Senatori din intreg spectrul politic, cu exceptia PDL, vor sa permita functionarilor publici parlamentari sa faca parte din consiliile de administratie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2014, 18:20 Actualitate | Politic


Un grup de senatori din intreg spectrul politic, cu exceptia PDL, vor sa modifice legea pentru a permite functionarilor publici parlamentari sa faca parte din consilii de administratie.

Semnatarii (de la PSD, UNPR, PNL, UDMR si PP-DD) au depus o initiativa legislativa in acest sens, care poate fi consultata aici.

Acestia considera ca functionarul public parlamentar au in prezent "un statut special si discriminatoriu" fata de ceilalti functionari publici, deoarece nu poate "sa participe in calitate de reprezentant al autoritatii ori institutiei publice in cadrul unor organisme sau organe colective de conducere constituite in temeiul actelor normative in vigoare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















755 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    inca odata (Joi, 26 iunie 2014, 18:41)

    nash pandelica [utilizator]

    se confirma ca usl a fost, este si va fi, cum zicea dramaturgul, al copiilor copiilor lor, in vecii vecilor.

    ademeniti in fuziunea prin suctiune, blaga va deveni usl'amist, in fapt, cu acte in regula. :))

    ce le labaral, nu piere, dar nici nume bun nu are...

    hai la lupta cea mare !
  • +3 (3 voturi)    
    parca (Joi, 26 iunie 2014, 18:43)

    nash pandelica [utilizator]

    in alta disputa, parlamentarii, alesii neamului de traista, sustineau ca nu sunt servanti publici, ca ar fi demnitari. poate tari, ca de demni, ce sa mai vorbim...

    vai de biata tzarisoara, o facurati de ocara !
  • +3 (3 voturi)    
    nu le mai ajunge (Joi, 26 iunie 2014, 18:54)

    charlie [utilizator]

    Iată că s-a ajuns și aici ! Și mai urmează.
  • +2 (4 voturi)    
    Pdl (Joi, 26 iunie 2014, 19:56)

    obs. [utilizator]

    Oare nu a fost o greseala despartirea lui T. Basescu de pdl. Un pdl sustinut de T.Basescu cu posibilitate de a atrage si o parte din pnl si un partid noua cu personalitati in frunte, cu un proiect clar de reducere soc a fiscalitatii, un proiect de depolitizare a institutiilor statului cred ca era mai benefic pentru Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Foame mare la parlamentari... (Joi, 26 iunie 2014, 20:51)

    felis_tigris [utilizator]

    ...dar şi multă frică de justiţie. Nu mai pot fura la discreţie că-i bagă în dubiţa poliţiei şi atunci o punem de un consiliu de administraţie. Nu într-o grădiniţă, şcoală sau liceu, desigur, că acolo e moka, ci undeva de unde pică mulţi bani. Câtă neruşinare!
  • +1 (1 vot)    
    Cum voteaza PMP? (Vineri, 27 iunie 2014, 11:53)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Care sunt mai exact senatorii care sustin aceasta prevedere si de la ce partide sunt? Ma intereseaza mai ales PMP si FC!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i destul (Vineri, 27 iunie 2014, 12:53)

    Gabi M [utilizator]

    ca acesti parlametari sun mafioti?Acum vor sa-i bage in acesta gaszca i pe fuctionarii de acolo!