Chitoiu: Il sustin pe Tariceanu la sefia PNL. Exista riscul dezintegrarii in caz de excluderi

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 17:32 Actualitate | Politic


Daniel Chitoiu
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele PNL Daniel Chitoiu a declarat, luni, la finalul sedintei Delegatiei Permanente, ca il va sustine pe Calin Popescu Tariceanu pentru a candida la sefia PNL cu ocazia congresului extraordinar, sustinand ca in cazul in care se ajunge la excluderi exista riscul dezintegrarii partidului, relateaza Mediafax.

El a precizat ca va candida la o functie de conducere cu ocazia congresului extraordinar al PNL, precizand ca deocamdata nu ia in calcul sa candideze pentru pozitia de presedinte.

Chitoiu a afirmat ca l-ar vedea un candidat posibil la sefia PNL pe Calin Popescu Tariceanu, iar conform Statutului PNL va fi creata posibilitatea ca acesta sa devina membru simplu si sa poata candida la Congres.

Totusi, el a mentionat ca, in privinta unei posibile refaceri a USL, decizia ar trebui sa apartina Congresului PNL.

"Congresul trebuie sa stabilesca directia partidului, orientarea politica a partidului, nu noi din varful partidului. In momentul in care facem campanie electorala (pentru Congresul PNL, n.r.) vedem filialele partidului ce isi doresc de la PNL, sa mearga singuri, sa mearga cu partidele de dreapta, cu Traian Basescu in frunte, sa mergem cu refacerea USL, sa revenim la guvernare. Deci trebuie sa spuna alesii locali, filialele, delegatiile permanente la nivelul acestora", a sustinut Chitoiu.

In ceea ce priveste posibila sa excludere din partid, vicepresedintele PNL a afirmat ca, daca se ajunge la un astfel de gest, partidul va avea de pierdut.

"E liber oricine in partid sa propuna excluderea, dar eu nu cred ca PNL are mai mult de castigat din excluderi decat indemnul la unitate si la strangerea randurilor. Exista riscul pe asemenea masuri PNL sa se dezintegreze, sa se rupa", a afirmat Chitoiu.

El a sustinut ca deciziile PNL din ultima perioada au fost luate doar de conducerea centrala a partidului, fara consultarea alesilor locali.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3292 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    de fapt (Luni, 26 mai 2014, 17:37)

    Kepler [utilizator]

    si Chitoiu ar trebui sa fie exclus.
  • -8 (8 voturi)    
    pe bune ? (Luni, 26 mai 2014, 17:46)

    adrian8 [utilizator]

    neasteptat ...
  • +23 (23 voturi)    
    spionul (Luni, 26 mai 2014, 17:49)

    ToXRM [anonim]

    Va mai avea cineva incredere in acest Tariceanu, care a pus economia tarii pe butuci cat a fost prim-ministru ? Cel care a incurajat creditele cu buletinul, si a facut angajari masive in sistemul bugetar doar pentru a fi popular ? Nu m-ar mira, romanii uita repede.
  • +18 (18 voturi)    
    Tu ești liberal ?! (Luni, 26 mai 2014, 17:57)

    DelMa [utilizator]

    Dacă nu ești la ciolan, partidul care te-a promovat nu mai este bun, participi la dezintegrarea lui ! Cred că ai nevoie de răcoare !
  • +21 (21 voturi)    
    Cercetat penal (Luni, 26 mai 2014, 18:04)

    Koczka [utilizator]

    dl. Chitoiu face jocul lui Ponta ca i s-a promis achitarea inclusiv nevestesii. Dupa ce a ratat toate tintele propuse ale guvernarii USL dl. Chitoiu renunta la orice paravan de onorabilitate. In PNL ar trebui atrasi tineri profesionisti cu o mentalitate sanatoasa si cu tarie de caracter pentru a-i inlocui pe cei compromisi la guvernare si pe functii cheie in teritoriu.
  • +16 (16 voturi)    
    daca as fi chitoiu (Luni, 26 mai 2014, 18:19)

    subcultura [utilizator]

    m-as ascunde sub o piatra si as uita de mine. oricum nu as fi nevertebrat si nu as sti ce caut in viata mea. eventual m-as concentra pe apararea pe penal a consoartei
  • +15 (15 voturi)    
    chitoiu dna (Luni, 26 mai 2014, 18:20)

    mitomanul [utilizator]

    Chitoiule tu ai grija la DNA, lasa partidul, ca nu am votat PNL-ul ca sa-ti pui tu nevasta la ASF pe o caruta de bani si pe celelalte pe le Romaero si GDF Suez!
  • +3 (3 voturi)    
    chitoaica nerusinata (Luni, 26 mai 2014, 18:58)

    FPop2013 [utilizator]

    Chitoiule, ciocul mic! Ce-ti face chitoaica aia nenorocita ? Umbla DNAul dupa escroaca asta nerusinata.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Marţi, 27 mai 2014, 0:25)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    uite cum purcelul varanico-penal chitoiu, bun nume, isi da cu parerea despre soarta pnl, asa, ca persoana importanta ce este, chiar va candida, de la ciuoerca parazit cu acelasi nume probabil, la o functie.