Klaus Iohannis despre candidatura la prezidentiale: In cazul in care mi se propune, sunt dispus

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2014, 18:54 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Presedintele interimar al PNL, Klaus Iohannis, a declarat luni ca, in cazul in care i se va propune candidatura la alegerile prezidentiale, este dispus sa intre in competitia electorala, mentionand insa ca doreste sa existe o dezbatere pe aceasta tema si in organizatiile PNL. Intrebat daca va candida la alegerile prezidentiale, Iohannis a raspuns: "Nu m-a rugat nimeni sa fac asa ceva, dar eu i-am rugat pe colegii din partid sa dezbata in organizatiile lor aceasta chestiune, dupa care probabil vom avea intern o faza de armonizare si congresul poate ajunge in situatia sa ia o decizie".

Liderul PNL a fost intrebat daca ar candida la prezidentiale in cazul in care ar fi rugat de colegi. "Nu pot sa va raspund, fiindca nu m-au rugat inca", a replicat Iohannis., potrivit Mediafax.

La observatia jurnalistilor ca au fost mai multi colegi din PNL, inclusiv cei din organizatia Sibiu, care si-au exprimat dorinta ca el sa fie candidatul PNL la prezidentiale, Iohannis a replicat: "O opinie pur personala, pot sa va spun. In cazul in care cineva imi propune asa ceva sunt dispus sa fac acest lucru".

De asemenea, el a afirmat ca in perspectiva congresului se va deplasa in organizatiile judetene pentru a discuta cu liderii din teritoriu.

Iohannis a mentionat ca o decizie asupra candidatului PNL la prezidentiale ar putea fi luata la congresul extraordinar de la finalul acestei luni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1979 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Iohannis - Proiect de tara. (Luni, 2 iunie 2014, 19:05)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Iohannis ar trebui sa prezinte un proiect de tara, pe care Congresul PNL si natiunea romana sa-l agreeze.
    Aceasta ar fi conditia minimala pentru orice aspirant la Presedentia Romaniei.
    Pe mine, nu m-a impresionat Iohannis cu tacerile lui semnificative!
  • +1 (7 voturi)    
    Tot stau si ma gandesc... (Luni, 2 iunie 2014, 19:45)

    trilulilu [utilizator]

    daca m-ar ruga cineva, parca as candida si eu la prezidentiale. Daca numai de asta depinde :-))
    Asadar pls rugati-ma :-)). Jur ca am o declaratie de avere nepatata de niciun pix. Ba, ca deja mint ca un prezidentiabil, e plina de credite neperformante pe care de abia le platesc :-))
    In rest va promit ce vreti, ca se pare ca nu e necesar un CV si background beton beton, adica CURAT murdar :-))
    Deci Vote for: JOHNNY BRAVO
  • 0 (6 voturi)    
    Deci Robocop (Luni, 2 iunie 2014, 20:25)

    adrian88000 [utilizator]

    vrea sa fie Presedinte !
    Eu credeam ca altfel se va desemna candidatul.
    Credeam ca se vor face mai multe sondaje de opinie ( concomitent, de catre mai multe firme specializate ) pentru a se gasi
    cel mai bun candidat din randul " par-
    tidelor de drepata" . Cel ma bun dintre ei, cu cel mai mare scor, va fi candidatul tuturor. Toate aceste partide il vor sustine.
    Si nu e nevoie de nici o fuziune pentru aceasta !
    Daca se joaca de-a fuziunile , cand vor termina jocul si se vor uita la ceas vor vedea ca arata DECEMBRIE 2014. Si cand se vor uita in jur vor vedea ca Ponta este instalat Presedinte la cotroceni,
    Pentru a sustine cu totii cel mai bun candidat nu e nevoie de nici o fuziune !
    Se pot gandi la acesta fuziune DUPA alegerile presedintiale. In acest moment fuziunea este o diversiune !
  • 0 (6 voturi)    
    Romania is back to square 1 (Luni, 2 iunie 2014, 22:27)

    John M. [utilizator]

    o suta de ani mai tarziu. Alegem un neamt ca altfel se scufunda corabia Democratia pe care habar n-avem s-o conducem...
  • 0 (8 voturi)    
    Cea mai proasta alegere posibila (Marţi, 3 iunie 2014, 2:12)

    alex4321 [utilizator]

    Cea mai proasta alegere posibila

    Robocop-Hans si Ponta
  • 0 (6 voturi)    
    iohannis (Marţi, 3 iunie 2014, 8:14)

    migdal [utilizator]

    in aceste date va castiga Ponta
    cea mai proasta alegere este Iohannis
  • +1 (3 voturi)    
    CV beton.....la xerox (Marţi, 3 iunie 2014, 11:09)

    MaQ [utilizator]

    Nu mai am niciun fel de incredere in CV-ul vreunui politician din Romania.
    Am ajuns la concluzia ca mai mult decat orice, pun pret pe bunavointa si atitudinea unui om corect.
    Nu stiu daca Iohannis este un om corect sau cat de mult isi doreste sa faca bine tarii asteia dar din toata cloaca asta politica, amestecata de la toate partidele, sunt dispus sa il votez. Sincer, in momentul de fata nu vad o optiune mai buna. Cine stie...poate se mai schimba lucrurile pana la alegeri.
    Sa nu aud de tonta, blaga, nuti, oprescu sau mai stiu eu ce personaje.