FOCUS Critici in PMP impotriva "responsabililor de pe afis". Cine pune in discutie raspunderea Elenei Udrea

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 17:58 Actualitate | Politic


Afis PMP
Foto: Hotnews
Voci nemultumite din partid si dintre sustinatorii formatiunii politice cer responsabilitatea liderilor vizibili ai PMP pentru rezultatul obtinut la alegerile europene, inferior scorului candidatului independent Mircea Diaconu. In schimb, liderii "de pe afise" revendica un "rezultat foarte bun" al PMP.

Partidul Miscarea Populara a obtinut doua locuri de europarlamentari, cu 6,21% (potrivit rezultatelor partiale anuntate de Biroul Electoral Central luni, la ora 17.00). Partidul s-a clasat in urma candidatului independent Mircea Diaconu (6,81%) si a UDMR (6,30%).

De asemenea, PMP a ratat obiectivul cerut de presedintele tarii, Traian Basescu, care voia un scor cu doua cifre, adica minimum 10% la europene.

"Nu puteti sa fiti urmasii mei daca nu castigati. Ca sa puteti face ceea ce spuneti ca vreti sa faceti - sa continuati modernizarea Romaniei inceputa de Emil Boc si de mine - trebuie sa castigati. Asta inseamna doua cifre la europarlamentare, daca nu chiar candidatul PMP sa fie candidatul dreptei la prezidentiale", le spunea Basescu liderilor PMP, in martie.

Daniel Funariu, candidat al PMP pentru un colegiu de deputat in Timis si locul 5 de pe lista partidului pentru europene, considera ca liderii vizibili ai formatiunii politice sunt "responsabili" pentru scorul obtinut la europene.

"E bine ca la primul test electoral Partidul Miscarea Populara a intrat in Parlamentul European, este un rezultat sub cei 10% asumati. Responsabili sunt toti cei de pe afis", a declarat Funeriu, pentru HotNews.ro.

Pe afisele PMP pentru europene, deputatul Elena Udrea a fost vectorul de imagine, desi nu a candidat in aceste alegeri.

"Cele <<doua cifre>> cerute de presedinte au fost trei: sase, doi si unu. Restul reprezinta justificari penibile ale esecului fiecarui partid de dreapta care nu a facut nimic altceva in ultimii 10 ani decat sa vampirizeze capitalul politic al lui Traian Basescu", a comentat Funeriu, cu ironie.

La randul sau, fostul consilier prezidential Sebastian Lazaroiu, membru al Fundatiei Miscarea Populara, a criticat strategia de campanie a PMP.

"Chiar cu mai putine structuri decat alte partide PMP putea lua 8-9 la suta. Daca in analiza lor asta va fi motivul scorului de 6-7 la suta, atunci le atrag atentia ca Mircea Diaconu fara nicio structura de partid a luat aproape cat PMP. Sper sa faca o analiza onesta a campaniei si strategiei de campanie. Altfel PMP va deveni irelevant", a scris Lazaroiu, pe contul lui de Facebook.

Ulterior, in comentarii la postarea sa, Lazaroiu a spus PMP a ajuns la acest scor "pe motiv de gafe penibile de campanie. Si pe strategia ca pe Ponta il bati cu armele lui. Fals. Pe Ponta il bati prin contrast nu prin asemanare... Eu am tacut pentru ca sunt prea batran. Daca nu taceam eram acuzat ca din cauza ca am vorbit a luat PMP 6 la suta. Acum s-au inchis urnele".

Si presedintele Fudatiei Miscarea Populara, Marian Preda, considera ca PMP ar fi trebuit sa obtina un rezultat mult mai bun.

"Cred ca in mod normal trebuia sa se obtina mai mult, mai ales ca potentialul de incredere pe care il are presedintele Traian Basescu este mult mai mare. Daca ne raportam la potentialul de crestere, tinand seama de sustinerea presedintelui si de asteptarea extrem de mare a unui proiect cu adevarat nou pe dreapta, atunci se putea obtine mult mai mult", a declarat Marian Preda, pentru HotNews.ro.

In context, liderul Fundatiei Miscarea Populara a aratat ca aportul de imagine al Elenei Udrea "nu a fost chiar ceea ce asteptau sustinatorii PMP", iar partidul nu a reusit sa transmita suficient "senzatia de nou".

"Tocmai in comparatia intre Mircea Diaconu si PMP se afla raspunsul. Cineva care a dat impresia ca e anti-sistem - desi nu este -, care a candidat independent a obtinut un scor similar cu al unei largi echipe in care poate ca senzatia de nou si de altfel nu a fost suficienta".

"Cred ca contributia Elenei Udrea si a echipei cu care a venit in PMP a fost foarte importanta in planul imaginii, impactului mediatic, dar probabil nu era chiar ceea ce asteptau sustinatorii PMP si aici trebuie facute analize mai de detaliu. Eu cred ca langa Elena Udrea trebuia sa fie mai multi membri, i-as fi vazut acolo si pe Tomac, si pe Funeriu si pe Papahagi", a completat Marian Preda.

In schimb, el a apreciat ca "satisfacator" rezultatul PMP, "daca ne raportam la faptul ca e un partid nou, infiintat de cateva luni, desi proiectul, cu tot cu fundatie, are un an si jumatate".

  • Elena Udrea si Eugen Tomac: rezultat bun
In schimb, liderii formali si vectorii de imagine din campania electorala ai PMP au afirmat ca rezultatul obtinut de partid este unul pozitiv.

"Pentru Partidul Miscarea Populara este o victorie rezultatul pe care am reusit sa-l obtinem la acest prim test electoral pe care-l dam. Ne-am atins primul obiectiv, anume acela de a intra in Parlamentul European, ceea ce ce este un lucru extraordinar, avand in vedere ca suntem un partid care s-a infiintat acum 3 luni", a afirmat Elena Udrea, duminica seara, dupa anuntarea exit poll-urilor.

Udrea a fososit ca scuza pentru ratarea unui rezultat mai bun tocmai faptul ca PMP are foarte multi "oameni noi".

"In plus, suntem un partid in care 80% dintre membri sunt oameni noi, un partid care-si construieste structurile acum, o data cu campania electorala, dar, totodata, suntem singurul partid de centru-dreapta care a crescut in aceasta campanie", a mai spus Elena Udrea.

Si Eugen Tomac, presedintele PMP, s-a declarat multumit de rezultatul partidului la europene.

"Noi am inceput in urma cu zece luni acest proiect politic si, iata, de la inregistrare am obtinut un scor care ne face increzatori ca, pe masura ce vom reusi sa ne organizam partidul, vom obtine scoruri si mai bune", a declarat Tomac, luni.

La randul lui, eurodeputatul Cristian Preda, "capul de lista" a PMP, a catalogat rezultatul PMP ca fiind "foarte bun", spargand "cartelul partidelor" vechi.

"E un rezultat foarte bun, pentru ca din 2000 incoace a fost foarte greu sa spargi cartelul partidelor politice care au fost validate de legile electorale si de legile partidelor. N-o sa ne turnam cenusa in cap pentru ca am reusit sa strapungem acest cartel", a declarat Cristian Preda, pentru HotNews.ro.

"Deloc nu ne-a sustinut media. M-as fi bucurat sa ne sustina mai multi oameni din presa, din societatea civila, ale caror viziuni politice coincid cu a mea", a mai spus el.

PMP va avea doi eurodeputati in viitorul Parlament European: Cristian Preda si Siegfried Muresan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


17397 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    există și curajoși în PMP? (Luni, 26 mai 2014, 18:03)

    king david hotel [utilizator]

    Cred că e prima oară când cineva din interior critică pe Udrea.
    • -7 (15 voturi)    
      Cine critica? Niste neimplicati? (Luni, 26 mai 2014, 19:59)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Dupa cum stiti PMP era atat de firav pana sa vina Elena Udrea la ei in echipa, apoi ati vazut sper, a explodat mediatizarea PMP-ului prin ea. Este o tactica, nu-i asa? Cine-i mai cunoscut cu notorietate, controversat, cu carisma, cu atitudine, cu verb, trebuie bagat in fata, altfel nici dracu nu stie de tine! Vad ca se plange Funeriu (!)ca el n-a fost bagat in "poza" pai de unde sa-l scoata oamenii aia cand el nu era "pe acasa"? Baconschi suparat nevoie mare, pai el e cel care nu si-a convins iesenii...este la a doua infrangere cu electoratul, deci, are o problema...amandoi au, nu stiu sa convinga oamenii, nu sunt nici carismatici, n-au discurs, n-au competente, n-au nimic serios in realizarile lor....Au o varsta si totusi nu judeca matur, asta ma intriga la unii asa zisi politicieni!
      • +5 (5 voturi)    
        basescu si udrea trebuie sa inteleaga (Marţi, 27 mai 2014, 10:05)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        basescu si udrea trebuie sa inteleaga ca udea nu mai are un viitor politic si ca niciun partid serios nu se construieste in jurul unei singure persoane. Daca inteleg atunci e bine daca nu ei si partidul lor vor suferi consecintele.
  • +31 (55 voturi)    
    Udrea out! (Luni, 26 mai 2014, 18:05)

    valentin.munteanu [utilizator]

    obligatoriu Udrea trebuie sa paraseasca acest partid! am auzit atat de multi oameni spunand ca nu o voteaza pe udrea ca nici nu mai eram sigur ca nu candideaza..
    brontozaurii sa faca mai multi pasi in spate, ca ne-am saturat de ei!
    • +5 (41 voturi)    
      partidul a fost facut pentru ea! (Luni, 26 mai 2014, 18:11)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui valentin.munteanu

      cum să plece? Unde?
    • -5 (9 voturi)    
      hmmm (Luni, 26 mai 2014, 18:54)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui valentin.munteanu

      Eu n-ash crede tot ce zice lumea... De exemplu, vezi ce voturi ai primit la comentariul tau, iar la fel pe Facebook de exemplu Elena Udrea are 181K likeuri fata de sa zicem Victor Ponta 379K. De acord, nu e extraordinar, dar nici cum iti dau impresia comentariile oamenilor.
  • +5 (49 voturi)    
    un partid pentru Udrea (Luni, 26 mai 2014, 18:10)

    MoldovaErepublik [anonim]

    dati-o afara pe Udrea si maine Basescu ii face alt partid.
  • +4 (10 voturi)    
    Depinde de perspectiva (Luni, 26 mai 2014, 18:18)

    RaduMischie [utilizator]

    Acum, daca ne uitam la Forta Civica sau PNTCD, partide mai vechi ca PMP si care (in cazul Forta Civica) au un pretins lider de imagine (adica MRU), atunci PMP sta mai bine, ca aia nu au reusit sa treaca nici pragul electoral. Probabil de aia se bucura Udrea si Tomac, altfel nu as intelege.
  • +1 (17 voturi)    
    Acum chiar basescu este de VINA (Luni, 26 mai 2014, 18:22)

    burebista [utilizator]

    Nu are sustinatori tantiNuti dute si te marita si infiaza ceva copii ca este cam tarziu sa nasti. nu ai imajine in fata poporului mandra ,rea de gura si de cu.. asta este Elena lui peste ai stricat punctajul partidului.Dute invartindu-te.
  • +7 (9 voturi)    
    udrea vrea presedentia,NOI nu o vrem (Luni, 26 mai 2014, 18:29)

    vladimir14 [utilizator]

    Pana la urma nu are decat 6% nu are decat sa se incapataneze sa ramana acolo,dreapta se poate face si fara PMP.
    Daca PNL se inscrie in PPE va fi stindardul dreptei,i se poate ierta ce a facut in 2012 cu conditia sa uneasca dreapta si sa castige alegerile cu unncandidat comun al dreptei.
    Altfel suntem pierduti.
  • -6 (14 voturi)    
    ... (Luni, 26 mai 2014, 18:43)

    AnaRau [utilizator]

    1. În România nu mai există o “locomotivă” electorală de talia lui Traian Băsescu. Așadar nu trageți degeaba în Elena Udrea. Oricum, nu ea a fost votată ci PMP. Dacă era ea, poate vedeam un procent mai mare.

    2. Unii din susținătorii lui TB nu aleg PMP ci alte partide de dreapta. De unde și doar 6 % pentru PMP, nu 15 %.

    3. Ca să aibă simpatizanți noi, un partid are nevoie de timp și de muncă, nu doar de 3 luni.

    4. Dupa ‘90 în Parlament au fost aleși mulți artiști cu notorietate, care nu au confirmat ca parlamentari. Nu confundați notorietatea lui Mircea Diaconu și resursele financiare și organizatorice ale A3, cu resursele și notorietatea PMP.

    5. E prima oară când dl Funeriu mă dezamăgește. “Liderii de pe afiș” sunt responsabili? Dar liderii invizibili nu sunt responsabili că au fost invizibili? Și a câștigat mandatul de deputat în Timiș? Eu nu am așa pretenții absurde de la un partid de 3 luni. Indiferent de șansă trebuia să participe la competiție și, după mine, s-a comportat onorabil.
    • +9 (11 voturi)    
      Mi se pare ca nu prea e asa (Luni, 26 mai 2014, 21:56)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui AnaRau

      1. Nu a fost votata Udrea, ci PMP. Nu, zau? Inseamna ca eu am vazut alt film. Udrea a fost principalul vector de imagine. Udrea a fost cap de afis, inlcusiv in afisul principal. Desi nici nu candida, nici nu era presedintele partidului. Udrea a anuntat pozitia partidului dupa rezultate, nu Tomac. Udrea a fost in poze cu Basescu si tricoul, nu Tomac. Udrea e principalul responsabil de rezultatul asta.

      2.Aia e logic, nu e mare filozofie si nici nu stiu ce e de spus. Dar de intrebat este. De ce sustinatorii lui Basescu nu voteaza partidul pe care Basescu l-a indicat repetat ca fiind adevaratul partid de dreapta si urmasul lui pe pamant? Basescu se intreaba oare asta azi?

      3.Nu are nevoie doar de asta. Ba chiar, in prima faza nu are nevoie de asta. Are nevoie de oameni credibili, de oameni proaspeti. Ori PMP s-a incapatanat sa defileze cu Udrea. Care e in politica cam de 10 ani si nu a confirmat vreodata in ce anume. Plus tot felul de racolari dubioase, inclusive pe traseistul ala care declara ca "el s-a intelees cu Udrea si daca nu e nevoie de el, isi ia sacosa si pleaca".Mai faci si porcarii in politica, dar te mai si feresti. Udrea sustine de fapt ca ea se poate baga in noroi cu Ponta si ca are stomacul tare. Cu asa atitudine, ce mai e de zis..

      4. Resursele lui Diaconu au fost .. una. Antena 3. PMP avea Papahagi, avea Funeriu, care puteau sa fie utilizati. Il avea pe Basescu, care putea sa sustina partidul mai lejer, nu asa brutal. Ii avea chiar Tomac sau Cristian Preda, care nu sunt mari scule, dar macar nu sunt atat de uzati precum Udrea. Ori ei au prefarat Udrea si iar Udrea. Care, nu-I asa, se poata baga in namol cu Ponta. Ea nu a putut sa il bata pe Diaconu+Antena 3, dar spera sa il bata pe Ponta+Antena3+RTV+TVR+altii.

      5. Funeriu cam face ce trebuie sa faca orice om politic. Cand partidul da gres, tu stai cel mai bine in popularitate, dar esti pus pe liste pe pozitite 16, te duci la sef si, harsti, ii iei gatul.Asa se face. Ia intrebati-l pe Petre Roman.
  • +11 (17 voturi)    
    o capra si citiva barbati (Luni, 26 mai 2014, 18:46)

    geocrin [utilizator]

    Asa am inteles noi cei care am fi vrut sa votam PMP.
    Rezultatul votului obtinut de PMP confirma ca nu ne-am inselat, si continuam sa fim dezamagiti de stema PMP care este Udrea complice cu Traian.
    Pacat ca Poanta ride si de voi si de noi, ce-i drept....deocamdata.
    • +7 (7 voturi)    
      remarcabila metafora (Marţi, 27 mai 2014, 6:42)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Sunt multe de analizat aici.
      Dar lucrul cel mai important este ca un partid pierde intotdeauna daca presedintele sau oficial este perceput ca inexistent. Deci, fie dl. Tomac isi asuma rolul (si nu lasa pe altcineva sa iasa in fata inaintea lui), fie trece altcineva ca presedinte. Presedintele partidului trebuie sa fie o locomotiva cu capacitate proprie de tractiune, nu un cuier pentru palaria cuiva absent.
    • +4 (4 voturi)    
      absolut corect, Udrea mi-a ușurat decizia votului (Marţi, 27 mai 2014, 9:12)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Acu trei luni eram ferm decis să votez PMP. Acu deja două luni știam exact cu cine votez. Monica Macovei. Că am votat PDL?! Nu contează, foarte probabil procente bune ale PDL se datorează Monicăi Macovei. Mulți prieteni de-ai mei au procedat exact la fel și asta fără a ne înțelege într-un fel. Deci?!
  • +12 (18 voturi)    
    personal . . . (Luni, 26 mai 2014, 18:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . o simpatizez pe Doamna Udrea. Dar esecul PMP trebuie pus in totalitate pe umerii domniei sale. Faptul ca s-a erijat in conducatorul de facto al PMP desi acest partid are un presedinte ales si s-a asezat pe afisele electorale in prim plan desi nu avea nici in clin nici in minaca in materie de candidatura, a iritat pe multa lume. Dumneai trebuie sa faca un pas daca nu chiar doi inapoi sa lase deoparte ideia de candidature pentru presedintie si sa lase pe adevaratii conducatori ai PMP sa faca politica. Daca nu va face acest lucru va trage partidul in jos si ar fi mare pacat. Sa vii imediat dupa exit-poll si sa spui ca de fapt ai obtinut un mare rezultat si ca esti cel mai mare partid al dreptei cand de fapt ai piedut demonstreaza ori prostie crasa ori orbul gainilor. Stimata Doamna Udrea nu ne considerati prosti dand asemenea declaratii sforaitoare. Cautati prostia in ograda proprie! Si inca ceva: Nu va mai raportati la Diaconu. Cabotinul ala politic a fost votat doar pentru ca il cheama Mircea Diaconu nu pentru ca ar avea vreun merit si pot paria ca cei care l-au votat au terminat cu chiu cu vai 4-7 clase.
  • +10 (12 voturi)    
    blugi? (Luni, 26 mai 2014, 18:59)

    valentin.ionut [utilizator]

    Cred ca cea mai mare problema a PMP-ului e modul in care s-au transmis catre electorat doua mesaje oarecum contradictorii. Elena ne spune constant ca PSD-ul e cel mai mare pericol pentru Romania si ca ar fi un dezastru daca Ponta ar deveni Presedinte, dar in acelasi timp promoveaza imaginea unui partid "fresh", un partid "cool".
    Activitatile de genul: plimbari organizate cu bicicleta, meciuri de tenis, saritul cu parasuta etc nu prea au legatura cu lupta impotriva mafiei rosii. Cand avem un un PSD care obtine un 37% , solutia nu e un partid in blugi, e un partid in haine de lupta...
  • +5 (15 voturi)    
    eba out! (Luni, 26 mai 2014, 19:20)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Nu as acuza-o pe Udrea asa mult...nu cred ca ceilalti au facut mai mult. Poate nu era cazul sa sara cu parasuta dar pe de alta parte a fost cam singura care a facut opozitie psdului si lui ponta. Dar, nu poti merge inainte cu eba. Aici si Udrea a gresit cand i-a propus sa candideze pe lista pmp. Trebuie sa inteleaga toti ca eba ii trage in jos. Cat a fost simpatizat Basescu asa de mult este de antipatica fata. Nu e facuta pentru politica, nu are sarm, nu e nici desteapta, trebuie sa se retraga...Si aseara era lipitoare langa Udrea...In plus, pmp trebuie sa vina cu oameni noi, seriosi si clar, dreapta trebuie unita...singuri nu au nicio sansa...
  • +26 (32 voturi)    
    wtf? cine e Udrea? (Luni, 26 mai 2014, 19:35)

    CristianSuciu [anonim]

    Eu votez pentru Funeriu ca a dus camere in salile de examinare. Eu votez cu Boc pentru ca avut sange in instalatie cat nu o sa aiba sclavul de Ponta o viata intreaga. S-a ocupat de tara si a lasat baronii si asistatii sa latre, si acum curge apa la robinet din cauza lui.
    Eu votez cu Atilla Cseke (naiba stie cum se scrie) ,care a inchis spitale-sugativa pline ochi de infirmiere, brancardiere, RUNOS ,contabilitiate, samd, mai putin medici.aparatura si....bolnavi.
    Eu votez Cristian Diaconescu pentru ca are o imagine impecabila, e apt,inteligent,cumpatat si diplomat.
    Eu votez Monica Macovei, pentru ca datorita ei suntem mai aproape de europa.
    DE CE SA O VOTEZ PE UDREA ? Nu pricep....Traian Basescu, ce se intampla tata? ce e cu tine? serios....
    Ma simt ca un mascarici, acum, incercand sa fiu de partea ta.
    • +12 (12 voturi)    
      Exceptional comentariu! (Luni, 26 mai 2014, 21:34)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui CristianSuciu

      @CristianSuciu respect! Ai reusit sa explici in mod concis si corect ceea ce probabil gandesc majoritatea alegatorilor de dreapta.
    • -7 (15 voturi)    
      corectie (Luni, 26 mai 2014, 22:01)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui CristianSuciu

      bok a taiat venituri salariale si a distrus zeci de mii de IMM-uri doar ca sa aiba de unde indopa firmele portocalii! chiar n-a facut nimic bun pentru tara acest limbric obraznic si demagog.
    • +2 (2 voturi)    
      trei plusuri (Marţi, 27 mai 2014, 9:14)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui CristianSuciu

      .....
  • -14 (14 voturi)    
    Cuib de vipere (Luni, 26 mai 2014, 19:52)

    Joe WhiteTony [anonim]

    Sincer vorbind, nu ma asteptam ca sa apara atat de rapid si in PMP latrai si ţaţe care stau pe buza santului si-si toaca marunt rivalele...Acesti carcotasi frustrati, existau de la bun inceput si in clipa sosirii Elenei Udrea si-au soptit in barba : " cu prima ocazie, o desfiintam "...Funeriule, Lazaroiule, Predo...ati face foarte bine sa fiti mai precisi in otrava pe care o improscati pe diferite cai si sa spuneti exact ce doriti, ca sa stim si noi cum reactionam, doar n-o sa ne lasam liderul in mana unor nemernici, doar nu ne-am inscris in acest partid ca sa aflam ca e plin de IUDE !
  • +10 (12 voturi)    
    . (Luni, 26 mai 2014, 19:58)

    tirolez [utilizator]

    Imi pare rau de ea, dar sper ca n-are de gand sa-i faca cadou lui VV presedintia. Ca asta se va intampla daca tine cu dintii sa fie ea vioara intai.
    E tanara, sa candideze peste 5 ani, poate se mai linistesc apele pana atunci. Cand va ajunge RO un fel de Elvetie unde sa nu conteze cine e presedinte.
  • +12 (12 voturi)    
    Un pas in spate, poate doi, poate o vacanta (Luni, 26 mai 2014, 20:22)

    sln [utilizator]

    Atit simpatiile cat si calcule pragmatice ma indemnau sa votez PMP. Ceea ce m-a impiedicat a fost prezenta acestei doamne la loc vizibil in fruntea partidului.

    Udrea ar face fata, in cel mai bun caz, unui ministeriat (eventual bine consiliata), dar nu, doamna e in cautare permanenta de pozitii care ii depasesc vizibil capacitatile. Totusi pare sa nu-si dea seama neam de chestia asta, din prostie si/sau trufie. Promovarea ei de catre Basescu (care poseda in general un fler peste medie) este de neinteles, cu atit mai mult cu cit dovezile incompetentei s-au tot acumulat.

    Nu inteleg nici care este exact functia lui Udrea in partid. Apare de parca ar fi presedintele partidului, totusi nimeni nu i-a incredintat functia. Ceea ce ii da un neplacut aer de uzurpator. Daca totusi ar fi fost declarata presedinte cu acte in regula, sint sigur ca PMP-ul ar fi avut un scor si mai slab.

    Sa aiba Udrea rolul unui organizator de calllibru si lider de forta?
    Nu poti fi lider de partid daca nu esti agreat de public, vei scadea scorul partidului. Nu-i suficient sa fii "bun comunicator" (si aici am mari indoieli), in schimb pare evident ca Udrea e mai degraba antipatizata. Poti zice mult si bine ca oamenii au umori, totusi un partid e votat de oameni si nu poti trece fluierind peste acest aspect. Te dai la o parte daca nu ai priza.

    Poate o fi bun organizator, cu viziune? Pai evident ca nu, palmaresul e dezastruos.
    La aceste alegeri PMP-ul a obtinut procentele pe care le avea inainte de venirea lui Udrea, deci s-a ratat cresterea care ar fi fost de asteptat in tot acest timp. No comment.
    Si nu pot uita cum tot sub bagheta lui Udrea s-a pierdut la scor primaria Bucurestiului. Contributia personajului a fost decisiva. Marele lider si l-a luat consilier pe... Piedone (!) si l-a sustinut drept candidat pe... Prigoana! Maari figuri, mari caractere, succes pe masura.

    Bref - punerea pe tusa a lui Udrea e un "must", daca PMP-ul mai vrea sa aiba sperante.
  • +4 (4 voturi)    
    Sinucidere (Luni, 26 mai 2014, 20:25)

    xolv [utilizator]

    Udrea sau orice alt PDL-ist in PMP inseamna sinuciderea in fasa a acestui proiect politic.
  • +5 (9 voturi)    
    cristi preda e bine? (Luni, 26 mai 2014, 20:55)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    "Deloc nu ne-a sustinut media. M-as fi bucurat sa ne sustina mai multi oameni din presa, din societatea civila, ale caror viziuni politice coincid cu a mea"
    daca nici pe voi nu v-a sustinut presa...
    mai madam avea 2-3 interviuri pe zi si tu spui ca nu v-a sustinut presa?
    asta e basismul cel mai pur
  • +6 (6 voturi)    
    ....... (Luni, 26 mai 2014, 21:46)

    /./ [utilizator]

    Udrea imi jigneste inteligenta, nu am cum vota asa ceva.Poate doar dc candideaza cu pinochio si na...votam raul cel mai mic
  • -4 (10 voturi)    
    Sunteti ingrati! (Luni, 26 mai 2014, 22:16)

    UpNext [utilizator]

    Nu ati inteles deloc valoarea exceptionala a indicatiilor trasate de marele conducator cu privire la vot. Vi s-a ordonat sa iesiti din case si sa votati Cabinetul Doi. Trebuia executat intocmai ce vi s-a ordonat, nu sa votati pe cine vreti voi sau sa nu votati deloc! Supremul Carmaci v-a ordonat ca rezultatul "sa fie cu doua cifre" fara virgula, adica 98%, nu 6,2%. Si va mai mirati ca nu merg lucrurile in tarisoara asta ;)
  • +5 (7 voturi)    
    am votat in sila pmp (Luni, 26 mai 2014, 22:35)

    spectator47 [utilizator]

    elena udrea nu are ce cauta in acest "nou" partid duca-se invartindu-se !!!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    castig la noroc (Luni, 26 mai 2014, 23:54)

    MotulApusean [anonim]

    oeicum vor face alianta/fuziune cu alte partide, gen pdl...
  • +1 (3 voturi)    
    ce gluma (Marţi, 27 mai 2014, 8:57)

    asdff [utilizator]

    Cum sa paraseasca Udrea PMP, cand PMP a fost facut pentru ea si pt Eba. Va garantez ca mai intai vor parasi toti ceilalti PMP, dar Udrea nu va pleca, va ramane cu Eba si cu Base, singuri in partid, ca Vadim cu Romania Mare.
  • +4 (4 voturi)    
    cherchez la femme (Marţi, 27 mai 2014, 9:04)

    corvus coraX [utilizator]

    Nici nu vreau să mă gândesc ce scor ar fi luat dacă ar fi candidat și EBA...

    Nu PMP în sine este un insucces ci gestionarea lui catastrofală aș spune hormonal de către Traian Băsescu. Un rateu istoric din motive evidente. Elena Udrea, acest "simplu membru de partid" a preluat încă de la început frâiele acestuia și gafele au început să curgă. Acceptarea unor personaje politice absolut discutabile (dacă nu chiar penale), mesajul absolut penibil al doamnei care poate fi orice numai om politic nu, toate sub privirea îngăduitoare și uneori stimulativă (eu aș vota la președinție cu Elena Udrea) ale lui Traian Băsescu, au tras partidul în jos deși pornise bine. Nu are importanță dacă această afinitate are și alt fundament decât cel politic, are importanță faptul că este o alianță falimentară. Tot trecutul politic al Elenei Udrea (inclusiv cel organizatoric, vezi alegerile locale București) este un fiasco. Ultimele ei ieșiri dovedesc că dispune de ditamai tovalul și că nu are nici cea mai mică intenție de a face un pas înapoi. Secondată de niște sicofanți blegi (Preda, Tomac, Baconschi), Udrea va face PMP-ul praf și pulbere și va fi o piedică majoră în unificarea dreptei absolut necesară...
  • +1 (5 voturi)    
    iar va spun - Ponta a reusit (Marţi, 27 mai 2014, 9:23)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    PMP o sa renunte la Udrea.

    Ii contestati pe toti leaderii de dreapta.
    Cine spune ca imediat vor aparea eroi?

    Ponta va reusi si datorita dvs, d-lor jurnalisti.
  • +4 (4 voturi)    
    Marul....de la Adam si Eva (Marţi, 27 mai 2014, 9:41)

    Johanis [utilizator]

    Nu se poate sa sacrifici un partid, o miscare care dorea o revolta a celor scarbiti de clasa politica punand-o mot tocmai pe Udrea. Aceasta miscare trebuia sa scoata la vot pe cei ce nu voteaza neavand o motivatie reala, negasind in liste oameni credibili, care nu s-au ridicat decat prin munca lor si nu sugand din bugetul statului. In fruntea acestui partid, si nici macar in interiorul sau, nu trebuiau adusi politicieni cu state vechi, politicieni erodati deja, de care oamenii s-au saturat pana peste cap. Pacat ca startul acestui partid a fost unul prost cu adevarat. Sa te declari multumit de acest rezultat este ca si cum ai iesi pe ultimul loc si ai spune ca este important doar sa participi. In acest partid speram sa vina oameni care nu stiu sa piarda, care merg numai la reusita, care puteau schimba in Romania.
    Campania a fost una de rahat, oamenii care au realizat-o sunt "imbatraniti". N-a avut sare si piper, n-a starnit emotie, revolta. A mers catre publcul PSD, nu a creat contraste cum bine a declarat Lazaroiu.
    Pacat ca suntem nevoiti sa traim la oras dupa cum dicteaza primarii de la tara.