Calin Popescu-Tariceanu, la Bookfest: Ce bine ar fi daca in politica ar fi mai multi oameni de cultura sau cu cultura

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 mai 2014, 12:31 Actualitate | Politic


"Ce bine ar fi daca in politica ar fi mai multi oameni de cultura sau cu cultura", a afirmat sambata presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, la Salonul International de Carte "Bookfest", potrivit Agerpres.

El a fost prezent la lansarea volumului "Ruleta maghiara. Convorbiri cu Marko Bela despre literatura, politica, societate" de Korossi P. Jozsef, prezentat sambata de Curtea Veche Publishing la Bookfest.

Tariceanu a mentionat ca Marko Bela este un om echilibrat, un ganditor, un personaj rar, care incearca sa se apropie de societate, de comunitatea careia ii intelege mentalitatile.

Presedintele Senatului a amintit sedintele de guvern comune romano-ungare, pe agenda carora s-au aflat probleme comune, economice, politice.

"Am reusit sa le facem impreuna cu mult succes, acest model de colaborare a fost un exemplu la nivel european pentru ceea ce poate sa insemne schimbarea radicala raporturilor dintre cele doua tari", a afirmat Tariceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1181 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    sau care stiu sa se exprime... (Sâmbătă, 31 mai 2014, 12:44)

    Cutarescu [utilizator]

    nu sa scoata "cucu" pe gura la Bookfest, vorbind despre oameni cu cultura.
    • +2 (2 voturi)    
      Eu as prefera mai putini arivisti tradatori (Sâmbătă, 31 mai 2014, 16:10)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Cutarescu

      ai intereselor Romaniei. Prietenii stiu de ce :)
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 1 iunie 2014, 12:12)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Cutarescu

  • +8 (8 voturi)    
    termenul "politicieni de cultura" este haios (Sâmbătă, 31 mai 2014, 12:58)

    IancuJianu [utilizator]

    Data fiind "calitatea" celor din parlament, ma duce cu gindul la ferma de politicieni cu "produse date la legatura, la snop, prosti vrac"
  • +5 (9 voturi)    
    de c? (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:05)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ca sa-i faca antena3 slugi?
  • +8 (10 voturi)    
    Si goagal are o cultura! (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:07)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    De seminte!
    De floare..., de bostan.... baieti!
    Mai taci, manechin razgandeanu!
    Sunt satul de ... duduielile tale!
    Tu ce culture ai?
    De neveste?!
  • +10 (10 voturi)    
    Cultura biletelului (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Domnule presedinte, va rog sa interveniti, intrucit se pare ca justitia il cam persecuta pe domnul Patriciu. De unde stiu? Mi-a spus chiar el mie. Sint prieten bun cu domnul Patriciu, si este imposibil ca dinsul sa fi furat vreodata ceva. Si chiar daca a furat vreodata putin, ce conteaza?! Probabil fara sa-si dea seama, nu a fost niciodata ceva intentionat sau repetat. Bag mina in foc pentru baiatul asta!

    Deci va garantez ca Dinu Patriciu e nevinovat, iar justitia trebuie sa-si vada de treaba ei, nu sa se ocupe de oameni nevinovati

    Va multumesc, cu mult drag si respect

    Calin Popescu-Tariceanu
    Premierul Romaniei si prietenul dcumneavoastra devotat
  • +10 (10 voturi)    
    completare la comentariul 'dlui'Tariceanu!!! (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:13)

    SCS [utilizator]

    prima conditie atit in politica cit si in cultura ar fi prezenta oamenilor cu/de CARACTER!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Gargară (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:24)

    felis_tigris [utilizator]

    Mulţi oameni de cultură "deosebiţi" din istoria recentă mondială s-au dovedit a fi antisemiţi, rasişti, xenofobi etc.
    Degeaba eşti om de cultură dacă îţi foloseşti această cultură acumulată în interes personal sau de grup, iar România are, din păcate, multe exemple de astfel de lichele.
  • +10 (10 voturi)    
    ... asa de genul.. (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:30)

    valy_74 [utilizator]

    Liiceanu,Mihaies sau Plesu... sa fie improscati cu mizerie de politicienii 'rasati' gen... stim toti cine... e cel mai mandru dintre romani... S-a gandit mult tariceanu s-o spuna pe asta?
  • +13 (13 voturi)    
    hai sictir (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:33)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    nu cultura e marea lipsa din politica ci caracterul
  • +3 (3 voturi)    
    dragi tovarasi nu ne-a fost usor.... (Sâmbătă, 31 mai 2014, 14:30)

    minus [utilizator]

    Nu ne-a fost usor, nu ne-a fost usor!

    Al dvs,
    Homo Rudis Doctus Tariceanus
  • +2 (2 voturi)    
    Pai . . . (Sâmbătă, 31 mai 2014, 14:33)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . au loc de adramati?
  • +3 (3 voturi)    
    pt. Taricenu (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:14)

    Vlad-I [utilizator]

    Domnule Tariceanu v-as baga o soseta in gura, ca sa opresc tupeul asta degenerat. Pai, dupa ce ati stat atatia ani aliat cu Vanghelie, Becali, acum ne vorbit de cultura ? poate de cultura caloriferului

    Ce oameni de cultura sustin psd-ul ?
    De ce liberalii au semnat prezenta zilnic la antena 3 ? o televiziune antidemocratica , partinitoare si manipulatoare.
  • +2 (2 voturi)    
    Da, domnule Tariceanu ... (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:24)

    Diletant [utilizator]

    ... asta ar fi o conditie necesara, dar, in nici un caz, suficienta. ... Si as inlocui "de cultura" .... cu ... "cu cultura".
  • +3 (3 voturi)    
    Doamne fereste (Sâmbătă, 31 mai 2014, 17:18)

    ipolitic [utilizator]

    Dacă politica s-ar umple cu oameni de cultură,
    unde s-ar refugia politicienii? In cultură, bineînțeles.
    Asa că, mai bine nu.
  • +1 (1 vot)    
    da (Sâmbătă, 31 mai 2014, 17:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ''Marko Bela este un om echilibrat, un ganditor, un personaj rar...''. sigur nu e un pedeserist ordinar de etnie maghiara, ca spalatorie infecta si-a deschis tradiceanu.
  • +5 (5 voturi)    
    Tariceanule tu vorbesti !!! Cucu si pupaza !!! (Sâmbătă, 31 mai 2014, 17:39)

    andreesanu [utilizator]

    Esti si tu tot un fel de Ponta ,
    Ti-ai pus stampila din prima pe cultura ta !!!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 31 mai 2014, 19:43)

    rerenenegate [utilizator]

    "Ruleta maghiara" imi aduce aminte de "ruleta ruseasca". Sa inteleg ca asa "face" ei politica? Bine, in acest moment mi-l imaginez pe Bela stand pe budha, cu un singur glontz in revolver, si tragand, si tragand.. (dupa ce a primit un telefon de la Orban, la randul lui unul prin telefonul rosu de la Putin)...

    P.S. adevaratii oameni "de cultura" sunt cei de la tzara care au rezistat tentatiei unei galeti de ulei de floarea soarelui...