Victor Ponta: Singurul candidat al PNL care are profil prezidential este Crin Antonescu

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2014, 14:59 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat joi ca in cazul in care USL ar fi ramas, nu ar fi candidat niciodata impotriva lui Crin Antonescu la alegerile prezidentiale si ca il considera pe fostul presedinte al PNL singurul contracandidat cu profil prezidential dintre cei de la PNL si PDL.

"Le-am spus intotdeauna colegilor mei ca nu voi candida niciodata la presedintia PSD impotriva lui Adrian Nastase. In 2010, cu cinci zile inainte de Congresul PSD, Adrian Nastase a anuntat ca se retrage, atunci am candidat eu, sambata si am si castigat. Crin Antonescu stie foarte bine, pentru ca trei ani am stat cu el mai mult decat am stat cu familia, ca nu as fi candidat niciodata impotriva lui. Daca ramanea USL, nu candidam, daca revine USL si refacem tot ceea am spus ca facem, da, ma retrag. Daca situatia e cea de acum, sigur ca voi candida impotriva sa", a spus Ponta la DC News Live, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca singurul contracandidat cu care ar putea sa intre in turul doi al prezidentialelor si care are un profil prezidential este Crin Antonescu.

"Cu siguranta, cine intra in turul doi va fi un candidat puternic si va fi un scor strans. Singurul candidat care are un profil prezidential este categoric Crin Antonescu, pentru ca daca vrei sa fii presedintele unei tari trebuie sa ai o anumita viziune, un anumit nivel pe politica interna, pe politica externa, sa starnesti sperante, asteptari, sa spui 'alegeti-ma presedinte pentru ca iata cum vad eu Romania'. Cu tot respectul pe care il am pentru domnul Blaga si domnul Iohannis, nu au anvergura, sunt oameni cu anumite limite si sper sa nu o ia cineva ca pe o jignire. Cred ca Sorin Oprescu a explicat mai plastic: sectorul 4 e de patru ori cat Sibiul, deci ar fi mai bun Piedone de presedinte. Am fost astazi la Robert Negoita de dimineata, e si mai mare sectorul 3. (...) As avea asa un suras de satisfactie sa vad ca in turul doi sunt cei doi pucisti din 2012, eu si Crin", a afirmat Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1497 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    //// (Joi, 3 iulie 2014, 15:04)

    hmara [utilizator]

    Si singurul candidat la teatrul de papusi, in rolul lui Pinochio esti TU.
    Din profil, nasul tau e chiar mai mare si are si crengi.

    KKrau nu are profil de prezidentiabil, e prea labil.
    O zici si tu sa te afli in treaba.
    • +7 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 3 iulie 2014, 15:31)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui hmara

  • +10 (12 voturi)    
    a uitat sa adauge doua cuvinte (Joi, 3 iulie 2014, 15:06)

    paranoid_android [utilizator]

    "singurul candidat al PNL care are profil prezidential asemanator mie, este Crin Antonescu"
    • +7 (7 voturi)    
      ii e frica (Joi, 3 iulie 2014, 15:36)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      de o eventuala candidatura a lui iohanis. nu il simpatizez dar as alege raul cel mai mic
  • +6 (6 voturi)    
    Ne crede prosti (Joi, 3 iulie 2014, 15:49)

    Vasile375 [utilizator]

    Lui Ponta ii este frica ca dracu de tamaie de Iohannis si face ce face si incearca sa-i determine, pe toate caile(vezi postul mogulului Ghita, care asta spune zi de zi), pe cei de la PNL sa-l puna pe Antonescu candidat, care este picat in sondaje. Dupa sondaje, evident ca in fata lui Iohannis nu are nicio sansa. De aceea incearca sa aibe un candidat mai slab, asa sa poata sa-si depuna candidatura acest Mickey Mouse al politicii romanesti.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 3 iulie 2014, 16:47)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile375

      Antonescu e blocat la bazinul PNL. In niciun caz nu va putea primi voturi de la simpatizantii lui Basescu.
      Dar Johannis poate lua voturi de la toti, inclusiv de la PSD. De asta ii e frica lui Ponta de el.
  • +6 (6 voturi)    
    Antonescu nu mai poate castiga nimic (Joi, 3 iulie 2014, 15:56)

    hic sunt leones [utilizator]

    si, dupa cum se profileaza situatia internationala, cred ca nici Ponta, in afara cazului in care exista detalii care sa-l spulbere de la conducerea tarii in secunda in care se comporta ca un ţânc, adica asa ca acum.
  • +6 (6 voturi)    
    doi pacalici buni pt lada de gunoi a istoriei (Joi, 3 iulie 2014, 16:04)

    linarel [utilizator]

    Am gresit, mea culpa: DOI INFRACTORI
  • +4 (4 voturi)    
    Da, pentru ca doarme tot timpul si-i anesteziat (Joi, 3 iulie 2014, 16:21)

    Plagarus [utilizator]

    Anesteziat politic din cauza magariilor facute, mon Dieu Kakarau este un pacient irecuperabil pt. " doctorul " impostor WP, sau poate folositor drept cadavru didactic la dizertatia mitomanului Viorel.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta se vede presedinte !!! (Joi, 3 iulie 2014, 16:54)

    andreesanu [utilizator]

    Deja se viseaza presedinte MASTER COPY !!!
    Crine fate ca muncesti (candidezi) !!!
    Va suna cunoscut ???
  • +3 (3 voturi)    
    OH. (Joi, 3 iulie 2014, 17:10)

    letsoc [utilizator]

    Am mai spus-o . Antonescu joaca la cacealma . Cu stima , NC .
  • 0 (0 voturi)    
    Oare (Vineri, 4 iulie 2014, 13:40)

    Gabi M [utilizator]

    s-a inteles cu Antonescu?Spun asta pntruca nici pana azi nu si- a cerut scuze pentru vara lui 2012.Prefer pe Predoiu sau Johannis in turul II.Daca ajunge Crin,nu-l votez!