VIDEO Ponta, fost purtator de cuvant al campaniei prezidentiale a lui Geoana: In 2009 am votat in primul tur cu Antonescu, apoi cu Geoana

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2014, 13:01 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD, Victor Ponta, fost purtator de cuvant al campaniei prezidentiale a lui Mircea Geoana, a declarat, joi, ca multi dintre cei cu care a votat la prezidentiale din '90 pana acum nu au castigat, dar important este mersul la vot, el afirmand ca in 2009 a votat in primul tur cu Crin Antonescu, apoi cu Mircea Geoana. Liderul social-democrat a adaugat ca il considera pe Antonescu, in primul tur din 2009, schimbarea de care era nevoie, scrie Mediafax.

Premierul Ponta a facut declaratia la evenimentul in care Tineretul Social Democrat premiaza castigatorii concursului Olimpiada de Comunicare Politica.

El a spus ca in 1990 a votat la prezidentiale cu Ion Ratiu, care nu a castigat, in 1992 cu Emil Constantinescu - nu a castigat, in 1996 tot cu Constantinescu - castigator, in 2000 cu Mugur Isarescu - nu a castigat, in 2004 cu Adrian Nastase - nu a castigat.

Ponta a spus ca in 2009 a votat in primul tur cu Crin Antonescu, iar in al doilea cu Mircea Geoana, ambii pierzand.

"S-ar putea ca de data asta sa iasa cel pe care il votez eu", a spus Ponta, subliind insa ca participarea la vot este cel mai important lucru.



Ponta a fost purtator de cuvant al campaniei pentru prezidentiale a lui Mircea Geoana in 2009.

Ponta: Il consideram pe Antonescu, in primul tur din 2009, schimbarea de care era nevoie

Premierul Victor Ponta a declarat, joi, ca in 2009 l-a considerat pe Crin Antonescu, pentru primul tur al prezidentialelor, schimbarea de care avea nevoie Romania, iar despre Mircea Geoana, al carui purtator de cuvant era in campania din acel an, presedintele PSD a spus: "L-am votat in turul 2".

Intrebat despre faptul ca a votat, din 1990 incoace, mai mult candidati de dreapta, Ponta a raspuns: "Asta cu dreapta, hai sa fim seriosi. La prezidentiale oamenii voteaza in primul rand candidatul".

Intrebat de ce nu l-a votat pe Geoana in primul tur, fiind purtator de cuvant al campaniei acestuia, Ponta a raspuns: "L-am si votat in turul 2, dar in turul 1 l-am votat pe Crin Antonescu, am considerat ca e schimbarea de care avea nevoie Romania".

Intrebat de ziaristi cum comenteaza afirmatia lui Victor Ponta, Mircea Geoana a declarat: "Ii las pe simpatizantii nostri sa judece afirmatia lui Victor Ponta
. Judecata apartine milioanelor si milioanelor de romani care m-au votat".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3551 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Manual de schizofrenie! (Joi, 29 mai 2014, 13:08)

    Cataleya [utilizator]

    Tocmai astazi cand PSD i-a bagat in sedinta pe baronii care au obtinut scoruri slabe la alegerile de Duminica, Plagiatorul recunoaste vesel ca el si-a sabotat la greu propriul partid.
    Adica era sef de campanie al "Prostanacului" dar de fapt a votat cu Antonescu.
    Disperarea acestui individ a atins paroxismul!
    In acelasi timp, tatasocru-Sarbu se plimba pe la toate canalele TV si face pe ingrijoratul din cauza "disperarii" PNL-PDL!
    )))
    • +14 (14 voturi)    
      halucinant (Joi, 29 mai 2014, 13:35)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      aceasta declaratie e halucinanta ! probabil ca ponta are mari probleme de sanatate sa declare asa ceva.daca e adevarat inseamna ca si-a tradat partidul si pe cel al carui sef de campanie era,daca e minciuna (foarte probabil la ponta) ,care e scopul unui astfel de demers ? imbunarea liberalior ? daca ar fi avut un pic de cultura ar fi stiut ca "inamicul apreciaza tradarea ,dar il dispretuieste pe tradator";dar ce sa-i faci, un plagiator citeste etichetele sticlelor de la chefurile unde isi asigura ascensiunea,nu pe Schiller.
  • +16 (18 voturi)    
    ACESTA E CARACTERUL OMULUI PONTA (Joi, 29 mai 2014, 13:13)

    NicolaeA [utilizator]

    Este purtator de cuvant al Romaniei si voteaza cu rusii !
  • +15 (15 voturi)    
    Credeam ca pe base (Joi, 29 mai 2014, 13:14)

    mikeyu [utilizator]

    Asta spune orice, oricand, oricat, doar doar pica un vot. Nu tu consecventa, nu tu idei, nu tu ideologie, doar un pahar de vin gol, cu urme rancede de vin. Imi provoci greatza, ViVi. Bleah.
  • +20 (24 voturi)    
    Auzi minciuna (Joi, 29 mai 2014, 13:23)

    ze [utilizator]

    In 20 Mai 1990, v.v. poanta avea 17 ani si vro' 8 luni, cum sa l voteze pe marele I. Ratiu, asta si cand doarme minte.
  • +16 (16 voturi)    
    in '90, dupa mineriade a vrut sa emigreze (Joi, 29 mai 2014, 13:30)

    __alex__ [utilizator]

    scirbit de iliescu. Apoi s-a inscris in partidul lui de politruci si securisti.

    Acum povestea asta cu votul.

    Probabil s-a casatorit cu fata lui Sirbu fiindca o iubea pe alta.

    ...si sunt unii care considera ca poti vorbi cu un astfel de specimen...
    • +3 (3 voturi)    
      s-a casatorit cu fatya lui Sarbu (Joi, 29 mai 2014, 16:24)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      pentrui ca-l iubea pe tata socru....
  • +8 (8 voturi)    
    aua.... (Joi, 29 mai 2014, 13:37)

    nic1 [utilizator]

    Iarâ a îngeţat apa.....
  • +5 (7 voturi)    
    Minte cum respira! (Joi, 29 mai 2014, 13:44)

    Florin Cj [utilizator]

    Data nasterii: 20 Septembrie 1972

    Data alegeri 1990: 20 mai 1990

    Varsta lui Ponta la data alegerilor din 1990: 17 ani si 8 luni!

    Concluzie: mincinos notoriu!
    • +4 (4 voturi)    
      Greseala mea (Joi, 29 mai 2014, 14:57)

      Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui Florin Cj

      Imi cer scuze, nu stiam ca au facut miscarea asta:

      DECRET - LEGE Nr. 92 din 14 martie 1990

      ART. 9
      Au dreptul de a alege cetatenii romani care au implinit 18 ani sau care, in anul alegerilor, implinesc aceasta virsta.
  • +5 (5 voturi)    
    PM (Joi, 29 mai 2014, 14:10)

    zot [utilizator]

    este el si azi, 29 mai, PM al Ro ?
    ce zic votantii de spusele sale?
    ( ase intelege prin PM primul ministru si nu marele plagiator cum il cunosc romanii)
  • +3 (3 voturi)    
    Loialitatea sefilor 'de dreapta' fata de popor! (Joi, 29 mai 2014, 14:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta declara, diversionist, ca, dupa 89', a votat numai cu candidatii de dreapta, la prezidentiale.
    Scopul principal al PSD, pana la alegerile din toamna, exprimat de mincinosul fara caracter -Ponta, prin diversiunea : 'am votat cu cei de dreapta', este sa atraga alegatorii PNL si chiar pe cei ai PDL. De-asta a declarat ca il prefera pe Juncker
    PSD l-a ales pe Ponta sa exprime aceasta diversiune fiindca 'minte cum respira', nimeni nu-l intrece
    In cele cateva luni (5) pana la alegeri, toate partidele de dreapta trebue sa fie extrem de active, sa avanseze cat mai mult catre formarea unui partid, ca sa castige increderea populatiei, sa consolideze increderea membrilor de partid respectivi in conducerea actuala a acestora.
    Aceste cateva luni sunt 'piatra de incercare' pentru presedintele Traian Basescu. Trebue sa uite neplacerile trecutului, sa devina liantul principal al viitorului partid unificator al dreptei.
    Presedintele trebue sa fie in relatii permanente cu toti conducatorii partidelor de dreapta, sa ii trateze cu respect egal, sa le demonstreze primul ca este un politician cinstit, cu experienta, care pune interesele tarii pe prim plan. Daca nu va face asa, va iesi din politica nerespectat de populatie. Ii vor fi uitate toate realizarile pozitive
    Nu este necesar ca presedintele si conducerile partidelor sa isi ceara scuze pentru jignirile si deserviciile pe care si le-au adus reciproc in trecut, oricat de grave au fost acestea
    Este suficient si util numai regretul fiecaruia pentru trecutul neonorabil, regret manifestat prin fapte, prin colaborarea totala, deschisa. Toti au experienta politica si de viata, nu se pot pacali reciproc cu vorbe dulci, cu promisiuni
    Trebue sa isi fie, unul, altuia, ca o carte deschisa.
    Elena Udrea, oricat de dornica ar fi sa se afirmre, trebue sa ramana in culisele acestei actiuni extrem de importante, sa nu mai iasa la vedere Majoritatea populatiei nu este pregatita, inca, pentru a-si acorda increderea unor candidati imbracati luxos.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa analizam minciuna lui Poanta. (Joi, 29 mai 2014, 14:36)

    Alius [utilizator]

    "Il consideram pe Antonescu, in primul tur din 2009, schimbarea de care era nevoie". Prin asta rcunoaste ca partidul din care facea si face parte nu era in stare sa aduca "schimbarea de care era nevoie". Pe de alta parte, de ce a acceptat functia de purtator de cuvant al cuiva in care nu credea? Oportunism, nu?

    Brava fai Poanta!
  • +5 (5 voturi)    
    Inca o minciuna - in 1990 nu avea inca 18 ani (Joi, 29 mai 2014, 14:42)

    TB [utilizator]

    Pe langa faptul ca este evident o mincina spusa in ideea de a se da bine pe langa electoratul de dreapta, este evident ca pe Ion Ratiu nu avea cum sa-l voteze in 1990, avand in vedere ca la data de 20 mai 1990, cand au avut loc alegerile, inca nu implinise 18 ani (i-a implinit abia in semptembrie in acel an).

    Sa fiu oare primul care am observat amanuntul asta? :D
  • +2 (2 voturi)    
    Che Gargara, s-a dedublat de Geoana/Iliescu (Joi, 29 mai 2014, 16:22)

    Plagarus [utilizator]

    Un papagal de Moscopole , fara nici o calificare probata cu adevarat, iar despre caracter acesta l-a ocolit cu totul, la fel si bunul simtz !
  • +3 (3 voturi)    
    poate (Joi, 29 mai 2014, 16:26)

    Manes [utilizator]

    voteaza data urmatoare cu sine insusi asta ca sa nu se dezica......