VIDEO Victor Ponta a sesizat Curtea Constitutionala in conflictul cu seful statului privind reprezentarea la Consiliul European din 26-27 iunie. CCR judeca sesizarea pe 9 iulie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 24 iunie 2014, 12:09 Actualitate | Politic


Traian Basescu si Victor Ponta
Foto: Presedintia Romaniei
 documente
Premierul Victor Ponta a sesizat, marti, Curtea Constitutionala in legatura cu reprezentarea Romaniei la Consiliul European de la Bruxelles din 26-27 iunie. Primul ministru i-a cerut lui Traian Basescu mandat pentru a reprezenta Romania la Consiliul European, insa seful statului l-a refuzat, anuntand ca el va participa la Consiliul de la Bruxelles. Victor Ponta a mai facut o sesizare similara catre CCR in 2012, iar Curtea Constitutionala i-a dat atunci dreptate lui Traian Basescu. Curtea Constitutionala a anuntat ca va judeca pe 9 iulie sesizarea primului ministru privind conflictul juridic de natura constitutionala intre Guvern si Presedinte referitor la reprezentarea statului roman la Consiliul European.


"Presedintele Traian Basescu a declarat luni ca "Premierul mi-a solicitat mandat sa participe la Consiliul European din 26 - 27 iunie. Azi l-am anuntat ca nu ii dau mandat, voi participa eu avand in vedere obligatiile constitutionale, hotararea Curtii Constitutionale si tematica, careia cu certitudine, datorita experientei, ii voi face fata mult mai bine. Am avut cu dansul experiente cand l-am trimis la Consiliul pentru energie si nu a putut sustine Nabucco. Presedintele nu are nevoie in mod legal de mandat de la premier, am inteles ca s-a plans la Parlament. Ceea ce am facut in practica dintotdeauna a fost sa iau punct de vedere al Guvernului aprobat e premier. Il informez ca, in 19 iunie, Ministerului de Externe i-a fost adresata o scrisoare in care i se solicita punctul de vedere al Guvernului pe tematica de dezbatere a CE. Acest punct de vedere trebuie aprobat de premier si, in cazul in care presedintele ar putea avea puncte de vedere diferite, sa le putem armoniza inainte de plecare la CE. Mandatul Guvernului nu e imperativ pentru presedinte."

La randul sau, premierul Victor Ponta a declarat luni ca a avut o discutie cu presedintele Traian Basescu in cursul zilei, seful statului transmitandu-i ca nu ii da mandat pentru Consiliul European, unde va merge el. Ponta spunea luni ca, in aceste conditii, Romania are o pozitie foarte slaba pentru ca nominalizarea comisarului european o face Guvernul, conform legii romanesti si regulamentelor europene: "Imi pare rau ca orgoliul il impiedica sa gandeasca la ce e mai bine pentru tara. Cel mai bine pentru tara ar fi fost sa avem un acord presedinte-premier si sa negociem in interesul Romaniei. Nu a fost posibil. Eu am incercat acest lucru, am discutat si azi cu presedintele, am luat act de decizia domniei sale", a sustinut Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5209 vizualizari

  • -23 (27 voturi)    
    e simplu (Marţi, 24 iunie 2014, 12:18)

    demaGOGU [utilizator]

    daca din 2012 s-a schimbat componenta politica a Curtii atunci si decizia, in speta identica!, va fi diferita.

    daca nu, nu.
    • +22 (22 voturi)    
      sa ii dai umarul tau lui Ponta (Marţi, 24 iunie 2014, 12:51)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa aiba pe ce sa planga
    • 0 (0 voturi)    
      nu exista conflict institutional (Miercuri, 25 iunie 2014, 14:56)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      daca nu apare un blocaj.
      asta e jurisdictia Curtii, indiferent de componenta.
      ori, care-i blocajul aici?
      se duce Basescu si gata!
  • +36 (36 voturi)    
    Tovarasa educatoare ... (Marţi, 24 iunie 2014, 12:31)

    Herodot [utilizator]

    ... Traienel nu vrea sa ma lase sa ma joc si eu de-a Consiliu European ...
    • +15 (15 voturi)    
      sau... (Marţi, 24 iunie 2014, 13:27)

      Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      nu vrea să mă lase să mai fac și eu niște selfie și mă ceartă daciada și cu tacsu!
  • +31 (31 voturi)    
    ... (Marţi, 24 iunie 2014, 12:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Atata poate, atata face. Atat il duce capatana aia de copilot.
  • +36 (36 voturi)    
    ...pai... (Marţi, 24 iunie 2014, 12:40)

    ALTAN [utilizator]

    ...nici nu esti capabil de ceva constructiv pt si in Romania,decit de a genera conflicte...cu seful statului,cu justitia,cu DNA si ANI...in schimb ,esti un aliat de nadejde cu intreaga patura corupta,din nu conteaza ce departament-de la declaratii de sustinere a celor cu dosare de coruptie,pina la a merge pe treptele tribunalelor pt a face presiuni asupra magistratilor...despre celelalte ''calitati'' cum ar fi minciuna,ca sa mai vb...
  • +45 (45 voturi)    
    Ne-am pricopsit... (Marţi, 24 iunie 2014, 12:43)

    hot news [utilizator]

    ... cu cel mai mare nemernic, mitoman, nesimtit, prostovan, mizerabil, cretin, idiot, plagiator si scarbos animal nevertebrat. Ura vesnica psd-ului.
    • +10 (10 voturi)    
      Vezi ca te va ameninta (Marţi, 24 iunie 2014, 13:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      vreo suzeta, ca te va suprima!
      Acu' ceama astia minerii!
      Hienele vor chema sobolanii!
  • +16 (16 voturi)    
    Asa ponta, hartuieste-l pe Basescu, cheltuie-ti (Marţi, 24 iunie 2014, 12:49)

    Maniu [utilizator]

    energia. Ai vorbit deja cu Mona Panarama - prietena lui Nastase - cum sa faulteze restul judecatorilor ca de ea stim deja cum va vota?
  • +18 (18 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 24 iunie 2014, 13:16)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    Dar cand Curtea v-a explicat (Marţi, 24 iunie 2014, 13:23)

    John M. [utilizator]

    voua, comunistilor, ca nu era motiv de suspendare pentru Prez., ai ascultat-o?!
    Victor Viorel, te-ai nascut sa fii la mana altora. Tu n-ai nicio vocatie, decat una de sluga (tata socru, voiculescu. etc.) si vei sfarsi ca ei: mici, meschini, si fara importanta...
  • +10 (10 voturi)    
    Domnule VV Ponta, Presedintele se ocupa (Marţi, 24 iunie 2014, 13:41)

    abel [utilizator]

    de politica externa .
  • +8 (8 voturi)    
    Probabil (Marţi, 24 iunie 2014, 14:16)

    vasile-roaita [utilizator]

    Daca prim-ministru ar fi fost o persoana competenta si bine pregatita atunci presedintele l-ar fi lasat sa se duca el la Bruxelles. dar avind in vedere ca avem un prim-ministru maimutoi plagiator, nu poate presedintele sa-l lase sa ne faca tara si poporul de ris. Acolo nu vrea nimeni din elitele UE sa se afiseze cu plagiatoru, ii intorc toti spatele si-l ignora.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta nu-i destept dar e PERSEVERENT (Marţi, 24 iunie 2014, 14:23)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca CCR s-a pronuntat odata pentru totdeauna asupra subiectului : in Constitutie Presedintele reprezinta Romania . Ponta acuma isi pierde vremea si cauta subiecte de scandal ca sa fie invitat la Antene unde va explica natiunii cit de ABUZIV este presedintele fiindca nu-l lasa si pe el la Consiliul European . Amuzant ar fi ca sa primeasca o programare de la Curte pe la 1 iulie , dupa ce trece Consiliul . Nu-i poate obliga pe membrii Curtii sa-i raspunda in 3 zile .
    • +7 (7 voturi)    
      Pe 9 iulie e fixata sedinta CCR (Marţi, 24 iunie 2014, 16:13)

      Gaetano73 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Asa ca i-a dat din nou cu flit lui Tonta !! Doamne, prost e si penibil Tonta !!! Prost, dar hotarat !!
  • +6 (6 voturi)    
    new low (Marţi, 24 iunie 2014, 16:31)

    omidius [utilizator]

    VV Ponta a ajuns sa minta pana si intr-o scrisoare catre Curtea Constitutionala. La punctul (2) "In fapt", VV Ponta scrie despre reuniunea Consiliului European: "...a carei agenda va fi axata, in exclusivitate, pe stabilirea prioritatilor pentru urmatorii 5 ani" ai apoi enumera
    1) crestere economica, competitivitate, crearea de locuri de munca
    2) linii strategice pe aria de libertate, securitate si justitie

    Minciuna prin omisiune e ca VVP nu pomeneste absolut nimic de existenta punctului 3 din agenda Consiliului European (http://register.consilium.europa.eu/doc/srv?l=RO&f=ST%208280%202014%20INIT),
    citez "De asemenea, Consiliul European poate aborda chestiuni specifice privind relațiile externe în
    funcție de evoluțiile de pe scena internațională. "
    Adica exact un subiect de politica externa, in care Presedintele Romaniei are responsabilitati mai mari decat Primul Ministrul.

    Prin urmare, banuiesc ca iar o sa fie un scor de 9-0, cu toata prezenta PSDistilor Toni Grebla si Valer Dorneanu in CCR.
  • +3 (3 voturi)    
    PONTA mincinos ordinar! (Marţi, 24 iunie 2014, 17:36)

    ..13 [utilizator]

    In cererea sa mentioneaza in pagina 4 faptul ca sunt numai 2 tari care sunt reprezentate la nivel de Presedinte. FALS!!!!!

    PONTA esti un mincinos.
    Am re-re-verificat , in total, cu Romania sunt 4 (patru) ai inteles Ponta MINCINOSULE?

    Ca sa fie pe de plin clar enumar numele tarilor care sunt representate la nivel de Presedinte:
    1. Franta
    2. Cipru
    4. Lituania
    4. Romania
    Sursa - http://europa.eu/whoiswho/public/index.cfm?fuseaction=idea.hierarchy&nodeID=264075&lang=en