VIDEO Primul Congres al Partidului Miscarea Populara: Elena Udrea a fost aleasa presedintele PMP

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iunie 2014, 10:44 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: Agerpres
Elena Udrea a fost aleasa, sambata, presedintele Partidului Miscarea Populara, in cadrul primului congres al formatiunii. In cursa pentru conducerea partidului se inscrisesera initial 5 candidati, insa 3 dintre ei au renuntat chiar in ziua congresului, lupta finala dandu-se intre Elena Udrea si Daniel Funeriu. Presedintele PMP Dambovita, Adrian Radulescu, s-a retras sambata dimineata din cursa pentru sefia PMP, anuntand ca o sustine pe Elena Udrea. Gelu Visan a fost al doilea candidat la conducerea PMP care s-a retras sambata din cursa, anuntandu-si sustinerea pentru Elena Udrea, iar Adrian Papahagi s-a retras si el, anuntand ca il sustine pe Daniel Funeriu.

Elena Udrea a fost aleasa in functia de presedinte al partidului, obtinand 742 voturi. Daniel Funeriu a intrunit 209 voturi.

Elena Udrea a declarat, dupa ce a fost aleasa presedinte al PMP, ca le promite reprezentantilor partidului ca vor schimba impreuna clasa politica, ca vor conta in alegerile prezidentiale din aceasta toamna si ca PMP va fi primul partid din Romania in 2016.



Udrea a multumit participantilor la Congres pentru "onoare, incredere si responsabilitate": "Sunteti cei mai buni si meritati cea mai buna echipa de conducere. Va promit ca vom schimba impreuna clasa politica, va promit ca vom conta in alegerile prezidentiale din aceasta toamna si vom fi primul partid din Romania in 2016", a spus ea, citata de Mediafax.

Dupa anuntarea rezultatului, Elena Udrea a primit un buchet de trandafiri rosii.

Funeriu le-a multumit participantilor la Congres pentru voturile primite si a spus ca tinta sunt alegerile prezidentiale din toamna.

De asemenea, Elena Udrea a anuntat ca doreste ca Daniel Funeriu sa se alature echipei de conducere a partidului, in calitate de coordonator al comisiilor de specialitate, care vor fi infiintate in termen de 60 de zile.

La congresul de sambata au fost alesi si vicepresedintii, secretarul general si cei doi secretari generali adjuncti si a fost stabilita structura unui Consiliu Executiv National, viitorul organ de conducere al partidului, compus in total din 24 de membri. Printre cei care vor lipsi din conducerea partidului se numara Teodor Baconschi şi Adrian Papahagi, informeaza Mediafax.

Secretarul general al PMP a fost ales Cristian Petrescu, care va fi ajutat de cei doi secretari generali adjuncti: Sergiu Diacomatu si Gelu Visan.

De asemenea, au fost alesi vicepresedintii PMP care vor avea alocate domenii de activitate: Stefan Vlaston (Strategii si relatii politice), Marin Anton (Politici publice), Nicolae Ivaschescu (Resurse umane), Florian Staicu (Comunicare si imagine), Gabriel Berca (Administratie), Florin Secara (Relatii cu mediul de afaceri si patronate), Petru Movila (Relatia cu societatea civila si sindicatele), Eugen Tomac (Romanii de pretutindeni), Cristian Preda (Relatii internationale).

Totodata, au fost alesi noua secretari executivi ai partidului, membrii Comisiei de Arbitraj si Integritate si cei ai Comisiei Centrale de Cenzori

Ora 16:42 Elena Udrea a fost aleasa presedintele PMP.

Ora 16:10 Votul pentru alegerea presedintelui PMP s-a incheiat, este asteptata anuntarea castigatorului.

Ora 13:40 Votul pentru alegerea presedintelui PMP a inceput.

Ora 13:36 Adrian Papahagi este al treilea candidat care s-a retras din cursa pentru sefia PMP, el anuntandu-si sustinerea pentru Daniel Funeriu.

Ora 13:20 Gelu Visan este al doilea candidat la conducerea PMP care se retrage sambata din cursa, anuntandu-si sustinerea pentru Elena Udrea, dupa Adrian Radulescu.

Congresul PMP se va desfasura sambata la sala A.I.Cuza de la Palatul Parlamentului, incepamd cu ora 11:00. Evenimentul va fi deschis cu melodia "Happy" cantata de Pharrell Williams.

Pentru functia de secretar general candideaza Cristian Petrescu iar pentru cele de doua functii de secretar general adjunct - una pe relatia cu teritoriul si cealalta pe cancelarie si logistica - Ionut Sergiu Diacomatu si Gelu Visan.

La functia de vicepresedinte pe Departamentul pentru strategii si relatii politice si-au depus candidaturile Teodor Baconschi, Ion Stefan Vlaston, Mihai Radu Cristescu si Adrian Papahagi iar pentru functia de secretar executiv aferent aceluiasi departament candideaza Corina Gheorghe si Vasile Gherasim.

Pentru functiile de vicepresedinte si secretar executiv pe Departamentul pentru Politici Publice candideaza Marin Anton si Adrian Radulescu.

La functiile de vicepresedinte si secretar executiv aferente Departamentului Resurse Umane candideaza Catalin Cristache si Nicolae Ivaschescu.

Pentru functiile de vicepresedinte si secretar executiv pentru Departamentul de comunicare si imagine candideaza Florian Dumitru Staicu si Ciprian Mihai Rogojan.

Pentru ocuparea functiilor de vicepresedinte si secretar executiv aferente Departamentului pentru Administratie Publica si-au inscris candidaturile Gabriel Berca si Iorga-Claudiu Palaz.

La functiile de vicepresedinte si secretar executiv la Departamentul pentru relatii cu mediul de afaceri si patronate candideaza Marian Berdan, Mihail Florin Secara, Erich Gunter Wotsch, Florin Gheorghe.

La functiile de vicepresedinte si secretar executiv la Departamentul pentru relatii cu societatea civila si sindicatele candideaza Petru Movila si Mihaela Stoica.

Pentru functiile de vicepresedinte si secretar executiv la Departamentul romanii de pretutindeni candideaza Eugen Tomac si Dan Radu Zatreanu.

La functiile de vicepresedinte si secretar executiv aferente Departamentului de relatii internationale si-au inscris candidaturile Cristian Preda si Valerian Vreme. Candidatii pentru functia de presedinte si respectiv membru in Comisia de arbitraj si integritate a PMP sunt Rizia Tudorache, Edmond Talmacean, Neculai Enache, Catalin Constantin Mic-Voinea, Paul Toderica, Cornel Stirbet, Andrei Jean Falcescu.

Pentru functiile de presedinte si, respectiv, membru in Comisia Centrala de Cenzori a PMP candideaza Voicu Lepadatu, Simion Dumitru si Marian Albulescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12142 vizualizari

  • +17 (49 voturi)    
    ghici ! (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 10:50)

    Wizard of Oz [utilizator]

    ghici cine castiga......
    partidul asta de buzunar este cadoul lui basescu pentru Udrea.
    doar ea apare prima pe afisele partidului, doar ea vorbeste in numele partidului...
    PMP e Udrea, Udrea este PMP.
    Unde am mai auzit eu asa ceva?
    • +10 (14 voturi)    
      trebuie sa-ti dau dreptate (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:48)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      da, asa este, Udrea a castigat.
      • +5 (17 voturi)    
        Ca si Bombo care se credea intangibil (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:50)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        dna.asta nu stie sa pun frina. Nici la ambitie, nici la bani (vezi cooptarea penalilor in partid; bine, sigur gresesc, ei i-au adus un buchet de ghiocei si i-au promis ca nu mai fac), nici la nimic. Nu-i nimic, Justitia incepe sa fie peste toti.
        Intrebarea este: sint oameni seriosi in miscarea asta, stiu ca Norvegia n-are presedinte ci rege, nu fac gesturi extravagante, pe scurt sint oameni cu o anumita serioazitate si o anumita pregatire, pe cind dna.in cestiune ...
        Ce-i indeamna sa se lase calariti de dna.cu mopul? Vor sa se scufunde impreuna?
        Daca dna.a fost cartea trasa de Dl.Presedinte ma tem ca pachetul Dsale.era plin cu asi de pica.
        Asa-i cu românii, fac ce fac bine si deodata, fleoshc! cu mucii'n fasole.
    • +10 (20 voturi)    
      Pacat! (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:07)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Au avut o sansa mare sa se reformeze, aducandu-l la conducere pe Papahagi sau Funeriu. Asa, la urmatoarele alegeri o s-o vedeti si pe EBA pe liste! Nu cred ca mai au viitor, probabil ca multi simpatizanti vor migra spre struto-camila PNL-PDL.
      • -3 (17 voturi)    
        sa se reformeze (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 18:32)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

        nu zau !
        s'au format si tre' sa se reformeze...
        interesant punct de vedere :))

        udrea este necesara in faza asta organizatorica.
        nici funeriu, nici papahagiul n'au know how- ul organizatoric sa creasca partidul.
        daca udrea se rezuma la largirea bazei partidului, formarea structurilor teritoriale, unde cunoaste o gramada de lume, nu e nimic rau.
        mai ales ca din iarna vine si base la joc active in pmp.
        • -1 (3 voturi)    
          celor ce mi'au dat minusuri (Duminică, 8 iunie 2014, 12:20)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ca sa inteleaga si d-lor:
          ma refeream la ce'a zis antevorbitorul despre reformarea partidului.
          pai, pmp, asa cum ziceam, nici nu s'a format ca lumea, si hop, vin baietii cu reformarea.
          de atata reformat, in Romania nu s'a ajuns nicaieri. nici nu incepe bine ceva, ca, hop, se cere ...reformarea.

          aveti putzintica rabdare, onorabililor ! aaaa ?!
      • +2 (8 voturi)    
        n'ai priceput (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 22:48)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

        ca telektoalii au rezervata fundatia ?

        nici candidatul, dupa parerea mea, f. bun, diaconescu, nici el nu are un loc in conducere, desi este membru fondator al miscarii populare, alaturi de funeriu si alti telektoali.
        nu se poarta telelektoali.
        dupa ce se termina cu electorala, diaconescu se va intoarce, alaturi de baconschi, funeriu, si restul intelighentiei, spre fundatie, unde este mare nevoie de ei :))

        dna nutzi a procedat, acum, in pmp, exact ca vasalie blaga in partidu' de unde a dat dosu'.
        asa cum vasalie i'a marginalizat pe cei ce au votat contra, asa face si mult stimata doamna.
        deci, vom avea alt pdl. unul nou-noutz, in blugi si tricouri cu mere verzi.
        ca tot va fi pdl inghitzit pe nemestecate.....

        sa speram ca merele alea verzi se vor coace, cumva, candva.
        altfel, dna udrea va avea un...alt partid, iar base poate pleca pe mare, sau la agricultura.
  • +8 (26 voturi)    
    Bataie pe pateticul 6% (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 10:55)

    Velma Kelly [utilizator]

    :)
    • +3 (5 voturi)    
      ce nu a reusit psd ul cu securistii lor (Duminică, 8 iunie 2014, 10:35)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      se pare ca lui udrea ii va iesi din plin : discreditarea lui basescu, ca e si el ...om!
      Nu inteleg de ce ne-a pacalit ca e miscarea pentru popor, cand de fapt e miscarea pentru popou!
  • -12 (28 voturi)    
    Udrea, de voie presedinte ! (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 11:56)

    Joe WhiteTony [anonim]

    Retragerea lui Radulescu si mesajul acestuia, favorabil Elenei Udrea, dar si o alta retragere previzibila a lui Visan, netezesc drumul spre victoria fostei ministru...Papahagi si Funeriu se bat inutil ca chiorii, doi reformisti fara merite care vor sa fie sefi contra naturii...nu vor reusi decat un scor rusinos, iar Elena Udrea va castiga din primul tur de scrutin !!!
    • +12 (20 voturi)    
      doi reformisti fara merite? (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:16)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

      Funeriu are aproape cel mai are IQ din parlament. Ma apuca rasul cand vad vrajeala asta ieftina.
      • +2 (4 voturi)    
        "aproape" cel mai mare? (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:11)

        guitarist2 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        ba nu e deloc aproape
      • +1 (3 voturi)    
        serios ? (Duminică, 8 iunie 2014, 9:39)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        IQ mare = merit ??
        Poate trebuiau sa scoata postul la consurs national si cel mai inteligent sa fie ales presedinte de partid ?
        Cit este IQul domnului Funeriu daca tot vorbim vrajeala ?
        Am mult respect si simpatie pt dl Funeriu dar, in popinia mea personala, un lider politic trebuia sa aiba mai mult decit IQ mare .
        Trebuie sa aiba si multa carisma as zice , daca imi permit sa spun asta si eminentele cenusii ce se dau in barci pe aci..
    • +3 (7 voturi)    
      pedelisti si penelisti (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 19:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

      ciocul mic, ati pierdut ocazia s'o aveti pe dna nutzi de sefa ! :)
      l'ati votat pe caporalu' vamesh.
      acum va canta nemtzeste, dansati dupa muzica lui iohanis ! :))
  • +12 (30 voturi)    
    Azi se hotaraste viitorul Romaniei (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 13:12)

    rov [utilizator]

    Daca Udrea castiga tara va pierde poate totul...
    • +1 (13 voturi)    
      E musai (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 15:50)

      Lexis [utilizator] i-a raspuns lui rov

      sa punem virgula dupa "castiga" caci altfel va fi jale mare sau mai bine zis JAF MARE.
      • -3 (7 voturi)    
        iar la incheiere (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:39)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

        pe asta: :))

        ca este de'a dreptul comic.
        numai dottore ar fi putut egala asa o declarative. :)

        udrea a castigat numai presedentia unui parid, a declarat ca vrea sa creasca partidul ast sa'l aduca in frunte, sa fie cel mai important, pana la alegerile generale.
        io nu cred ca va reusi tot, dar, in mod sigur, va creste partidul, are vorbele cu ea, e razbatatoare, stie limba omului mediu si, sub indrumarea directa a lui base, va reusi in mare parte.

        cat despre diaconescu, este exact tipul de presedinte pe care mi l'as dori.
        boc, diaconescu sau iohanis, sanse pentru Romania.
        sunt, cu adevarat, candidatii bunului simtz.

        normal ca'l voi vota pe diaconescu.
        iar, de nu ajunge in turul doi, si acolo va fi sibianu', voi vota cu el.

        dottore nu va avea curajul sa candideze.
        de o va face, o va face impins cu sula de la spate.
        mai repede cred ca'l vom vedea pe tarliceanu catindat al stangii.
        ca sa se indeplineasca profetia usl'amului :)
  • +24 (34 voturi)    
    Cu tot respectul pentru dna. Udrea (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 13:40)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Mai bine este sa fie Funeriu....are o anumita greutate si respect in randul populatiei....dansa daca ajunge, la cata antipatie a strans, se va duce tot de rapa...inca 1data, nu am nimic cu dumneaei, dar asta e realitatea
    • +17 (27 voturi)    
      sper sa fie Funeriu presedintele PMP (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:59)

      Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ai dreptate. Am votat cu inima indoita PMP, datorita Udrei. Nu poate intelege ca inseamna pentru PMP ceea ce inseamna varanul pentru PC. Varanul a inteles sa nu se mai expuna, sa lase o figura placuta la conducerea PC, Udrea nu intelege si pace.

      Degeaba incearca sa nu se mai imbrace ca una de pe centura. Imaginile mai vechi vor fi intotdeauna o arma pentru discreditarea ei de catre haznalele varanului.
  • +22 (34 voturi)    
    Pare ultimul act al epocii Basescu. Pacat. (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 13:46)

    derblauereiter [utilizator]

    Inteleg ca Elena Udrea e favorita, odata cu preluarea oficiala a conducerii partidului PMP e un capitol inchis;

    Basescu s-a legat prea mult de proiectul asta ca sa iti poti imagina cum va supravietui cariera lui politica acestui esec. Pacat.
  • +29 (39 voturi)    
    pmp (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:00)

    grongobar [utilizator]

    daca iese udrea presedinte, pmp moare inainte sa se nasca cu adevarat.
  • +36 (44 voturi)    
    Daca castiga Udrea nu votez PMP. (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:01)

    Adrian C. [utilizator]

    Si nu cred ca sunt singurul.
    • +13 (25 voturi)    
      Ai tot dreptul (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:40)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Daca esti de dreapta si nu-ti place Udrea, poti sa votezi cu PDL sau cu PNL, cu Ungureanu sau cu Neamtu.
      Are balta peste!
      :)))
      • -2 (2 voturi)    
        Nu-i musai ... (Duminică, 8 iunie 2014, 2:34)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ... ca daca Udrea a castigat sefia partidului sa fie ea si candidatul partidului la prezidentiale. Asa ca nu vad de ce-as vota cu alt partid daca PMP va sustine un candidat decent - si aproape orice candidat e decent daca-l raportam la plagiator.
    • +12 (22 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:45)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Si pe mine tanti asta m-a indepartat definitiv de PMP
  • +20 (26 voturi)    
    sper sa fie ales Funeriu (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:08)

    IancuJianu [utilizator]

    .
  • +6 (24 voturi)    
    Castiga cine a fost ales de Băs (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:34)

    Velma Kelly [utilizator]

    Vot democratic ? Vise ! ...
  • +15 (27 voturi)    
    Altfel sau chef la PSD deseara? (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:39)

    Sani [utilizator]

    Nu cred din pacate.
    Vom vedea.
    Daca iese Udrea, va ramane un "partidulet".
    Daca iese Funeriu, psd-istii vor tremura.
    Cu alte cuvinte, PSD voteaza Udrea.
    Dar voi PMP votati cu PSD (adica Udrea)?
    • +15 (23 voturi)    
      e suficient sa-i vezi pe Dancu si Bogdan Chiriac (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:54)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      cu cata duiosie sustin candidatura lui Udrea :)
  • +10 (16 voturi)    
    mai facem unul (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 14:40)

    chiuariu [utilizator]

    daca nu iese cine trebuie.
  • +9 (17 voturi)    
    . (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 15:17)

    tirolez [utilizator]

    Departamentul Politici Publice - Marin Anton? Individul care voia sa inchida supermarketurile in week-end? E o gluma tot partidul asta.
    Nu ziceati ca Cristian Diaconescu e favorit? Vad ca nici macar nu candideaza.
    Mare pacat, era un culoar foarte bun anul asta daca venea persoana potrivita.
    • +7 (15 voturi)    
      diaconescu ? (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 15:51)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Diaconescu a candidat si la sefia psd.e un politician demn de respectat,are alta clasa decat majoritatea,dar daca vrei sa faci un partid de dreapta nu poti sa defilezi cu oameni care au vrut sa conduca stanga.
    • 0 (8 voturi)    
      Precizare... (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:00)

      taticutu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu comentez alegerile , ca nu ma intereseaza ; insa comentez propunerea lui Marin Anton : stimate "tirolez" ,ai fost in Vest sau in alte tari europene, si nu ai vazut ca sambata si duminica aproape ca nu poti face cumparaturi la supermarketuri , ca sunt inchise ? Noi nu avem voie sa ne mai disciplinam si in comert ? Ai vazut ca orice restaurant sau ceva de genul asta, trebuie sa aiba INCHIS minim o zi pe saptamana ?
  • -2 (6 voturi)    
    o sa castige funeriu (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:05)

    Captain Obvious [utilizator]

    E singurul mod prin care udrea nu iese pe usa din spate a politicii
  • -7 (9 voturi)    
    de ce iti e frica (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:48)

    demaGOGU [utilizator]

    nu scapi!

    Ponta ar fi maturat pe jos cu Funeriu
  • +20 (28 voturi)    
    Si uite asa au mai pierdut 3 voturi (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:49)

    Copy-Paste [utilizator]

    Daca o aleg pe madam Udrea, cu siguranta acest partid mai pierde 3 voturi.
    I-am votat la europarlamentare, ignorand complet prestatia lui madam, dar acum mi se pare prea mult.

    Oare aceasta femeie nu-si da seama ca n-are niciun mesaj pentru ca n-are substanta ? E adevarat, e bataioasa ceea ce conteaza probabil in bataia de Ferentari cu PSD-ul, dar noi vrem tocmai altceva, ceva din eleganta lui Diaconescu, Funeriu, SIegfried, Papahagi si nu de-al de Gleu Visan, Florin Popescu, Adrian Radulescu si Udrea.

    Pacat de Basescu !!
  • +9 (17 voturi)    
    Forta civica e (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:49)

    rov [utilizator]

    Noul partid
    Basescu istorie !!
    parca joaca pentru poanta nemernicii
    Rusine !!!
    • +4 (14 voturi)    
      pai ce credeai ca.. (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:55)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ca marinarul nu e ca ceilalti politicieni...sa persisti in a promova o blonda "vopsita" in fruntea unui nou partid arata de fapt ca acest individ nu urmareste decit de a fi el numarul 1 si nu faptul de a face un baraj contra psd ului...mie s--rba...
  • +11 (17 voturi)    
    Somn ușor PMP (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:49)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cam aiurea să urezi somn ușor unui partid care s-a născut dormind.

    Parcă asta era treaba lui Antonescu...
  • +14 (22 voturi)    
    nu-mi vine sa cred (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:50)

    CristinaCX [utilizator]

    Nu mai votez in veci PMP! 2voturi de la noi pierdute
    • +6 (10 voturi)    
      si de la mine (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:37)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui CristinaCX

      inca un vot pierd, pana si pe adormitul Antonescu l-as vota (sau Iohannis) in defavorea Nutei la prezidentiale
  • +10 (16 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:54)

    rov [utilizator]

    Sper sa mai traiasca a.i.sa ii iasa pe gat elena.udrea.
  • +10 (18 voturi)    
    It's over... (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:55)

    emigrant [utilizator]

    Epoca Basescu s-a terminat azi. Pacat...
  • +14 (22 voturi)    
    Funeriu, Papahagi (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:56)

    rov [utilizator]

    Mergeți la FC!
    Lasati acest partid ///
    Basescu rusine!
  • +11 (21 voturi)    
    adio (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 16:56)

    Arl [utilizator]

    PMP, la revedere!
    • +8 (18 voturi)    
      pfoai (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:29)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Daca ar fi iesit Funeriu, cu Diaconescu candidat la presedentie, mi s-ar fi parut un cuplu puternic dpdv politic...

      dar cu tante aia... cat de penibila poate fi! auzi acolo cu pantofi rosii cu toc cui baga cozonaci la cuptor...

      oricum romanii au ei un schepsis cu tovarasa, asa ca madama are cu cine se identifica.

      Sunt convins ca sunt femei demne de increderea mea, dar nu madama asta... asta ma enerveaza...

      cand aud de madama, ma gandesc la Maria Antoaneta: " Daca nu au paine, de ce nu mananca cozonac?"
  • +11 (17 voturi)    
    GaranaJazz (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:13)

    LicaMan [anonim]

    #adioPMP, adio Base, drumul nostru se desparte aici
  • +11 (19 voturi)    
    dezamagitor (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:22)

    gic [utilizator]

    sper ca Funeriu si Papahagi sa paraseasca urgent acest partid!

    Udrea, pe care nu am criticat-o pana acum, pur si simplu nu-si da seama cat rau face cu incapatanarea asta stupida.

    Atarna ca un bolovan si a omorat un proiect care incepuse bine.

    Acum va lua si mai putin de 6%
  • +5 (13 voturi)    
    PMP rusine (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:27)

    mopsu [utilizator]

    Stiam dar speram.Bietul Twain a spus acum 100 ani. ca daca votul ar conta na-m fi lasati sa votam.Proba cu pmp este glaznosti.
    • 0 (4 voturi)    
      Matale ... (Duminică, 8 iunie 2014, 2:38)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      ... ti-ai luat bacu| sub obladuirea Abramburicai ...
  • +8 (14 voturi)    
    Slabiciunea marinarilor.. (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 17:50)

    KostasP [utilizator]

    ..sunt femeile, iar basescu nu face exceptie. Nu stie cand sa taie atza.
  • +7 (13 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 18:46)

    EMP [utilizator]

    Am votat PMP-ul la alegerile europarlamentare. Nu regret. Dar nu stiu daca ii voi vota din nou. Daniel Funeriu ar fi fost o alegere care sa justifice imaginea pe care vrea sa si-o construiasca PMP-ul, de partid continuator al reformelor. Elena Udrea nu are substanta necesara pentru a oferi credibilitate acestui partid, desi recunosc ca la marketing politic se pricepe.
    • +7 (13 voturi)    
      marketing (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 19:31)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      poate că la marketing se pricepe dar la politic mai puțin. Toată evoluția ei a fost pur oportunism. Când a fost lăsată să ia decizii singură sau să organizeze campanii electorale (vezi localele la București cu Prigoană candidat) a fost un eșec complet. Udrea este un fel de Mircea Geoană în fustă are toate atuurile necesare unui looser...
  • +3 (9 voturi)    
    . (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 18:46)

    VirgilGeorgescu [anonim]

    ne anuntam si ne retragem.. cam vrajeala.
  • +9 (15 voturi)    
    măcar știm cum stăm (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 19:11)

    corvus coraX [utilizator]

    PMP cu Udrea șefă este un rateu..ante portas. Cred că PSD și Latrina 3 își freacă palmele de bucurie...
  • +11 (15 voturi)    
    Felicitari doamnei Udrea! (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:00)

    Alius [utilizator]

    Ma bucur foarte tare pentru alegerea dansei ca presedinte al PMP! Astfel, in 2016, cand PMP va avea 3%, poate va realiza si Basescu faptul ca nu poti face bici din rahat si nici un conducator de partid dintr-un om care nu are absolut nici o calitate (poate doar faptul ca e blonda). Nu le-a fost de-ajuns esecul de la alegerile pentru primaria capitalei, mai vor o "confirmare".

    Cat despre domnul Diaconescu, o sa vedem cat va strange din voturi. S-ar putea sa aiba surpriza sa nu ajunga in turul 2. Eu doar sunt curios sa aflu realizarile dansului ca Ministru al Justitiei in guvernul Nascase.
  • +4 (12 voturi)    
    teatru ieftin. PMP partid fara prag electoral 5% (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:17)

    jackalphonse [utilizator]

    o sa dispara asa cum a aparut...pe usa din spate
  • +8 (16 voturi)    
    din păcate nu este numai eșecul dreptei (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:30)

    rov [utilizator]

    este un serviciu nesperat pentru penalii din psd pnl pdl
    • +5 (9 voturi)    
      dreapta nu inseamna PMP (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 22:03)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui rov

      nu a ajutat si nu a adus deservici acest pmp. nu vad identificarea lui cu intraga dreapta. sincer, exagerati dan exces de importanta unui partid un pic cam dubios, desi are cativa oameni interesanti acolo (ar fi putut avea potential).
  • -8 (12 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:34)

    solar [utilizator]

    Daniel Funeriu este cel mai valoros membru al PMP si el TREBUIE SA RAMANA in PMP. Elena Udrea este cel mai necesar si mai bun presedinte pentru PMP!! Cine nu intelege aceasta chestiune, acest final al procesului de etapa politica , nu are ce judeca politica!! Nici s-o "inteleaga" , nici s-o practice,nici s-o analizeze. PUNCT SI REIAU DE LA CAPAT AFIRMATIA.Sa se duca la PSD sau PPDD unde e locul unor intelegeri a politicului pe masura lor!! Toti intelectuali de marca inscrisi , activi si de caracter autentic intelectual nu pot sa nu se ridice la rezolvarea rationala, naturala,fireasca a ceea ce s-a intamplat la acest congres al PMP.!! Sunt aproape convins ca insusi BASESCU este constient ca acest partid il va depasi calitativ ca traseu politic de viitor pentru ROMANIA. Nu-l va parasi ,ci va asigura cat mai mult ridicarea calitatii intelectuale de echipa. Acest partid nu cred sa nu fie conceput pe ideea de performanta dedicata unor scopuri mai inalte pentru Romania , decat tot ce a fost ea pana acum. Globalzarea pretinde si impune de la sine o astfel de viziune si pentru tara asta. Coordonatele clasice ale politicului romanesc nu vor mai fi posibile . Schimbarile lumii vor fi mult prea mari in anii ce vin ca sa nu trebuiasca un partid ghidat dupa alte paradigme politico istorice in Romania. Doamne ajuta.
    • -2 (10 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 21:59)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui solar

  • -1 (5 voturi)    
    Dezamagit (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 22:02)

    Unu-2 [utilizator]

    Eu sint dezamagit de alegerea Elenei Udrea in functia de presedintele partidului. O fi partidul miscarii populare, insa cred ca Funeriu ar fi fost un alt fel de lider.
    Sa tina Elena locul ocupat pina vine El Lidero? Am votat cu Basescu, insa tot as vrea sa vad un nou lider al acestui partid care sa-l conduca altfel, pentru mileniul in care traim. Si care apoi sa poata candida la functia suprema in stat din pozitia de sef de partid. Oricum sansa lui Cristian Diaconescu cred ca-i clara de la inceput.
    Dezamagit, oricum. Si incep si eu sa cred ca viitorul lider de partid PMP daca vrea sa cistige ceva (majoritati, partide parteneri, societatea, etc.) trebuie sa se lupte direct cu Basescu. O alta viziune, alt fel de declaratii si altceva oricum. Poate altadata, mai dupa alegerile prezidentiale cind preconizez un alt congres. Sper ca atunci Elena Udrea va fi totusi trasa la raspundere daca rezultatele nu sint cele propuse, ca doar va fi seful partidului, nu neica nimeni. O sa vedem atunci.
  • +2 (2 voturi)    
    Lady,... (Duminică, 8 iunie 2014, 13:52)

    John M. [utilizator]

    butt out...
    Your playground just got smaller, as small as only a fly can land on without being squashed by the communists.Why don't you people ever learn?!
  • 0 (0 voturi)    
    Sfarsitul politic al lui Basescu (Luni, 9 iunie 2014, 12:09)

    vasile78 [utilizator]

    Alegerea Elenei Udrea in functia de presedinte PMP si lipsa oricaror personalitati alaturi de ea in echipa de conducere, cred ca arata sfarsitul omului politic Basescu. In mod normal, cu rezultatul integistrat la europarlamentare, Udrea chiar trebuia sa lase locul unor oameni mai putin legati de aceasta ultima campanie. Pozitia ei vis-a-vis de rezultatele de la europarlamentare arata f putin realism politic si un esec mare a lui Basescu care a facut alegerea nepotrivita in ceea ce priveste persoana pe care sa o sustina in continuare.