Victor Ponta: Fostii presedinti ai Romaniei trebuie sa fie senatori de drept

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 13:39 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, marti, la ceremonia de aniversare a 150 de ani de la infiintarea Senatului, ca, in opinia sa, fostii presedinti ai Romaniei trebuie sa fie senatori de drept. Ulterior, premierul a admis ca, pentru ca acest lucru sa fie pus in practica, trebuie modificata Constitutia. Acordarea statutului de senator de drept ar insemna ca fostii presedinti sa beneficieze si de imunitatea parlamentara.

"Sunt absolut convins - si s-ar putea si nu vreau sa fie interpretat gresit, ca un semn de parti-pris pentru cineva care a fost sau vreun semn de simpatie pentru cineva care este acum presedinte al Romaniei - cred ca fostii presedinti ai Romaniei trebuie sa fie senatori de drept", a spus Ponta, potrivit Mediafax.

El a aratat ca nu poti sa ceri unui fost presedinte al Romaniei sa mearga sa candideze in colegiul de la Targu Jiu contra sa si eventual a lui Dan Diaconescu.

"Cred ca necesitatea de a avea in Parlament fostii reprezentanti ai celor mai inalte institutii ale statului va duce cu siguranta la ridicarea prestigiului pe care Senatul il are in fata cetatenilor si impreuna putem sa facem aceste lucruri departajati de batalia electorala care uneori ne ocupa mult prea mult timp", a spus Ponta.

Premierul Victor Ponta a facut aceasta declaratie la sedinta solemna a Senatului, la care presedintele Traian Basescu nu a fost invitat, dar la care au participat fostii sefi de stat Ion Iliescu si Emil Constantinescu.

Ulterior, premierul a admis ca, pentru ca acest lucru sa fie pus in practica, trebuie modificata Constitutia."Da, atunci cand vorbim de senatori de drept, trebuie sa umbli la Constitutie", a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4961 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 17 iunie 2014, 13:41)

    aiureantramvai [utilizator]

    Pregatim terenul, domnu' aspirant la presedentie?
    • -2 (8 voturi)    
      pai nu trebuie sa coabitelze pana la capat ? (Marţi, 17 iunie 2014, 15:18)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      mai bine propune ca fostii presedinti sa fie prim-ministi in mandatul urmator ... si mai bine nu ?
      • 0 (2 voturi)    
        Sau fostii prim ministri sa ramana acasa (Marţi, 17 iunie 2014, 23:38)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Vezi la Tariceanu ce lucruri traznite face.
        • 0 (2 voturi)    
          si Ceusescu se credea invincibil (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:01)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui ty

          si uite ca nu a rezistat la gloantele lui ilici...
          Cine ridica sabia de sabie va muri, intr-un fel sau altul...rabdare!
  • +4 (8 voturi)    
    hmmm (Marţi, 17 iunie 2014, 13:47)

    thebblack [utilizator]

    si probabil fiecare in functie de numarul de mandate. de exemplu, conform constitutiei, iliescu cu 3....
  • +12 (14 voturi)    
    The ultimate moron (Marţi, 17 iunie 2014, 13:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Deci, tonta vrea ca Ilici, responsabilul pentru macelarirea bucurestenilor in mineriade, sa fie senatori.

    Pentru o asemenea afirmatie singurul gest care ar fi logic ar fi demisia celui care a emis-o. Nesimtirea crasa, insa, de care beneficiaza fiecare membru psd il va impiedica sa o faca. Din pacate. Iar atunci trebuie sa intre in functie simtul civic si respectul fata de victimele mineriadelor ce ar trebui sa se regaseasca in fiecare om. Mai exact, ponta ar trebui indepartat cu forta de la conducerea Romaniei. Tara asta nu a facut nimic ca sa merite o asemenea lepra la carma sa, romanii nu au pacatuit asa de greu ca sa merita ciuma rosie!

    Afara cu psd! Demisia in bloc!
  • +7 (9 voturi)    
    Adica nu conteaza ce-au facut in mandatul lor (Marţi, 17 iunie 2014, 13:59)

    A_Radu [utilizator]

    Bine, rau ... ei sa ramana in continuare cu un fotoliu caldutz in Senat , pe viata :) ... de ce sa-si mai puna problema vreunei batalii polotice , etc ... pe viata, locuri caldutze pe viata , asta e mentalitatea si marea dorinta PSD-ista ...
    Sa faca un consiliu al batranilor (tribal ) daca vor sa le ofere un loc privilegiat fostilor presedinti :)
  • +7 (9 voturi)    
    Primul! (Marţi, 17 iunie 2014, 14:03)

    corvus coraX [utilizator]

    Cel mai prețuit senator va fi, chiar dacă post-mortem, Nicolae Ceaușescu. Românii l-ar alege chiar dacă ar fi balotaj cu Ion Iliescu, alt senator de drept (deși pentru cât a distrus România ar trebui să fie alături de predecesorul lui)...
  • +15 (17 voturi)    
    Senatul e desfiintat de drept (Marţi, 17 iunie 2014, 14:04)

    Bogdan_100 [utilizator]

    prin referendum popular VALIDAT ! E culmea ca tocmai cei platiti sa faca legile ignora cele mai elementare principii de drept si bun simt.
    • +3 (5 voturi)    
      nu este culmea....... (Marţi, 17 iunie 2014, 16:51)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      .....ci este normal ca in escrocheria numita "democratie parlamentara", tocmai democratia sa lipseasca.

      Refuzul de a-l invita pe Basescu este de fapt refuzul de a ne lua in seama pe noi, cei 86% dintre cetatenii care am votat pentru desfiintarea acestei camere inutile.

      Ce se mai felicitau politicienii intre ei ! Aveau si de ce ! Au reusit sa sfideze si sa ingenuncheze acest popor si totodata sa isi apere puscariabilii.

      Trista aniversare pentru cetateanul platitor de taxe !
      Oare salariile, diurnele si primele si le-au luat ? Dar afacerile, cum le mai merg ?
  • +3 (5 voturi)    
    Domnul VVP Iisi pregateste drumul postpresedintie (Marţi, 17 iunie 2014, 14:12)

    abel [utilizator]

    Sa mai spuna cineva ca nu se gandeste la viitor... Pana acum ,cel mai mare presedinte al Romaniei ramane Traian Basescu , dar ciocoii de acum se poarta asa cum s-au purtat boierii de demult cu domnitorii mari ai tarii pe care i-au tradat , i-au omorat... Se pare ca asa e neamul asta romanesc ...
    • +5 (7 voturi)    
      O sa pateasca precum predecesorii (Marţi, 17 iunie 2014, 15:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Nastase si-a facut constitutie misto, cu mandat de 5 ani si puteri sporite, si s-a dovedit ca l-a ajutat fix pe Basescu, iar Geoana, dupa ce s-a pupat cu Antonescu prin toate pietele, a aflat ca in loc de presedinte a ajuns... prostanac. Asha si Ponta, pregateste terenul pentru urmatorul presedinte, care va fi.... oricine numai Ponta nu.
  • +6 (8 voturi)    
    da (Marţi, 17 iunie 2014, 14:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    senatul are un mare prestigiu, e la cota unui numar cu minus in fata. Vorbarie goala, tipica pentru plagiatorul mongo.
  • -12 (18 voturi)    
    Basescu isi negociaza imunitatea ! (Marţi, 17 iunie 2014, 14:23)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... o declaratie deloc suprinzatoare, in contextul in care dl. Presedinte Basescu isi negociaza acum viitoarea imunitate.

    Avand o gramada de dosare penala in lucru - dl.Basescu are nevoie rapid de o imunitate sau de impunitate, care sa-l scape de ridicarea cu duba si mascati de pe platoul de la Cotroceni,imediat dupa incheierea actualului mandat.

    Solutia unei eventuale amnistii din partea viitorului presendinte nu este viabila, caci pot fi amnistiati doar ticalosii condamnati. D-lui Basescu i se pare mai confortabila o viitoare imunitate parlamentara, chiar in conditiile in care ar deveni membru al unui corp legislativ (Senatul) pentru distrugerea caruia a activat cu multa determinare.

    In fond democratia este buna doar atunci cand lucreaza pentru dl. Basescu, in rest ...

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +5 (7 voturi)    
      oglinda (Marţi, 17 iunie 2014, 14:41)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      de cand nu te-ai mai uitat in oglinda? de ce ?
      sa vezi ce caraghios esti!
    • +5 (7 voturi)    
      Patria si maroul tau. (Marţi, 17 iunie 2014, 15:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Mult maro.
    • +4 (6 voturi)    
      Well (Marţi, 17 iunie 2014, 16:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Ce legatura are Patria cu propaganda tradatorilor de tara ? Cum altfel se definesc cei ce vor alianta cu cei ce doresc distrugerea si farmitarea tarii. PSD este un pericol national atat prin politica interna cat si prin aliantele externe dorite. Propaganda psd/pc/a3 este profund daunatoare interesului national pe termen mediu si lung. Atunci de ce amestecam patria cu tradatorii? Rusine.
  • +1 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 17 iunie 2014, 14:27)

    c2620521 [utilizator]

    eu zic sa se reduca la presidentie durata la 1 luna.
    Sa ramana maxim 2 mandate.

    Si uite asa parlamentul o sa fie ocupat doar de fosti presedinti.
  • +10 (12 voturi)    
    De ce? (Marţi, 17 iunie 2014, 14:35)

    skanda7 [utilizator]

    De ce fostii presedinti si nu inginerii software? Si, in primul rand, de ce mai exista senatul?
    • -10 (14 voturi)    
      corect (Marţi, 17 iunie 2014, 14:49)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      da' chiar asa, sa-l desfiintam de urgenta si sa intram cu ocazia asta in pleiada marilor democratii precum coreea de nord, belarus etc, repere ale evolutiei constitutionale

      sa-i multumim mirabolantului basescu care cu geniul sau ne reformeaza statul de nu ne vedem, pana cand 200 de ani de evolutie institutionala devin praf in drum doar pt ca ali baba sa-si salveze pielea, flota, nana etc
      • +9 (11 voturi)    
        da (Marţi, 17 iunie 2014, 15:24)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        draga lumpenule adus de cesca de la tara, exista un referndum validat care vrea desfiintarea senatului, si de care stapinii tai, in stilul feudal care le e propriu, nu vor sa tina cont.
        Intelesu-m-ai?
      • +10 (12 voturi)    
        Domnu postacila (Marţi, 17 iunie 2014, 15:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Parlament unicameral au si:
        Croația, Danemarca, Finlanda, Islanda, Grecia, Israel, Scoția, Suedia. Si macar parfte din ele sunt repere de democratie.
        Da' ca sa afli asta trebuie sa-ti diversifici sursele de informare dincolo de antena3.

        Iar tarile care au parlament bicameral, au doua camere cu competente diferite, nu ca la noi unde fiecare lege trece prin ambele camere ale parlamentului. Se poate democratie si cu unicameral si cu bicameral, totul tine de calitatea votantului. Unde votantul poate fi cumparat cu un kil de faina, poate sa fie si pentacameral parlamentul, ca tot nu iese ceva democratic.
      • +9 (11 voturi)    
        sau... (Marţi, 17 iunie 2014, 15:28)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        danemarca, finlanda, grecia, islanda, israel, coreea de sud, luxemburg, monaco, noua zeelanda, norvegia, suedia, turcia... dar da, cand e vorba de ponta, nu te poti gandi decat la coreea de nord sau belarus.
      • +2 (4 voturi)    
        oricum e inutil (Marţi, 17 iunie 2014, 18:32)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        tara e condusa prin OUG emise de fa pompa, si care prin cele declarate despre intentia de a fi ales un senator pe viata cu trimitere directa la ilici , dar si la el in cazul in care candideaza( si doamne fereste daca castiga, sau vorba cealalta: ne-a luat dracu !), pe mine ma duce cu gandul la apucaturi de dictator megaloman, exact genul celor doi care conduc Coreea de Nord si Belarus. aferim.
  • +7 (11 voturi)    
    Senzational (Marţi, 17 iunie 2014, 14:45)

    OrlyOpinions [anonim]

    Este incredibil ca inca mai exista oameni cu gandire comunista in clasa politica.
    Mai animalelor(vb. viitorului senator pe viata), incetati sa mai credeti ca o lume cu clase privilegiate si caste poate sa functioneze.
    Este inadmisibil ca un stat sa acorde o functie cu putere executiva pe viata oricui, indiferent de ce a facut pana atunci. Daca se tampeste omul ce te faci?
    Parca il si vad pe Ponta pasind pe urma lui Ioan Cuza cu aspiratii de intemeietor de dinastie.
    • +1 (3 voturi)    
      care Cuza? (Marţi, 17 iunie 2014, 18:04)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui OrlyOpinions

      ar vrea saracu' pontache sa fie macar pe sfert cat o fi Cuza da' de, daca-i materialu' prost...
  • +6 (8 voturi)    
    dar PM (Marţi, 17 iunie 2014, 14:48)

    zigot [utilizator]

    eu cred ca ar fi mai sigur ptr vvp ca si fostii PM incepand cu domnia sa, sa fie senatori de drept;
    apoi excursii la intrecerile sportive si eurovizion, taiat panglici, ceremonii de inmormantare si altele care plac atat de mult vvp ului, ca doar are romania bani ptr a rasplati acesti "reprezentanti"
  • +3 (5 voturi)    
    Da, da..... (Marţi, 17 iunie 2014, 15:23)

    Ronin [utilizator]

    ...si sa poata emite pretentii la coroana....I-auzi ce-i fata mintea astuia...
  • +2 (4 voturi)    
    asa, asa .... (Marţi, 17 iunie 2014, 16:27)

    BPM [utilizator]

    ...bravo, ca in America Latina...probabil te-a impresionat dl. Chavez, nu mai este mult si ne proclami republica bolivariana...
  • -3 (5 voturi)    
    Well ... sursele de informare sunt putine (Marţi, 17 iunie 2014, 18:43)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    In problema organizarii parlamentului bicameral din Romania si in problema senatorilor pe viata - numiti, nu alesi - sursele de informare sunt putine.

    Un exemplu de parlament cu camere cu atributiuni echivalente este Parlamentul Italian, unde Senatul si Camera Deputatilor au indatoriri si functii egale. In Senat exista un mic numar de senatori pe viata si de senatori din oficiu si pe viata, care sunt fie numiti de Presedintele Republicii, fie capata aceasta demnitate prin efectul legii.

    Constitutiile Romaniei interbelice (1921 si 1938) prevedeau un numar generos de "senatori de drept" - care nu erau alesi de electorat.

    Deci pana aici nimic nou, exista precedente, insa sunt ignorate de multi - cititi va rog pe Wikipedia, din pacate unele articole sunt disponibile doar in limba italiana.

    Problema zilei este insa legata de necesitatea si moralitatea introducerii "senatorilor pe viata" in Constitutia Romaniei. Atata vreme cat clasa politica este formata doar din fripturisti, lepre si ticalosi - NU VREM SENATORI PE VIATA, chiar daca ar fi vorba de a salva "onoarea" d-lui Presedinte Basescu.

    Fiecare isi merita evaluarea la sfarsit de mandat, cu sau fara procese penale si alte sicane.

    "Patria si Dreptul Meu !"
    .
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru ce?! (Marţi, 17 iunie 2014, 23:11)

    John M. [utilizator]

    Nu sunt destui figuranti acolo deja?!