Victor Ponta: I-am trimis o scrisoare presedintelui Traian Basescu privind participarea la summit-ul Consiliului European

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 18:41 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, luni seara, ca nu a primit, inca, niciun raspuns din partea presedintelui Traian Basescu la scrisoarea pe care i-a trimis-o privind participarea la summit-ul Consiliului European care are loc, marti, la Bruxelles.

"Nu, nu am primit niciun raspuns", a afirmat Ponta, intrebat de presa despre acest subiect, potrivit Mediafax, adaugand ca seful statului va raspunde pe cale oficiala daca va fi dori sa o faca. 

El a precizat ca se va intalni, marti, cu prim-ministrii social-democrati din statele membre UE, carora le va prezenta punctul de vedere al Romaniei.

Solicitat sa comenteze afirmatiile facute anterior, la un post de televiziune, potrivit carora Romania ar trebui reprezentata la Consiliul de marti de premier, Ponta a precizat: "Voi adresa chiar azi o scrisoare oficiala in acest sens presedintelui Basescu bazata pe reglementarile europene si din legea nationala si o sa vedem ce se va intampla".

Sambata seara, premierul Ponta a aratat, la Antena 3, ca in aceasta saptamana va fi organizata o reuniune a sefilor de guvern din UE privind desemnarea presedintelui Comisiei Europene, la care insa Romania va participa fara drept de vot, deoarece reprezentarea va fi asigurata de catre presedintele Traian Basescu, in baza deciziei Curtii Constitutionale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5176 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Nu vom vedea plagiat pe teme europene? Ce tristețe (Luni, 26 mai 2014, 18:50)

    AnaRau [utilizator]

    ...
    • +6 (6 voturi)    
      culmea culmilor; (Luni, 26 mai 2014, 22:26)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui AnaRau

      mitomanul sa-l propuna pe felix comisar european pe justitie :)))))))))))))))))) la cat de tam.pitzel e,,,ar fi in stare :)))
  • +7 (9 voturi)    
    de cind (Luni, 26 mai 2014, 19:07)

    victor L [utilizator]

    sefii de guverne desmneaza presedinte CE?
  • +9 (11 voturi)    
    Pontax va prezenta punctul de vedere al Romaniei ? (Luni, 26 mai 2014, 19:25)

    V. Val [utilizator]

    aoleu !
  • +7 (13 voturi)    
    zdranta (Luni, 26 mai 2014, 19:36)

    potaissa [utilizator]

    tot zdreanta ramane....ce om fara caracter....
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Luni, 26 mai 2014, 21:37)

      vaduval [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      De ce jigniti catelul Zdreanta ?! Acela nu facea decat sa fure oua din cand in cand ; e adevarat ca cine fura azi un ou , maine poate fura un bou dar , sigur nu va plagia . Si termenul 'zdreanta' s-a demonetizat atat de mult umbland prin cavitatea bucala a Domnului Becali -Patron -la Poarta - Alba incat ar trebui sa gasim un altul , cu acelasi inteles si sonoritate dar care sa nu "deranjeze' nici catelul arghezian ; uite eu propun termenul de "treanta' ; e (aproape) acelasi lucru decat ca e "made in Teleorman " (regionalism ) .
  • +11 (15 voturi)    
    si ? (Luni, 26 mai 2014, 19:55)

    uzu [utilizator]

    pai Basescu fara drept de vot oricum rezolva mai mult decat Ponta cu doua drepturi de vot...
  • +1 (1 vot)    
    Dezinformare - multi prosti pe lumea asta! (Marţi, 27 mai 2014, 10:59)

    ..13 [utilizator]

    Si din nefericire unul dintre ei este Ponta.

    Ceea ce este mai grav este ca prostia lui Ponta este sustinuta de o liota de sustinatori de tip FB da un click sa il vezi pe Ponta la Bruxelles!!!

    Ponta stay home and shut your mouth!
    I said!