Conducerea PDL se reuneste miercuri. Democrat liberalii si PNL incep negocierile oficiale pentru unificarea dreptei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2014, 6:23 Actualitate | Politic


Biroul Permanent National al PDL se va reuni miercuri pentru a stabili mandatul echipei de negocieri care se va intalni dupa-amiaza cu liberalii in vederea constituirii unei aliante de dreapta impotriva social-democratilor la alegerile prezidentiale. Presedintele PDL, Vasile Blaga, a anuntat marti ca obiectivul discutiilor pe termen scurt este acela al unei aliante politice daca este posibil.

Presedintele PDL Vasile Blaga a anuntat ca o delegatie a democrat liberalilor se va intalni lcu o delegatie a PNL miercuri, la ora 17:00, la Parlament, pentru negocieri in vederea unirii fortelor de dreapta.

"Nu am contribuit niciodata la disiparea fortelor de dreapta. De aceea, am ajuns la concluzia ca trebuie sa avem discutii cu PNL, PNL si PDL fiind principalele forte de dreapta din Romania", a explicat Blaga.

Presedintele PDL a precizat ca, alaturi de el, la intalnirea cu liberalii se vor afla secretarul general al partidului, Gheorghe Flutur, prim-vicepresedintele Catalin Predoiu si vicepresedintii Mircea Hava, Gheorghe Falca si George Scripcaru, scrie Agerpres.

"De mai multe luni spun ca va fi nevoie pe termen mediu sau lung de un singur partid mare de centru-dreapta care sa se opuna...", a punctat Blaga, adaugand insa ca lucrurile sunt foarte complicate cand discuti de structura a doua partide foarte puternice. Potrivit acestuia, discutiile vor viza intregul ciclu electoral.

"Nu ne marginim la alegerile prezidentiale, avem alegeri generale in 2016 si partidele trebuie sa ajunga la astfel de discutii serioase, cinstite, intre ele", a afirmat Blaga.

Intrebat daca in proiectul antiPSD va fi invitat si PMP, liderul democrat-liberalilor a spus ca intai trebuie sa aiba loc discutiile intre principalele partide de centru-dreapta. "Sa discutam prima data intre principalele formatiuni politice de centru-dreapta, PDL si PNL, si cei care vor dori sa vina langa noi, sigur...", a declarat Blaga. In opinia sa, si Forta Civica va dori sa participe la un astfel de proiect, mai scrie sursa citata.


Negocierile PDL-PNL vin in contextul in care dreapta a fost invinsa la alegerile europarlamentare de alianta de stanga PSD-UNPR-PC.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2274 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Deci (Miercuri, 28 mai 2014, 8:51)

    CititorulComentator [utilizator]

    Aceștia consideră electoratul de dreapta atât de dobitoc încât să voteze cu PNL care s-au asociat cu PSD? Serios?

    Chiar ne credeți proști?
    • -1 (5 voturi)    
      s-au saturat toti de psd si basescu (Miercuri, 28 mai 2014, 10:59)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      da ne tu o varianta. pmp nepopular sau forta civica fara forta?
  • +3 (7 voturi)    
    foarte bine baieti (Miercuri, 28 mai 2014, 9:10)

    sachei [utilizator]

    trebuie sa va uniti si sa luati ce e mai bun pe piata. isarescu presedinte, iohanis prim ministru. antonescu sa-l toace toata ziua pe ponta pe la tv ca la asta se pricepe bine. basescu sa stea in spate si sa le dea sfaturi ca e pacat sa se piarda experienta lui. de insistat pe guvernare dupa ce-l da jos pe ponta. predoiu ministrul justitiei sa dea asigurari pentru dna si lupa anticoruptie. aurescu la externe ca e cel mai serios pe tema asta....si tot asa. madam udrea la shopping ca trebuie sa dispara o perioada. la fel si cu pavelescu.
    • -1 (5 voturi)    
      isarescu presedinte? (Miercuri, 28 mai 2014, 11:00)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      mooaaamma, dar te ai gandit mult la asta. basescu sa de asfaturi. esti plin de idei. tu ai nevoie de tatuci care sa te miste din sfori
  • +3 (5 voturi)    
    Daca nu va aliati nu va mai votez in veci (Miercuri, 28 mai 2014, 9:10)

    Matrafirefox [utilizator]

    Cu P$D-ul m-am convins ani in urma, dar daca nici liberalii nu-si pot lasa lacomia deoparte nu-i mai votez niciodata. Sa speram ca hienele liberale se vor uni impotriva sacalilor P$D-isti.
  • +6 (8 voturi)    
    ha :) (Miercuri, 28 mai 2014, 9:23)

    mircearh [utilizator]

    Si uite asa se trezeste PMP din visul frumos, lasat pe dinafara de "inaptii " Blaga si Antonescu :)))
    Ironic.
    Aruncati-o urgent peste bord pe Udrea si ce acoliti si -a mai pus ea prin judete si o sa va gasiti loc si voi la masa, cu TB patron evident.
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo băsiştilor !!! Băsescu Premier ! (Miercuri, 28 mai 2014, 10:13)

    Velma Kelly [utilizator]

    Nu o uitati pe Nuți ! Băsescu Premier !
  • +5 (5 voturi)    
    aduceți la discuții societatea civilă (Miercuri, 28 mai 2014, 11:08)

    lizardking [utilizator]

    Am o puternică senzație negativă, un fel de greață vomitoasă pentru că observ niște șefi politici expirați (deloc lideri!), care n-au câștigat nicio bătălie politică majoră, care au umplut de dezgust o țară întreagă și care fac acum aranjamente pentru „unificarea dreptei”. Ei între ei, cu birourile lor politice cu tot. Fără societatea civilă, fără reprezentanți ai posibililor alegători, dealtfel vizați probabil de făcătura, pardon, de construcția lor politică. Fără nimeni, doar ei. Măi băieți, să vă explic cum stă treaba: la alegerile prezidențiale, cu toată unirea voastră, lumea nu va ieși la vot, pentru că românul e încercat în ale rele. A dus vremuri grele de când e el pe lume și nimic nu-l sperie. Așa că povestea voastră cu pesedizarea României (de parcă nu este deja!), cu ciuma roșie, cu aoleu Moscova, nu ține. Nu MAI ține. Ceea ce trebuie să faceți este să ieșiți dracului din politică, și tu Blaga, ș tu Antonescu, și tu Udrea și toți atârnătorii de gâtul patriei. Puteți face un ultim efort, pentru care lumea vă va ține minte, lăsați în locul vostru oameni necompromiși, oameni care nu se tem să lucreze cu profesioniști, oameni care nu se tem de concurență, de bun simț și de responsabilitate, oameni care au făcut și pot face proiecte politice clare, care fac sens și pot aduce lumea împreună. Dacă o țineți gaia-mațu ca voi, voi, voi și numai voi, veți pierde categoric. La un scor atât de rușinos încât ratarea PMP-ului va părea coroniță de premiant. Atât vă spun.
  • 0 (0 voturi)    
    experimentul psihotronic (Miercuri, 28 mai 2014, 12:58)

    Vladel [utilizator]

    Il rog frumos pe domnul Emil Boc, daca poate sa roage oprirea experimentului psihotronic de langa Hotel Belvedere. Cand ajung prin zona ma ia imediat durerea de cap. Nu e nimic placut in experiment si sunt oameni si mai ales copii si feti care sunt afectati nociv fara sa aiba nicio vina si in imposibilitatea de a face ceva.

    Nu sunt bune acele zgomote pentru oameni si le fac mult rau! "Artistul" care le-a conceput e inconstient si nu isi da seama cat rau face!