Puiu Hasotti: Senatorii PNL voteaza declaratia pentru demisia lui Basescu, dar cerem si demisia lui Ponta

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 iunie 2014, 17:00 Actualitate | Politic


Puiu Hasotti
Foto: Agerpres
Liderul senatorilor PNL, Puiu Hasotti, a declarat luni ca grupul senatorilor liberali a decis ca va vota in favoarea declaratiei privind demisia presedintelui Traian Basescu, cerand insa si includerea unei solicitari privind demisia din functia de premier a lui Victor Ponta, transmite Mediafax.

"Grupul senatorilor liberali, cu un vot contra si cinci abtineri, a votat in favoarea votarii solicitarii Parlamentului ca presedintele Traian Basescu sa-si dea demisia. Dar in acelasi timp noi credem ca demisia trebuie sa si-o dea si premierul Victor Ponta, pentru ca in biroul sau faimosul domn Duicu a facut o chestiune care este la fel de reprobabila ca cea in care este implicat fratele presedintelui Basescu", a afirmat Hasotti.

El a precizat ca PNL va solicita la sedinta Birourilor Permanente reunite de luni ca declaratia propusa de Tariceanu sa fie completata cu solicitarea demisiei lui Ponta.

De asemenea, el a mentionat ca in cazul in care majoritatea parlamentara nu va accepta completarea propusa de PNL, parlamentarii liberali vor vota totusi in favoarea declaratiei.

Hasotti a mai precizat ca in timpul sedintei de grup a senatorilor PNL l-a sunat pe presedintele interimar al partidului, Klaus Iohannis, care i-a spus ca, din punctul sau de vedere, parlamentarii trebuie sa aiba pozitia pe care o considera dansii.

Liderul PNL a fost intrebat de ce liberalii si democrat-liberalii au pozitii diferite in acest subiect.

"Suntem inca doua partide diferite", a replicat Hasotti.

Purtatorul de cuvant al PNL, Cristina Pocora, a declarat, pentru HotNews.ro, ca acuzatiile din dosarul Mircea Basescu sunt de o "gravitate exceptionala" iar interesul public este ca acestea sa fie lamurite cat mai rapid. Cu toate acestea, politiciul "nu ar trebui sa discute prea mult acest subiect" si sa-l foloseasca pentru chestiuni de campanie electorala, a precizat aceasta.

Cristina Pocora a mai precizat ca grupurile parlamentare ale liberalilor se vor reuni marti dupa-amiaza pentru a adopta o pozitie "unitara" asupra acestui subiect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3656 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 23 iunie 2014, 17:16)

    polonyca [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 23 iunie 2014, 17:18)

    levierul [utilizator]

    Imi amintesc ca inaltul grad de moralitate al PNL-istilor care i-au cerut demisia lui Tariceanu cand a venit cu biletele la Basescu.
    Deci, despre cine vorbim noi aici? Despre dreptate si corectitudine? In Romania? In politica?
    Parerea mea este ca meritati parnaie toti, si voi si familiile voastre. Ati distrus societatea. Romania nu are niciun viitor cu voi.
  • +6 (8 voturi)    
    nea' puiu (Luni, 23 iunie 2014, 17:18)

    evoque [utilizator]

    candva erai in tandreturi cu mazare pe la constanta? acu' ai pierdut ceva?
  • +9 (11 voturi)    
    Vanati orice suspiciune de greseala (Luni, 23 iunie 2014, 17:23)

    soundtrack [utilizator]

    a presedintelui si treceti nesimtit peste infractiunile voastre!!!Comunisti ticalosi si grosieri!!!
  • +9 (11 voturi)    
    USL traieste! (Luni, 23 iunie 2014, 17:38)

    EdwardEugene [utilizator]

    Cand erau la guvernare, Duicu i-a cerut lui Ponta sa faca trafic de influenta si premierul l-a ascultat. Liberalii erau la guvernare si au tacut. Acum il acuza pe Ponta de trafic de influenta. Sa-mi atrageti atentia cand am sa votez eu pe cineva din acest partid care trebuie sa ajunga in istorie ca PNTCD.
  • +3 (5 voturi)    
    nene hașoti daca adaugi și... (Luni, 23 iunie 2014, 18:41)

    timp tamp [utilizator]

    adaugă și pe traficanții tăriceanu(care a făcut trafic pentru patriciu, nevastă și plocon și-a vândut partidul bolșevicilor) și zvonea(culmea, trafic triplu pentru nevastă, amantă și copilul derbedeu)...
  • +5 (7 voturi)    
    Bey mos Teaca, chiar te crezi "scula " liberala? (Luni, 23 iunie 2014, 18:46)

    Plagarus [utilizator]

    Puiu asta de cand mananca o paine alba ,umbland cu alba neagra prin politica romaneasca ?
    Curat cameleon tovarasul asta : în copilărie legionar (îi punea tac-su să cânte Sfântă tinereaţă pe el şi pe fratele Ionel), în tinereţe secretar UTC (şi cântăreţ la mănăstirea SECU împreună cu madam Voivozeanu, sub bagheta colonelului Creţulescu), iar acuşica stâlp al stabilimentului liberal.
    Acest pretins istoric si arheolog,cu practica la fel de lunga si serioasa in meserie ca si Crinolina Kăcărău,este politicianistul tipic roman fara caracter,fara principii,fara demnitate si onoare. Cine vrea sa -i cunoasca adevarata faţă ,trebuie neaparat să citeasca marea opera cu care Hasotti va ramane in istoria politicianismului romanesc, intitulata LIBERAL IN OPOZITIE aparuta si lansata de Hasotti la Cazinoul din Constanta in 2004. Cartea reuneste in cele 273 de pagini declaratiile lui Hasotti in perioada 2000-2004. Obiectul tuturor declaratiilor este PSD si convinge prin dovezile prezentate. In final,cititorul se va intreba cum de este posibil ca cineva cu o asemenea atitudine,sa devina o sluga obedienta a PSD.si sa târască PNL in troaca pesedista.Citam cateva pasaje: " Pentru democratie si moralitate politica,PSD reprezinta tot ce poate fi mai perfid,malefic si ipocrit...Am acuzat si acuz PSD de tradarea intereselor nationale,de subminarea economiei nationale,de atentat la democratie.PSD este un partid fara Dumnezeu,fara credinta,fara rusine,fara lege". Dupa cum se vede mai ieri, alaltaieri,Hasotti,si-a lepadat convingerile si a intrat in haznaua pesedista.Hasotti miroase de mult a cadavru politic.
  • +2 (4 voturi)    
    2012 reloaded (Luni, 23 iunie 2014, 22:06)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    penelisti rosii.
  • 0 (2 voturi)    
    Iar se unesc (Marţi, 24 iunie 2014, 11:35)

    Gabi M [utilizator]

    PNListii cu PSDistii?Asta-i opozitia lor?