O parte din conducerea PNTCD a demisionat si cere liderului formatiunii Aurelian Pavelescu sa procedeze la fel

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2014, 20:36 Actualitate | Politic


Prim-vicepresedintele Vlad Moisescu,12 vicepresedinti si presedintele PNTCD Diaspora au anuntat marti ca demisioneaza din conducerea formatiunii, ca urmare a rezultatului slab obtinut in alegerile europarlamentare din 25 mai, se arata intr-un comunicat transmis presei. Liderii demisionari il indeamna pe liderul formatiunii politice, Aurelian Pavelescu, sa le urmeze exemplul.

Cei 14 lideri PNTCD care au ales sa demisioneze sunt: prim-vicepresedintele Vlad Moisescu, de vicepresedintii Maria Stavrositu, Diana Tusa, Vlad Rosca, Vlad Naicu, Adrian Orza, Liviu Mazilu, Andrei Ignat, Marian Florescu, Eugen Milea, Razvan Munteanu, Robert Nitu, Florin Petrescu si presedintele PNTCD-Diaspora, Nelu Neacsu, secretar international la PPE.

"Rezultatul slab obtinut de Partidul National Taranesc Crestin-Democrat in alegerile europarlamentare din 25 mai 2014 ne obliga pe fiecare dintre noi sa ne asumam raspunderea pentru aceasta stare de fapt regretabila. Consideram ca viitorul acestui partid istoric trebuie sa primeze in fata oricaror interese si calcule personale ale fiecarui taranist. Pe aceste considerente, demisionam din functiile de conducere pe care le detinem in structurile nationale de conducere ale PNTCD", se arata in comunicat.

Liderii demisiori precizeaza ca ii solicita public presedintelui Aurelian Pavelescu sa urmeze gestul lor  "pentru a da o sansa revitalizarii PNTCD".

"Consideram ca este nevoie de organizarea rapida a unui Congres deschis, cu alegerea fiecarui membru al conducerii nationale prin vot uninominal, precum si alegeri in toate organizatiile PNTCD din tara. Trebuie abandonata logica conflictului intern pe mize mici si reprimirea membrilor PNTCD indepartati de partid in ultimii cinci ani. Razboiul permanent pe stampile si  excluderile de membri au distrus infrastructura teritoriala a partidului. De asemenea, PNTCD trebuie deschis catre oameni noi, adaptati realitatilor Romaniei anului 2014.

Afirmam, totodata, ca PNTCD trebuie sa abandoneze tendintele de izolare pe scena politica prin asumarea unor teme si mesaje marginale si sa participe la procesul de unificare a dreptei, inclusiv prin sustinerea unui candidat comun la Presedintia Romaniei", se mai arat in comunicat.

















3227 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    pnt (Marţi, 27 mai 2014, 21:15)

    kripton [utilizator]

    sunteti terminati DEFINITIV si stiti de ce? in 1996 v-am votat cu o speranta uriasa,vedeam unde ne impinge iliescu si v-am dat noi romanii,un mandat imperativ: salvati tara! ciorbea a spus atunci: daca nu facem ce trebuie,vom fi batuti cu pietre! Si ce ati facut?coposu a murit pre devreme si diaconescu a ajuns presedinte la camera ca sa-si capatuiasca nepotii....de asta a facut puscarie,k sa faca ce face tot activistul de partid devenit peste noapte capitalist?
    iata-va in groapa politicii romanesti si acolo veti ramane!
    • 0 (4 voturi)    
      Sac! (Marţi, 27 mai 2014, 22:38)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Noi defilam cu comunistii daca voi nu ati stiut sa fiti perfecti! Uite ce bine ne sade acum fara PNTCD. Tot inainte cu partidul unic in frunte, macar el e consecvent.
      • -1 (5 voturi)    
        aiureala (Marţi, 27 mai 2014, 23:25)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui codo

        ce scrii dumneata nu are nici un sens;eu am votat mereu cu liberalii[pana au creat usl;atunci nu am mai votat cu nimeni],exista mereu alternativa de dreapta la pntcd.
        nu au fost perfecti? asa definesti dta porcariile facute in timpul guvernarii lor?
        si da,psd e un partid de hiene,dar pe chestia asta nu ne-a dezamagit niciodata,faptul ca fac ceea ce fac e in firea lucrurilor;de la partidul lui coposu insa aveam pretentii
    • -3 (5 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 27 mai 2014, 22:43)

      alt destept [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      asa au facut., am 47 si stiu foarte, dar foarte multe. din punctul meu de vedere, se impune boicot total, ceea ce nu vom vedea in viata asta. scrie unul care a fost la vot degeaba, de fiecare data, minus referendum demitere basescu, ca eram prin porumb si n-aveam cum sa ajung. nu votam pentru demitere, ca sa fie clar. nu asa s-a inceput in 89. toti, dar toti sunt niste magari.
    • +3 (3 voturi)    
      noi romanii (Marţi, 27 mai 2014, 23:35)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Adica .. aia care inainte au votat cu iliescu si erau in stare sa il scuipe pe Coposu'? La asta te referi cu "noi romanii"?
      Spun asta pentru ca am observat ca doar acesti "romani" se plang de votul pe care l-au dat catre unul sau catre altul.
      De ce nu ati putea fi, voi "romanii", coerenti. Am votat cu Iliescu, apoi cu Constantinescu, apoi iar cu Iliescu, apoi cu Basescu, apoi cu Geoana, ... pe cine mai injuri cand te trazesti singur?
      • 0 (0 voturi)    
        noi romanii (Miercuri, 28 mai 2014, 19:56)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        eu am votat mereu cu liberalii. cat priveste restul,dupa experientele fabuloase din perioada 90-96,unii au tras concluzii fortati de realitate. dta numeste asta lipsa de consecventa daca doresti;eu cred ca pur si simplu se saturasera sa fie mintiti. marea surpriza a venit dupa 96;desi partidele care guvernau erau altele,se facea acelasi lucru,se spolia poporul.
  • +5 (5 voturi)    
    pacat (Marţi, 27 mai 2014, 21:41)

    vladimir14 [utilizator]

    In loc de PSD ,PMP,PDL acest micut partid era mai putin manjit decat cei pe,care i-am votat.
    Pavelescu a gresit dar si NOI l-am adus la 1% prin neparticipare sau indiferenta.
    Oare cum arata scena politica cu un PNTCD la 15 %.
  • -2 (6 voturi)    
    12 vicepresedinti si presedintele (Marţi, 27 mai 2014, 21:48)

    falcoind [utilizator]

    12 vicepreședinți și președintele WTF nu ați avut atâția alegători în total. Ati primit în 96 șansa ați ratat acuma marș la coșu de gunoi al istoriei PNL va urmează de aproape fiți pe pace. 5 feb 2011 e ziua în care și-au semnat intrarea pe drumul deschis de voi. Unul care vota doar PNL până la aceea data.
    • 0 (4 voturi)    
      pnl (Marţi, 27 mai 2014, 23:29)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      alianta cu psd a fost o porcarie de neinchipuit;ca a facut antonescu alianta nu ma mira ci ca au acceptat-o ceilalti;singurul care s-a opus a fost orban,care desi e un ticalos,are simt politic!!
      am votat mereu cu liberalii dar cand a aparut usl m-am lasat pagubas,de atunci votez numai independenti.
      antonescule,am stiut totdeauna ca nu vei ajunge presedinte;si cand usl parea de beton simteam asta desi nu aveam explicatie rationala;de fapt raspunsul e simplu: esti JALNIC!!
      • 0 (2 voturi)    
        Si ai votat "independentul" Diaconu (Miercuri, 28 mai 2014, 1:35)

        mimir77 [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Vezi ca data viitoare sa alegi tot "independentul" furnizat de Voiculescu.
        • 0 (0 voturi)    
          independent (Miercuri, 28 mai 2014, 19:57)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui mimir77

          nu am votat cu diaconu. au mai fost si alti independenti pe acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Marţi, 27 mai 2014, 22:37)

    tirolez [utilizator]

    Daca il puneau pe Bodu pe primul loc aveau o sansa. Pavelescu, ca si Udrea este foarte antipatizat.
  • +3 (5 voturi)    
    Din pacate ai uitat (Marţi, 27 mai 2014, 22:41)

    vasile78 [utilizator]

    Mai Carbon14, in afara de niste subiecte de scandal din presa vremii, pesemne ai uitat ca PNTCD a fost intre 96-2000 in centrul miscarii politice care a inceput democratizarea Romaniei, liberalizarea economiei, apropierea de NATO si UE.
    • 0 (6 voturi)    
      1996-2000 (Marţi, 27 mai 2014, 23:34)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      liberalizarea economiei ne-a lasat fara industrie; am facut cadou strainilor petromul bancile si multe altele iar 3 mil de compatrioti au ales sa plece decat sa moara de foame.
      asta a insemnat intrarea in ue. iar nato...vedem curand daca va misca un deget cand vor veni rusii peste noi.
      • +2 (2 voturi)    
        Industria au devalizat-o PSD (Miercuri, 28 mai 2014, 1:33)

        mimir77 [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Petrom, BCR samd, stalpii industriei pe care-i plangi, i-a vandut gasca lui Nastase pe nimic. Ce vroiai, sa ramai la economia de stat? De stat degeaba probabil.
  • -1 (5 voturi)    
    Plin de taranisti si liberali dintr-o data! (Miercuri, 28 mai 2014, 1:07)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Asta-i noua tactica a bas-istilor? Sa va dati taranisti sau liberali? Stati linistiti ca cine a fost taranist sau liberal asa ramane. Nu e ca la voi la comunisti, cand se schimba tatucul incepeti sa aruncati cu gunoiane in carca lui cand de fapt ati fost complici.