca PDL, PNL si PMP ar paria pe MRU, cu siguranta ar castiga, dar de ce ar face-o? In scurta perioada cat a fost la guvernare, MRU a speriat toate partidele cu stilul sau de a face politica.. un standard imposibil de atins de fostii membri UTC/PCR. Pe de alt parte, Iohannis este o optiune confortabila. Fara charisma, fara proiecte, cu schelete in dulap.. un presedinte 'confortabil' pentru toate partidele.
    • +12 (16 voturi)    
      Cum s-a spus, MRU trebuie sa atraga (Luni, 14 iulie 2014, 14:09)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      voturi de la mase. Basescu a avut charisma pentru mase, asta a contat enorm!
    • 0 (14 voturi)    
      aberatii (Luni, 14 iulie 2014, 14:44)

      demothon [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Eu cred ca tu esti unul din acei oameni care au auzit doar de numele Klaus Johannis si habar nu are de abilitatile sale sau de stilul sau. Evident, probabil nu ai avut de a face cu un astfel de om. Diplomatie? Inca nu a existat politician mai diplomat ca domnul Johannis in tara asta, iar rezultatul se vede, acolo unde a avut putere sa o exercite.
      • +9 (9 voturi)    
        mai exact? (Luni, 14 iulie 2014, 15:39)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui demothon

        Sa fii politicos nu inseamna sa fii diplomat. Iohannis are doar experienta ca primar din cate stiu eu si Sibiul, cu notabila exceptie ca a fost capitala culturala europeana, nu pare sa fi beneficiat mai mult decat alte orase.. PIB/capita mai mic decat Cluj, Brasov sau Timisoara, strazi neasfaltate in afara centrului orasului, canalizare la mai putin de 80% din locuinte..
        Dar trecand peste aceste semne de intrebare, cea mai neagra bila o are de la mine pentru ca nu are un program politic clar. Se indoaie cum bate vantul, doar ca sa mearga mai departe. Nu critica pe nimeni, nu ia atitudine niciodata... Asta sa fie urmatorul presedinte care va trebui sa lupte pentru independenta justitiei?.. Nici o sansa..
    • +6 (6 voturi)    
      stersul pe jos (Luni, 14 iulie 2014, 15:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      asa s'a vazut la matale si altii, cam, cu indulgenta, pana'n 20% din votatori.

      la ei, obijnuiti latrine 3 si votantii stangii, prin vointza primarilor, s'a vazut cum gadea l'a facut praf pe mru...

      cu vocabularul sau doct, de istoric si professor, mru nu prinde la publicul larg.

      iohanis, taman ca e niamtz, are sanse mult mai mari sa adune votanti din zona votantului mediu si al minoritatilor.

      intre astia doi, ca incredere, ca garant al statului de drept, in lipsa lui c.diaconescu, consider ca predoiu este alegerea mai buna, mult mai bun decat ambii de mai sus.

      iar despre utc, sa nu uitam ca mru a fost sef pe la utc.

      in final, prevad ca il vom vota toti pe klauz, inclusiv blaga, predoiu, si pmp in turul doi.

      are o sansa sa castige in turul doi, daca nu trece pe la grivco, in seara dinaintea dezbaterilor :))
      caci, la p.m. a fost propus de coalitia de la grivco, ulterior usl.
      de aici vine pericolul cu el la cotrocesti.
      nu s'a dezis niciodata de usl'am, ar fi in stare sa opteze, cu blaga alaturi, pentru un guvren de uniune national, spre binele si propasirea tzrisoarei, adica pt. a infaptui regionalizarea in baronate si constitutia elaborate de kkarau.

      numai o larga majoritate, o uniune nationala a permite adoptarea unei legi a regionalizarii si o constitutie noua, adica cea usl'amica.

      cat de dottore, probabil ca, tot pt binele tzarisoarei, dupa alegeri, de va pierde, va fi inlocuit cu unul ca rus, om de omenie (!?), de incredere, tot un ardelean ca klauz, deci o echipa buna cotrocesti-victoria si un govern da larga ..respiratie. :))
      si vom avea zece ani de liniste.
      • +1 (3 voturi)    
        zece ani pe putin (Luni, 14 iulie 2014, 17:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        diferenta e pana acum la alegeri oamenii au tot votat 'raul cel mai mic'. in 2014 nu mai trebuie sa facem astfel de compromisuri. daca voi avea de ales intre Iohannis-Grivco si Ponta-Grivco, voi alege fara nici o jena sa ii las pe votantii Grivco sa plateasca singuri taxe la bugetul de stat. Sunt destule tari europene care abia asteapta sa-mi ia impozitul pe venituri.
  • +9 (11 voturi)    
    predoiu (Luni, 14 iulie 2014, 13:19)

    nash pandelica [utilizator]

    n'a fost cantarit ?
    l'au luat pe mru in consideratie, inaintea lui predoiu ?!
    va fi mru catindatul pdl ?
    iaca niscai intrebari.
    iohanis, in turul doi il bate pe dottore.
    chiar si antonescu l'ar bate.
    problema este, cata credibilitate au astia doi penelisti, usl'amisti, parte a raului din ultimi ani, cata credibilitate au ei ca vor ramane de dreapta, ca nu vor fi atrasi din nou spre alianta cu psd ?
    din motive, sa zicem de o majoritate larga, care sa permita regionalizarea si o noua constitutie, vor fi ei gata, din nou, sa faca compromisul guvernarii alatur de psd ?
    vom fi pusi in situatia sa vedem pe klauz haloimis la cotrocesti si pe dr. tonta la victoria, in fruntea unui govern de larga uniune si concordie nationala, care sa promoveze regionalizarea baronica si constitutia pe care au mai dorit sa ne'o vare pa gat ?!
    va fi supus poporul asta unei noi dictatrui oligarho-baronica, ca in vremurile bune, de liniste, ilici/bonbon ?!

    in trebarea este: quo vaadimus ?
    exista un drum, sau urmeaza zece ani de orbecaiala, de confuzie, numai buni de jefuire a ce a mai ramas din ..tzarisoara ?!

    dr.tonta, dragnea, sova, blaga, antonescu, iohanis, tarliceanu, orban, norica, sulfina, dusa, ghinararu' oprea, ala mic, al varanului, nu par nume care sa dea o oarece garantie de drum cunoscut, cu o foaie de parcurs clara....
  • +15 (15 voturi)    
    mda (Luni, 14 iulie 2014, 13:19)

    electron [utilizator]

    Sondajul arata ca postul de presedinte inca "se joaca". 5% in plus sau minus la o marja de eroare de 3%, este recuperabil. Acuma cand privesti candidatii, Ponta pare sa alerge de fapt singur chiar daca el nu vrea sa alerge de loc. Johanis si Antonescu sunt niste actori stersi din punctul meu de vedere si sunt acolo in fata la punctaje din lipsa de alternativa, fiind raul mai mic, Mihai Razvan Ungureanu, sta prea mult in umbra, Catalin Predoiu cine? Cristian Diaconescu cine?.
    Daca dreapta nu se trezeste si reuseste sa puna la punct un discurs politic solid cu un candidat serios, o sa il avem pe Ponta ca presedinte
  • +16 (18 voturi)    
    Elena Udrea (Luni, 14 iulie 2014, 13:32)

    Primula [utilizator]

    Nu am nimic cu ea, chiar as vota-o daca ar candida, asta pentru ca sunt "basista"! Dar cred ca prezenta Elenei Udrea in PMP nu e agreata de romani si de aceea cel mai bine ar fi sa se retraga singura, definitiv, daca ii pasa cu adevarat de ce se va intampla cu Romania dupa Traian Basescu. Ar fi o dovada de responsabilitate si devotament fata de tara! Daca acest PMP ar fi iesit in lume definitiv cu Cristi Diaconescu in fruntea lui, cred ca alta ii era aderenta la electorat.
  • +3 (11 voturi)    
    Microbistii ar vota un german (Luni, 14 iulie 2014, 13:33)

    abel [utilizator]

    Daca Iohannis este la fel de serios ca germanii din Germania , o sa fie Presedintele Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Luni, 14 iulie 2014, 20:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui abel

      e.
  • +4 (8 voturi)    
    Ne ascundem dupa deget (Luni, 14 iulie 2014, 14:13)

    marty70 [utilizator]

    Parca nu stim ca asta e realitatea.!
    De ce oare credeti ca romanii nu ar vota Ponta?
    Ce s-a schimbat in ultimii 24 de ani? Din contra, cred ca pe masura ce se vor inrautati lucrurile, onorabilii ctateni tot PSD vor vota sub orice nume si forma ar veni. Mi se pare natural ca pe masura ce Ponta mareste taxele si numarul de minciuni debitate popularitatea lui sa creasca. De ce credeti ca la noi comunismul a prins ce mai bine?
    Sint mina de oameni, ce realizeaza enormitatea si doar atit. Citeva procente. O parte din ei au plecat insa demult peste granite.
  • +12 (12 voturi)    
    Prostie + Numar = Tragedie (Luni, 14 iulie 2014, 14:14)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Simplu. E ecuatia Romaniei de azi. De care hotii si minciunosii profita din plin.
  • +9 (9 voturi)    
    52 virgula 8 (Luni, 14 iulie 2014, 14:34)

    buncrestin [utilizator]

    asta e tot ce poate dl. Ponta, dupa doi ani de campanie electorala perpetua si aparitii interminabile la tv? asta e scorul in fata unuia aparut in politica mare de nicaieri? se pare ca domul Ponta are o mare problema...
    • +9 (9 voturi)    
      in curand nu o sa mai poata decat (Luni, 14 iulie 2014, 15:14)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      virgula
  • +9 (9 voturi)    
    EU O (SINGURA) NELAMURIRE AM: (Luni, 14 iulie 2014, 15:12)

    ofCAER [utilizator]

    Autorii sondajului au luat in calcul faptul ca in primul tur W PONTA n-o sa voteze candidatul PSD?!
  • -6 (8 voturi)    
    AA (Luni, 14 iulie 2014, 15:34)

    kronk [utilizator]

    Votati voi cu cine vreti ca tot SRI decide.Acum la sfirsit de base isi cauta un sef nou.Si mai mult ca sigur il vor lua pe victoras.Asa ca puneti-va voturile in cui.
  • +3 (3 voturi)    
    mare dezamagire (Luni, 14 iulie 2014, 16:39)

    ivanescu [utilizator]

    ...cu mahnire si mare regret spun ca daca opozitia nu se trezeste la realitate ,o sa ne trezim cu ponta presedinte si tariceanu acest si mai mare dezastru ,premier ....si de aici in colo putem noi ca popor sa ne punem viata-n cui !...aven drumul netezit spre ASIA !...spre rusi si spre CONGO !
  • +4 (4 voturi)    
    si uite (Luni, 14 iulie 2014, 17:37)

    gopo111 [utilizator]

    asa intra romanica intr-o noua era neocomunista, in care ponta si compania vor face si desface tot ce vor, rizind, iar romanul de rind va trage din greu sa le satisfaca nevoile la niste oameni de nimic, pacat
  • -1 (3 voturi)    
    parerea mea... (Luni, 14 iulie 2014, 18:26)

    mendax [utilizator]

    chiar presupunand ca nu sunt fabricate, eu cred ca ar trebui interzisa difuzarea rezultatelor unor sondaje in public, fiindca au potentialitatea de a influenta viitoarele optiuni ale alegatorilor. De exemplu, se poate intampla ca anumiti oameni sa-i voteze pe cei pe care sondajele ii arata ca si favoriti tocmai pentru ca ei personal nu au o optiune clara asupra celui pe care ar dori sa-l voteze si-si spun ca oricum nu are sens sa voteze pe altcineva din moment ce tot ala iese.