Elena Udrea: A avea multi membri noi este un avantaj, dar si un dezavantaj intr-o campanie electorala / Funeriu: Scuzele penibile ale unor oameni care 10 ani l-au vampirizat pe Traian Basescu

de Red. Politic     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 17:58 Actualitate | Politic


Elena Udrea, membru PMP si lider de facto al partidului, a postat luni pe Facebook un mesaj in care arata ca "a avea multi membri noi este un avantaj, dar si un dezavantaj intr-o campanie electorala". La putin timp, Daniel Funeriu a postat tot pe Facebook un mesaj in care scrie, dupa enumerarea procentelor obtinute de partidele de dreapta, ca "restul sunt scuzele penibile ale unor oameni care 10 ani nu au facut decat sa-l vampirizeze pe Traian Basescu."

Elena Udrea arata in mesajul postat ca intrarea in Parlamentul European "reprezinta un succes pentru un partid care are trei luni de la infiintarea oficiala". Udrea scrie ca rezultatul inregistrat de PMP a depins de "prezenta la vot, existenta structurilor de partid in teritoriu care fac mobilizarea alegatorilor, cat si de experienta politica a membrilor", aratind apoi ca "a avea multi membri noi este un avantaj, dar si un dezavantaj intr-o campanie electorala".

Reamintim ca PMP, partid cu primari de orase mari (Piata Neamt, Drobeta Turnu Severin, Targoviste) racolati de la PDL, cu 15 parlamentari, a obtinut 6,2% din voturi, fiind depasit de independentul Mircea Diaconu si de UDMR.

Imediat dupa votul de duminica, fostii consilieri prezidentiali Sebastian Lazaroiu si Daniel Funeriu au criticat conducerea PMP pentru strategia folosita in alegeri.

Mesajul integral postat de Elena Udrea:


Multumesc tuturor celor care cred in noi, dar mai ales celor care ne-au dat ieri votul lor! Impreuna am reusit sa ne atingem obiectivul de a deveni partid europarlamentar, ceea ce reprezinta un scucces pentru un partid care are trei luni de la infiintarea oficiala. Dar mai ales, este un fundament pentru o constructie solida in 2016, cand ne propunem sa devenim cel mai puternic partid de centru dreapta din Romania si sa invingen PSD-ul. Ne-am fi dorit sa obtinem scorul aratat in sondaje, un scor de doua cifre, dar evident ca rezultatele depind de prezenta la vot, existenta structurilor de partid in teritoriu care fac mobilizarea alegatorilor, cat si de experienta politica a membrilor. De aceea, a avea multi membri noi este un avantaj, dar si un dezavantaj intr-o campanie electorala. Important este ca PMP continua in forta construirea partidului, prin organizarea interna si in teritoriu, aducerea de noi membri si, da mesajul ca este nevoie de unitatea dreptei pentru a castiga in toamna cele mai importante alegeri din Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5171 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    nici Diaconu n-a avut structuri în teritoriu! (Luni, 26 mai 2014, 18:07)

    king david hotel [utilizator]

    Nici bannere, nici afișe, nici susținerea vizibilă a președintelui, nici fondurile PMPului, nici numărul de membri cu notorietate, nici realizările cu care se lauda Udrea et comp, nici....., nici.....dar a luat mai MUUULT!!!!

    Astea sunt faptele! Restul sunt scuze și frica de asumare.
    • +5 (9 voturi)    
      pai (Luni, 26 mai 2014, 18:24)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      a avut Antena 3 si corul de bocitoare!
      Si-o maimuta ar fi castigat!
      • +3 (3 voturi)    
        pai a si castigat (Luni, 26 mai 2014, 21:51)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui ggna

        maimuta adica. a castigat.
    • +6 (8 voturi)    
      nu ii caut scuze tovarasei Udrea (Luni, 26 mai 2014, 19:44)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Da' Diaconul a avut o televiziune in spate.
    • 0 (8 voturi)    
      Pe Diaconu PSD-Felix le-a dat voturi (Luni, 26 mai 2014, 20:01)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      PMP are toate motivele sa fie multumit, i-ar pedepsi Dumnezeu daca nu s-ar bucura cu acest inceput. La o simpla analiza si ne-am da seama ca mai mult nu se putea face impotirva masinariei politice a PSD-ului cu structuri puternice in toate judetele tarii, cu primari, sefi de CJ, consilieri etc. PNL si PDL la fel, cu strucutri puternice, cu memebri mai multi si totusi PMP a dat doi europarlamentari in numai trei luni de la infiintare. Asa trebuie analizata situatia data. Drumul PMP-ului acum se paveaza. Puneti problema asa: PSD are 24 de ani, PNL 24 de ani, PDL 20 de ani de cand sunt in politica, iar PMP DOAR TREI LUNI. Acum intelegeti de ce PMP TREBUIE sa fie multumit?
    • +4 (6 voturi)    
      Fals (Luni, 26 mai 2014, 20:13)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Campania dusa de Antena3 in favoarea lui
      Diaconescu si in batjocorirea PMP si Elenei
      Udrea-a contat excesiv de mult.
      In plus, femeile nu voteaza o alta femeie.
      Jumate din barbati sunt misogini.
      Deci, 50 la suta (ne-misoginii) din 50 la suta (numai barbatii) din 25 la suta (cei care au votat) insemna
      6,25 la suta. QED :)
      • +2 (2 voturi)    
        da, frate! (Marţi, 27 mai 2014, 11:07)

        danright [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Femeile nu voteaza o femeie pentru ca-s invidioase. Barbatii sunt niste porci misogini. Aveam aici campioana absoluta, geniul stralucitor al politicii romanesti, iar noi, ca niste nerecuonscatori ce suntem visam la Funeriu, Macovei, Papahagi, MRU. Astora ar trebui sa le fie rusine ca sunt preferati de femeile urate si de misogini.
        Ma mir cum ne mai tine pamantul de jigodii nerecunoscatoare ce suntem.
        Nu-i nimic, madam woodrea va candida la prezidentiale, unde va avea un (nou) mare succes.
        Sper ca pana atunci sa propuna (madam w, cine altcineva?) o lege ca misoginii si femeile sa nu aiba drept de vot.
        Mersi, pa! (sau "fa"?)
  • +9 (19 voturi)    
    ...un pas in spate n-ar strica! (Luni, 26 mai 2014, 18:14)

    654321 [utilizator]

    dacă PMP dorește sa fie băgat în seama ca partid trebuie sa renunțe la doamna care era simpatica și buna ca ministru,dar nefasta ca lider al PMP...Băsescu greșește!...Așteptăm alte figuri,credibile,serioase,carismatice...Tupeul doamnei nu este de ajuns și agreat,nici chiar de către simpatizanții președintelui...
    • +3 (3 voturi)    
      nu este bine sa iasa in fata (Luni, 26 mai 2014, 18:18)

      CobraRo [anonim] i-a raspuns lui 654321

      Asa este....
    • +1 (1 vot)    
      exact (Luni, 26 mai 2014, 21:14)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui 654321

      si nu un pas. eu zic sa lase dreapta sa se dezvolte cu oameni curati si profesionisti.
      Base, daca este ca dreapta sa piarda alegerile in toamna o s-o pierdem din cauza acestei doamne. stiu ca esti marinar si nu abandonezi oamenii fideli, dar trebuie inteles odata ca este un balast prea mare pt dreapta.
      v-am sustinut 10 ani, faceti-ne si noua hatarul si ascundeti blonda.
      Romania nu este pregatita pentru asa ceva. NU mai insitati ca ne distrugeti cu ponta presedinte. In ceasul al 12-lea treziti-va ca pierdem iar trenul
  • +5 (9 voturi)    
    dupa spusele woodresei... (Luni, 26 mai 2014, 18:16)

    danright [utilizator]

    ...pare ca totul e perfect.
    Doar misoginii si frustratii nu pot observa ca ea a luptat din rasputeri de una singura si a castigat.
    Noi astialalti suntem toti niste chiori, nu suntem capabili sa vedem marea ei victorie.
    Asa o fi, naiba stie? Poate de la ea asa se vede.
    Ce e trist, e ca victoria ei e impotriva noastra, a celor care speram sa scapam de ciuma rosie.
    Ea o tine "Batman! Batman! Am fost buna!".
    Cum zicea primarul ala nou adus in PMP si cercetat penal pt mita electorala?
    "Ai castigat, in puii mei!"
    • -3 (3 voturi)    
      bine , fara Udrea... (Luni, 26 mai 2014, 22:01)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui danright

      dar arata-mi si mie un personaj de la PMP care a luptat in campania asta macar jumatate cat Udrea.
      • 0 (0 voturi)    
        domnule, (Marţi, 27 mai 2014, 9:36)

        danright [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

        Haideti sa vedem lucrurile asa cum sunt. Daca madam woodrea nu venea sa se impuna ca presedinte de facto al partidului, probabil ceilalti ar fi luptat pe viata si pe moarte, si ar fi avut de castigat mult mai mult. In locul lor faceam la fel.
        Daca PMP ar fi inregistrat un succes, succesul era confiscat de woodrea. Acum, ca vorbim de esec, esecul e al lor, nu?
        Madam woodrea a intrat in PMP cu intentia clara de a deveni presedintele partidului si de a candida la prezidentiale. Toata rumoarea din jurul ei asta spunea. "Ma simt foarte bine ca simplu membru PMP". "Am decis sa amanam congresul pentur alegerea noului presedinte al partidului pana dupa euriparlamentare". "Am stomac tare, pot sa ma bat cu Ponta". Cand vreo voce indraznea sa i se puna contra, punea placa: "barbatii sunt niste frustrati, nu pot suporta ideea unei femei presedinte" sau "femeile urate ma invidiaza pentru ca sunt tanara si frumoasa". (Personal am rezerve mari cu privire la "frumusetea" ei).
        Deci? Daca nu o sustii ca presedinte (al partidului, iar apoi al tarii) esti fie un barbat frustrat, fie o muiere invidioasa.
        In aceste conditii, madam woodrea a inceput sa schimbe filosofia PMP. De unde pana la un punct acesta a incercat sa mearga pe meritocratie, sa adune oameni capabili, cu viziune, odata ce a pus laba pe butoane madam w, au inceput sa apara tot felul de rebuturi: primari corupti, afaceristi dubiosi, etc. Mai mult, mieunatul madamei a acoperit vocile serioase care se auzeau pana atunci.
        Ei bine, in conditiile astea, un Lazaroiu, un Papahagi, un Funeriu n-au avut de ales decat sa faca pasul la ofsaid si s-o lase sa se afirme in toata incompetenta ei.
        Eu, si alte zeci (poate sute) de mii de romani asi fi votat un PMP fara pitipoance. PDL nu e reformat, e condus de oameni fara viziune, dar e mai bun decat maneaua woodrea.
        • 0 (0 voturi)    
          erori de typing (Marţi, 27 mai 2014, 10:41)

          danright [utilizator] i-a raspuns lui danright

          scuze pentru cele cateva erori de tastare din textul de mai sus: "pentur", "euriparlamentare", "asi fi votat".
          Zi buna!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu numai (Luni, 26 mai 2014, 18:34)

    Kute [utilizator]

    Udrea are o imagine dezastroasă în ochii electoratului. Despre Baconschi şi Cristian Preda şi morgile lor arogante se poate crede că au pus vârtos umărul la rezultatele PMP în alegerile pentru PE 2014. Ar fi trirst dacă în partidul ăsta ar lipsi cu desăvârşire minţile limpezi. Sper să vedem şi o analiză la rece şi fără menajamente.
  • +3 (5 voturi)    
    autism se numeste (Luni, 26 mai 2014, 18:36)

    vladimir14 [utilizator]

    Succesul tau doamna Udrea,iesi afara din PMP pana nu e prea tarziu.
  • +3 (5 voturi)    
    Udrea (Luni, 26 mai 2014, 18:36)

    obs. [utilizator]

    Nu e corect sa compari voturile unui partid cu cele ale unei persoane. Antenele se chinuie de 10 ani sa promoveze un partid PUR actual PC si nu au reusit sa-l salte mai mult de 2%. Degeaba in pmp se vorbeste de 80% oameni noi, cei vizibili care conteza sunt tot cei vechi: Preda, Udrea ....
    Cred ca altul era scorul pmp cu Papahagi cap de lista
  • +3 (3 voturi)    
    Elena (Luni, 26 mai 2014, 18:42)

    keiser_soze [utilizator]

    you need to go !
  • -3 (3 voturi)    
    Un prin succes ! (Luni, 26 mai 2014, 18:59)

    Joe WhiteTony [anonim]

    Elena Udrea nu face decat sa prezinte un adevar palbabil : accederea in Parlamentul european cu doi candidati poate fi considerat cu succes obtinut cu merite incontestabile ... nicaieri in lume, dupa doar trei luni de la inregistrarea oficiala, vreun partid n-a performat la un nivel atat de inalt ! Sa nu trecem cu vederea infrastructura inca deficitara, lipsa de experienta in teritoriu a unor membri neobisnuiti cu ritmul infernal al vietii politice ! Odata rezolvate aceste chestiuni, vom mai auzi de performantele PMP fara discutie ! Felicitari !
  • +4 (4 voturi)    
    Da (Luni, 26 mai 2014, 19:15)

    xerxes2001 [utilizator]

    Parerea mea e ca E. Udrea e un personaj politic perimat. Nu poti sa cresti cu un asemenea personaj. Altul la rand, va rog.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 26 mai 2014, 19:24)

    rerenenegate [utilizator]

    Saltul cu parasuta nu aduce voturi, cel putin in publicul tinta al PMP-ului. Adica sa-l aduci pe Funeriu (si altii) si sa-l alaturi de un zbor cu parasuta a unei doamne (cap de afis), cred ca i-a derut si pe cei ce apreciaza intelectualii si pe cei ce apreciaza salturile cu parasuta.

    As zice chiar ca politica PMP a fost de tipul catar (nici cal, nici magar).
  • +1 (1 vot)    
    Sa-mi explice si mie cineva... (Luni, 26 mai 2014, 21:17)

    Vasilake [utilizator]

    De ce o tine Basescu in brate pe Udrea? Este evident ca ea si inca alti cativa trebuie sa dispara, si cat mai repede... Deci, de ce?
  • +3 (3 voturi)    
    Test is done. Chances wasted. (Luni, 26 mai 2014, 22:02)

    dreptaci [utilizator]

    Draga Elena, spune-ne "PA". Sa spui ca nou venitii sunt un dezavantaj e patetic. Sorry, te voiam o merkel estica dar....sorry again....5-6-7%? dezavantajul esti tu. Treci in planul doi, please. Consiliaza, recruteaza, sprijina, dar nu mai iesi in fata. Plictisesti dezamagesti si irosesti sperante puternice. Cu toata echipa cu tot. Baga la inaintare un pittbull. intelectuali? Cu charisma? Splendid, intre nou veniti gasesti/gasiti sigur macar 5. Cu conditia sa-i cauti. Cu toate capabilitatile pentru dogfight. Caniche-ii...in linia doi va rog. Joaca s-a incheiat. Miza e deja prea mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Ajutor de la popor (Marţi, 27 mai 2014, 10:33)

    LaurentiuScanteianu [anonim]

    Acest spectacol oferit de PSD ne arata de ce sau scumpit ....gazele,electricitate,transportu,asigurarile si sa nu uitam de carburantii. Acum ce urmeaza o noua taxa si cresteri de indemnizatii pentru demnitari unde e opozitia de acum 5-7 ani. Am inteles ca nimeni nu poate sa faca ce a facut Basescu dar nici sa ne coloram in rosu precum oule-le de pasti. Noi oameni de rand cerem sa fim luati in calcul pentru a readuce forta si reechilibrarea parlamentului pentru un stat democratic si realist in viitorul oamenilor din aceasta tara.