Traian Basescu: Victor Ciorbea este cel mai fericit Avocat al Poporului, din slugarnicie nu va afecta ordonantele/ Presedintele a felicitat PMP si a criticat PDL pentru fuziunea cu PNL

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2014, 11:58 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, ca Victor Ciorbea este cel mai fericit Avocat al Poporului, date fiind alocarile bugetare de care se bucura, seful statului mentionand ca acesta nu va afecta, din slugarnicie, actele Guvernului. Intr-o dezbatere despre statul de drept organizata de Fundatia Miscarea Populara, la care a luat cuvintul si Elena Udrea, seful statului l-a criticat pe Ciorbea pentru ca nu a atacat Ordonanta pentru modificarea Legii Educatiei. Basescu a felicitat conducerea PMP pentru rezultatul de la europarlamentare si a atacat dur PDL pentru alianta cu PNL.

Intr-o dezbatere despre statul de drept organizata de Fundatia Miscarea Populara, seful statului l-a criticat pe Ciorbea pentru ca nu a atacat Ordonanta pentru modificarea Legii Educatiei, precizand ca "marele fost sindicalist" este "docil, supus politic si (...) il cumperi cu facilitati".

"Domnul Ciorbea este cel mai fericit Avocat al Poporului de la Revolutie, i s-a marit bugetul, i s-au creat facilitati sa cheltuiasca atat cat are nevoie si veti vedea ca marele fost sindicalist Ciorbea va fi un Avocat al Poporului docil", a spus Basescu, potrivit Mediafax.

El a continuat: "Un Avocat al Poporului responsabil ar fi atacat Ordonanta de Urgenta de modificare a Legii Educatiei, pe care a dat-o Guvernul de curand, si care a facut din nou, din Educatie, un chiosc la care sa se poata acizitiona diplome".

Seful statului si-a inceput discursul felicitand Partidul Miscarea Populara pentru rezultatele in alegeri si a amintit ca "este nevoie de un partid nou, caruia sa nu i se poata reprosa compromisuriel pe care le-au facut celelalte partide, iar eu am fost parte a acestor compromisuri".

"Stiu ca anuntaserati obiective mai mari, dar privind la realitatea alegerilor, astazi, la rece, nu pot decat sa va felicit, ati trecut pragul, 6,2%, v-ati legitimat ca partid membru al PE", a spus Traian Basescu.

El a PDL pentru fuziunea cu liberalii, despre care a spus ca sunt "in banca compromisului murdar" cu cei care au dat lovitura de stat in 2012.

Traian Basescu a vorbit si despre relatia cu presa, laudind B1Tv si Evenimentul Zilei pentru faptul ca au fost "singurele trusturi de presa care au luptat impotriva loviturii de stat din 2012". Presedintele a mai spus ca in mandatul sau "n-am prevazut ca in 2009 toate trusturile de presa se vor coaliza impotriva mea, cu exceptia Evenimentului Zilei, dar am stiut ca nu vreau sa fac parte dintre presedintii care din cind in cind cheama directorii de presa si face pe prostul. Erau chemati cei mai vocali si cei mai duri, si se facea presedintele ca e prost, ce sfaturi imi dati? Mi-as fi dorit sa fiu un partener al presei, dar unul distant, nu unul care devine sluga a presei. Hai sa vedem citi directori de presa s-au imbogatit de pe urma relatiei bune cu Nastase, citi au luat credite bune de la Bancorex si de la alte banci. Nu se duce corpul de control al lui Victoras Ponta sa verifice?".

Presedintele Basescu a vorbit si despre mostenirea sa politica si a enumerat principalele realizari ale celor doua mandate ale sale: "patru coduri, legea micii reforme in justitie, legi privind dialogul social, ramin inca lucruri de esenta in legea educatiei, in legea pensiilor care restabileste pensia in funcite de contributie". El a spus ca "mi-as fi dorit sa pot face legea sanatatii, care a fost gata, dar a existat mafia sanatatii si a trebuit sa renunt la ea, aduceti-va aminte ianuarie 2012".

"As fi vrut sa se intimple revizuirea Constitutiei - in primul rind pentru punerea in aplicare a referendumului din 2009, si reorganizarea administrativa. Dar, din 10 ani de mandate ca presedinte, doar 3 ani am avut un guvern al meu. In ceilalti 7 ani guvernele voiau orice, numai reforma nu", a adaugat Traian Basescu.

Vezi aici discursul complet al presedintelui

















6736 vizualizari

  • +8 (24 voturi)    
    Pai domnu Base (Joi, 3 iulie 2014, 12:17)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu spun ca alianta dintre PDL si PNL nu pute ingrozitor, da' nici cu PMP nu mi-e rusine. Daca era un partid nou care se rezuma la Tomac, Funeriu, Preda, si alti din astia curatei, intelegeam. Da' cu Udrea, Florin Popescu aparat de parlament de arestare preventiva, toata plaiada de vicepresedinti cu moralitate discutabila... nu prea mai e nici PMP un partid nou, moral, etc. Pare mai degraba un breloc pentru Elena Udrea.

    Asha ca, din pacate, prefer mirosul greu al aliantei PDL/PNL, cu mai mari sanse sa invinga PSD, decit partidul nou cu oameni vechi si cu 6%.
    • +7 (11 voturi)    
      PDL/PNL nu invinge PSD... (Joi, 3 iulie 2014, 12:22)

      canichon [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      fac doar o remiza de salon, cu aparenta de meci de mare lupta...
      • +2 (4 voturi)    
        E un simbure de adevar si aici (Joi, 3 iulie 2014, 13:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui canichon

        Dar prefer partidul Monicai Macovei si al lui Predoiu, cei doi ministri care au transformat justitia de la celebra fraza a Rodicai Stanoiu: „Stiti bine ca eu, de nenumarate ori, in legatura cu Basescu am intrebat chiar si in sedinte mari, cind dam verde pentru Basescu. S-a dat tirziu dosarul lui, acuma“, la nivelul de acum. In partidul lui Basescu inafara de Funeriu, Papahagi si Baconski, toti 3 marginalizati, nu vad decit fripturisti de pe la celelalte partide. Asha ca, dupa 10 ani, simt ca e timpul pentru Basescu sa paraseasca scena. Si-a indeplinit misinea.
    • +4 (8 voturi)    
      ai rabdare (Joi, 3 iulie 2014, 12:50)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Udrea este doar loctiitorul lui Traian Basescu in fruntea PMP.
      A doua zi dupa ce pleaca de la Cotroceni, Basescu va prelua sefia PMP.
      Nu avea niciun rost acum sa vina alt sef pentru a fi sacrificat in iarna.
      Deci rabdare.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu e vorba doar de Udrea (Joi, 3 iulie 2014, 13:36)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Daca era doar Udrea nu ziceam nimic. Dar daca te uiti in conducerea PMP vezi aproape in exclusivitate fripturisti de pe la alte partide, Florin Popescu e aparat de tot usl-ul de arestarea preventiva, fara ca PMP sa critice asta, basescu o ataca pe Macovei fara motiv, desi Macovei a fost cel mai bun lucru facut de el in astia 10 ani, il ataca pe Morar si tot asha.

        Basescu si-a terminat rolul ca si politician, si din pacate, in loc sa paraseasca politica de buna voie, o va parasi fortat de ignorarea generala. Deja e cam in afara luptei pentru prezidentiale.
    • +2 (8 voturi)    
      Udrea-Basescu o forta politica de neinvins (Joi, 3 iulie 2014, 13:20)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Datorita initiativei Fundatiei si a PMP-ului, am avut parte de o zi speciala. In primul rand subiectele dezbatute au fost definitorii tinand cont in ce pericol ne aflam cu Ponta si mafia lui la guvernare. Apararea statului de drept, a democratiei, de baronii si penalii USL, este intr-adevar o lupta care trebuie sa continue, altfel pun mana pe tara impreuna cu mafiotul turnator Voiculescu.
      Elena Udrea a promnis ca impreuna cu PMP vor lupta mai departe si,o cred capabila sa duca orice batalie cu cu ei. Presedintele,pana in noiembrie (desi as recomanda sa-si ceara si cele doua luni sa le execute, cat a fost suspendat, Constitutia permite asta) va avea grija ca baronii si penalii lui Ponta sa nu anihileze statul de drept, problema este ce va fi dupa daca lumea nu se va trezi si nu va vota cu candidatul dreptei PMP? Deoarece PNL si PDL=PSD-PC, asta e limpede ca buna ziua!
      Avem azi asa: Dreapta: PMP si Stanga: PSD-PC, PNL si mai nou PDL.
      • +1 (1 vot)    
        Minunat (Vineri, 4 iulie 2014, 12:29)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Poate ne explici si cum lupta PMP cu hidra mafiota pontista cu vicepresedinti de genul:
        - Marin Anton (Politici publice). Acesta a fost membru PNL pina in 2007, a migrat la PLD, devenind in urma fuziunii dintre cele doua partide, membru PDL. In aprilie 2012, inainte de caderea guvernului Ungureanu, a plecat la PNL, unde a ajuns in conducerea filialei Giurgiu. A fost implicat in mai multe scandaluri, inclusiv in ancheta privind Rafo Onesti, fiind un personaj controversat, dar extrem de bogat. A votat in martea neagra pentru mlodificarile la Codul Penal.
        Cristian Petrescu, secretar general. A fost numit in locul Elenei Udrea la Ministerul Dezvoltarii si, potrivit Mediafax, avea contracte cu acest minister în valoare de peste un milion de euro, iar soţia sa avea contracte cu CNADNR în sumă de 549.000 euro şi 4.612.800 de lei.
        -Gelu Visan, secretar geneal adjunct, fost deputat PDL, a candidat la alegerile din 2012 din partea PPDD, dupa care a trecut la PMP, fiind un apropiat al Elenei Udrea. De altfel, la congres si-a retras candidatura in favoarea acesteia.

        Daca voi credeti ca denumind o hirtie "Pactul pentru statul de drept" reusiti sa convingeti pe cei anti-usl, va inselati amarnic. Veti pierde si cei 6% care inca va sustin, mare parte atrasi de Funeriu sau Papahagi.
  • +7 (9 voturi)    
    si apoi, nu e important sa invingi acest (Joi, 3 iulie 2014, 12:25)

    canichon [utilizator]

    PSD ci pesedismul generalizat, aproape atotstapanitor,..., mandri ca sunt romani...
  • -8 (16 voturi)    
    România e spledidă (Joi, 3 iulie 2014, 12:26)

    Sile_Creditoru [utilizator]

    de vreme ce un nomenclaturist comunist (posibil şi securist activ încă, deoarece către CNSAS se remit doar dosarele cadrelor retrase din sistem) îşi permite să ia de urechi un fost şef de promoţie la Facultatea de Drept, nemembru al PCR.
    Un individ alunecos şi sperjur, care are întreaga carieră mânjită de trafic de influenţă săvârşit în toate direcţiile posibile şi imposibile, să împroaşte cu noroi în stânga şi-n dreapta...
    • +5 (9 voturi)    
      /// (Joi, 3 iulie 2014, 12:49)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

      Mai lasa si tu latrinele.
      Fa o pauza, nu-ti strica.
      • -4 (6 voturi)    
        TV doar pentru CM (Joi, 3 iulie 2014, 13:57)

        Sile_Creditoru [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Există oameni care îşi formează opiniile şi altfel decât privind la televizor.
        Din păcate voi, cei de pe aici, se pare că doar asta faceţi, din moment ce îi judecaţi pe restul ca fiind asemeni vouă: asudând cu telecomanda în mână, pe fotoliu, de dimineaţă până seara târziu.
  • -4 (16 voturi)    
    In decembrie 2014 scapam de tine (Joi, 3 iulie 2014, 12:50)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    Doamne Ajuta !
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Joi, 3 iulie 2014, 13:34)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Anti_CiumaRosie

      asta o sa fie cea mai mare reliazre a vietii t ale, o sa ai ce povesti nepotilor. Felicitari!!!
  • -2 (10 voturi)    
    "va felicit, ati trecut pragul, 6,2%" (Joi, 3 iulie 2014, 13:05)

    adrian8 [utilizator]

    mai corect era : "va felicit , ati facut mai putin ca un singur om fost pnl-ist ... voi sunteti partidul meu !" .

    cata penibilitate .. parca acum ceva vreme spunea ca numai 2 cifra il multumesc ... sau 6,2 sunt tot 2 cifre ...!?
  • -3 (5 voturi)    
    statul de stramb (Joi, 3 iulie 2014, 14:11)

    Boa [utilizator]

    se vorbeste prea lesne despre statul de drept si atentatul clamat la adresa lui in 2012.
    Putem discuta daca parlamentul a actionat peste limita prerogrativelor sale cand l-a suspendat pe presedinte, putem discuta despre bazele statistice si legea dupa care s-a organizat referendumul, putem discuta despre comportamentul ciudat al CCR in acea parioada si prelungirea deciziei, putem discuta despre actiunea suprinzator de rapida si ciudata a procuraturii si DNA in a sechestra voturile si in a ancheta votantii.
    Dar altfel nu se poate pune problema unui atentat la statul de drept asa cum a fost indus de catre fortele politice interesate.
    altfel procedural totul a fost conform regulilor democratice: parlamentul a suspendat presedintele, s-a organizat un referendum, am avut un rezultat decis de CCR.
    SIngurul la care 's-a atentat' a fost persoana presedintelui actual si nu institutia in sine. Si oricum am considera rezultatul referendumului e clar ca actualul presedinte era foarte putin dorit si appreciate de votanti la acel moment.

    Cat despre presa e ipocrizie sa compare situatia de la inceputul anilor 2000 cu cea de acum cand presa e aproape total tabloidizata, partizana si se duce vertiginous pe tobogan la vale,
    EVZ si B1 sunt conduse tot de moguli (Paunescu, NIRO), doar ca interesele lor au directat actiunile in suportul actualului presedinte si nu contra lui precum altii.

    Daca politicienii s-ar gandi si la binele tarii, atunci nu ar anunta cu atata usurinta false atentate la statul de drept. Asta au facut ca Romania sa fie vazuta din afara precum un bantustan si au dat argumente noi celor ce ne trateaza drept tara europeana de mana a 3a. Or cu toate pacatele evidente, Romania nu are probleme legate de statul de drept. Problema principal sunt persoanele care s-au cocotat in structurile statului de drept si modul in care-si bat joc de cei ce I-au trimis acolo sa ne reprezinta iar nu sa ne conduca preucm o adunatura de sclavi pe propria plantatie.
  • +4 (4 voturi)    
    Avocatul POPORULUI? (Joi, 3 iulie 2014, 14:18)

    coco1977 [utilizator]

    A fost numit de guvern?
    este platit de guvern?

    de ce se cheama al POPORULUI?
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 4 iulie 2014, 7:41)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui coco1977

      vorba lui Oprescu, e al poporului PSD.