Ponta anunta ca va efectua o vizita oficiala la Beijing

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2014, 16:14 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a anuntat ca va efectua o vizita oficiala la Beijing, la sfarsitul lunii august sau inceputul lunii septembrie, pentru a debloca relatiile economice printr-o colaborare politica, relateaza Mediafax.

"La Beijing trebuie sa ai si o colaborare politica ca sa se deblocheze colaborarea economica", a spus Ponta.

Si vicepremierul Liviu Dragnea anunta in luna martie, aflat in China, ca premierul Victor Ponta va efectua o vizita oficiala in China, in luna septembrie.

"Am discutat despre vizita premierului Victor Ponta in China, pe care urmeaza sa incercam sa o stabilim in cursul lunii septembrie. Am convenit ca aceasta vizita sa fie una in care sa constate cei doi premieri, Victor Ponta si Li Keqiang, ca mare parte din acordurile care au fost semnate in noiembrie, la Bucuresti, s-au finalizat si deja au devenit proiecte concrete", a spus Dragnea.

Romania si China au semnat, in noiembrie, acorduri de colaborare pentru infiintarea in comun a unui parc tehnologic si reluarea exportului de bovine pentru reproductie si carne de porc catre China, dar si mai multe documente de colaborare in energie, inclusiv in domeniul nuclear si termoelectric.

Surse oficiale au declarat recent ca ICR Beijing va avea sediul intr-un mall, dupa ce autoritatile chineze nu au fost de acord ca sediul sa fie in cadrul Ambasadei Romaniei la Beijing.

Prin urmare, s-a decis inchirierea unui spatiu intr-un mall din capitala chineza, unde ICR va fi vecin cu Institutul Maghiar. De altfel, cele doua institute intentioneaza sa organizeze si evenimente comune, pentru o mai buna promovare.

Sursele au aratat ca ICR Beijing urmeaza sa fie inaugurat in luna septembrie, fiind posibila prezenta premierului Victor Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1435 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    shopping trip ?! (Joi, 3 iulie 2014, 16:29)

    nash pandelica [utilizator]

    isi cata alta bona ?! :))
  • +8 (10 voturi)    
    ce inseamna colaborare politica pentru ponta (Joi, 3 iulie 2014, 16:35)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa fim comunisti ?
    • -4 (6 voturi)    
      Exact ce inseamna (Joi, 3 iulie 2014, 16:46)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      si pentru David Cameron, daca stii cine este...
      • +4 (4 voturi)    
        chiar asa ? (Joi, 3 iulie 2014, 16:54)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        exact ?!
        deci, ce mi'e Cameron, ce mi'e dottore !
        same shi(f)t, cum ar zice o'bama.:)
    • +4 (4 voturi)    
      hahaha (Joi, 3 iulie 2014, 16:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      pe taramul asta, blaga i'a luat'o in avans.
      ala a facut o vizita de partid si de stat, pt. intarirea colaborarii intre cele doua partied.
      cred ca va amintiti, aaaa ?! :))

      la dr. tonta e in normalul lucrurilor.
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Joi, 3 iulie 2014, 17:05)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Captain Obvious

  • +8 (8 voturi)    
    pai (Joi, 3 iulie 2014, 16:38)

    ws [utilizator]

    nu le mai deblocase odata anul trecut? s-au blocat din nou?

    nu veneau chinejii cu jdamiliarde sa ne faca autostrazi, reactoare, sa cumpere oltchim?

    ce s-a intamplat? sau doar in china mai are borfasul intrare, iar restul tarilor ii dau cu flit?

    ws
    • -3 (5 voturi)    
      "Borfasul" tocmai a avut de curand intrare (Joi, 3 iulie 2014, 16:48)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui ws

      in Franta, la Hollande. Dar probabil o sa spui ca sunt din aceeasi familie politica...
      • -1 (3 voturi)    
        cum ar zice (Joi, 3 iulie 2014, 16:56)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        o'bama : same shi(f)t ! :))
        • -1 (1 vot)    
          Se pare ca alta replica nu ai. (Joi, 3 iulie 2014, 17:11)

          adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Doar atat contine punctajul primit ?
    • +4 (4 voturi)    
      se pare ca (Joi, 3 iulie 2014, 16:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ws

      dandanaua se trage de la recenta vizita a lui francisc intaiu', aka livius brutus dragnea.:))
  • +7 (7 voturi)    
    Se intoarce la tara mama!! (Joi, 3 iulie 2014, 16:53)

    soundtrack [utilizator]

    ii plac chinezariile!
    • +1 (1 vot)    
      nah (Joi, 3 iulie 2014, 20:03)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Cu vizita asta, înseamnă c-am început exportul de porci.
  • +2 (2 voturi)    
    OH. (Joi, 3 iulie 2014, 17:05)

    letsoc [utilizator]

    1. Atentie: se pune ceva la cale ! - vezi plecarile anterioare . 2. In Mongolia pe cand ? Cu stima , NC .
  • +2 (2 voturi)    
    Acolo se simte bine Che, (Joi, 3 iulie 2014, 17:40)

    John M. [utilizator]

    probabil ultima secatura comunista din Europa care a incercat sa invarte invers roata Istoriei...
  • +3 (3 voturi)    
    Isi sustine inca un "doctorat" in acupunctura! (Joi, 3 iulie 2014, 18:04)

    Plagarus [utilizator]

    Premierul Che doctoral s-a inscris la urmatoarele cursuri de lunga durata si la zi :
    1) TAIJIQUAN stilul CHEN Traditional ;
    2) TAIJIQUAN stilul CHEN pentru copii ;
    3) TAIJIQUAN stilul WUDANG ;
    4) DAOYIN YANG SHENG GONG ;
    5) WUSHU-KUNGFU Adulti ;
    6) MEDITATIE TAOISTA SI QIGONG-UL LONGEVITATII ;
    6) YOGA TAOISTA samd
    La cursurile de dans chinezesc va participa, unica Daciana, viitoarea '' dragostea mea " din noiembrie ultimul bal.
  • +3 (3 voturi)    
    nu va mai certati (Joi, 3 iulie 2014, 18:05)

    nu va [anonim]

    ceea ce e important, e sa ramana acolo...
  • +1 (1 vot)    
    Tot spre est, stimate tovarase (Joi, 3 iulie 2014, 20:01)

    vasile78 [utilizator]

    Tot spre est, stimate tovarase Ponta! La cat mai multe realizari muncitoresti, revolutionare, cu patos spre comunism!
  • 0 (0 voturi)    
    China NECENZURATA (Vineri, 4 iulie 2014, 10:36)

    Vlad [anonim]

    China NECENZURATA:

    https://www.youtube.com/watch?v=nBTpoUj_QEo&list=PL4AQNuVMWbD3loU7tu9WQPAlvU7VkyfX1