Premierul Ponta sustine ca voia sa trimita controale la terenurile luate de Voiculescu de la ADS. Ce s-a intamplat

de C.Z.     HotNews.ro
Vineri, 11 iulie 2014, 12:35 Actualitate | Politic


Victor Ponta si Dan Voiculescu
Foto: Hotnews
​Premierul Victor Ponta sustine ca a vrut initial sa-si trimita Corpul de control sa verifice modul in care firma familiei lui Dan Voiculescu, aliatul sau de la Putere, a luat in folosinta de la Agentia Domeniilor Statului teren agricol din judetele Calarasi si Giurgiu, insa prim-ministrul a renuntat la idee, pentru ca Partidul Miscarea Populara facuse plangere penala, iar din acel moment procurorii aveau toate initiativele.

"Intai am cerut o informare ministrului Agriculturii (vicepremierul PC Daniel Constantin - n.r.), care a verificat acolo si mi-a trimis o informare", a relatat Ponta, intr-un interviu publicat vineri de Evenimnetul Zilei.

"Am vrut sa fac acest lucru. (...) Cand am analizat ideea de a trimite Corpul de control, s-a depus o plangere penala la Parchet si din acel moment toate initiativele apartin Parchetului. Plangerea apartine PMP", a mai spus premierul.

"Strict la terenurile concesionate de dl. Voiculescu, prin depunerea plangerii penale, orice se va cere le vom pune la dispozitie", a dat asigurari Victor Ponta.

El a firmat ca redeventa pe care o plateste Voiculescu statului pentru terenul concesionat de la Agentia Domeniilor Statului "nu e mare".

"Se platesc redevente in mod diferentiat. Pe langa terenul domnului Voiculescu este si terenul domnului Marin Anton (deputat PMP - n.r.), care plateste jumatate din redeventa domnului Voiculescu. Nu e mare a domnului Voiculescu, dar va dati seama cat de mica e a domnului Anton, in conditiile in care partidul a depus plangere penala", a declarat presedintele PSD.

Victor Ponta a subliniat ca aceste terenuri au fost date de ADS in concesiune firmelor private respective inainte de guvernul sau. "Acum au fost date doar in arenda, dar se pot intrerupe oricand. Concesiunile sunt date pe 25 de ani sau 49 de ani", a mai aratat el.

Totodata, prim-ministrul a recunoscut ca are "relatii bune" cu presedintele fondator al PC, Dan Voiculescu. "Nu ne-am vazut prea des si in ultima vreme chiar deloc. Dar nu exista tensiuni".

De asemenea, Victor Ponta sustine ca isi va trimite, totusi, Corpul de control la Agentia Domeniilor Statului, pentru a verifica toate concesiunile si contractele de arenda, in conditiile in care prin noua lege funciara ADS trece de la Ministerul Agriculturii in subordinea prim-ministrului.

"Cu siguranta, voi cere o verificare a Corpului de control al prim-ministrului pentru tot ce se intampla la ADS. (...) Oricum o sa fac aceasta analiza, pentru ca, potrivit noii legi, ADS trece de la Ministerul Agriculturii la primul-ministru si am bunul obicei de a verifica atunci cand preiau ceva", a mai afirmat premierul Ponta, pentru ziarul Evenimentul Zilei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15390 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    Da, sigur (Vineri, 11 iulie 2014, 12:44)

    Soljenitin [utilizator]

    Din ce zice Puie Monta, crede si el jumate.
    • -4 (26 voturi)    
      ca ponta e .. cum e ... (Vineri, 11 iulie 2014, 13:52)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      e clar .

      dar tu ca poti comenta in stilul care te defineste .. trebuie sa dai o bere cenzorilor de pe HN .
    • +16 (18 voturi)    
      poate ca s-a scapat...... (Vineri, 11 iulie 2014, 16:34)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      .....si a spus adevarul !

      Inseamna ca, degeaba este motanul oparit pe base pentru ca in fapt, plagiatorul a manevrat totul si ca de la el ii vin "mascatii".

      Adevarul il vom afla imediat, din reactia Media - Intact.
      Daca se va cere comisie parlamentara pentru stabilirea adevarului in cazul plagiatului, inseamna ca este adevarat iar daca nu, inseamna ca este o alta facatura.
    • -4 (4 voturi)    
      acuzatii nefondate la adresa lui Voiculescu (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 14:37)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Toate aceste acuzatii aduse lui Voiculescu sunt nefondate si neintemeiate.
      • +1 (1 vot)    
        bravo!!!! (Duminică, 13 iulie 2014, 17:29)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Ma ia zi tu zau cu gura inchisa ,ca sa te putem crede !!!!!!
  • +51 (53 voturi)    
    ponta (Vineri, 11 iulie 2014, 12:45)

    botezatu1 [utilizator]

    Nu e de mirare ca avem cod galben, asta minte de ingheata apele...
  • +45 (47 voturi)    
    i-a dat dosarul lui sova si nu il mai gaseste (Vineri, 11 iulie 2014, 12:54)

    snowflake [utilizator]

    .
    • +25 (29 voturi)    
      pe sova ? (Vineri, 11 iulie 2014, 13:09)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Nu il mai gaseste pe sova ? S-a pierdut maimuticul danuticul sova fiindca nu l-a luat de manuta ? :)))
  • +47 (51 voturi)    
    bah da mincinos mai mare ca asta mai rar... (Vineri, 11 iulie 2014, 12:57)

    mihaiff [utilizator]

    bai frate chiar trebuie sa publicati toate miniciunile acestui maniac?... pe prima pagina aveti deja vreo 2-3 minciuni ale lui... una pe zi ajunge...
    • +31 (33 voturi)    
      mincinos unicat, trebuie pastrat la racoare (Vineri, 11 iulie 2014, 13:13)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      baronul Münchausen a fost mic copil
  • +40 (42 voturi)    
    Oau, cartonas rosu! Eliminare PONTA! (Vineri, 11 iulie 2014, 12:58)

    Sani [utilizator]

    "Pisicutul" s-a prins dincotro bate vantul...contrar lui Voiculescu .....oare ce parere au "antenarii"?

    Inevitabil bolovanul de Ponta este prins intre 2 luntrii!
    A SFECLIT-O!

    Dragule, ai bagat-o pe maneca!

    Hai bre romani in cine aveti voi incredere?
    Tot in Ponta? Ha?!
  • +39 (41 voturi)    
    Tipic pentru comunisti! (Vineri, 11 iulie 2014, 13:03)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Vom face... si nu se face nimic (himere)!
    Era gata-gata sa... nimic!
    Tocmai ce voiam sa.... gargara!
    Exact cum am spus: tipic celor care l/au crescut pe pompa! Vand himere prostilor, rabdari prajite, pielea ursului din padure, cioara de pe gard pe vrabia din mana, frunza din padure, oilor, ...
    Sicrtir, javra!
    Iar celor 7,4 milioane, ... Orbilor, treziti/va!
    • +19 (21 voturi)    
      subscriu (Vineri, 11 iulie 2014, 13:30)

      TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      EXCELENT!Asa este!!Minciuni ,gargara,
      discurs populist,manevre staliniste,nici macar
      comuniste ,ca alea erau mai elaborate!
  • +33 (35 voturi)    
    minciun zilei (Vineri, 11 iulie 2014, 13:05)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Doi ani nu a facut nimic...si acum il incurca PMP-ul..este de frapt complicitate la comiterea de infractiuni.....
    • +16 (18 voturi)    
      mai e o minciuna..dar nu despre varan.. (Vineri, 11 iulie 2014, 13:40)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Cobra_Ro

      ..25 de ani nu au reusit ei, marii revolutionari, marii modernizatori ai tarii sa prinda 1-2 tortionari, ale caror nume le poate afla oricine merge la muzeul Memorialul Durerrii din Sighetul Marmatiei.. nu i-au prins ei acum 25 de ani, dar acum ii scot pe toti la inaintare...
      Pentru mine asta e semn ca abia acum isi face Justitia treaba
      Si ar mai fi un semn si anume ca pana acum cineva ii ascundea pe acesti debili mintali, neoameni care isi faceau de cap cu acei martiri romani care au indraznit sa se opuna comunistilor.. si din aceasta categorie e pm ponta: face orice sa il fereasca pe varan de necaz... de exemplu prin aceasta iesire inceaarca sa manipuleze oamenii (ma rog cine mai are chef sa il asculte pe mincinos).
  • +29 (29 voturi)    
    Cum ne-a obisnuit vvp (Vineri, 11 iulie 2014, 13:08)

    ty [utilizator]

    institutiile statului roman sunt folosite doar in lupta politica.
  • +37 (39 voturi)    
    Sobolanul de Ponta se distanteaza de (Vineri, 11 iulie 2014, 13:15)

    Matrafirefox [utilizator]

    Voiculescu. Cand se scufunda nava Grivco, sobolanii fug care incotro, inclusiv Ponta.

    E clar ca e groasa pentru Voiculescu.
    • +14 (14 voturi)    
      Chiar (Vineri, 11 iulie 2014, 17:13)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      l-ati crezut?
      Cu declaratia asta si-a construit doar coltul dupa care s-o dea in caz ca se rupe pisica!
      Ce ghinion pe saracul om! Tocmai cind isi incorda muschii facuti in lupta contra coruptiei,apare Udrea cu partidul ei si-l apuca de mina!
  • +23 (25 voturi)    
    dupa razboi (Vineri, 11 iulie 2014, 13:39)

    Gobelin [utilizator]

    multi viteji s-arata!
    puneti pariu ca, in ipoteza aproape incredibila ca ar fi trimis totusi corpul de control, ar fi gasit ilegalitati la toti din jur, mai putin Voiculescu?
  • +14 (14 voturi)    
    pmp (Vineri, 11 iulie 2014, 13:50)

    nash pandelica [utilizator]

    a facut o favoare lui dottore, pt, care nu va ramane dator :))

    si a facut o favoare opozitiei in absorbtie reciproca.
    atat de ocupati cu f^siunea, ca nici n'au mai avut timp de fleacuri.

    io cred ca, mai mult n'au avut curaj sa dea in shoparloi.
    pai, cum sa superi varanu si latrina taman in prag de campanie ?!
    marilor luptatori dreptaci, klauz, kkrau si vasalie, le tremura dessou-urile in fund de frica varanului si a catapultei sale de rahat, antena 3.
  • +16 (16 voturi)    
    Oups!!! (Vineri, 11 iulie 2014, 13:54)

    Diletant [utilizator]

    V-a luat-o PMP inainte? ... Partiduletul ala pe care il hulesc toti?
  • +16 (18 voturi)    
    Ete na (Vineri, 11 iulie 2014, 14:09)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si de ce n-ai anuntat atunci ca voiai sa tirmiti controalele? Acu, dupa ce Dom' profesor e tot mai aproape de brutarie, te dai si tu rotund.
  • +15 (17 voturi)    
    Minti ! (Vineri, 11 iulie 2014, 14:10)

    manusha [utilizator]

    Totul este o minciuna in jurul tau ! Tu insuti esti o minciuna. Vai de capul tau !
  • +14 (16 voturi)    
    Sarbatoare mare la Grivco! (Vineri, 11 iulie 2014, 14:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    O sursa ce pare de incredere a lansat stirea :
    'In seara zilei in care s-au implinit doi ani de la marea victorie din vara anului 2012, pe poarta imperiului Grivco a intrat un fluviu de limuzine ultra-luxoase. Erau cei din lista de 300 de premianti ai imbogatirii exclusiv prin munca cinstita.
    Invitatia le-a fost adresata personal de catre Felix.
    Unii dintre invitati au participat prin oamenii lor de incredere, ei fiind trimisi in misiuni de durata, de catre DNA. (afaceristii din fotbal, SOV, etc.).
    SOV a fost reprezentat de o 'constiinta cumparata' -producatorul licoarei de la Cetate, furnizor al catorva sute de sticle de cate 42 Ron, cu care s-a intretinut atmosfera de sarbatoare.
    Din ora in ora, co-chefilii se opreau, se ridicau in picioare si intonau solemn, la unison : "Sculati, voi oropsiti ai soartei, rob cu rob sa ne unim, Internationaala prin noi s-o faurim...'.
    Prim solist si totodata dirijor al corului era insusi Felix'.
  • +14 (16 voturi)    
    Pontistii (mitomanii-plagiatori) il cred! (Vineri, 11 iulie 2014, 14:33)

    hotnewsfil [utilizator]

    Premierul Ponta sustine ca voia sa trimita controale la terenurile luate de Voiculescu de la ADS.
    Viorel a continuat cu : 'ce?, nu ma credeti?, pe-onoarea mea de mitoman!, sa n-am parte de diploma plagiata!'
  • +12 (12 voturi)    
    PONTA (Vineri, 11 iulie 2014, 15:35)

    MihailNica [anonim]

    "Intai am cerut o informare ministrului Agriculturii (vicepremierul PC Daniel Constantin - n.r.), care a verificat acolo si mi-a trimis o informare", a relatat Pota, intr-un interviu publicat vineri de Evenimnetul Zilei.
    te cres daca publici solicitarea si informare.
  • +12 (12 voturi)    
    ponta (Vineri, 11 iulie 2014, 15:39)

    MihailNica [anonim]

    "Intai am cerut o informare ministrului Agriculturii (vicepremierul PC Daniel Constantin - n.r.), care a verificat acolo si mi-a trimis o informare", a relatat Pota, intr-un interviu publicat vineri de Evenimnetul Zilei.
    DOVEZILE ! PUBLICA SOLICITAREA SI INFORMAREA !
  • +15 (15 voturi)    
    Mitomanie crunta si gargara (Vineri, 11 iulie 2014, 16:02)

    Savitar [utilizator]

    exact ce le trebuie budanistilor3. Si cand te gandesti ca asta are sansele cele mai mari de a ajunge Presedinte.
    C'monnn romani, uitati-va la el...chiar atat de prosti sa fiti?
    • +4 (4 voturi)    
      Cata vreme antena are audienta pe care (Vineri, 11 iulie 2014, 19:23)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      o are , da ! Chiar daca e "umflata"50% , tot da !
  • +6 (6 voturi)    
    Mare si mica (Vineri, 11 iulie 2014, 16:16)

    Dana Bob [anonim]

    Din spusele d-lui Ponta am inteles ca a d-lui voiculescu e mai mica decat a celui de la pmp!
    de ce oare?
  • +13 (13 voturi)    
    S-a imputit brinza si Ponta intoarce nasul ??? (Vineri, 11 iulie 2014, 17:36)

    andreesanu [utilizator]

    Golaniile guvernelor Ponta vor iesi rind pe rind la iveala
    curind se vor umple de rahat toti si guvernantii si politrucii si slugile lor.
    Daca tot se face curat ar trebui sa-i scoata la munca pe actualiisi viitorii puscariasi ,macar sa-si plateasca mincarea ,cazarea ,paza.
    Nu vad de ce nu se incep lucrarile la Canalul Siret Baragan fiina sunt destui clienti in puscarii si vin altii din urma buluc :uite la citi parlamentari sunt si cite procese au,uite la citi baroni sunt si ce procese sunt,daca se ia la puricat si privatizarile au cu ce sa refaca toate sistemele de irigatii din Romania anilor 1985-89.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Vineri, 11 iulie 2014, 17:51)

    doi si-un sfert [utilizator]

    atat se poate comenta...
  • +4 (6 voturi)    
    o imensa greata esti fa ! (Vineri, 11 iulie 2014, 19:31)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Tu cu Goring sau Teodorescu ala de ciopleste la soclul tau ...
  • +1 (1 vot)    
    Dl. premier e modest (Duminică, 13 iulie 2014, 3:27)

    Mihail_AD [utilizator]

    Spune că voia să trimită Corpul...

    De fapt i-a și trimis, dar le-a spus să se ocupe de terenurile lui Băsescu și Anton.

    Acuma, că ăștia sunt niște incompetenți și până la urmă a picat în plasă cine n-a trebuit, ce să-faci? Doar n-o să-l supărăm pe Dom' Profesor.

    Lasă că se descurcă dumnealui să mai scoată de-un blat.
  • 0 (0 voturi)    
    ce minte (Duminică, 13 iulie 2014, 6:55)

    Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator]

    hojmalăul!păi îl făceau praf slugile lui felix!
  • +1 (1 vot)    
    sugestie (Duminică, 13 iulie 2014, 17:33)

    asada [utilizator]

    Plgiatore !!!!!!!! pune ma si de o comisie parlamentara,ori madam Firea -Pandele este ocupata cu altceva !!!!