Sebastian Lazaroiu, mesaj dur pentru liderii dreptei: Niste pigmei lipsiti de orice viziune. Fiecare spune ca vrea unitate si candidat unic, dar sa fie el/ea

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 mai 2014, 21:39 Actualitate | Politic


Sebastian Lazaroiu in studioul HotNews
Foto: Hotnews
Fostul consilier prezidential Sebastian Lazaroiu afirma ca Partidul Miscarea Populara putea obtine "8-9 la suta" la alegerile europarlamentare si nu poate invoca numarul redus de structuri teritoriale, in conditiile in care Mircea Diaconu, fara nicio structura, "a luat aproape cat PMP". "La jumatatea campaniei un val de potentiali votanti PMP a revenit la PDL. Oare de ce?", a mai spus Lazaroiu.

"Chiar cu mai putine structuri decat alte partide PMP putea lua 8-9 la suta. Daca in analiza lor asta va fi motivul scorului de 6-7 la suta, atunci le atrag atentia ca Mircea Diaconu fara nicio structura de partid a luat aproape cat PMP. Sper sa faca o analiza onesta a campaniei si strategiei de campanie. Altfel PMP va deveni irelevant", a scris Lazaroiu, pe contul lui de Facebook.

Ulterior, in comentarii la postarea sa, Lazaroiu a spus PMP a ajuns la acest scor "pe motiv de gafe penibile de campanie. Si pe strategia ca pe Ponta il bati cu armele lui. Fals. Pe Ponta il bati prin contrast nu prin asemanare... Eu am tacut pentru ca sunt prea batran. Daca nu taceam eram acuzat ca din cauza ca am vorbit a luat PMP 6 la suta. Acum s-au inchis urnele".

Dupa ce a plecat de la Palatul Cotroceni, Sebastian Lazaroiu nu a intrat in PMP, ci s-a inscris in Fundatia Miscarea Populara.

Ora 00.30: Lazaroiu a revenit cu un mesaj si mai dur despre liderii dreptei: "Ii ascult pe oamenii astia dand declaratii de la ora 21.00 încoace. Sunt niste pigmei lipsiti de orice viziune. Fiecare spune ca vrea unitate si candidat unic, dar sa fie el/ea. Fiecare vrea sa se adune liderii la masa , dar sa fie la masa lui/ei. Un spectacol grotesc si jenant".

Lazaroiu a dat si exemplul lui Daniel Funeriu, care a obtinut 18% in Timis la alegerile pentru
un loc in Parlamentul Romaniei: "Funeriu a luat in colegiul din Timisoara in care a candidat 18%. PMP a luat 11% in Timisoara. PMP si-a inceput campania cu doua saptamani inaintea lui Funeriu. Dar Funeriu n a fost bun de pus pe afisul electoral al PMP pentru Parlamentul European. Si n-a fost bun nici pentru un loc eligibil pentru Parlamentul European".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11541 vizualizari

  • +37 (47 voturi)    
    Udrea e responsabila (Duminică, 25 mai 2014, 22:16)

    dcr [utilizator]

    Da, ar fi putut sa ia 8-9 %, conditia necesara ar fi fost sa nu apara Udrea in primul rand. Consider ca aparitia ei a dus la o scadere a popularitatii partidului si, implicit, la o scadere in sondaje.
    • +21 (29 voturi)    
      Si eu zic la fel.. (Duminică, 25 mai 2014, 22:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui dcr

      Daca nici acum nu se retrage in spate si nu se stapaneste sa tot apara in public, PMP-ul e dus pe apa sambetei.
      • -5 (13 voturi)    
        ai naibii pigmei (Luni, 26 mai 2014, 1:48)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ai naibii pigmei, nu vor sa asculte de unul care a reusit sa mobilizeze 2% din electorat
        6,5% voturi din 32% prezenti inseamna 2% din electorat
    • +20 (28 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 25 mai 2014, 23:20)

      liberalconvins [utilizator] i-a raspuns lui dcr

      Cam asa gandesc si eu. Nu sunt misogin insa sunt realist. Udrea nu va reprezenta solutia pentru Romania nici in secolul asta si nici in celalalt. Unde mai pui ca se afiseaza pe la toate televiziunile in pozitia de "membru simplu" al partidului, insa tocmai cocotarea pe movila calcand si sfidand niste indivizi mai competenti, o face penibila. Ca si intelect, Udea nu e proasta, insa aceasta calitate nu le poate substitui pe cele esentiale cu ar fi onestitatea, caracterul, ingtelepciunea, simtirea, modestia, autenticitatea si relismul. N-ai fost acolo cand s-au impratit astea, fata! Ia-ti codita intre chishere si bentru binele acestei natiuni schimba-ti cariera. Am zis!
    • 0 (2 voturi)    
      din nenorocire... (Luni, 26 mai 2014, 12:20)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui dcr

      ...în nenorocire. asta e "recolta" crescută de şi la umbra lui băsescu. cu lăzăroiu în frunte.
  • -2 (22 voturi)    
    este (Duminică, 25 mai 2014, 23:06)

    evoque [utilizator]

    deja irelevant. si este meritul presedintelui.
    • 0 (18 voturi)    
      norocul tau (Luni, 26 mai 2014, 1:02)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Eu am inceput de mult sa-ti dau voturi negative din principiu, pentru ca stiu ca spui doar aiureli cu care nu sunt de acord. Ca le spui sinceri sau la comanda altora, mi-e total indiferent.

      Ar trebui insa sa fii recunoscator ca, prin constructia fair-play a acestui forum, votul (pozitiv sau negativ) implica neaparat *deschiderea* postarii.

      Listen, my friend: de ce nu va luati frumusel de manutsa sa plecati naibii altundeva? Nici eu n-o sa te conving vreodata ca esti un dobitoc, nici tu pe mine ca eu as fi un idiot. Fiecare cu ale lui. Hai, valea, pana nu incep sa scriu ceva ce numai Adminu' va ajunge sa vada.
      • 0 (2 voturi)    
        dovedesti cat de 'destept' esti ... (Luni, 26 mai 2014, 11:52)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        sa dai voturi fara sa citesti textul ... daca faci la comanda , stunci e justificabil ...dar daca o faci pentru ca ata poti tu sa gandesti .... trist 1

        de ceri unui user sa 'plece' sa nu mai posteze ?
        daca nu iti convine ce scrie .. da minus (dar citeste intai) sau pleaca tu !

        mentalitate de comunisti .
        • 0 (2 voturi)    
          simplu (Luni, 26 mai 2014, 14:59)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Pentru ca stiu dinainte (si crede-ma, sincer iti spun, in 90% din cazuri nimeresc) fondul postarilor tale. Sa le mai si citesc, ar fi o pierdere de timp. Pe care nu-l am.

          Deosebirea dintre mine si tine (si ceilalti "colegi" de-ai tai) este ca la mine se intampla uneori sa fiu de acord, alteori in dezacord, cu ideile vehiculate pe-aici. La tine e doar bagatul de strambe cu argumente ce par logice, dar de o logica stramba. De care, eu unul, m-am cam plictisit.
    • +7 (15 voturi)    
      asta asa e (Luni, 26 mai 2014, 1:14)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      dar sper ca de maine Basescu o va retrage pe udrea din prim planul opozitiei, si asa a poluat prea mult acest mediu.
      • +1 (7 voturi)    
        consideri (Luni, 26 mai 2014, 7:33)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

        ca este de ajuns? eu spun ca nu. Daca te uiti usor in trecut toate "promovarile" lui basescu sunt poluante.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 26 mai 2014, 13:59)

        trigger [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

        Nu numai Udrea ar trebui sa se retragă.
        Blaga, Basescu, Boc ....ar face bine sa își vada de alte treburi.
        Romanul nu votează cu gandul la viitor ci la trecut.
        Romanul de rând știe ca Boc si Basescu i-au tăiat din salariu/ pensie/ pomana de la stat...
        Nu contează ca măsurile luate au fost poate cele mai la-ndemana ( dar nu cele mai bune) din punct de vedere economic la momentul ăla .
        N-am văzut nici un roman sa-si doneze statului salariul pe o luna sau obiecte de valoare așa cum se întâmpla in Korea de sud ori de cate ori tara e in impas...
        Da asta-i alta mâncare de peste.

        In concluzie
        1.toti cei care sunt sustinuti de Boc, Udrea sau Basescu nu vor avea trecere la votantii de serviciu...
        2. Votul obligatoriu. Poate ar trebui sa facem o petiție pentru votul obligatoriu , nu pentru free Gica Popescu & co....
  • +18 (28 voturi)    
    atentie (Duminică, 25 mai 2014, 23:09)

    mihailn [utilizator]

    Din pacate am aceeasi parere. Elena Udrea trebuie sa inteleaga sa faca pasul inapoi pana nu e prea tarziu. Nu ma numar printre contestatarii obsedati ai Elenei Udrea, inteleg ca presedintele are deplina incredere in ea, dar totusi nu este agreata de electoratul vizat. Poate fi cosiderat un paradox, dar asta e. Domnule presedinte Basescu, trebuie sa aveti taria sa rupeti aceasta legatura care nu v-a facut bine niciodata. Multi dintre cei care au votat PMP au facut-o cu oful in suflet ca ii dau votul lui Udrea, si sunt atatia altii care nici nu au luat in considerare PMP exact din aceasta cauza. Partidul asta s-a nascut cu un foarte mare bolovan de gat. Traian Basescu trebuie sa inteleaga ca renuntand la aceasta singura persoana va castiga incomparabil mai mult voturi decat ar pierde fara ea.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai pus degetul pe rana (Luni, 26 mai 2014, 11:28)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui mihailn

      Am votat cu Base dar a fost absolut ultima data cand am votat un partid reprezentat de Udrea.
  • +10 (14 voturi)    
    mda (Duminică, 25 mai 2014, 23:24)

    goguleana lugojana [utilizator]

    Nu as spune ca Udrea e de vina ci ca Udrea n-a convins.
    Pe mine nu m-a convins ca ministru al turismului, asa ca am decis ca tura asta votul merge clar in alta parte.
  • +14 (24 voturi)    
    structura de partid (Duminică, 25 mai 2014, 23:26)

    PedaGogu [utilizator]

    Mircea Diaconu a avut in spate o structura mult mai tare decat una de partid - e vorba de A3! Plus ca madam Udrea nu e de natura sa atraga electoratul cu capul pe umeri.
  • +27 (29 voturi)    
    cauze (Duminică, 25 mai 2014, 23:46)

    puiu70 [utilizator]

    Lasati ca mesajele pmp sa fie transmise de udrea si eba, sa para ca pmp este partidul facut pt udrea dar atunci nu va mai mirati de scorul mic!
  • -1 (19 voturi)    
    Mircea Diaconu (Duminică, 25 mai 2014, 23:46)

    UpNext [utilizator]

    este o ilustrare excelenta a efectului Jose Mujica; cred ca va fi peste PMP in final.
    • +4 (4 voturi)    
      Deci Mircea Diaconu (Luni, 26 mai 2014, 9:41)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      ...dupa cum am postat aseara, are 7% si da bataita lu' Nutzy, da' si lu' Hunor, ca sa nu mai vorbim de Dan Senzationescu, MRU sau de "Capitanul" Neamtu. Iar PNTCD, tatal tatilor rusinii in dreapta romaneasca, incaseaza letal pumni. Adica un independent, actor apreciat desigur, ia de doua ori mai multe voturi decat Forta Civica, PNTCD si Noua Republica IMPREUNA!!!!!

      Dle Lazaroiu, aceasta este dreapta romaneasca pe care o serviti obsecvios, cu recunoscuta competenta si angajament. Felicitari!
    • +3 (3 voturi)    
      mai degraba (Luni, 26 mai 2014, 12:20)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      efectul A3 pentru ca aia l-au promovat. Efectiv a papat din electoratul PSD si ceva din PDL/PNL.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai nu ii tinea Sebastian Lazaroiu isonul Udrei? (Luni, 26 mai 2014, 0:58)

    DanConstanta [utilizator]

    Va rog luati-i declaratiile trecute pro PMP si pro Udrea, ca si atacurile la PDL si PNL. Cum vii tu acuma sa dai lectii?
  • +10 (16 voturi)    
    de acord cu Lazaroiu (Luni, 26 mai 2014, 1:04)

    Europiu [utilizator]

    Si, as adauga, masa amorfa de alegatori vede in PMP partidul 'lui Udrea *si* Basescu' care, nici el, nu e din cale-afara de simpatizat (vorbesc de votantul mediu roman).
  • +14 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 mai 2014, 1:24)

    [anonim]

  • +12 (18 voturi)    
    ... (Luni, 26 mai 2014, 2:03)

    /./ [utilizator]

    Cand am de ales intre Monica Macovei si indirect Udrea eu aleg la orice ora Macovei.Cred ca oricine gandeste la fel.
    • +5 (7 voturi)    
      Doamna Macovei (Luni, 26 mai 2014, 7:42)

      sabertooth [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Fara un rinocer care sa-i tina spatele si sa-i sufle in panze inseamna exact ceea ce inseamna acum: o idee si nu o forta.
  • +13 (15 voturi)    
    sulutia dreptei !! (Luni, 26 mai 2014, 3:38)

    briciu [utilizator]

    Antonescu jos
    Blaga jos
    Udrea jos
    e nevoie de oameni noi cu idei noi care stiu sa comunice sa transmita mesaje clare si sa traseze directii precise pe viitor !!
  • +7 (11 voturi)    
    Dușul rece (Luni, 26 mai 2014, 5:49)

    Fisherman [utilizator]

    Am votat pentru România puternică în Europa nu pentru un Partid. Deci votul meu a mers la dna Macovei.
    Partidele de Dreapta au primit un duș rece.
    Sper să fie clar mesajul.
  • +3 (7 voturi)    
    Subscriu (Luni, 26 mai 2014, 6:40)

    suk-yi [utilizator]

    Am votat PDL exact din acelasi motiv: nu mi s-a parut deloc normal acel afis cu Udrea in frunte, a fost absolut exagerat gestul, putea sprijini PMP din umbra, daca tot n-a candidat. NU mi se pare normal sa fie liderul PMP, pur si simplu nu are calitatile necesare.
    Cineva spunea mai sus ca PMP nu poate avea succes cu notiunile de Udrea si EBA - subscriu.
    AM avut un mare regret ca nu i-am votat, mai ales pt dl Funeriu. Aproape ca as fi pus votul pe PNT - pt dl Bodu.
    Dar lista cu cei mai multi candidati din punctul meu de vedere valorosi, cu experienta, etc, a avut-o PDL-ul, regret sa o spun, cunosteam bine primele 20 de nume, deci sorry, au primit votul meu. Votam persoane, idei, o lista consistenta, nu aiureli.
    Wake up, PMP!
  • +3 (3 voturi)    
    pimp ... (Luni, 26 mai 2014, 7:44)

    adrian8 [utilizator]

    cum era cu sondajele alea "la comanda" ?
    ca parca striga unu 'chel' cumsa vedem cum a ridicat udrea partidul la 15% ....


    concluzie : LOL !
    manipularea prin sondaje nu a mers !
  • +4 (6 voturi)    
    Udrea & Eba. (Luni, 26 mai 2014, 7:55)

    Da_Doamne_mintea_de_pe_urma [utilizator]

    Basescu trebuie sa inteleaga ca cele 2 doamne fac mai mult rau partidului decat bine. Ar trebui promovati oameni noi in fata sau macar oameni cu o imagine buna. Oricum dupa parerea mea scindarea PDL a fost o mare prostie... Singura sansa pt alegerile urmatoare ar fi o alianta de dreapta cu toate 'partiduletele'. Aaaa... Era sa uit... Si Base ar trebui sa faca un pas in spate, deoarece cu cat vb mai mult parca cu atat ii face campanie lui Ponta mai mult.
  • +2 (8 voturi)    
    Personal . . . . (Luni, 26 mai 2014, 8:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . o simpatizez pe Doamna Udrea. Dar esecul PMP trebuie pus in totalitate pe umerii domniei sale. Faptul ca s-a erijat in conducatorul de facto al PMP desi acest partid are un presedinte ales si s-a asezat pe afisele electorale in prim plan desi nu avea nici in clin nici in minaca in materie de candidatura, a iritat pe multa lume. Dumneai trebuie sa faca un pas daca nu chiar doi inapoi sa lase deoparte ideia de candidature pentru presedintie si sa lase pe adevaratii conducatori ai PMP sa faca politica. Daca nu va face acest lucru va trage partidul in jos si ar fi mare pacat. Sa vii imediat dupa exit-poll si sa spui ca de fapt ai obtinut un mare rezultat si ca esti cel mai mare partid al dreptei cand de fapt ai piedut demonstreaza ori prostie crasa ori orbul gainilor. Stimata Doamna Udrea nu ne considerati prosti dand asemenea declaratii sforaitoare. Cautati prostia in ograda proprie!
  • 0 (4 voturi)    
    Primul sobolan (Luni, 26 mai 2014, 10:06)

    MihaixMihai [utilizator]

    Lazaroiu e primul sobolan care isi paraseste corabia, vor urma si altii. Nu exista solutii individuale pentru toti Pigmeii sunt totusi oameni, spre diferenta de Lazaroiu care se comporta ca o taratoare si scuipa unde a mancat. Pana ieri Udrea nu era asa de rea, invinsa astazi ii pute acestui........
  • +2 (6 voturi)    
    Udrea ca Udrea, dar EBA... (Luni, 26 mai 2014, 10:11)

    Furnicuta [utilizator]

    Hai să zicem că Udrea mai e cum mai e, dar EBA... vai de capul ei. Mă uitam aseară ce grimase făcea. Păi, în ziua de azi, electoratul te taxează pentru orice. În plus, deși nu sunt fanul politicii, eu nu am auzit de vreo inițiativă de-a lui EBA în acest domeniu. Păi, fată dragă, nu trebuie să te bagi în tot, ci doar într-un ... subdomeniu al politicii. Dar te pregătești ca lumea și îl susții cu tot ce depinde de tine.
    Aaaa, stai că mi-am adus aminte, a avut inițiativa aia cu legalizarea drogurilor. Păi, gata, le avem pe toate în țara asta, economia duduie și avem toate motivele să legalizăm așa ceva. Bleahhhhh.....
  • +1 (1 vot)    
    Fiecare spune ca vrea unitate si candidat unic, da (Luni, 26 mai 2014, 11:46)

    athos64 [utilizator]

    Asta este intr-adevar una dintre dilemele dreptei din Romania.

    A doua este Basescu, care aduce obstacole suplimentare prin creatii gen PMP, ce impiedica gregarea naturala in jurul unor principii si idei comune. Nu e un pacat sa-i placa Udrea, dar e teribil de daunator ca a transformat asta in motivatie de actiune politica, din pozitia lui.
  • +1 (1 vot)    
    MARELE vinovat, Basescu! (Luni, 26 mai 2014, 12:56)

    Johanis [utilizator]

    Asa cum era gandit PMP-ul, acesta trebuia sa fie un alt fel de partid, sa scoata la vot exact pe cei ce nu mai voteaza de scarba. Scarba fata de actuala clasa politica. Insa, in aceasta noua "miscare" au fost adusi, la nivel de conducere, numai politicieni vechi, de care lumea s-a cam saturat. Si oamenii s-au saturat de promisiuni fara acoperire. de politiceni pus pe capatuit. Multi au ramas in Fundatie tocmai din acest motiv. Parerea mea este ca PMP este compromis IREMEDIABIL. Si nu a obtinut acest scor din cauza ca este prea tanar, ci ca este tanar si alcatuit din "batrani", cu sensul de politicieni cu state vechi, politicieni de nimic, de care romaniii s-au saturat pana peste cap.
    • +1 (1 vot)    
      Da, domnul Lazaroiu are dreptate. (Luni, 26 mai 2014, 13:51)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Contreast inseamna sa te adresezi altei clase de votanti, nu sa alergi prin parcuri dupa batranele oferindu-le iconite! Ca asa poate vine si Nastase in PMP!
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 mai 2014, 17:17)

    [anonim]