PDL si PNL demareaza negocierile pentru unificarea dreptei. Crin Antonescu favorizeaza o fuziune, Elena Udrea pare exclusa de la discutii, nu si Mihai Razvan Ungureanu

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2014, 1:19 Actualitate | Politic


PDL si PNL incep miercuri discutiile despre formarea unei aliante a dreptei care sa contracareze PSD, in conditiile in care liderul liberalilor, Crin Antonescu, s-a pronuntat pentru o fuziune a celor doua partide. Partidul Miscarea Populara, condus de facto de Elena Udrea, pare sa fi iesit din joc, nu insa si Mihai-Razvan Ungureanu. De notat ca avansarea rapida a discutiilor despre o mega-constructie pe dreapta a confiscat toata atentia mediatica, rezultatul bun al PSD-ului de la alegerile europarlamentare nemaifiind practic subiect de discutie la talk-show-urile tv de marti.

Anuntul deschiderii negocierilor pentru unificarea principalelor forte de dreapta vine dupa ce liberalii au obtinut un scor (15%) sub tinta asumata la alegerile europarlamentare, in timp ce analistii au cotat ca fiind bun rezultatul PDL, de peste 12%.

Negocierile au pus in umbra si incercarea fostului premier Calin Popescu Tariceanu - caracterizat de Crin Antonescu drept un "zombie politic", "cadavrul USL" - de a prelua conducerea PNL. Trebuie remarcat, de asemenea, ca dupa demisia conducerii PNL, in frunte cu Antonescu si Iohannis, congresul pentru alegerea unei noi conduceri va avea loc peste o luna. Or, marti seara, Crin Antonescu a anuntat la Realitatea TV ca isi doreste ca discutiile despre unificarea dreptei sa avanseze rapid si s-a pronuntat pentru o fuziune. In aceste conditii, temele viitorului Congres ar putea sa fie dominate de ideea unificarii dreptei, si nu de cine va prelua conducerea partidului.

"Putem discuta, am vazut si o declaratie a lui Blaga, daca e posibil, si asta inseamna fuziune, pentru ca intr-adevar un partid mare sa se realizeze. In dreapta nu am avut niciodata un partid foarte mare, in vreme ce in stanga avem un monolit (...) In PNL exista disponibilitate pentru a purta chiar o astfel de discutie", a spus el.

In plus, a spus Antonescu, aliantele "de tipul Alianta DA, CDR, USL" sunt decredibilizate usor pentru electoratul romanesc, dupa esecurile consecutive ale acestor constructii politice.

In cursul zilei de marti, si Vasile Blaga a fost intrebat de ziaristi daca se discuta si despre o fuziune a partidelor, iar presedintele PDL a raspuns: "De mai multe luni de zile spun ca va fi nevoie pe termen mediu sau lung de un singur mare partid de centru-drepta. (...) Lucrurile trebuie facute asa cum trebuie. Deocamdata e bine sa avem o alianta, sa ajungem la o alianta, daca se poate politica. Cred ca vom discuta intregul ciclu electoral, nu ne marginim la prezidentiale, avem alegeri generale in 2016 si partidele trebuie sa ajunga la astfel de discutii".

Daca Antonescu si liderul Fortei Civice, Mihai Razvan Ungureanu, au avut deja o prima discutie
, la sediul PNL, Elena Udrea pare sa fi fost luata prin surprindere de viteza derularii evenimentelor, si pe fondul criticilor puternice din propriul partid, PMP.

Astfel, Elena Udrea s-a razgandit in decurs de doar cateva ore in ceea ce priveste unificarea dreptei in vederea alegerilor prezidentiale din toamna.

Marti dimineata, Udrea a scris pe contul sau de Facebook ca "eu cred ca partidele de centru dreapta nu se vor uni. Nu pana la alegerile din toamna."

Cateva ore mai tarziu, Elena Udrea s-a razgandit si a editat aceeasi postare de pe Facebook, scriind ca "Miscarea Populara este gata sa faca parte din orice proiect al dreptei unite. Mai mult, accepta orice initiativa de unificare indiferent din partea cui vine. Va sustine chiar orice candidat care poate sa invinga candidatul PSD, fara sa importe din ce partid face parte."

De notat, de asemenea, pledoaria lui lui Daniel Funeriu, un critic acerb al rezultatului obtinut de PMP la europarlamentare, pentru "Uniunea dreptei".

In opinia acestuia, oamenii care ar trebui sa reprezinte acest proiect sunt "Traian Basescu, Emil Boc, Ludovic Orban, Klaus Johannis, Monica Macovei, Catalin Predoiu, Adrian Papahagi, Andrei Chiliman si, cu voia dumneavoastra, ultimul e lista, Cristian Diaconescu"

De la Bruxelles, Victor Ponta a incercat sa minimizeze eventuala unificare a dreptei, sustinand ca acesta este "cel mai bun scenariu" pentru PSD.

Prima runda de discutii este programata marti, la ora 17.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4882 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    PNL si PDL vor un USL de dreapta! (Miercuri, 28 mai 2014, 1:41)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Vor sa fuzioneze si sa faca pe dreapta ce face Ponta pe stanga impreuna cu baronii lor. Sa perpetueze aceeasi mizerabila politica pe care o fac de 25 de ani partidele din Romania si pe care Traian Basescu o blameaza atat de mult.
    Dupa ce a facut tara praf alaturi de PSD, PNL are tupeul sa vrea candidatul pentru presedentie.Asta ar fi culmea sa votam intre doi uselisti!!! Acest partid istoric trebuie sa intre in istorie prin lada de gunoi a istoriei.
    Cat despre PDL, pana ce Blaga nu-si va da demisia pentru rezultatul slab de la europarlamentare si acest partid sa se reformeze, nu merita atentia nimanui. A scazut an de an, a pierdut 4% de la ultimele alegeri.
    Eu nu votez niciun candidat de la PNL si PDL.
    • +5 (5 voturi)    
      in opinia mea..... (Miercuri, 28 mai 2014, 6:00)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ....PNL si PDL, inainte de a demara un program comun, ar trebui sa isi schimbe echipele de la conducere.
      Cei de acum si-au aratat potentialul si nu prea au cu ce se lauda.

      Excluderea oricarui partid sau miscare de dreapta din aceasta alianta va genera o noua dezbinare care va avea consecinte grave in viitoarea guvernare.

      Din pecate, politicianismul si interesul personal va predomina si in aceasta alianta iar pierzatorii vom fi tot noi, prostimea condamnata sa plateasca toate prostiile pigmeilor politicii romanesti.

      Deh, asa este acest sistem politic daunator !
      • +3 (3 voturi)    
        PMP arbitru (Miercuri, 28 mai 2014, 11:00)

        Joe WhiteTony [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Surprinzator, PNL si PDL n-au luat in calcul si posibilitatea ca PMP si tandemul Basescu-Udrea sa-si joace pana la sfarsit propria carte : participarea cu propriul candidat la prezidentiale...fara sanse, evident, la victorie, dar sanse de crestere si dezvoltare a infrastructurii in teritoriu, ca si a procentelor proprii : daca acum are 6 %, poate castiga cu usurinta inca doua, iar 8 procente in ecuatia turului 2 sunt aur pentru oricare finalist...PMP poate juca un interesant joc de arbitru pe care trebuie sa-l fructifice in interes propriu...si VA REUSI...in ce fel, inca nu stim, dar va reusi !!!
        • +1 (1 vot)    
          Fara PMP si Udrea, dreapta nu face nimic (Miercuri, 28 mai 2014, 12:13)

          Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

          Udrea este vectrorul dreptei, ea a fost linsata mediatic de Antena 3, ea a fost atacata non stop de Ponta si a reusit totusi sa duca PMP la 6,21% in NUMAI TREI luni. Ea si Diaconu sunt cei mai castigati. PNL si PDL au scazut drastic, la ei este o nereusita, una rusinoasa, de asta ataca acum PMP deoarece stiu ca scorul este mare pentru un partid de NUMAI trei luni,f ara structuri, fara nimic pana la urma, decat o mana de oameni, tineri, determinati, curajosi care s-au alaturat Elenei Udrea si au razbatut in lupta cu PSD, PNL si PDL! Voi realizati?
        • 0 (0 voturi)    
          logica este corecta dar.... (Miercuri, 28 mai 2014, 15:20)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

          ....uitam esentialul ! NOI !
          NOI cetatenii de rand pe a caror spinare s-au cocotat acesti politicieni, ce vom avea de castigat ?
          Se schimba cumva sistemul ticalos ? NU !
          Se face iar rocada intre "putere" si "opozitie" si tot in defavoarea noastra.

          Trebuie sa intelegem ca ei sunt angajatii si nu stapanii nostri !
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 mai 2014, 7:26)

      [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

  • +7 (11 voturi)    
    Reset? (Miercuri, 28 mai 2014, 1:45)

    Unu-2 [utilizator]

    In situatia de cacao in care sint toate partidele de dreapta ar fi o ocazie unica de reset. Vom vedea oare Partidul Liberal Democrat (PLD) sau unirea dreptei? Sau nimic, decit un nou subiect care sa distraga privirile de la rezultatul alegerilor?
    Daca chiar s-ar realiza unirea dreptei vad citeva conditii:
    - ar trebui sa fie loc pt. toti, inclusiv PMP, doar ca sper ca vor fi reprezentati corect, nu de Elena Udrea;
    - pt. Basescu ar fi o ocazie sa faca un pas in spate, ca oricum nu poate ajuta acum pe nimeni;
    - as fi de acord sa vedem similar cu alte uniuni electorale anterioare un candidat la presedentie si un viitor prim ministru agreati de toti, unul de la PDL si altul de la PNL (care insa nu se numesc Blaga si Antonescu, ca sa fie agreati);
    - restul e tacere.
    Asta ar da o noua sansa dreptei cu alti lideri, orientati spre viitor, fara Basescu, Blaga si Antonescu. Va fi sau nu va fi?
    • -2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 mai 2014, 7:27)

      [anonim] i-a raspuns lui Unu-2

    • -1 (5 voturi)    
      foarte bune ideile tale (Miercuri, 28 mai 2014, 10:15)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      as face totusi observatia ca desi este un lucru bun sa bagi si pmp-ul in ecuatie, fiind de dreapta, cred ca pmp-ul ar trebui sa treaza testul voturilor. sa nu uitam ca pmp este un partid care nu a trecut testul pragului electoral si nu vad unde mai este democratia aici. in felul asta, votezi, nu votezi, te trezesti cu partide care te reprezinta. nu mi se pare corect. este simular cu votul pe liste. o votezi pe macovei si te trezesti cu videanu...
  • 0 (8 voturi)    
    Huh! (Miercuri, 28 mai 2014, 3:32)

    Dan D. [utilizator]

    "Crin Antonescu, s-a pronuntat pentru o fuziune a celor doua partide". Atit am de zis, f****g idiots! PDL trebuia sa fie PD + PNL de cit timp, 7 ani?!
    • 0 (2 voturi)    
      trebuia dar, (Miercuri, 28 mai 2014, 8:10)

      asdff [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

      a existat o problema intre ei. Ghici care?
  • -2 (2 voturi)    
    o idee salutara (Miercuri, 28 mai 2014, 6:02)

    Finlandezul [utilizator]

    Nu suna rau deloc. In plus, n-ar fi deloc exclus ca T Basescu sa-i fie co-autor, sau macar binecuvantator din umbra. PMP va putea in continuare sa "lupte in mocirla" cu Ponta & co, iar PNL+PDL+FC vor creste fara a se "stropi". In final, Udrea (uzata de lupta in namolul pesedist) va fi sacrificata, dar scopul evitarii pesedizarii presedintiei va fi atins. Aproape tipic Traian Basescu, as zice.
  • -1 (3 voturi)    
    + Udrea (Miercuri, 28 mai 2014, 6:49)

    tontu [utilizator]

    Grija mare ce faceti . Udrea are 2 calitati in plus fata de ceilalti politicieni din Romania. Odata ca e frumoasa si a doua oara ca il are pe "golgheterul" Traian ca atacant central...
    • -1 (1 vot)    
      Probabil (Miercuri, 28 mai 2014, 11:37)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      scriind asta,"citezi" din ceea ce crezi ca vezi in oglinda,sau iti exprimi o dorinta! Nu neg ca la un moment dat era aproape asa.
      In ce-l priveste pe "golgheter",din pacate de la o vreme sta mai mult in rama,decit pe teren.Dupa cum s-a vazut cu ocazia acestui scrutin, nici macar EL n-a putut sa ridice o sageata(vectorul Udrea) care s-a infipt in pamint. Sper sa nu fi dorit mai mult decit un test ,mult mai real decit aiurelile din sondaje, sa traga concluzia cit se poate de evidenta si sa separe obsesia, de jocul politic. Eu il inteleg. De aceea ii si doresc sa aiba aceasta putere.
  • +3 (7 voturi)    
    Traian Basescu ar putea fi de folos, daca...! (Miercuri, 28 mai 2014, 7:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca, daca!
    Daca Traian Basescu se va descotorosi de Elena Udrea, daca va arata public regretul pentru despartirea brutala de PDL, daca ii va intinde mana lui Vasile Blaga, presedintele va recastiga din credibilitate (la populatie!), mai ales daca se va implica energic in coalizarea dreptei, cu respect pentru toate partidele.
    Acum se vede daca T.B. este un veritabil 'animal politic'.
  • 0 (4 voturi)    
    Produsul toxic s-a autoizolat (Miercuri, 28 mai 2014, 7:49)

    transalpinarum [utilizator]

    Si aici ma refer la competentele Elene, etc. Foarte bine ca PMP nu este inclus in discutzii, mai intai trebuie sa se creioneze prima varianta de nou partid/alianta. Sigur, si aici trebuie curatenie, dar imi pun nadejdea in justitie care o sa mai bage la bulau ceva PNL-isti si PDL-isti.
  • +4 (6 voturi)    
    Ar fi o mare prostie... (Miercuri, 28 mai 2014, 8:06)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ca un partid sau altul sa fie exclus. Exclus de la ce? De la incercarea de a invinge in alegeri alianta securisto-comunista PC-PSD-UNPR?
    Daca nici acum acesti lideri de partidulete nu-si vad lungul nasului si anume ca nu EI sunt importanti, atunci trebuie decartati imediat, inainte de a mai face alt rau si mai mare.
    Trebuie toti sa se uneasca si formeze un partid serios, iar mai apoi sa se ridice deasupra celorlalti in functie de meritele fiecaruia.
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Miercuri, 28 mai 2014, 13:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      dar nu cred ca este musai sa formeze un nou partid - este necesara o alianta, o persoana credibila pentru desemnarea pe functia de Presedinte 2014 si un program credibil care sa fie sustinut de toate partidele de dreapta.

      Situatia este asa de cotoiasa incat trebuie luat in considerare si scenariul in care Presedintele 2014 va trebui sa vietuiasca cat mai eficient si in acelasi timp pasnic cu mitomanul Ponta.

      Viata nu este chiar asa de simpla - oare scapa cine poate?