VIDEO Daniel Funeriu candideaza pentru presedintia PMP

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 iunie 2014, 18:41 Actualitate | Politic


Daniel Funeriu
Foto: AGERPRES
Fostul ministru si consilier prezidential Daniel Funeriu a anuntat joi, pe contul lui de Facebook, ca si-a depus candidatura pentru presedinte al Partidului Miscarea Populara.

"Doresc ca aceasta candidatura sa fie una generoasa, cu fata deopotriva orientata catre cei din partid si din afara lui. Am mult respect pentru membrii partidului care au construit atat de mult intr-un timp atat de scurt.

Campania de la Timisoara mi-a aratat dorinta oamenilor de a avea un interlocutor politic apropiat lor. Exact asta doresc sa facem din PMP: un partid care zi de zi sa injecteze incredere in societatea romaneasca. As dori ca PMP sa fie un partid apropiat de fiecare comunitate, un promotor al energiilor din societatea romaneasca. Vreau ca PMP sa se poata prezenta in fata romanilor, oriunde si oricand, cu fruntea sus!", a scris acesta, pe Facebook.



Tot joi a anuntat ca va candida pentru aceasta functie si Adrian Papahagi.

Primul congres al PMP, la care va fi aleasa conducerea partidului, va avea loc sambata, la Palatul Parlamentului.

Congresul PMP va alege prin vot direct presedintele partidului, vicepresedintii, secretarul general, secretarii generali adjuncti, secretarii executivi ai partidului.

Daniel Funeriu a fost ministru al Educatiei din partea PDL in guvernul Boc. Funeriu a demisionat din PDL si a fost numit consilier prezidential. Ulterior, el a demisionat si de la Cotroceni, pentru a se inscrie in Partidul Miscarea Populara, sustinut de seful statului, Traian Basescu.

Cristian Diaconescu este cotat cu cele mai mari sanse la castigarea sefiei PMP
. Fost ministru al justitiei in guvernul Nastase si fost ministru de externe in guvernul Boc si Ungureanu, Diaconescu

a fost eliberat din functia de consilier la Cotroceni cu cateva zile inainte de europarlamentare si s-a inscris in partid. A fost candidatul PSD la primaria Capitalei (2008), l-a sprijinit pe Mircea Geoana la conducerea PSD la congresul din februarie 2010 si a participat la fondarea UNPR-ului condus de Gabriel Oprea.

Jurnalistul Robert Turcescu a scris pe pagina de Facebook ca "sambata, la Congresul PMP, Diaconescu Cristian va fi ales presedinte al partidului".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2312 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Da (Joi, 5 iunie 2014, 18:47)

    tiberius_p [utilizator]

    Si ar face bine sa candideze si la presedentia tarii. Este singurul om din tara asta cu care as vota fara sa ma gandesc de doua ori.
    • -10 (12 voturi)    
      Funebriu... Cine e asta ? (Joi, 5 iunie 2014, 20:13)

      Joe WhiteTony [anonim] i-a raspuns lui tiberius_p

      Nu cumva si neavenitul asta tanjeste dupa functie ? Nu cumva omul care n-are pic de minte si de charisma, omul invizibil in partid, omul reformist, se gandeste ca si ceilalti macovisti, sa distruga un partid care NU LE APARTINE ?! Sper ca sambata, delegatii sa voteze cu mintea si Elena Udrea sa devina presdintele PMP !!!
      • +3 (3 voturi)    
        Postac pur sange (Joi, 5 iunie 2014, 20:57)

        tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

        Cuvintele tale tradeaza disperare si interese ascunse. N-as fi surprins sa aflu ca esti Udrea in persoana :))
  • -4 (6 voturi)    
    la astia toti membrii candideaza la sefie (Joi, 5 iunie 2014, 18:57)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    ma rog, selfie
  • +6 (10 voturi)    
    Eu votez cu Funeriu (Joi, 5 iunie 2014, 19:02)

    Unu-2 [utilizator]

    Eu votez cu Funeriu la conducerea PMP.
    Ar fi un mare pas inainte daca ar anunta si o mica echipa de sprijinitori, ca doar nu o sa conduca de unul singur. Ce zici dl. Preda, il poti sprijini pe Funeriu?
  • -2 (8 voturi)    
    PSD-PMP via Diaconescu (Joi, 5 iunie 2014, 19:03)

    king david hotel [utilizator]

    va fi amuzant ca sef la PMP sa fie un fost sef PSD.
  • +8 (12 voturi)    
    Doamne ajuta! (Joi, 5 iunie 2014, 19:28)

    lumira [utilizator]

    Presedinte PMP si apoi presedintele Romaniei.
    Cred ca este o personalitate credibila atat pentru cei nehotarati (majoritatea celor cu drept de vot) cat si pentru o parte dintre cei spalati pe creier.
    Are puterea sa readuca Romania in Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      Pe ce va bazati?! (Vineri, 6 iunie 2014, 17:15)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui lumira

      Daniel Funeriu "personalitate credibila"?! Enumerati, va rog, trei argumente, care sa justifice aceasta afirmatie!
      Romania a fost, este si va fi in Europa, dar la aceasta situatie(geografica) domnul Daniel Funeriu nu a avut, nu are si nu va avea nici un merit!
      Daca vrea sa faca cariera politica in Romania, atunci trebuie sa inceapa prin as muta intreaga familie in Romania si sa faca ceva concret si folositor, in limita pregatirii si competentelor sale, pentru poporul roman, sa le transmita studentilor romani din stiinta si competentele sale, sa fie apreciat dupa ceea ce face nu doar pentru ceea ce spune ca face, dupa care mai vedem, analizam, comparam! Studiile sale in bio-chimie nu-i confera nici un drept in plus fata de contracandidatii care au trait si invata, muncit in RO!
  • +6 (10 voturi)    
    Sper sa fie de bun augur (Joi, 5 iunie 2014, 20:43)

    CristinaCX [utilizator]

    Si Papahagi fie Funeriu sunt mult, mult peste Udrea. Acum se va vedea in ce directie se indreapta PMP. Mie mi-ati placut ca ministru al invatamantului! Bafta!
  • +2 (2 voturi)    
    Din pacate daca nu e Udrea, nicio sansa (Joi, 5 iunie 2014, 23:49)

    gazania [utilizator]

    Pt ambitia ei, TB e in stare sa rupa si pmp , daca nu iese ea.
  • -1 (3 voturi)    
    Omul de stiinta Daniel Funeriu! (Vineri, 6 iunie 2014, 10:31)

    GRANDFATHER [anonim]

    Este cea mai buna varianta pentru postul de sef al PMP! Si are toate "argumentele" pentru a candida cu succes la cea mai inalta magistratura din statul roman! Intreaga sa biografie il recomanda! Dupa ce a "fugit" in 1988 din Romania lui Ceausescu, i-au trebuit 18 ani sa se intoarca in patria mama si desi nu demonstrase nimic la el acasa si nimic din CV-ul sau academic si profesional nu certifica vreo competenta in domeniu, a "cazut" direct in fptoliul de ministru al educatiei! In timpul mandatului de ministru "a produs" legea care-i poata numele(legea Nr.1/2011), care desi a fost aprobata prin asumarea raspunderii nu a fost aplicata niciodata fiind blocata la scurt timp dupa promulgare! Domnul ministru Funeriu uitase sa elaboreze si metodologiile sectoriale de aplicare a legii si ar fi trebuit inca 40-50 de HG-uri pentru ca :legea educatiei" sa poata fi aplicata! Dupa debarcarea guvernului MRU, domnul Funeriu a ramas somer, iar legea sa a suferit numeroase interventii si adaptari! Dupa esecul de la "educatiei", domnul Funeriu a fost "salvat" de catre presedintele Basescu, care i-a oferit o sinecura de consilier la Cotroceni! Apoi, cand s-a pus pe picioare proiectul PMP, a demisionat, la cerere, punand umarul la realizarea partidului prezidential! Desi se lauda cu un CV academic performant, domnul Funeriu a refuzat cu opstinatie sa-si echivaleze studiile si diplomele obtinute in cei 18 ani de exil si a refuzat sa prea in invatamantul universitar din Romania si sa transmita studentilor din fantasticile sale cunostinte si performante! A preferat "sa se bage in politica" unde s-a dovedit la fel de performant! In concluzie, domnul Funeriu, este numai bun pentru sefia partidului sau de 6% si poate fi un bun urmas al actualului presedinte!